Τιμές ξύλου

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #23209 από fisikos50
Απαντήθηκε από fisikos50 στο θέμα Τιμές ξύλου

γιωργος έγραψε: δεν ειναι δικα μου
www.greekstoves.com/files/_2.pdf

www.greekstoves.com/T27.html




Τόσο το χειρότερο...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #23212 από giogud
Απαντήθηκε από giogud στο θέμα Τιμές ξύλου

γιωργος έγραψε: δεν ειναι δικα μου
www.greekstoves.com/files/_2.pdf

www.greekstoves.com/T27.html


3,5kw έχει το ξύλο που περιέχει υγρασία κάτω από 20%. Βρες το και σφύρα μου κλέφτικα. :whistle: :whistle: :whistle:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #23215 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τιμές ξύλου
4kW έχει και δεν το βρίσκεις, το φτιάχνεις μόνος σου. Αγοράζεις από Μάιο ξύλο και το αφήνεις να ξεραθεί. Αν δεν έχεις χώρο να το κάνεις αυτό, τότε όντως καλύτερα να μην ασχοληθείς με το ξύλο...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #23332 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Τιμές ξύλου
Ρε παιδια θα τρελαθω με την υγρασια των ξυλων μου!
Αυτα που πηρα τον μαιο (5 τονους,3 οξια και 2 γαυρο)εχουν κιτρινισει και εχουν ανοιξει εντελος,μετα πηρα αλλους 4 τονους ξανα οξια τους 2 πριν 3 βδομαδες και τους αλλους 2 την προηγουμενη,λοιπον σημερα εσχισα μερικα ξυλα και μετρησα την υγρασια με ενα οργανο χειρος Einhell και μου βγαζει στα ξυλα μαιου 8-10% υγρασια στο εσωτερικο του ξυλου και σ'αυτα που πηρα πριν 3 βδομαδες 12-15% και της προηγουμενης 14-16%,ειναι δυνατον?
Μηπως δεν μετρουν καλα αυτα τα οργανακια,εδω γραφουν οτι χρειαζετε 1 με 2 χρονια για να πιασει ενα ξυλο 14-20% υγρασια πως ειναι δυνατον να εχουν υα δικα μου τοσο?
Εξωτερικα χωρις να σκισω το ξυλο μου βγαζει 6 με 8% αναλογος την παλαιοτητα του ξυλου.
Αν ισχυουν αυτα τα νουμερα της υγρασιας των ξυλων μου τοτε για'μενα που ηθελα 2,5 τονους πετρελαιο με λεβητα αποδοσης ουτε 80% αρα σε ξυλο θα χρειαστω ουτε 7,5 τονους με τον ξυλολεβητα(μπαφερ) που πηρα που εχει 80%+ αποδοση,αρα με τους 9 τονους που εχω ειμαι υπερκαλημενος,αλλα ειναι ετσι,γιατι εδω μεσα διαβαζω για κατι 15 τονους καταναλωση σε σπιτια των 100 τ.μ!
Last edit: 11 Χρόνια 8 Μήνες πριν by valsam.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #23334 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Τιμές ξύλου
Κάρφωσέ το σε ένα ζωντανό δέντρο, να δεις αν σου δείξει 45-50% +...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #23345 από jimopoulos
Απαντήθηκε από jimopoulos στο θέμα Τιμές ξύλου

valsam έγραψε: Ρε παιδια θα τρελαθω με την υγρασια των ξυλων μου!
Αυτα που πηρα τον μαιο (5 τονους,3 οξια και 2 γαυρο)εχουν κιτρινισει και εχουν ανοιξει εντελος,μετα πηρα αλλους 4 τονους ξανα οξια τους 2 πριν 3 βδομαδες και τους αλλους 2 την προηγουμενη,λοιπον σημερα εσχισα μερικα ξυλα και μετρησα την υγρασια με ενα οργανο χειρος Einhell και μου βγαζει στα ξυλα μαιου 8-10% υγρασια στο εσωτερικο του ξυλου και σ'αυτα που πηρα πριν 3 βδομαδες 12-15% και της προηγουμενης 14-16%,ειναι δυνατον?
Μηπως δεν μετρουν καλα αυτα τα οργανακια,εδω γραφουν οτι χρειαζετε 1 με 2 χρονια για να πιασει ενα ξυλο 14-20% υγρασια πως ειναι δυνατον να εχουν υα δικα μου τοσο?
Εξωτερικα χωρις να σκισω το ξυλο μου βγαζει 6 με 8% αναλογος την παλαιοτητα του ξυλου.
Αν ισχυουν αυτα τα νουμερα της υγρασιας των ξυλων μου τοτε για'μενα που ηθελα 2,5 τονους πετρελαιο με λεβητα αποδοσης ουτε 80% αρα σε ξυλο θα χρειαστω ουτε 7,5 τονους με τον ξυλολεβητα(μπαφερ) που πηρα που εχει 80%+ αποδοση,αρα με τους 9 τονους που εχω ειμαι υπερκαλημενος,αλλα ειναι ετσι,γιατι εδω μεσα διαβαζω για κατι 15 τονους καταναλωση σε σπιτια των 100 τ.μ!

η οξια εχει την ιδιοτητα λογω χαμηλης πυκνοτητας να χανει την υγρασια πολυ πιο γρηγορα απο οτι αλλα πιο συμπαγη ξυλα(ελια,πουρναρι).θεωρητικα αυτος που αγορασες τα ξυλα ειναι επαγγελματιας,και τα εκοψε σωστη περιοδο και σωστο μερος(σεπτεμβριο,ανηλιο).
τα δικα μου 3 τονοι οξια τοσο λενε 10% περιπου...
βρηκα και σε αλλους πωλητες ομως που χτυπαγε tilt το Einhell(βγαζει LL)διοτι τα ειχε 1 μηνα κομμενα ο μαγκας.!!

la nordica 600 tondo

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.191 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ