Τιμές ξύλου

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #86816 από tas
Απαντήθηκε από tas στο θέμα Τιμές ξύλου

petrosp13 έγραψε: Συνεχίζοντας από τον φίλο ερημίτη, δεν καταλαβαίνω γιατί θα πρέπει να με νοιάζει το βάρος των καυσόξυλων που αγοράζω με το κυβικό
Τουλάχιστον, με το κυβικό μπορώ να συγκρίνω πραγματικά τα ξύλα που παίρνω από τον έναν έμπορο κι από τον άλλο, χωρίς να με νοιάζει πόσο τα έβρεξε ή τα ζύγισε ο καθένας

Άρα, αν
1. Οι τιμές είναι ίδιες για τον ίδιο όγκο, διαλέγω αυτά που έχουν λιγότερη υγρασία
2. Οι τιμές είναι ίδιες για την ίδια υγρασία, διαλέγω αυτά που έχουν μεγαλύτερο όγκο
3. Ο όγκος είναι ίδιος για την ίδια υγρασία, διαλέγω τα πιο φτηνά

Όπως και να έχει, με απλές αναλογίες τιμής-όγκου-υγρασίας μπορείς να βρεις ποια καυσόξυλα σε ενδιαφέρουν, χωρίς να σε νοιάζει αν είναι 1 τόνος ή 800 κιλά

Και φυσικά, η εμπειρία που έχουμε αποκτήσει, μας βοηθάει να καταλάβουμε περίπου πόσα κιλά αγοράζουμε



Ασφαλώς και πρέπει να μας ενδιαφέρει το βάρος, ακόμη κι όταν αγοράζουμε με το κυβικό. Δες τι έγραψε παραπάνω ο Gdevil: του είχε πει ο έμπορος ότι το κυβικό έχει περίπου 825 και τελικά παρέλαβε 760 κιλά. 65 λιγότερα, δηλαδή 8%.
Σε κάθε ποσοστό υγρασίας, όπως φαίνεται και στον πίνακα, αντιστοιχεί συγκεκριμένο βάρος ξύλου. Αν είναι λιγότερα τα κιλά, σημαίνει ότι ο έμπορος δεν τα έχει στοιβάξει σωστά. Στους 10 τόνους που θα πάρει κάποιος, το 8% είναι 800 κιλά! Και 500 θα πω εγώ, είναι λίγα;
Ο πιο σωστός τρόπος, βλέποντας τα νούμερα, είναι να μετρήσεις αρχικά την υγρασία και στη συνέχεια να ζυγίσεις για να δεις αν υπάρχει αντιστοιχία. Αν όχι, του λες ότι λείπουν 60-70 κιλά από την παλέτα, ώστε αυτή να έχει τα κενά που προβλέπονται. Γιατί περιμετρικά μπορεί να φαίνονται ΟΚ, αλλά δεν είμαστε μέσα στην παλέτα... Τα ξέρουν αυτά οι έμποροι, δεν τα ξέρουν;
Θα πείτε ποιος έμπορος θα δεχθεί να κάνει μέτρηση και κατά όγκο και κατά βάρος. Αν είναι σωστός, γιατί να μην το κάνει; Οπως εκείνος θα μετρήσει τα χρήματα πριν τα βάλει στην τσέπη κι εμείς θα πρέπει να είμαστε σίγουροι ότι παραλαμβάνουμε την σωστή ποσότητα. Γιατί μετά την απομάκρυνση από το ταμείο...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #86817 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Τιμές ξύλου
Το πάθημα λένε γίνεται μάθημα.
Οπότε ίσως τα σχόλιά μου σε αυτά που γράφετε να σας φανούν χρήσιμα.

Stavrax έγραψε: Με το κυβικό νομίζω ότι είναι καλύτερα και ευκολότερα επειδή αγοράζεις κάτι σταθερό και όχι μεταβαλλόμενο όπως το βάρος. Το μόνο που χρειάζεται είναι ένα υγρασιόμετρο.

Πχ θέλω την άνοιξη να αγοράσω τα ξύλα της επόμενης χρονιάς.
Πόσους τόνους θα χρειαστώ?
Ας πούμε 5 και όταν θα αρχίσω να τους καίω θα έχουν υγρασία 20%.

Βλέπω στον παραπάνω πίνακα σε πόσα κυβικά αντιστοιχούν για το ξύλο που σκοπεύω να προμηθευτώ.
Οξυά-Δρυς περίπου 450kg στο στοιβαχτό κυβικό.
Άρα χρειάζομαι 5000/450=11.1 κυβικά.

Παίρνω το υγρασιόμετρο και ελέγχω στις μάντρες που βρίσκω συμφέρουσα την τιμή το ποσοστό υγρασίας, αν τα βρώ από 40 και κάτω τα αγοράζω. Μέχρι τον Νοέμβριο, αν τα έχω σκεπάσει σωστά η υγρασία τους θα είναι από 20 και κάτω.

Ούτε πλάστιγγα, ούτε υποψίες......

Ακριβώς.
Και για να έχω σαν μία βάση να ξέρω τι κοιτάζω ξεκινάω από το 50 σεντσ το κυβικό. Εκεί ψάχνω για μεσέ και οξιά.

tas έγραψε: ....
Αναρωτιέμαι αν και πως θα προφυλαχθούμε από τις κουτοπονηριές. Γιατί τα 11,1 κυβικά που σωστά υπολόγισες, μπορεί όταν έρθει η ώρα να τα κάψεις (κι έχουν πέσει στο 20%), να μην αντιστοιχούν σε πέντε τόνους...
Π.χ.: αγοράζουμε τα 11 κυβικά με 30%, που σημαίνει ότι θα πρέπει να είναι 5,654 τόνοι (514 χ 11), ώστε όταν πέσουν στο 20%, να έχουμε τους πέντε τόνους που θα χρειαστούμε. Πως ξέρουμε ότι είναι 5,654 και με μεγαλύτερα κενά δεν έχει κλέψει; Αν είναι να ζυγίζουμε, όπως έκανε ο Gdevil, τι θέλουμε την ογκομέτρηση;

Όπως πολύ σωστά τελικά λέει ο Stavrax δεν χρείάζεται να ζυγίσουμε.
Εγώ το έκανα γιατί είχα συνενοηθεί με πλάστιγκα και δεν ήξερα και πολλά πολλά.
Το μόνο συμπέρασμα που έβγαλα (σήμερα το αντιλαμβάνομαι αυτό, μετά το όσα έμαθα περί πυκνότητας ξύλων) με την ζύγιση ήταν το πόσο υγρά ξύλα είχα αγοράσει.
Αυτό μπορούσα κάλιστα να το είχα μάθει εάν είχα φροντίσει να έχω υγρασιόμετρο.

Το θέμα είναι ότι αν αγοράσουμε 11,1 κυβικά όση υγρασία και αν έχουν εάν τα αφήσουμε χρόνο και ξεραθούν στο 20% τότε θα έχουμε τους 5 τόνους που θέλαμε να έχουμε.

Τώρα για το πως μπορούμε να ελέξουμε εάν μας χρεώσαν σωστά κυβικά?
Εσφαλμένα πιστεύουμε πως με παλλέτα είναι απλό. Μπορεί τουλάχιστον 10% χώρος να "χαθεί"
Προσωπικά εγώ εάν αγοράσω από έμπορο θα βασιστώ σε υγρασιόμετρο και ζύγιση.
Δλδ θα με πει ο έμπορος.
Gdevil, τόσα κυβικά είναι τα ξύλα σου.
-Δεκτό μάστορα. Αλλά κανόνισε. Το υγρασιόμετρο το έχω εδώ. Η πλάστιγκα είναι εκεί. Ο πίνακας είναι εδώ. Και δεν είναι από τυχαία πηγή. Ετσι και έχουμε διαφορά πάνω από 5% να το ξέρεις. Δεν θα ξεμπλέξεις εύκολα. Και ότι θέλεις λέγε για το πόσα καλά τα έχεις τα ξύλα στις παλλέτες σου ή για το πως τα μέτρησες τα χύμα τα ξύλα (εάν πάρω χύμα)

tas έγραψε:


Δηλαδή, αν καταλαβαίνω σωστά, δεν συμφέρει να αγοράσεις ξερό γαύρο (αν θέλεις από το 23% να πέσεις στο 13%), γιατί συρρικνώνεται περισσότερο από κάθε άλλο ξύλο...

Πουθενά δε νομίζω να πωλείται ξύλο με υγρασία κάτω από 20%.
Οπότε δε μας απασχολούν τα περί συρρίκνωσης

@erimitis <<<<<<<< σωστός
@petrosp13 <<<<<<< σωστός
@dimlyk <<<<<<<<<< λίγο πιο σωστός από τον petrosp13 :cheer:


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #86819 από tas
Απαντήθηκε από tas στο θέμα Τιμές ξύλου

Gdevil έγραψε: Προσωπικά εγώ εάν αγοράσω από έμπορο θα βασιστώ σε υγρασιόμετρο και ζύγιση.
Δλδ θα με πει ο έμπορος.
Gdevil, τόσα κυβικά είναι τα ξύλα σου.
-Δεκτό μάστορα. Αλλά κανόνισε. Το υγρασιόμετρο το έχω εδώ. Η πλάστιγκα είναι εκεί. Ο πίνακας είναι εδώ. Και δεν είναι από τυχαία πηγή. Ετσι και έχουμε διαφορά πάνω από 5% να το ξέρεις. Δεν θα ξεμπλέξεις εύκολα. Και ότι θέλεις λέγε για το πόσα καλά τα έχεις τα ξύλα στις παλλέτες σου ή για το πως τα μέτρησες τα χύμα τα ξύλα (εάν πάρω χύμα)


Αυτό λέω κι εγώ. Συμφωνούμε...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #87040 από μανολης
Απαντήθηκε από μανολης στο θέμα Τιμές ξύλου
velana ποσο παει οτονος οξιας στη βουλγαρια?

Το άσχημο με την θεωρία είναι πως σου λέει πως δουλεύει ένα σύστημα, όχι γιατί δεν δουλεύει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #87041 από velanas
Απαντήθηκε από velanas στο θέμα Τιμές ξύλου
Μανολης΄...χοντρική η λιανική.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #87043 από μανολης
Απαντήθηκε από μανολης στο θέμα Τιμές ξύλου
μαλλον λιανικη. σκευτομουν να κατεβαζαμε μια νταλικα 23 με 24 τονους, με ενα φιλο και ενα ξαδερφο αλλα η τιμη εβγαινε κοντα στα 100 με 110 ο τονος μαζι με τα μεταφορικα για να εχω ενα μετρο συγκρισης ,και αν μας συμφερει να κανουμε κατι τετοιο, ευχαριστο .

Το άσχημο με την θεωρία είναι πως σου λέει πως δουλεύει ένα σύστημα, όχι γιατί δεν δουλεύει.
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by μανολης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.440 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ