Δοχείο αδράνειας για υδραυλικό τζάκι

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #98446 από spsafe
Κεντρικά (περίπου) θα είναι το τζάκι..το ισόγειο είναι 145τμ και ο πάνω όροφος άλλα 120τμ. Μια απορία μου είναι κατά πόσο υπάροχουνε μηχανισμοί οι οποίοι να επιτρέπουν στον χρήστη να κατευθύνει τον θερμό αέρα ανάλογα με το ποιο δωμάτιο έχει περισσότερη ανάγκη.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #98449 από greenpug
Ενδοδαπέδια θα βάλεις και στο ισόγειο αλλά θα προσπαθήσεις να ανάβεις μόνο το τζάκι εκεί σωστά;
Είναι αρκετά μεγάλος ο χώρος του ισογείου.

Υπάρχουν περιορισμοί στο πόσες κατευθύνσεις μπορείς να στείλεις το ζεστό αέρα για να μην μειώνεται η απόδοση του. Έχω την εντύπωση ότι είναι μέχρι 2 Τ ενώσεις. Δηλαδή θα μπορείς να στείλεις αέρα σε 4 σημεία. Αν θες επιβεβαίωσε το αυτό.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #98450 από spsafe
Ναι, ενδοδαπέδια θα έχει και στο ισόγειο και θα προσπαθώ να ανάβω το τζάκι για να καλύπτω τις ανάγκες θέρμανσης εκεί. Ναι ο χώρος του ισογείου είναι αρκετά μεγάλος. Ο μηχανολόγος μου υπολόγισε τις ανάγκες θέρμότητας για να θερμανθεί το κάθε δωμάτιο του ισογείου ξεχωριστά. Στο σύνολό τους είναι κάπου στα 11kw, με 6kw να χρειάζεται το καθιστικό στο οποίο θα βρίσκεται το τζάκι. Εγώ, εκτός από το χώρο του καθιστικού στον οποίο θα διοχετεύεται ζεστός αέρας από περσίδα που θα βρίσκεται πάνω από το τζάκι, θέλω να τραβήξω τον αέρα μέχρι και την είσοδο της κουζίνας/τραπεζαρίας που θέλει άλλα 4-5kw. Από εκεί και πέρα, δεν ξέρω αν ο ζεστός αέρας από μόνος του μπορεί να πάει και πάνω στον όροφο μέσα από την ανοικτή σκάλα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν - 11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #98452 από greenpug
Πάντα ο ζεστός αέρας ανεβαίνει πάνω.
Άρα σίγουρα θα πηγαίνει και πάνω από τη σκάλα αλλά δεν νομίζω να μπορεί να σου ζεστάνει και τον πάνω χώρο.

Άρα λογικά αν πάρεις ένα τζάκι των 11 - 14 kw θα είσαι καλυμμένος.
Τόση ήταν και απόδοση αυτών που είδα στη Δαλίκο

www.piazzetta.it/el-GR/Product/Details/h...ogy-fireboxes/ht-610
Last edit: 11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν by greenpug.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #98453 από spsafe
Προς τα εκεί προσανατολίζομαι κι εγώ. Αυτό το οποίο με απασχολεί είναι αυτό που ανέφερα πιο πάνω: ο έλεγχος της ροής (ταχύτητα, θυρίδα εξόδου, θερμοκρασία) του ζεστού αέρα. Δεν ξέρω αν πρέπει να το ψάχνω στα τζάκια εφαρμοσμένα ή σε πρόσθετα κιτ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #98455 από greenpug

spsafe έγραψε: Προς τα εκεί προσανατολίζομαι κι εγώ. Αυτό το οποίο με απασχολεί είναι αυτό που ανέφερα πιο πάνω: ο έλεγχος της ροής (ταχύτητα, θυρίδα εξόδου, θερμοκρασία) του ζεστού αέρα. Δεν ξέρω αν πρέπει να το ψάχνω στα τζάκια εφαρμοσμένα ή σε πρόσθετα κιτ.


Με ότι ξέρω μπαίνει μοτέρ κάτω από το τζάκι και ελέγχεις εσύ την ταχύτητα του αέρα.
Για θερμοκρασία δεν είμαι σίγουρος.
Στις ψηλές ταχύτητες πιθανόν να βουίζει και το μοτέρ.
Ρώτα αυτές τις πληροφορίες στους αντιπροσώπους ή σε άλλο θέμα για να βοηθήσουν τα μέλη που γνωρίζουν.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.088 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ