Γνωμες για καινουργιο τζακι καλοριφερ

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #157048 από geodag

dimlyk έγραψε: και μονο η τιμη θα με προβληματιζε αλλα κυριως αν εχει υποδοχη για ψυξη σε χρηση με κλειστο δοχειο διαστολης αλλιως μονο με ανοιχτο ...προσοχη στα θεματα ασφαλειας ... μην βιαστεις ο χειμωνας σχεδον περασε (μεχρι να κανεις οτιδηποτε) ...τις μονωσεις ομως μπορεις να τις κανεις αμεσα και ισως και μονος σου ... και δεν θα χρειαζεσαι τοσο μεγαλο τζακι

ναι για τις μονωσεις θα αρχισω να ψαχνω με φορουμ η με κανα βιντεακι να τις κανω μονος μου...οπως ειπες δεν βιαζομαι τωρα την φαγαμε την μπουκαλα με το πετρελαιο ετσι κ αλλιως για φετος τον χειμωνα μας βγηκε ο κουκος αιδωνι... οτι ειναι να γινει θα γινει καλοκαιρι εχω καιρο για ψαξιμο και πιστευω το καλοκαιρι ισως πεφτουν κ λιγο οι τιμες....αυτο με την ψυξη στο κλειστο δοχειο διαστολης δεν το καταλαβα... μπορεις να μου το εξηγησεις??ευχαριστω!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #157052 από dimlyk
τα τζακια που συνδεονται με κλειστο δοχειο διαστολης επιβαλλεται να εχουν υποδοχη για σπειρα ψυξης ...πχ μια σερπατινα ...μπορεις να ριξεις μια ματια σε τεχνικα φυλαδια στα σαιτ καποιας σοβαρης εταιριας οπως η edilkamin και θα καταλαβεις ...το ανοιχτο δοχειο ειναι η ευκολη αλλα αβολη λυση μια και θα πρεπει να τοποθετηθει 3 μετρα ψηλοτερα απο το πιο ψηλο σωμα
για τις μονωσεις μπορω να σε βοηθησω μια και ειναι πανευκολο ... ειδικα απο πανω εννοουσα να στρωσεις απλα τις πλακες χωρις καμμια τοποθετηση και να το κανεις αμεσα να δεις διαφορα απο τωρα ...αν σε παιρνει και θες κατι πιο μονιμο ψαξτο περισσοτερο


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": geodag

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #157057 από ΑΝΕΣΤΗΣ98

geodag έγραψε: καλημερα φιλε μου εχεις δικαιο... τους τα ρωτησες αυτα που λες?? πηρες απαντηση?? απο τις φωτο που εβαλες φαινεται οτι δεν εχει κοφτρα σωστα η δεν χρειαζεται επειδη εχει τις τουμποσωληνες?? και η δευτερογεννης καυση του ειναι λιγο προχειρο δουλεια!! παντως στο βιντεο που καιει δεν φαινεται να καπνιζει....

Όχι δεν ρώτησα κάτι αφού μόνο από περιέργεια το κοίταξα. Απλά ένας μαστορικός κανόνας λέει ότι αν δεν έχεις προσέξει την καθαρότητα στην δουλειά σίγουρα δεν έχεις κοιτάξει σε λεπτομέρεια αυτό που έχεις φτιάξει και κάπου χάνει . Να καπνίζει δεν υπάρχει περίπτωση γιατί είναι θέμα ελκυσμού , αλλά μπορεί να μην ελέγχετε η καύση και να τρώει γρήγορα τα ξύλα, με ότι συνεπάγεται για την ασφάλεια σε περίπτωση υπερφόρτωσης με ξύλο. Δεν λέω ότι θα συμβαίνει αυτό αλλά όταν βλέπεις μεγάλο αριθμό ελληνικών τζακιών να συμπεριφέρεται έτσι, θέλει διερεύνηση μέσο της λειτουργίας του. Μακάρι να δουλεύει σωστά να πάρουν και ελληνικά χέρια μεροκάματα.
Last edit: 7 Χρόνια 3 Μήνες πριν by ΑΝΕΣΤΗΣ98.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": geodag

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #157058 από geodag

dimlyk έγραψε: τα τζακια που συνδεονται με κλειστο δοχειο διαστολης επιβαλλεται να εχουν υποδοχη για σπειρα ψυξης ...πχ μια σερπατινα ...μπορεις να ριξεις μια ματια σε τεχνικα φυλαδια στα σαιτ καποιας σοβαρης εταιριας οπως η edilkamin και θα καταλαβεις ...το ανοιχτο δοχειο ειναι η ευκολη αλλα αβολη λυση μια και θα πρεπει να τοποθετηθει 3 μετρα ψηλοτερα απο το πιο ψηλο σωμα
για τις μονωσεις μπορω να σε βοηθησω μια και ειναι πανευκολο ... ειδικα απο πανω εννοουσα να στρωσεις απλα τις πλακες χωρις καμμια τοποθετηση και να το κανεις αμεσα να δεις διαφορα απο τωρα ...αν σε παιρνει και θες κατι πιο μονιμο ψαξτο περισσοτερο

ενταξει την πανω μονωση την καταλαβα απλα στρωσιμο τα πρασινα φιλεζολ και ειμαι κομπλε... απο κατω ομως που πρεπει να κολλησουν στο ταβανι?? μου αλλαξες γνωμη παλι... μαλλον θα γυρισω παλι στην edilkamin απο την αρχη αυτην κοιτουσα και ειδικοτερα την acquatondo 23kw πρισματικη απλα οταν μου ειπες για τα kw οτι ειναι λιγα μετα αρχισα να κοιταω και αλλες εταιριες και επειδη για την αγορα εχω να δωσω κοντα στα 1700-1900ευρω κοιτουσα και τα ελληνικα και πηγε το ματι μου σ αυτο που ειναι πολλα kw... να σε ρωτησω Αν τα 40kw ειναι πολλα για ενα σπιτι 90τμ οσο ψεμα και να ειναι αυτα εφοσον εγω χρειαζομαι πολυ λιγοτερα δεν θα καιω και λιγοτερο??

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #157059 από geodag

ΑΝΕΣΤΗΣ98 έγραψε:

geodag έγραψε: καλημερα φιλε μου εχεις δικαιο... τους τα ρωτησες αυτα που λες?? πηρες απαντηση?? απο τις φωτο που εβαλες φαινεται οτι δεν εχει κοφτρα σωστα η δεν χρειαζεται επειδη εχει τις τουμποσωληνες?? και η δευτερογεννης καυση του ειναι λιγο προχειρο δουλεια!! παντως στο βιντεο που καιει δεν φαινεται να καπνιζει....

Όχι δεν ρώτησα κάτι αφού μόνο από περιέργεια το κοίταξα. Απλά ένας μαστορικός κανόνας λέει ότι αν δεν έχεις προσέξει την καθαρότητα στην δουλειά σίγουρα δεν έχεις κοιτάξει σε λεπτομέρεια αυτό που έχεις φτιάξει και κάπου χάνει . Να καπνίζει δεν υπάρχει περίπτωση γιατί είναι θέμα ελκυσμού , αλλά μπορεί να μην ελέγχετε η καύση και να τρώει γρήγορα τα ξύλα, με ότι συνεπάγεται για την ασφάλεια σε περίπτωση υπερφόρτωσης με ξύλο. Δεν λέω ότι θα συμβαίνει αυτό αλλά όταν βλέπεις μεγάλο αριθμό ελληνικών τζακιών να συμπεριφέρεται έτσι, θέλει διερεύνηση μέσο της λειτουργίας του. Μακάρι να δουλεύει σωστά να πάρουν και ελληνικά χέρια μεροκάματα.

Συμφωνω φιλε μου και εγω θα προτιμουσα να εδινα τα λεφτα για καποιο ελληνικο αλλα επειδη εχω ενα μωρακι και περιμενω κ δευτερο και θα λειτουργει σαν κυρια θερμανση θελω κατι καλο...δηλαδη προτιμοτερο να δωσω κατι παραπανω και να μην τρεχω μετα να μαζεψω τα ασημαζευτα... απλα δεν εχω και μεγαλο bugdet για αυτο το παω λιγο οικονομικα..και γι αυτο διαβαζω και ρωταω πραγματα σε εσας που ξερετε εδω μεσα για να μην την πατησω...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
7 Χρόνια 3 Μήνες πριν #157060 από ΑΝΕΣΤΗΣ98
πρώτα θα ζεστάνεις τα 120 λιτρα νερου που έχει, μέτα το νερό του δυκτιου σου και μέτα θα αρχίσει να ζεστείνει το σπίτι.Βάλε ότι θα πρέπει σε όλη αυτήν την ποσότητα να συντηρείς και τη θερμοκρασία. Δεν βλέπω λοιπόν οικονομία
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": geodag

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.072 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ