La nordica vs invicta ερωτησεις ενεργειακό τζάκι

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #137835 από liakjim
Απαντώ απο το δρόμο οπότε σύντομα .
Κανονικά θέλει όλο γκρέμισμα . Αν θες να διατήρησεις τη βάση μπορείς , κοιτα την υπογραφή μου. Αλλα οι γυψοσανιδες της φούσκας θέλουν άνοιγμα 100% για να γίνει σωστός θεροθαλαμος.
Το άνοιγμα που λες σε χωράει οριακά γιατί ναι μεν η εστία θα μπει ξαπλωτα αλλα πρέπει να σηκωθεί κ 2 πόντους άρα ίσως χρειαστεί λιγο φαγωμα η πρόσοψη .
Επίσης η Minos η εμπειρία άλλων χρηστών έχει δείξει πως δεν έχει πρόβλημα . Αν θες παίζει κ η invicta στα 450€ στο Leroy .
Γριλιες μπορείς να βρεις ότι θες , αν μένεις Αττική ξέρω κατάστημα .
Ο πετροβαμβακας στερεώνεται με πλαίσια ή με ροδελες.
Κασέτα δεν συνιστώ λόγω θορύβου των βεντιλατερ .
Τέλος καλό ειναι να ρωτάς στο γενικό θεμα.

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384
Last edit: 9 Χρόνια 6 Μήνες πριν by liakjim.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #137838 από georgejka
Ευχαριστω που μου απαντησες και εισαι οπως ειπες και στο δρομο.
Αν καταλαβα δηλαδή δεν μπαινουν τα foyer χωρις αμεση οπτικη επαφη, απο μεσα οπως σε ρωτησα δηλαδη.
Το invicta που λες με 450 εννοεις το selenic μαλλον.Εννοειται οτι αν ειναι να γκρεμιστει για 100 € θα βαλω αυτο (ειναι 69cm υψος). Αλλα γι αυτο ρωταω στο φορουμ εαν χωραει το minos700 .Το καλο ειναι οτι μετα το γρανιτη κατεβαινει το τζακι οποτε εαν οπως λες θελει και 2ποντους σηκωμα ειμαστε μαλλον ενταξει, χωρις γκρεμισμα της μετωπης θα ερθει στην ευθεια με το γρανιτη.
επισυναπτω φωτογραφια.Ευχαριστω.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #137848 από Stavrax
Το τζάκι σου είναι χωμένο μέσα στη γωνία. Στην πλάτη τα πυρότουβλα αφήνουν πολύ λίγο χώρο. Μου φαίνεται, ότι δύσκολα θα χωρέσει οποιαδήποτε εστία, από αυτές που βλέπεις.
Μην ξεχνάς ότι πρέπει να μείνει και κάποιο κενό για την ψύξη.
Μπορείς να κάνεις ένα σχέδιο με ακριβείς διαστάσεις?


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #137850 από georgejka
ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΟ ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ.
Μην σε ξεγελαει η φωτο. Είναι μεγαλο τζάκι.
Επισυναπτω διαστασεις.
Το υψος ειναι 53 απο το γρανιτη 55 απο το πυροτουβλο.
νομιζω οτι εαν γκρεμιστουν τα πυροτουβλα θα εχει ακομα πιο πολυ χωρο.
Αναμένω τη γνωμη σου, ευχαριστώ
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #137857 από liakjim
Αφού δεν θέλεις να διαλύσεις την βάση, άνοιξε και μελέτησε την εγκατάσταση του selenic που έχω στην υπογραφή μου.
Θα πρέπει να :
1. Ξηλωθεί όλη η γυψοσανίδα της πρόσοψης,
2. Γκρεμίσεις όλη την φούσκα από μέσα
3. Σπάσεις τα πυρότουβλα
4. Ανοίξεις τρύπα για αέρα από έξω.
5. Φτιάξεις θερμοθάλαμο από το ύψος της εστίας μέχρι πάνω μαζί με παταράκι- > ΣΥΝΙΣΤΩ ΙΖΟΛ ΑΠΟ ΤΗΝ KRATKI (ναι κεφαλαία γιατί το τονίζω)
6. Βάλεις την εστία μέ πατούρα 2εκ σήκωμα.
7. Inox σωλήνα λογικά Φ200 (πόσα μέτρα είσαι?) μέχρι το καπέλο
8. Προαιρετικά αλλά το συνιστώ, βάζεις εναλλάκτη_μαύρο χάλυβα της kratki ΜΑΖΙ ΜΕ ΚΛΑΠΕ (πάλι φωνάζω)
9. Κλείνεις αλλά προσέχεις να έχεις τουλ 500εκ^2 (και βάλε) κενά γύρω-γύρω από την εστία για αέρα θέρμανσης
10. Αφήνεις 1800εκ^2 εμβαδό περσίδα εξαγωγής
11. Και τέλειωσες

Παρουσίαση εγκατάστασης τζακιού εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=57920&Itemid=384

Ορθός Τρόπος Δοκιμής Τύπων Μπρικέτας εδώ -> www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=58124&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
9 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 9 Χρόνια 6 Μήνες πριν #137860 από georgejka
Αγαπητε φίλε liakjim, ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΜΕΣΗ ΑΠΑΝΤΗΣΗ.
Δεν ειπα οτι δεν θελω να σπασω τη βαση αλλα δεν θέλω να σπασω ολη την προσοψη δλδ όλη τη γυψοσανίδα . Βλέπεις έχω και προβλημα με τη συζυγο δεν θέλει να γινει εξωτερικη δουλεια.
Αν μπορεις να μου πεις,επειδη εχω δει δουλειες στο you tube να κανουν θερμοθαλαμο απο μεσα αν γινεται και στην περιπτωση μου κατα τη γνωμη σου.
Στο νουμ5 που λες για το izol,εννοεις πίσω μονο απο το τζακι ή ολο μεχρι επανω, δηλ. χωρις πετροβαμαβακα;
(γιατι στο selenic εχει μονο από πισω απ το τζακι)
Το εχω μελετησει καλα όλο το project με το selenic. ειναι καταπληκτικη δουλειά....
Last edit: 9 Χρόνια 6 Μήνες πριν by georgejka.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.070 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ