Δοχείο αδράνειας για υδραυλικό τζάκι

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #97938 από χρηστος8

spsafe έγραψε: Παιδιά σας ευχαριστώ όλους για τα σχόλια/προτάσεις. Μόλις επέστρεψα από επίσκεψη στην αντιπροσωπεία της Kaminotechniki. Εκεί παρέθεσα τους προβληματισμούς μου για το θέμα του δοχείου αδράνειας και του ύψους του φουγάρου για αυτό το μοντέλο το οποίο πρότεινε εκεί ο αντιπρόσωπος.

ΕΝΕΡΓΕΙΑΚΟ ΤΖΑΚΙ ΛΕΒΗΤΑΣ ENERGY XK3 από την Καμινοτεχνική (www.kaminotechniki.gr/product_detail.jsp?prdId=xk3&extLang=).

Πήρα μαζί μου και τον υδραυλικό μου (πτυχιούχος μηχανολόγος πολυτεχνίου) για τα τεχνικά θέματα και καταλήξαμε πως:

1. Το φουγάρο θα είναι μια χαρά με 1.5μέτρα πάνω από την οροφή του σαλονιού (όχι πάνω από τον δεύτερο όροφο).

2. Η απόσταση του φουγάρου θα είναι αρκετά μακριά (περίπου 6.5μέτρα) από τα τζάμια των δωματίων του πάνω ορόφου, το οποίο υπερκαλύπτει τις τεχνικές απαιτήσεις. Λαμβάνοντας υπόψη το γεγονός ότι τα τζάμια θα είναι κλειστά τότε μειώνεται κατά πολύ η πιθανότητα για μυρωδιές στον όροφο.

3. Για αποφυγή τοποθέτησης του δοχείου αδράνειας (λόγω χώρου και κόστους) (κάτι για το οποίο τον προκαλούσα με διάφορα επιχειρήματα τα οποία διάβασα στο φόρουμ) ο τζακάς προτείνει τη χρήση τριοδικής βαλβίδας, mixing valve και μια σειρά από βυθιζόμενους θερμοστάτες για τη σωστή διαχείριση της συντονισμένης λειτουργίας του τζακιού/λέβητα και του λέβητα/αερίου, ώστε όταν λειτουργεί το τζάκι να μειώνεται μέχρι εντελώς η χρήση του λέβητα/αερίου. Προαπαιτούμενο για να δουλέψει χωρίς κανένα κίνδυνο η συγκεκριμένη πρόταση είναι η διασωλήνωση/σχεδιασμός να γίνει με ανοικτό κύκλωμα ώστε πάντα να μπορεί να κυκλοφορεί το νερό στις διασωληνώσεις διαμέσου του τζακιού και του λέβητα/αερίου. Για το σκοπό αυτό θα χρειαστεί ένα μικρό δοχείο νερού να τοποθετηθεί στο ψηλότερο σημείο του σπιτιού για να καταλήγει εκεί νερό σε περίπτωση που υπερθερμάνει το τζάκι. Επίσης, θα χρησιμοποιηθούν βυθισμένοι θερμοστάτες με μπάζερ οι οποίοι θα ειδοποιούν στην περίπτωση υπέρβασης κάποιας θερμοκρασίας του τζακιού. Ο υδραυλικός/μηχανολόγος θεωρεί πως κάτι τέτοιο είναι δυνατό και δεν μειονεκτεί σε σύγκριση με κάποια άλλη λύση.

Το μέγεθος του σπιτιού είναι 265τμ (ισόγειο 145τμ, όροφος 120τμ). Δυστυχώς ο αρχιτέκτονας δεν θεωρεί πως υπάρχει αλλού χώρος να τοποθετηθεί το τζάκι.

Με αυτά τι θα λέγατε;

Παύλος


Η απαντηση μου αφορα το κομματι 3.

Το τι συσκευη θα ζεστανουν τα 265τμ ειναι ενα ερωτημα που απο το πληκτρολογιο δυσκολα να το απαντησω.

Τωρα αν τελικα επιλεγει η λυση του τζακιου οι παρατηρησεις μου ειναι οι εξης.

Με λυπη βλεπω τεχνικους η εμπορους να αποφευγουν να προτεινουν το δοχειο αδρανειας...απλα τραγικο για μενα. Η τριοδη δεν εχει καμια σχεση με την ασφαλεια...χρειαζεται να μπει για μεγαλυτερη αποδοση του τζακιου...ολα τα αλλα ειναι απλα περιεργα για να μη πω κατι αλλο.

Εχοντας ως δεδομενο πως η επιδαπεδια λειτουργει στους 40-45 max, ο απολυτος ελεγχος της συσκευης καυσης απλα επιβαλλεται.

Ας αναρωτηθουν οι επιστημονες που προτεινουν τζακι, με ρυθμιζομενους θερμοστατες και μπαζερ, που θα παει η πλεοναζουσα θερμοτητα που παραγει το τζακι;;;

Υποψην οσο ψηλοτερες οι θερμοκρασιες νερου τοσο μεγαλυτερη αποδοση εχει και το τζακι (λεβητας)...αν υπαρχει δοχειο αδρανειας να κυκλοφορουν οι 80 - 85 βαθμοι νερου ολα καλα...αν δεν υπαρχει που θα πανε αυτα τα νερα;;;

Και μη μου πει κανεις πως θα δουλευει το τζακι στους 45 βαθμους γιατι η πισσα θα ειναι ατελειωτη.

Η λυση ειναι τοσο απλη και δεν συζητειτε καν απο την δικη μου οπτικη, η εμπειρια αν θελετε.

Το τζακι συνδεεται σε σερπαντινα του δοχειου αδρανειας και μπαινει παραλληλα ανοιχτο δοχειο ψηλα...εννοειτε και βαλβιδες πιεσεως - θερμοκρασιας...ας πουμε οτι ειναι το πρωτευων κυκλωμα.

Ο λεβητας αεριου συνδεεται κι αυτος σε σερπαντινα δευτερη επισης στο δοχειο αδρανειας...απλα συπληρωνει την θερμοτητα που λειπει απο το δοχειο οταν δεν λειτουργει το τζακι η οταν κρυωνουν τα νερα του δοχειου αδρανειας...μεσω αυτοματισμων ειναι πολυ ευκολο...αυτο ειναι το δευτερευων κυκλωμα.

Τελος η επιδαπεδια παιρνει νερα παντα απο το δοχειο αδρανειας με ασφαλεια και απολυτο ελεγχο...ειναι το τριτευων κυκλωμα.

Αυτη ειναι η ασφαλης συνδεση και ειναι αυτονοητα ακριβη...γι αυτο δεν την επιλεγει ο κοσμος.

Υπαρχουν κι αλλες λυσεις με πλακοειδεις εναλλακτες κτλ ομως θα μπλεξουμε αν τις αναφερουμε κι αυτες.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #97942 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Ακόμα και όπως τα λέει ο Κωστας8,

αν ο φίλος μας θέλει σόνυ και καλά τζάκι λέβητα ως πρωτεύουσα πηγή, η δευτερεύουσα δε χρειάζεται να είναι αέριο===(λεβητας, καυστήρας, μηχανοστάσιο, καμινάδες) και του "δεσπότη τα γένια".

Μια μική Α/Θ να συμπληρώνει ας πούμε με νυχτερινό(?) Υφίσταται στην Κύπρο το νυχτερινό?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #97944 από Στελιος1
Εγγυομαι οτι το τζακι αυτο.. θα καπνιζει. Συγνωμη φιλε αλλα αυτο το θεωρω βεβαιο και ωφειλω να στο πω, οποιοδηποτε τζακι και να βαλεις θα καπνιζει. Διαβασα ολα τα μηνυματα αλλα μπερδευτηκα στ τελος και δεν θυμαμαι με ποια συμφωνω.
Εχεις λεφτα να φτιαξεις τετοιο σπιτι, εχεις διαθεσιμο αεριο και καθεσαι και ασχολεισαι εκει κατω για θερμανση με το τζακι? Βαλε ενα τζακι για τ πλακα σου, ωστε αν εχει προβλημα (αποκλειεται νομιζω να μην εχει) εχε το για φιγουρα και για να το ανναβεις οταν ο καιρος ευνοει. Δεν ξερω τιμες ΔΕΗ εκει αλλα η ΑΘ ειναι απο οικονομικης αποψης ΣΙΓΟΥΡΑ η καλυτερη εναλλακτικη σου περαν τ αεριου. Σε ενδοδαπεδια ομως ισως οχι και για ''δροσισμο'' γιατι ισως κανετε τσουληθρες στο πατωμα (ειναι και θεμα υγρασιας αυτο).
Καλα κλιματιστικα και γκαζι κ εισαι οκ! Το τζακι μην το μπερδευεις με την θερμανση και εσυ και ο μηχανικος σου ειστε σε λαθος κατευθυνση, προκυπτει και το προβλημα ΑΚΑΤΑΛΛΗΛΗΣ θεσης του τζακιου..
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": spsafe

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #97951 από χρηστος8

ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ έγραψε: Ακόμα και όπως τα λέει ο Κωστας8,

αν ο φίλος μας θέλει σόνυ και καλά τζάκι λέβητα ως πρωτεύουσα πηγή, η δευτερεύουσα δε χρειάζεται να είναι αέριο===(λεβητας, καυστήρας, μηχανοστάσιο, καμινάδες) και του "δεσπότη τα γένια".

Μια μική Α/Θ να συμπληρώνει ας πούμε με νυχτερινό(?) Υφίσταται στην Κύπρο το νυχτερινό?




Η αναφορα μου ειχε να κανει με τον σωστο τροπο συνδεσης και μονο...ειναι η δουλεια μου και την γνωριζω καλουτσικα :blush:

Σαφως και στη θεση του λεβητα αεριου μπορεις να χρησιμοποιησεις μια αντλια θερμοτητας.

Τωρα ποσο σοφο ειναι καποιος που ΗΔΗ εχει λεβητα αεριου... να τον καταργησει, για να βαλει αντλια θερμοτητας (μαζι με τζακι νερου - δοχειο αδρανειας, κανα 5 χιλιαρο κτλ) δαπανωντας αλλα 5 χιλιαρικα επιπλεον μονο για την αντλια, σηκωνει πολλη συζητηση.



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": spsafe

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #97954 από ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ
Δεν υπάρχει θέμα με τη δουλειά σου. Εξάλλου το "ρητό" μου είναι:
(και συμφωνώ και με τη λογική συνδεσμολογίας που πρότεινες)

"Δεν υπάρχει μάστορας (σε κάθε ειδικότητα) που να μην μπορεί να κάνει πολύ καλή δουλειά".
Μπορεί να μη θέλει (επειδή σκότωσε την τιμή), ή μπορεί εν γένει να είναι τσαπατσούλης, κλπ.
Σίγουρα όμως ξέρει τι και πως πρέπει να το κάνει. Το αν τα κάνει τώρα, είναι άλλο θέμα.

Στο προκείμενο τώρα: Δεν είχα προσέξει ότι ο άνθρωπος διαθέτει ΉΔΗ έναν λέβητα. Νόμιζα ότι αφού χτίζει σπίτι, κάνει καινούρια εγκατάσταση από αρχής.
Και γω πιστεύω ότι η ενδοδαπέδια ταιριάζει με Α/Θ. Αν το ρεύμα είναι πανάκριβο, ή αν διαθέτει λέβητα αερίου, αλλάζουν τα πράγματα.

Το θέμα είναι τι θέλει να κάνει, τι κόστος λειτουργίας έχει, και πότε κάνει απόσβεση σε περίπτωση που κάνει την όποια επένδυση εξοικονόμισης. Απλά πράγματα. Και πολύ σωστά, ένας μηχανικός, μπορεί να τον καθοδηγήσει.

Στέλιο, γιατί το οποιοδήποτε τζάκι θα καπνίζει.... ? Α... και σχετικά με το πατινάζ.... Μπορεί να έχει το νερό στο πάτωμα στους 18 έως 19 βαθμούς, να αποφεύγει τις υγροποιήσεις, και σε συνδυασμό με F/C να κάνει και αφύγρανση.

Η άλλη λύση, είναι ένα καλό VRV με splitakia μέσα.
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by ΦΟΥΣΚΙΤΑΚΗΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 1 Μήνας πριν - 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν #97986 από Gdevil

spsafe έγραψε: ......

Πήρα μαζί μου και τον υδραυλικό μου (πτυχιούχος μηχανολόγος πολυτεχνίου) για τα τεχνικά θέματα και καταλήξαμε πως:

1. Το φουγάρο θα είναι μια χαρά με 1.5μέτρα πάνω από την οροφή του σαλονιού (όχι πάνω από τον δεύτερο όροφο).

2. Η απόσταση του φουγάρου θα είναι αρκετά μακριά (περίπου 6.5μέτρα) από τα τζάμια των δωματίων του πάνω ορόφου, το οποίο υπερκαλύπτει τις τεχνικές απαιτήσεις. Λαμβάνοντας υπόψη το γεγονός ότι τα τζάμια θα είναι κλειστά τότε μειώνεται κατά πολύ η πιθανότητα για μυρωδιές στον όροφο.
.....

Εδώ γράφει και εξηγεί τον κανόνα 2 feet, 3 feet, 10 feet.
Σύμφωνα με αυτόν τον κανόνα, λογικά δεν θα έχεις πρόβλημα.
ΑΛΛΑ....
Δες αυτήν την ερώτηση και απάντηση (πάλι από το ίδιο λινκ είναι)

"Question: outdoor wood fired boiler chimney clearance to building - ending below roof
With a 2 story walkout basement can I put an outdoor wood boiler with the chimney 10'+ from the wall/gutter even though the top of the chimney would not reach the roofline? - John Henry, 7/23/12
Reply:

I'm doubtful, John; a chimney ending below the roof line of a two story house may meet the ten-foot distance rule correctly, but I suspect that in at least some conditions you'll be blowing smoke at nearby windows and wal"


Δλδ μην το δένεις κόμπο ότι θα είσαι "μια χαρά".
Λίγο ο αέρας να αναποδιάσει, λίγο τα ξύλα να βράχηκαν, λίγο να έχει αφήσει η γυναίκα ανοιχτό κανά παράθυρο επάνω, άντε τώρα άκου γκρίνια για την καπνίλα μέσα στο σπίτι (best case scenario η γκρίνια, για να μη γράψω τπτα άλλα ενδεχόμενα...)

Επιπλέον το 1,5 μέτρο πάνω από την ταράτσα (δλδ συνολικό ύψος καμινάδας πάνω από την εστία γύρω στα 2,5 μέτρα) νομίζω είναι οριακό για την δημιουργία καλού ελκυσμού.
Πάλι με λίγο ανάποδο αέρα θα εμφανιστούν προβλήματα όπως το να μην "τραβάει" το τζάκι


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 11 Χρόνια 1 Μήνας πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.151 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ