Δοχείο αδράνειας για υδραυλικό τζάκι

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν - 11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #98418 από greenpug

spsafe έγραψε: Κωνσταντίνε που χτίζεις; Εγώ Αραδίππου.


Δάλι φίλε

Αναφορικά με τη θερμοκρασία του νερού υπάρχει θερμοστάτης στο νερό και καθορίζεις εσύ σε τι θερμοκρασία να ανοίγει το σύστημα και σε τι θερμοκρασία να κλείνει. Ο θερμοστάτης έχει φωτεινή ένδειξη και βλέπεις τη θερμοκρασία να ανεβαίνει όταν είναι κλειστό το κύκλωμα και να πέφτει χαμηλά όταν έρχεται το κρύο νερό και αναπληρώνει το ζεστό.

Αν δεις και το πιο κάτω σχεδιάγραμμα υπάρχει και σχέδιο σύνδεσης με υποδαπέδια

www.piazzetta.it/el-GR/products/mt-thermo-boiler-fireboxes
Last edit: 11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν by greenpug.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #98419 από greenpug

ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ έγραψε: Μην κάνεις κανένα λάθος και σε καινούριο σπίτι βάλεις σώματα αντί για ενδοδαπέδια.

ΘΑ ΤΟ ΜΕΤΑΝΙΩΣΕΙΣ ΠΙΚΡΑ......


Εγώ πιστεύω ότι παίζουν ρόλο και οι ώρες που θες να χρησιμοποιάς τη θέρμανση.
Ναι η ενδοδαπέδια σε πολλές ώρες λειτουργίας είναι πιο οικονομική, άνετη και φιλική αλλά από την άλλη το γεγονός ότι πρέπει να είναι αναμμένη συνεχώς έστω και με χαμηλές θερμοκρασίες τις πλείστες ώρες της ημέρας δεν μου άρεσε.

Επίσης μιλώντας με μηχανολόγο καταλήξαμε ότι για χρήση 4-5 ώρες την ημέρα τα σώματα είναι πιο κατάλληλα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #98421 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ

greenpug έγραψε:

ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ έγραψε: Μην κάνεις κανένα λάθος και σε καινούριο σπίτι βάλεις σώματα αντί για ενδοδαπέδια.

ΘΑ ΤΟ ΜΕΤΑΝΙΩΣΕΙΣ ΠΙΚΡΑ......


Εγώ πιστεύω ότι παίζουν ρόλο και οι ώρες που θες να χρησιμοποιάς τη θέρμανση.
Ναι η ενδοδαπέδια σε πολλές ώρες λειτουργίας είναι πιο οικονομική, άνετη και φιλική αλλά από την άλλη το γεγονός ότι πρέπει να είναι αναμμένη συνεχώς έστω και με χαμηλές θερμοκρασίες τις πλείστες ώρες της ημέρας δεν μου άρεσε.

Επίσης μιλώντας με μηχανολόγο καταλήξαμε ότι για χρήση 4-5 ώρες την ημέρα τα σώματα είναι πιο κατάλληλα.


Όποιο σύστημα θέρμανσης και αν έχεις, αν δεν το απαιτούν οι συνθήκες, θα είναι σε stand by. Είτε σώματα, είτε ενδοδαπέδια.

Έχεις μπει σε σπίτι με ενδοδαπέδια? Θες μήπως να σου αναφέρω τα πλεονεκτήματα της ενδοδαπέδιας?
Να σου τα πω αλφαβητικά ? ;)

Όλα αυτά βέβαια, μιας και είσαι σε φάση που χτίζεις κανούριο σπίτι. Ξανασκέψου το.......

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #98423 από χρηστος8

ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ έγραψε:

greenpug έγραψε:

ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ έγραψε: Μην κάνεις κανένα λάθος και σε καινούριο σπίτι βάλεις σώματα αντί για ενδοδαπέδια.

ΘΑ ΤΟ ΜΕΤΑΝΙΩΣΕΙΣ ΠΙΚΡΑ......


Εγώ πιστεύω ότι παίζουν ρόλο και οι ώρες που θες να χρησιμοποιάς τη θέρμανση.
Ναι η ενδοδαπέδια σε πολλές ώρες λειτουργίας είναι πιο οικονομική, άνετη και φιλική αλλά από την άλλη το γεγονός ότι πρέπει να είναι αναμμένη συνεχώς έστω και με χαμηλές θερμοκρασίες τις πλείστες ώρες της ημέρας δεν μου άρεσε.

Επίσης μιλώντας με μηχανολόγο καταλήξαμε ότι για χρήση 4-5 ώρες την ημέρα τα σώματα είναι πιο κατάλληλα.


Όποιο σύστημα θέρμανσης και αν έχεις, αν δεν το απαιτούν οι συνθήκες, θα είναι σε stand by. Είτε σώματα, είτε ενδοδαπέδια.

Έχεις μπει σε σπίτι με ενδοδαπέδια? Θες μήπως να σου αναφέρω τα πλεονεκτήματα της ενδοδαπέδιας?
Να σου τα πω αλφαβητικά ? ;)

Όλα αυτά βέβαια, μιας και είσαι σε φάση που χτίζεις κανούριο σπίτι. Ξανασκέψου το.......



Καλο ειναι να πεις και τα μειονεκτηματα ομως...



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #98424 από greenpug
Τώρα πλέον είναι αργά για να αλλάξω την επιλογή μας.
Εμένα δεν μου άρεσε το γεγονός ότι έπρεπε η θέρμανση να είναι αναμμένη και τις ώρες που λείπουμε από το σπίτι. Όπως είπα έστω και σε χαμηλότερη θερμοκρασία.

Όπως είπα και πιο πάνω σκοπεύω να χρησιμοποιώ τη θέρμανση τις ώρες 6-10 κυρίως μέσω του τζακιού καλοριφέρ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #98425 από spsafe
Καλημέρα παιδιά,

για σου Κωνσταντίνε.

σε ό,τι αφορά στα πιο πάνω υπάρχει γενικά καλή λογική. Συνυπολογίζοντας όμως τις ιδιαίτερες προτιμήσεις του καθενός, μπορούμε με τα ίδια τεχνικά χαρακτηριστικά να καταλήξουμε σε διαφορετικές επιλογές και λύσεις...π.χ. στη δική μου περίπτωση, ο μόνος λόγος για τον οποίο ήθελα εξ'αρχής να εγκαταστήσω τζάκι/λέβητα ήταν για το θέμα της εξοικονόμησης ενέργειας και κατά δεύτερο λόγο για την ομορφιά της φλόγας στο χώρο. Λαμβάνοντας υπόψη τα σχόλια στο φόρουμ (τόσο τα τεχνικά, όσο και τα περί της χρήσης, π.χ. απαιτήσεις για καθαριότητα, ξύλα, συντήρηση, ένταση χρήσης για να υπάρχει το αναμενόμενο αποτέλεσμα, κόστος όλως αυτών κτλ.) κατέληξα πως στη δική μου περίπτωση, ιδανικότερη επιλογή θα ήταν ένα καλό ενεργειακό τζάκι το οποίο να μου επιτρέπει να κρατώ το ισόγειο ζεστό, όταν μπορώ να τον χρησιμοποιώ. Στη δική μου όμως και μόνο περίπτωση, έτσι;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.120 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ