Τιμές ξύλου

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #23375 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Τιμές ξύλου
Τοτε γιατι λενε οτι θελει το ξυλο αποθήκευση για ένα χρόνο ρε ΑΣΤΕΡΗ για να πιασει 15% υγρασια,εδω σε 3-4 μηνες χτυπαμε μονοψηφια νουμερα!
Στον πινακα που παραθετεις στο θεμα :
www.energ.gr/j15/index.php?option=com_ku...itstart=30&Itemid=53
δηλ. αυτον :
nuke.biomasstradecentres.eu/Portals/0/D2...0HANDBOOK_BTC_EN.pdf

Λεει οτι το ξυλο με υγρασια 15% εχει θερμογονο δυναμη 4,27 αν ισχυει (που σιγουρα ισχυει) τοτε εγω με ξυλα με λιγοτερη υγρασια απ'αυτην(αληθεια τι γινετε οταν εχουμε ξυλα με μικροτερη υγρασια απο το 15% υπαρχει περιπτωση μεγαλυτερης θερμογονου δυναμης,δηλ. πιο ειναι το ταβανη της θερμογονου δυναμης του ξυλου,μπορουμε ας που με 10% υγρασια να πιασουμε το 4,6 του πελλετ η της μπριγκετας η ακομη και παραπανω?)εκει που ηθελα 2,5 τονους πετρελαιο τωρα δηλ. θα την βγαλω με 6,75 τονοους ξυλα (μιας και ο ξυλολεβητας μου εχει οπως ειπα και καλυτερη αποδοση απο τον λεβητα πετρελαιου)?
Last edit: 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν by valsam.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #23378 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Τιμές ξύλου
Σορρυ αλλα μηπως βγηκα οφ τοπικ εδω μιας και το θεμα ειναι Τιμες Ξυλου?
Οποιος ξερει και μπορει ας τα μεταφερει τα ποστ μου!
Τhank's!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #23477 από Kleo
Απαντήθηκε από Kleo στο θέμα Τιμές ξύλου
Παιδια απο προσωπικη εμπειρια πρεπει να κοψετε το ξυλο σε κορδελα ωστε να ειναι επιπεδη η επιφανεια που θα μετρησεις και να βγαλεις τον μεσο ορο απο διαφορα σημεια.Στα σχισμενα ξυλα στη μεση μου εδειχνε αλλες τιμες.
Κι εγω einhell εχω.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #23515 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Τιμές ξύλου
Το Einhell μαλλον μια χαρα μετρητης ειναι απ'οτι διαβαζω στο ιντερνετ,εσχισα πολα ξυλα και πανω κατω αυτη ειναι η υγρασια τους,στον μεσε του αδεφου μου η υγρασια ειναι 2-4% παραπανω παρολου που τα εχει παρει και λιαζονται απο τον Μαιο,μαλον αυτα τα περι 2 χρονια για να φτασει το ξυλο το 15% υγρασια τα λενε για αλλες κλιματολογικες συνθηκες,δηλ. Ευρωπης,τι ξηραντηρια και πρασινα αλογα,απλωμα στον κηπο και ηλιοθεραπια,του χρονου θα τα παρω και σεζλονγκ και θα τα βαζω και copertone με δεικτη προστασιας 50 για να μην παραμαυρισουν!

Περα απο την πλακα το θεαμα που αντικριζω απο την πισω αυλη μου ειναι για γελια και για κλαματα,ολες οι πολυκατοικιες γυρω μου εχουν τινγκαρει σε ξυλα,στα μπαλκονια εχουν βαλει τονους με κινδυνο να πεσουν,ειδικα ενας εχει κλεισει ολο το μπαλκονι με ξυλα,μαλον τους επιρεασαν οι 24 τονοι που εχουμε εγω ο αδελφος και η αδελφη μου!
Last edit: 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν by valsam.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #24567 από KERBEROS
Απαντήθηκε από KERBEROS στο θέμα Τιμές ξύλου
Μια προτροπή προς τα μέλη, αλλά και τους επισκέπτες του φόρουμ:

Όποιος αγοράζει καυσόξυλα από οποιοδήποτε μέρος της Ελλάδας σε οικονομική τιμή, ας μπαίνει στον κόπο να ενημερώνει το φόρουμ για το σημείο πώλησης.
Επίσης, σε περιπτώσεις που αντιλαμβανόμαστε αισχροκέρδεια ας κάνουμε το ίδιο πράγμα.
Πρέπει να αλληλοβοηθηθούμε και να αλληλοπροστατευτούμε!!!

Το φόρουμ πλέον με τη δυναμική που έχει και θα έχει μπορεί να διαδραματίσει σοβαρό ρόλο στη συγκράτηση των τιμών.

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": mastoras

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #24570 από mastoras
Απαντήθηκε από mastoras στο θέμα Τιμές ξύλου

valsam έγραψε: με τον ξυλολεβητα(μπαφερ) που πηρα που εχει 80%+ αποδοση,αρα με τους 9 τονους που εχω ειμαι υπερκαλημενος,αλλα ειναι ετσι,γιατι εδω μεσα διαβαζω για κατι 15 τονους καταναλωση σε σπιτια των 100 τ.μ!


Tα χωσες τελικά..... :woohoo: Γρίνια, γρίνια, γρίνια, αλλά καβάτζωσες και 9 τόνους ξύλα.

Βασικά καλορίζικος και καλόκαυστος !!!! :)

Σε ποιο θέμα έγραψες για την αγορά του λέβητα, και την εγκατάσταση ? Έλειπα καιρό και έχασα επεισόδια.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.162 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ