Δοχείο αδράνειας για υδραυλικό τζάκι

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #98434 από spsafe
Εγώ δεν νομίζω πως μπορώ να μεταφέρω κανάλια μέσα σε άλλα δωμάτια, λόγω αρχιτεκτονικού σχεδίου, αποστάσεων κτλ. Έχω ανεβάσει σε ποστ μου στη συζήτηση τα σχέδια του ισογείου και πώς σκέφτομαι να θερμάνω τον χώρο αν θες να δεις.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #98437 από greenpug
Kάποια που έχω υπόψη είναι:
-Δεν μπορείς να τρυπήσεις το πάτωμα πχ για στοπ πόρτας
-Σε περίπτωση διαρροής πιθανόν να χρεαστεί να σηκώσεις πατώματα μέχρι να βρεις τη βλάβη. Τώρα με θερμικές κάμερες άκουσα ότι μπορεί να βρεθεί σχετικά εύκολα το σημείο.
-Περιορισμός στο υλικό του πατώματος. Πχ κάποια παρκέ/laminate πιθανόν να μην κάνουν για ενδοδαπέδια.
-Πρέπει να διατηρείται το σπίτι σχετικά ζεστό και τις ώρες που αποσιάζεις από το σπίτι

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #98439 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ

greenpug έγραψε: Kάποια που έχω υπόψη είναι:
-Δεν μπορείς να τρυπήσεις το πάτωμα πχ για στοπ πόρτας
-Σε περίπτωση διαρροής πιθανόν να χρεαστεί να σηκώσεις πατώματα μέχρι να βρεις τη βλάβη. Τώρα με θερμικές κάμερες άκουσα ότι μπορεί να βρεθεί σχετικά εύκολα το σημείο.
-Περιορισμός στο υλικό του πατώματος. Πχ κάποια παρκέ/laminate πιθανόν να μην κάνουν για ενδοδαπέδια.
-Πρέπει να διατηρείται το σπίτι σχετικά ζεστό και τις ώρες που αποσιάζεις από το σπίτι


1) Το κολλάς με πολυουρεθανική ή/και εποδειδική κόλλα χωρίς να χρειάζεται πλέον να τρυπήσεις.
2) Το βρίσκουν με άλλο τρόπο πιο εύκολο τώρα.
3) Laminate? Από πότε το laminate θεωρείται πάτωμα? χε χε. Εντάξει, είναι λίγο δύσκολα εκεί. Μπαίνει κλασσικό παρκέ.. αλλά κολλητό, ή ακόμα και καρφωτό, αλλά θέλει πολύ προσοχή. Άσε που το ξύλο δεν είναι καλός αγωγός της θερμότητας. Πάντως μπαίνει ακόμα και σε ξύλο. Έχω φίλο μαραγκό, που τοποθέτησε σε όλο το σπίτι του ενδοδαπέδια και κολλητό μασίφ ξύλινο. (πλην κουζίνας/λουτρών φυσικά).
4) Είναι πιο οικονομικό να διατηρείς ζεστό ένα σπίτι, παρά να το αφήνεις να παγώνει, και μετά να το ξαναζεσταίνεις.

Εντάξει, έχει και μειονεκτήματα, δε λέω, αλλά νομίζω ότι τα πλεονεκτήματά της υπερκαλύπτουν και με διαφορά..... τα όποια μειονεκτήματα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #98440 από greenpug
Ναι για το ξύλινο παρκέ διάβασα ότι πρέπει να γίνει κάποια μελέτη και πιθανόν ο χώρος να απαιτεί περισσότερα κυκλώματα/πιο δυνατά από κάτω για να αποδίδει ικανοποιητικά/καλύτερα.

Επίσης για το κόστος εγκατάστασης είχα υπόψη ότι στοιχίζει 4-5 χιλιάδες περισσότερα για σπίτι πχ 280τμ.

Συμφωνώ ότι λύσεις υπάρχουν.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #98443 από greenpug

spsafe έγραψε: Εγώ δεν νομίζω πως μπορώ να μεταφέρω κανάλια μέσα σε άλλα δωμάτια, λόγω αρχιτεκτονικού σχεδίου, αποστάσεων κτλ. Έχω ανεβάσει σε ποστ μου στη συζήτηση τα σχέδια του ισογείου και πώς σκέφτομαι να θερμάνω τον χώρο αν θες να δεις.


Παύλο πόσα τμ είναι οι χώροι σου;
Το ισόγειο;
Είδα το σχέδιο σου χωρίς όμως να έχω κάποια εξειδικευμένη γνώση :)
Απλά προσπάθησε να κεντράρεις το τζάκι σου στο χώρο για να έχεις ομοιόμορφη μετάδοση της θερμότητας.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #98444 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Δεν υπάρχει διαφορά κόστους εγκατάστασης.

Η ενδοδαπέδια μάλιστα, είναι πιο φτηνή. Καλά... ντε μη βαράτε. Είναι πιο φτηνή σας λέω. Πως γίνεται αυτό? Μα είναι απλό.

Μόνο από το κέρδος που προκύπτει λόγω του ότι λειτουργεί με χαμηλότερες θερμοκρασίες νερού, σε μερικά χρονάκια αποσβένετε το αρχικά υψηλότερο κόστος, και μετά είστε στο κέρδος.

Και έστω ότι δεν το αποσβένετε. Καλύτερα δεν είναι να έχετε ενδοδαπέδια με τα πλεονεκτήματά της, ας στοιχίζει περισσότερο, από το να βάλετε πόμολα, καθρέπτες, μπαταρίες, με στρασάκια?

Κάντε οικονομία αλλού. Μη βάλετε κουρτίνες και φωτιστικά ακριβά. Μη βάλετε χέστρα με διαμαντάκια.
Δω΄στε τα χρήματά σας με τρόπο που να πιάσουν τόπο. Τα πόμολα αλλάζουν αργότερα πολύ εύκολα, το σύστημα θέρμανσης/ψύξης... όχι

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.087 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ