Αντοχή πυρίμαχου τζαμιού από ρετάλια

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #85675 από Gdevil
Θερμικό σόκ είναι και το ανάποδο.
Εκεί που το τζάκι καίει στο φούλ και το τζάμι έχει πιάσει μπόλικη θερμοκρασία σου πέφτει το ποτήρι το νερό που κρατούσες και πάει 20 βαθμούς νερό πάνω στο τζάμι.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #85688 από dimsam

dimlyk έγραψε: κανεις μας δεν ειναι παντογνωστης και ακομα και οι γνωστες μπορει να κανουν λαθη ασε που η τεχνολογια μας ξεπερναει πολυ γρηγορα

νομιζω ομως οτι σ ενα συμπερασμα καταληξαμε οτι το ραγισμενο τζαμι ακομα δεν επισκευαζεται ...
αυριο μπορει κατι ν αλλαξει,,οποτε παλι θα ξαναρωταμε :)

τα υπολοιπα ερωτηματα παραμενουν προς συζητηση

dimsam
συμφωνω και φυσικα δεν θα σου υποδειξω πως να το χειριστεις :)
διαφωνω ομως με το πρωτο σκελος καπως ...μια και αυτη ειναι η δουλεια του τζαμα
αστον να σου δωσει αυτος την λυση ...και λυσε τις αποριες σου η φερε τις αντιρησεις σου μετα ;)


ο τζαμας μου ειπε οσα κομματια θελω απο 6cm και πανω.. :S

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #85692 από Stavrax

dimlyk έγραψε: σταυρο ...δεν χρειαζεται να ανεβει 700 βαθμους η θερμοκρασια στο τζακι
αλλα...αν για καποιο λογο απο 20 ανεβει ξαφνικα 200 αυτο ειναι ενα σοκ
η αν για καποιο λογο........

Δημήτρη τέτοιες θερμοκρασίες όταν το καύσιμο είναι ξύλο ή παράγωγο του έχει μόνο στο κέντρο της φωτιάς και σπάνια υπερβαίνει τους 650. Στο τζάμι ακόμα και να ακουμπήσει το ξύλο δεν ξεπερνούν τους 400.
Η μόνη περίπτωση θερμικού σοκ είναι από επαφή υγρού και ραγίζει επειδή συστέλλεται απότομα στο σημείο επαφής.
Ε, τότε θα σπάσει είτε μικρό είναι είτε μεγάλο.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #85822 από Στελιος1
Ειναι απολυτα πιο αντοχης σε λωριδες λογω διακοπτονενων διαστολων! Αυτονοητο ειναι.. αλλη αντοχη σε οποιαδηποτε δυναμη εχει ενα τζαμι 100χ200 εκ ιδιου παχους με ενα τζαμι 10χ20 εκ! Τι δε σας αρεσε παλι? Αλλα τοσα λεφτα για ρεταλια ειναι παρα πολλα κατα τ γνωμη μου. Αυτο ειπα και ξερω καλα τι λεω..

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #85844 από dimsam
Στέλιο1,στο θεμα της στεγάνωσης και αν θα τραβάει αέρα ανάμεσα από τις ενώσεις κάποια άποψη?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #85857 από Στελιος1

dimsam έγραψε: Στέλιο1,στο θεμα της στεγάνωσης και αν θα τραβάει αέρα ανάμεσα από τις ενώσεις κάποια άποψη?


Η κουβεντα ηταν αλλη, η αλλιως την εξελαβα εγω (τι θα του βγει οικονομικα καταλαβα). Ναι εχω αποψη σε αυτο το νεο για μενα ζητημα (την στεγανωση) εδω.. Εχει τζακια και τετοια και αλλιωτικα, σε αυτα που φτιαχνω εγω (καθως και σε πανακριβα επωνυμα) δεν παιζει ρολο. Σε αλλα παιζει σοβαροτατο λογο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.066 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ