Τιμές ξύλου

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #31461 από dmtr
Απαντήθηκε από dmtr στο θέμα Τιμές ξύλου
Πριν λίγο ήμουν στο Leroy Merlin. Πουλάει και καυσόξυλα 169 ευρώ το 1,5 κυβικό ή 800 κιλά. Δεν ξέρω αν χρεώνει μεταφορικά ή τα παραδίνει κιόλας με την τιμή αυτή.

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #31592 από legend7ts
Απαντήθηκε από legend7ts στο θέμα Τιμές ξύλου
Έβαλα μια σομπα στο εξοχικό στη Χίο και είπα να πάρω λίγα ξυλα να τη δοκιμάσω, μετα απο μια πολυ μικρη έρευνα κουφαθηκα οταν είδα τις τιμες εδω, ελια η μαστιχοδεντρο στα 80-90 ο τόνος κανονικά κομμένο ξύλο η 100 αν ειναι για σομπα, 220 ο τόνος το πελλετ και 110 η μπρικετα. Απο ποιότητα στα δυο τελευταία δεν ρώτησα μιας και έχω πάρει στην Αθήνα ξυλα για φέτος αλλα για του χρόνου σκέφτομαι να πάρω μπρικετα απο εδω και να στείλω με μεταφορική αθηνα

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #31607 από KiNG
Απαντήθηκε από KiNG στο θέμα Τιμές ξύλου
Ρώτησα στο Leroy Merlin 169 +20 μεταφορικά η παλέτα. 190 ευρώ για 800 κιλά είναι πάρα πολλά.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #31617 από KERBEROS
Απαντήθηκε από KERBEROS στο θέμα Τιμές ξύλου

legend7ts έγραψε: Έβαλα μια σομπα στο εξοχικό στη Χίο και είπα να πάρω λίγα ξυλα να τη δοκιμάσω, μετα απο μια πολυ μικρη έρευνα κουφαθηκα οταν είδα τις τιμες εδω, ελια η μαστιχοδεντρο στα 80-90 ο τόνος κανονικά κομμένο ξύλο η 100 αν ειναι για σομπα, 220 ο τόνος το πελλετ και 110 η μπρικετα. Απο ποιότητα στα δυο τελευταία δεν ρώτησα μιας και έχω πάρει στην Αθήνα ξυλα για φέτος αλλα για του χρόνου σκέφτομαι να πάρω μπρικετα απο εδω και να στείλω με μεταφορική αθηνα


Το πέλλετ και η μπριγκέτα ποιας εταιρείας είναι;

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #31622 από legend7ts
Απαντήθηκε από legend7ts στο θέμα Τιμές ξύλου
Δε σταμάτησα να ρωτήσω, αύριο πριν γυρίσω Αθήνα θα σταματήσω να πάρω το τηλεφωνο για ερωτήσεις

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #31627 από john88s
Απαντήθηκε από john88s στο θέμα Τιμές ξύλου
Γεια σας, θα ήθελα να κάνω μια παρατήρηση.

Επειδή βλέπω πολλούς και λένε το τάδε ξύλο είναι το καλύτερο και το άλλο δεν κάνει και όλοι έχουν γίνει ειδικοί. Στην αναζήτηση και εγώ "του καλύτερου ξύλου" άκουσα και διάβασα 1.000.000 διαφορετικές απόψεις.

Ακόμα και ειδικοί πάνω στο ξύλο που ασχολούνται χρόνια(όχι έμποροι) είχαν διαφορετικές απόψεις.

Έκατσα λοιπόν και έκανα το προφανές έψαξα στο ίντερνετ. Υπάρχει ένας συγκεκριμένος πίνακας με τις θερμίδες κάθε ξύλου που τον έχουν πάρει 100 sites και τον έχουν κάνει copy paste.

Μπήκα σε επίσημα sites πανεπιστημίων για να βγάλω άκρη. Το πρόβλημα είναι ότι έχουν και άλλου είδους ξύλα εκεί και άλλα στοιχεία.

Απλά αυτό που θέλω να πω είναι ότι σε όλους τους πίνακες παρατήρησα ότι το έλατο έρχεται σχεδόν παντού πρώτο.

Και αναρωτιέμαι γιατί εδώ στο forum όλοι μας ψάχνουμε να αγοράσουμε ξύλα χωρίς να ξέρουμε.

Έχει κάποιος επίσημα στοιχεία να μας παραθέσει; Θα ήταν πολύ χρήσιμο.

Τέλος αυτό που έχω να πω είναι ότι δεν γίνεται διάολε το καλύτερο ξύλο να είναι αυτό που υπάρχει σε μικρές ποσότητες στην Ελλάδα αλλά σε όλες τις μάντρες οικοδομικών υλικών(επειδή προφανώς έρχεται από Βουλγαρία και μας αποφέρει μεγάλο κέρδος στην πώληση)

Αυτές τις σκέψεις θέλω να μοιραστώ μαζί σας γιατί δυστυχώς όλοι μας πουλάνε τα καλύτερα καυσόξυλα και το καλύτερο πέλλετ και αναγκαζόμαστε να ψάχνουμε εκατοντάδες ώρες στο ίντερνετ για να βρούμε την αλήθεια.

Μια αλήθεια που στο τέλος μας έχει στοιχίσει περισσότερο από το να περνάμε το 2ο καλύτερο! :P

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.145 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ