Αντοχή πυρίμαχου τζαμιού από ρετάλια

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #85642 από dimlyk
τωρα μας βαζεις ιδεες :)
αυτα ειναι πιο φτηνα απο τα δικα μας τα πολυτελειας


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #85644 από Gdevil

degeor έγραψε: Gdevil αν δεν ξέρεις κάτι μην το σχολιάζεις αν δεν είσαι σίγουρος. Όλα τα κτίρια τα μεγάλα (και μεγάλα σε τμ κάλυψης) διόροφα και πάνω δεν είναι ποτέ ένα κτίριο αλλά περισσότερα, δεν έχεις μπει σε δημόσια κτίρια ποτέ διόροφα; δεν έχεις αναρωτηθεί γιατί σε κάποιο διάδρομο υπάρχει λαμαρίνα σε σχήμα πι γύρω-γύρω; Τα πορτάκια σε κουζίνες γιατί όσοι κάνουν ξύλινη κουζίνα τα παίρνουν ημιμασίφ και όχι μασίφ; Το ξύλο θαλλάσης ξέρεις πως είναι κατασκευασμένο; Ξέρεις τι είναι τα τριπλά τζάμια σε ένα κούφωμα; Κολλητό κομμάτι σε πάτωμα θα φουσκώσει και θα ξεκολλήσει γιατί βράχηκε, λόγω κακής τοποθέτησης και υλικού. Τώρα για το τζάμι γιατί δεν το δέχεσαι ότι είναι πιό γερό έτσι; Η δυνατότητα όμως σωστής υλοποίησης του και εφαρμογής του είναι ένα τελείως διαφορετικό κομμάτι, και εγώ ενιαίο θα έπαιρνα γιατί είναι πολύ δύσκολο να κατασκευαστεί σωστά και να έχω το κεφάλι μου ήσυχο
Και για να κλείσω και εγώ, για να στο λένε τρείς άνθρωποι με επιχειρήματα τόσο λάθος λες να είναι;

Σορρυ εάν γράφω τις σκέψεις μου.
Αλλά στα κτίρια οι δυνάμεις είναι κάθετες. Και τα πορτάκια γίνονται ημιμασίφ λόγω κόστους. Και το ξύλο θαλλάσης δεν νομίζω να έχει μεγαλύτερη αντοχή από το μασίφ ξύλο. ΟΣο για τα τριπλά τζάμια είναι θέμα μόνωσης. Και μπαίνουν το ένα πίσω από το άλλο.
Το αν εσύ πιστεύεις ότι όντως έχει μεγαλύτερη αντοχή ένα παζλ χωρίς κόλλα δε νομίζω να έχεις δώσει κάποιο πειστικό επιχείρημα.
Οσο για τους άλλους 2 που λές ο Στέλιος έγραψε (χωρίς να πεί το γιατι) πωσ ΣΙΓΟΥΡΑ έχει μεγαλύτερη αντοχή και ένας άλλος φίλος έκανε μία δοκιμή (μία φώτο είδα). Τεστ αντοχής δεν νομίζω να έκανε.
Πάντως ξαναλέω, σόρρυ αν γράφω τις σκέψεις μου.

georgepap31 έγραψε: Κλείνω γράφοντας το εξής.
Ας μην ανακαλύψουμε τον τροχό. Καμμία εταιρία δεν κάνει την γιάλινη την πόρτα βιτρώ.


κάνουν όμως άλλα : www.wayfair.com/elegant-fireplace-accessories-th.html

αξίζει να δούμε κι αυτό?: www.wayfair.com/American-Fireglass-Fireglass-AFF-FMY1000.html


Στο πρώτο λίνκ βλέπω κάτι διακοσμητικά προστατευτικά ανοιχτού τζακιού.
Οχι πόρτα για να κλείσει μία εστία.
Και δεν βλέπω πουθενά να γράφει ούτε αντοχές, ούτε θερμοκρασίες για να τα συγκρίνω με αυτά του πυρίμαχου γιαλιού.
Στο δεύτερο λινκ δεν έχω ιδέα τι είναι αυτά τα γιαλάκια.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #85648 από Stavrax
Πολύ ωραίος ο προβληματισμός, όμως πως θα καταφέρει κανείς να ανεβάσει άνω των 700°C στο τζάκι του, ώστε να κινδυνεύει το τζάμι, δεν έχει απαντηθεί.
Αν μη τι άλλο, να μάθουμε κι εμείς το κόλπο για να μπορέσουμε να ζεσταίνουμε το σπίτι μας σε κανένα δεκαλεπτο. B)
Επίσης στα επιχειρήματα, μου άρεσε πολύ η σύγκριση τζάμι-ξυλο (ανόργανο - οργανικό), και με αντίστοιχη συμπεριφορά στην υγρασία.
Γιώργο +1 για την επιμονή σου.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Stavrax.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #85659 από Gdevil

dimsam έγραψε: Καταρχάς να πω ότι χαίρομαι που αν και στο φόρουμ έχουν αναλυθεί σχεδόν τα πάντα γύρω από το θέμα "τζάκι" (και όχι μόνο) καθημερινά με διάφορες απορίες συμφορουμιτών ανακαλύπτουμε ότι κάποιες λεπτομέρειες δημιουργούνε εποικοδομητικό διάλογο.Τώρα στο θέμα μου.Καί χαίρομαι που δεν υπάρχει ξεκάθαρη απάντηση καί "ζορίζομαι" που σπάω το κεφάλι μου για το τι τελικά θα κάνω :angry:
Αποφάσισα το εξής:Θα πάω στο τζαμά,θα του πω να μου το κάνει κομμάτια ,τόσα ώστε το κάθε κομμάτι να έχει το πλάτος του σταθερού τζαμιού που θα υπάρχει αριστερά δηλαδή γύρω στα 4 -το πλαινό είναι περίπου 20cm και η πόρτα 80cm- ).Θα του πω όμως ότι αν καίει το τζάκι και ανάψω απορροφητήρα και βγαίνει καπνός
1ον θα τον φωνάξω να το δει
2ον πληρώνοντάς του τη διαφορά να μου επανατοποθετήσει ενιαίο κομμάτι
πιστεύω αν είναι "μαστοράντζας" και σίγουρος για τη δουλειά του θα συμφωνήσει.Αν μου τα μασήσει θα βάλω ενιαίο κατευθείαν.Πιστεύω καθαρή και ντόμπρα ξήγα.Αυτά.θα επανέλθω

Πολύ δύσκολα θα δείς καπνό να βγαίνει έξω από την εστία. Πρέπει να συντρέξουν πολλοί στραβοί παράγοντες. Πχ ψιλοβουλωμένη καμινάδα, χαμηλό βαρομετρικό, στραβός άνεμος και απορροφητήρας.
Αυτό που ίσως μπορέσεις να διαπιστώσεις με κάποιο τρόπο (πχ αναπτήρας) είναι μετά από κανά μήνα που θα πάρουν θέση τα κομμάτια να σου βάζει αέρα μέσα στην εστία σου. Πολύ ή λίγο δε μπορώ να σου πώ. Μπορώ όμως να σου πώ ότι όποιος βάζει εστία προσπαθεί να την κάνει όσο πιο αεροστεγή μπορεί. Ωστε να ελέγχει τον αέρα που θα μπαίνει στον χώρο καύσης και να μην μπαίνει ανεξέλεκτα.

Επεξεργασία Οσο για το αν πολλά κομμάτια έχουν μεγαλύτερη αντοχή (θραύσης ή θερμικού σόκ) προσωπικά διατηρώ τις επιφυλάξεις μου αλλά γιαυτό είναι το φόρουμ, για να ακούς τις γνώμες όλων.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #85661 από degeor

Gdevil έγραψε:

degeor έγραψε: Gdevil αν δεν ξέρεις κάτι μην το σχολιάζεις αν δεν είσαι σίγουρος. Όλα τα κτίρια τα μεγάλα (και μεγάλα σε τμ κάλυψης) διόροφα και πάνω δεν είναι ποτέ ένα κτίριο αλλά περισσότερα, δεν έχεις μπει σε δημόσια κτίρια ποτέ διόροφα; δεν έχεις αναρωτηθεί γιατί σε κάποιο διάδρομο υπάρχει λαμαρίνα σε σχήμα πι γύρω-γύρω; Τα πορτάκια σε κουζίνες γιατί όσοι κάνουν ξύλινη κουζίνα τα παίρνουν ημιμασίφ και όχι μασίφ; Το ξύλο θαλλάσης ξέρεις πως είναι κατασκευασμένο; Ξέρεις τι είναι τα τριπλά τζάμια σε ένα κούφωμα; Κολλητό κομμάτι σε πάτωμα θα φουσκώσει και θα ξεκολλήσει γιατί βράχηκε, λόγω κακής τοποθέτησης και υλικού. Τώρα για το τζάμι γιατί δεν το δέχεσαι ότι είναι πιό γερό έτσι; Η δυνατότητα όμως σωστής υλοποίησης του και εφαρμογής του είναι ένα τελείως διαφορετικό κομμάτι, και εγώ ενιαίο θα έπαιρνα γιατί είναι πολύ δύσκολο να κατασκευαστεί σωστά και να έχω το κεφάλι μου ήσυχο
Και για να κλείσω και εγώ, για να στο λένε τρείς άνθρωποι με επιχειρήματα τόσο λάθος λες να είναι;

Σορρυ εάν γράφω τις σκέψεις μου.
Αλλά στα κτίρια οι δυνάμεις είναι κάθετες. Και τα πορτάκια γίνονται ημιμασίφ λόγω κόστους. Και το ξύλο θαλλάσης δεν νομίζω να έχει μεγαλύτερη αντοχή από το μασίφ ξύλο. ΟΣο για τα τριπλά τζάμια είναι θέμα μόνωσης. Και μπαίνουν το ένα πίσω από το άλλο.
Το αν εσύ πιστεύεις ότι όντως έχει μεγαλύτερη αντοχή ένα παζλ χωρίς κόλλα δε νομίζω να έχεις δώσει κάποιο πειστικό επιχείρημα.
Οσο για τους άλλους 2 που λές ο Στέλιος έγραψε (χωρίς να πεί το γιατι) πωσ ΣΙΓΟΥΡΑ έχει μεγαλύτερη αντοχή και ένας άλλος φίλος έκανε μία δοκιμή (μία φώτο είδα). Τεστ αντοχής δεν νομίζω να έκανε.
Πάντως ξαναλέω, σόρρυ αν γράφω τις σκέψεις μου.

Gdevil άλλο να λες σκέψεις και να λες την άποψη σου που μπορεί να είναι σωστή αν όχι όλες ίσως τις περισσότερες και άλλο επειδή δεν έτυχε να προσέξεις κάτι ή να το σκεφτείς (γιατί πιστεύω ότι τώρα συμφωνείς) να το σχολιάζεις αρνητικά (για τα κτίρια ή επιφάνειες με ξύλο). Επειδή κάτι δεν το γνωρίζω δεν το αμφισβητώ.
Και η σκέψη του καθενός είναι σεβαστή όποιου και αν είναι και από όπου και αν προέρχεται και αλοίμονο αν κάποιος δεν τη σέβεται, εδώ θέλω να πιστεύω ότι περνάμε τον ελεύθερο χρόνο μας ευχάριστα και παράλληλα αν μπορούμε βοηθάμε και συνανθρώπους μας και δεν είναι χώρος αντιπαράθεσης κανενός

Ένας άγνωστος, είναι ένας φίλος που δεν έχεις γνωρίσει ακόμα !!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #85671 από dimlyk
σταυρο ...δεν χρειαζεται να ανεβει 700 βαθμους η θερμοκρασια στο τζακι
αλλα...αν για καποιο λογο απο 20 ανεβει ξαφνικα 200 αυτο ειναι ενα σοκ
η αν για καποιο λογο ( ισως δεν μπορει να συμβει αλλα ειμαι ασχετος με το αντικειμενο )
η φλογα ακουμπησει στο τζαμι τι θερμοκρασιες εχουμε ?

να θυμισω κατι ασχετο ...στις πελετοσομπες εχουμε αναλογες θερμοκρασιες
αλλα σε καποιες περιπτωσεις μπορει να ξεπερνανε τοπικα τους 1000


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.076 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ