Δοχείο αδράνειας για υδραυλικό τζάκι

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #98363 από dimlyk
γιοα τις φωτο...φροντιοσε να ειναι μικροτερες απο 150 kb :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν - 11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #98365 από spsafe

Συνημμένο αρχείο:

Όνομα Αρχείου: .pdf
Μέγεθος αρχείου:621 KB

Κωνσταντίνο,

σε ευχαριστώ για το σχόλια και την πρόταση. Στη δική σου περίπτωση, σύμφωνα με τον μηχανολόγο μου, μπορείς με άνεση να εγκαταστήσεις τζάκι/λέβητα γιατί η θέρμανση σου θα είναι με σώματα. Στη δική μου περίπτωση με υποδαπέδια θέρμανση το θεωρεί απαγορευτικό γιατί υπάρχει θέμα με τη διαχείριση της θερμοκρασίας που θα καταλήγει στην υποδαπέδια η οποία είναι 45 βαθμούς.

Μετά κι από τα σχόλια των φίλων στο φόρουμ αποφάσισα πως θα εγκαταστήσω ενεργειακό τζάκι ευελπιστώντας πως θα μου καλύψει τις ανάγκες θέρμανσης του ισογείου. Επισυνάπτω τη μηχανολογική μελέτη για τις ενεργειακές ανάγκες του ισογείου για τα δικά σας σχόλια. Το τζάκι θα εγκατασταθεί στο σημείο με την κόκκινη βούλα (καθιστικό). Να αναφέρω πως στο καθιστικό θα υπάρχει ψευδοτάβανο οπότε σκέφτομαι να μεταφέρω ζεστό αέρα στην είσοδο της κουζίνας. Θα μου επέτρεπε αυτό να καλύψω τις θερμικές ανάγκες που έχω με αυτό τον τρόπο; Τι μέγεθος θα πρέπει να έχει το ενεργειακό τζάκι και τι προυποθέσεις υπάρχουν για να μπορώ να μεταφέρω απρόσκοπτα ζεστό αέρα στο δωμάτιο της κουζίνας; Η απόσταση της πόρτας της κουζίνας από το τζάκι είναι περίπου 6 μέτρα.

Επίσης, έχουμε σκοπό να χρησιμοποιήσουμε τα πιο κάτω υλικά για θερμομόνωση:
Ίσια Πλάκα: Θερμομόνωση με πολυστερίνη roof type της Γέβο πάχους 5εκ.

Τοιχοποιία και Σκελετός: Θερμοσουβάς εξωτερικά πάχους 5εκ, τούβλα 25εκ. UB200. Στον όγκο του κυρίως υπνοδωματίου εξωτερικά θα είναι εμφανές μπετόν 15εκ, Πολυστερίνη Wall types της Γέβο πάχους 5εκ και εσωτερικά τοιχοποιία 10εκ. Στο σημείο των δοκών και των κολονών θα τοποθετηθεί 5εκ πολυστερίνη.

Ανοίγματα: Θα χρησιμοποιηθούν θερμομονωτικές σειρές αλουμινίων με double glazing. Όλα τα γυαλιά θα είναι με διπλό σφράγισμα polysulphide , 4mm Planibel Top N+T + pos.2(Εξωτερικό Γυαλί)-16mm Argon 90% - Stratobel 33.1(Εσωτερικό Γυαλί).

Όσον αφορά στα αλουμίνια, λόγω του ότι το σπίτι θα έχει αρκετό γυαλί, πιθανώς να αναβαθμίσουμε τις επιλογές μας. Έχετε να προτείνετε κάποιες επιλογές;
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν by spsafe.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #98366 από spsafe
Κωνσταντίνε που χτίζεις; Εγώ Αραδίππου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #98368 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ

dimlyk έγραψε: γιοα τις φωτο...φροντιοσε να ειναι μικροτερες απο 150 kb :)


εμένα πάντως, μια χαρά μου ανεβάζει φωτό των 2Mb....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #98369 από spsafe
Κωνσταντίνε δοκίμασε τον Internet Explorer. Ο Firefox δεν δουλεύει για ανέβασμα φωτό στο site.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Εβδομάδες πριν #98370 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Για τα κουφώματα...

Alumil 11500 (ανοιγώμενα ή/και σταθερά)
Alumil 11600 (ανοιγώμενα ή/και σταθερά)

Alumil M300 (Επάλληλα)
Alumil S450 (Επάλληλα)
Alumil S700 (Επάλληλα)
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": spsafe

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.161 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ