Εναλλάκτης νερού για καμινάδα της kratki

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #90122 από LEONAS
Φιλε μου η προσωπικη γνωμη ειναι να μην βαλεις τιποτα στο
τζακι σου και να το αφησεις ετσι οπως ειναι, αν θελεις να
ζεσταθεις πραγματικα κοιτα κανα ξυλολεβητα πυρολησης η' κανα
πελλετολεβητα ασε την χυτρα που λες να βαλεις βαλτην στην κουζινα
να βρασουμε κανα πατσαδακο :silly:

Το ζητας το τσιπας !!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #90123 από dimlyk

ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ έγραψε:

dimlyk έγραψε: αν ειναι για δοκιμες ... δεχομαστε και προσκλησεις :cheer:


εγώ θα βάλω το μεζέ στο τζάκι που θα καίει και εσείς το τσίπουρο


μ αρεσεις γιατι πιανεις τα κρυφα νοηματα :cheer:

μαζι μας σε βλεπω να πουλας ψησταριες στο τελος :evil:


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #90127 από Asteris

ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ έγραψε: κύριε αστερι πάλι τα ίδια θα λέμε . καταρχήν δεύτερος εγώ μετά το Δημήτρη είπα οτι πολλά μου φαίνονται και εμένα και ότι θα το τσεκάρω με την πρώτη ευκαιρία .
σας έχω πει λοιπόν οτι όλες οι σοβαρές εταιρίες όταν λένε για kw τα μετράνε ως εξής .π.χ amelia 24 kw μέγιστη απόδοση 32,5 kw * 72%(ενεργειακή απόδοση )=23,4 kw μας περισσεύουν και 9,1 kw σαν απώλειες .
άσχετο αλλά εσείς από Θεσσαλονίκη δεν είστε ???έπρεπε να περάσετε απο το περίπτερο μας να βλέπατε όλα αυτά που έχουμε συζητήσει κατά καιρούς !!


Και εγώ αυτό περιέγραψα, ότι θέλει είτε πολυ μεγάλο τζάκι, είτε κάποιο ενεργοβόρο, ώστε να περισσεύει ενέργεια στην καμινάδα για να την μαζέψει ο εναλλάκτης. Μην το βάλει κανείς σε κάνα 10άρι και περιμένει να δει και άλλα 5kW από κει...

Την έκθεση την ξέχασα τελείως δυστυχώς, είχα κάτι άλλα πράματα στο μυαλό μου αυτές τις μέρες και μου διέφυγε πλήρως.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #90134 από dimlyk
ζητω συγνωμη για την χαλαροτητα :) ...ας σοβαρευτουμε και λιγο

κατ αρχην ενα πραγμα που θα πρεπει ναναι κατανοητο απ ολους ειναι οτι οι πραγματικες αποδοσεις των θερμικων συστηματων πολυ απεχουν απο την θεωρια αρα και οι απωλειες ειναι απο περισσοτερες εως πολυ ...

απο την αλλη οι οποιες συσκευες εξοικονομησης τυπου εναλλακτων εχουν κι αυτες ενα βαθμο αποδοσης κατα κανονα χαμηλο αρα ειναι λαθος να μιλαμε γενικα με νουμερα παρα μονο για να δηλωσουμε την μεγιστη δυνατοτητα του εναλακτη (κατι που πολλοι δεν το κανουν ) .... το ποια θα ειναι η εξοικομονηση του εναλλακτη δεν μπορει να απαντησει κανεις γενικα μια και οσο περισσοτερες απωλειες εχουμε τοσο περισσοτερο και το κερδος ...και δεν αναφερομαι μονο στον συγκεκριμενο .


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #90146 από Στελιος1
Δε θελει κανενα τσεκαρισμα.. Αυτον τον εναλλακτη τον βαζουν στα τζακια τους σωστα? Ε με 70-80% αποδοση των τζακιων τους δεν βγαινουν τα νουμερα.
Βγαινουν ομως αν σκεφτουμε λιγο.. αλλιως, δηλαδη. Αμα το πλακωσεις το τζακι στα ξυλα (5-6 κιλα την ωρα πχ) η αποδοση του θα πεσει στο 40% (κανενα τζακι δεν εχει αποδοση 70% αμα το φορτωσεις, πολυ παρα κατω ειναι. Ολοι ομως μιλουν για την μεγιστη αποδοση, η ακομη και ισχυ ενω αναφερονται στην χαμηλοτερη καυση)) και τοτε οι ποσοτητες θα βγουν.
5 με 10 κιλοβατ βγαζει ο αεροθερμος εναλλακτης μου, μετρημενα, με 200 κυβικα αερα εχει παντα θερμοκρασια μιση της εξοδου της καπνοδοχου. Παντα. Ο απλος που κυκλοφορει θα βγαλει 2 με 5 περιπου. Ολ αυτα σε συνηθισμενη καυση. Γενικα ειναι επικερδης σε καπως πιο εντονη καυση, στην οποια το τζακι αδυνατει να απορροφησει την θερμοτητα. Αλλα το ξαναλεω, συμφερει η ολη εγκατασταση υδραυλικου εναλλακτη στ καπνοδοχο σε αεροθερμο τζακι?? Επισης και κατι αλλο, η καπνοδοχος πρεπει να εχει καθαρη διατομη απο την αρχη ως το τελος, αυτος ο κανονας δεν συζητιεται πουθενα στην γη, εκτος κ αν δεν θεωρηθει τμημα της καπνοδοχου.
Μπορει να βγαλει τα κιλοβατ που λενε, αλλα την ιδια στιγμη το τζακι δεν θα εχει την αποδοση που λενε..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #90159 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
σωστά για αυτό λέω απο την αρχή ότι παίζει σημαντικό ρόλο η καμινάδα .αν και αν δείτε την διαδρομή των καπναερίων είναι σαν να βάζουμε μια 45 αρα γωνία στην καμινάδα . μόλις το δοκιμάσουμε λοιπόν θα του κάνουμε μια παρουσίαση για να δούμε τι πιάνει και η πρόσκληση θα είναι και προς το φόρουμ για να βγάλουμε τα συμπεράσματα μας .

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.074 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ