Αγορά εστίας Nordpeis

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #87428 από aggelost
Απαντήθηκε από aggelost στο θέμα Αγορά εστίας Nordpeis
Θα παω για να λυσω ολες τις αποριες.Οταν ξεκινησα να ψαχνω ειδα πολλες εστιες απο κασετες μου αρεσε η jolly maxi δυσκολο να πιστεψω οτι ειναι 24kw τοτε ειπα οτι θα χαλασω το τζακι και θα βαλω μια εστια με εξαφανιζομενη πορτα να την χαιρομαι .Αρχισα να ψαχνω ειδα πολλα ελληνικα καποια εντυπωσιακα κ' οικονομικα αλλα οταν τους ελεγες πιστοποιηση σου δινουν μπακαλοχαρτα αρα λεω τα διπλα ξυλα τοτε το φτηνο ειναι πολυ ακριβο. Ετσι κατεληξα στην nordika κ nordpeis....

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #87441 από aggelost
Απαντήθηκε από aggelost στο θέμα Αγορά εστίας Nordpeis
310 κυβικα ειναι το σαλονι και μετα οι 2 κρεβατκαμαρες. Κουφωματα thermo σκεπη ειναι εμφανες και εχει νταουν 5 κ΄πισσοχαρτο μην σπασει κανα κεραμιδη και πνιγουμε οι τοιχοι στο σαλονι ειναι ιτον και πανω διπλος πατικοτος με φελιζολ μεσης κατηγοριας..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #87471 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Αγορά εστίας Nordpeis
απο αλλου ξεκινησες κι αλλου σε καταληξαμε :)
ενα πραγμα ναχεις υποψη σου ειδικα αν προκειται για την κυρια πηγη θερμανσης σου

ολες οι αποδοσεις που αναφερουν οι κατασκευαστες ....αναφερονται σε στεγνα ξυλα που νομιζω πολυ δυσκολα θα βρεις . κι εκτος αυτου ...σ οτι υπολογιζεις να εχεις υποψη σου οτι καλο θα ηταν να μην δουλευει μονιμα στην τσιτα ...αλλα στο 70% της αποδοσης του περιπου

οι ιταλοι δινουν 50 βατ ανα μ3...δικη μου εκτιμηση οτι ειναι πολυ 35-40 ειναι καλα για τα δικα μας δεδομενα ωστε να υπαρχει και ενα περιθωριο για γρηγορη θερμανση στο ξεκινημα

καλα θα ηταν παντως εκει που θα γυρνας να εχεις κι ενα σχεδιακι του σπιτιου ετοιμο για να δειχνεις :)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #87491 από aggelost
Απαντήθηκε από aggelost στο θέμα Αγορά εστίας Nordpeis
το σχεδιο το εχω μαζι μου ξυλα μεχρι 5 τονους εχω δικες μου ελιες 1 εως 3 χρονων εχω και λιγα πουρναρια κ κυπαρισσια το καλοριφερ θα αναψει 1 ωρα να ζεστανει και το νερο δεν με πειρεζει να χαλασω 200 λιτρα πετραιλεω οχι ομως 1500 το χρονου θα υπαρχει και ενα μωρακι και θελω το σαλονι να ειναι ζεστω και οι κρεβατοκαμαρες οτι παρουν. ευχαριστω για την βοηθεια

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #87507 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Αγορά εστίας Nordpeis
με το καλο να το δεχτειτε :)

ετσι κι αλλιως τζακι δνε προκειτα να σε ζεστανει φετος ...οποτε εχεις χρονο ;)

αλλα ξυλα συνεχισε να μαζευεις


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #87751 από maniac
Απαντήθηκε από maniac στο θέμα Αγορά εστίας Nordpeis

ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ έγραψε: καταρχήν τα nordpeis δεν είναι νορβηγικά .Ετσι τα πλασάρουν στην Ελλάδα είναι πολωνέζικα !!Είναι πολύ καλά τζάκια με τρομερή αεροκουρτίνα .Τώρα στο θέμα του αν θα σε καλύπτει .Στην Πολωνία λένε ότι σε ένα πολύ καλά μονωμένο σπίτι (καμία σχέση με τις μονώσεις που έχουμε εμείς στην Ελλάδα ) θέλεις 1 kw για 10 τμ .άρα δεν σου βγαίνουν τα νούμερα κατά την γνώμη μου .

Ασφαλώς και κάνεις ΠΛΑΚΑ οτι τα συγκεκριμενα τζακια ειναι Πολωνέζικα.....
Υπάρχει καπου ,κατι που να το τεκμηριώνει αυτο????
Ας μην λεμε λοιπόν ανακρίβειες και οτι μας κατεβαινει στην κεφαλα μας

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.081 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ