Αντοχή πυρίμαχου τζαμιού από ρετάλια

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #85602 από degeor
Θα τους πούνε οι εταιρίες κόψτε τα ολόκληρα τζάμια και κάντε τα έτσι πόρτα σε πολλά κομμάτια! ή θα τους πουν τα ρετάλια σας κάντε τα πορτάκια! ή θα τους πουν κάντε τα ρετάλια που σας περίσσεψαν από τις πόρτες που μου φτιάξατε- πόρτες και αυτά! και όλα αυτά σε μαζική παραγωγή!!!!!
Στο τζαμά όμως (που και πάλι λέω ότι δύσκολα θα το κάνει σωστό) που θα πετάγε τα ρετάλια ενώ μ΄αυτά μπορεί να βγάλει ένα μεροκάματο και κάνει και τον καλό λόγω διαφοράς τιμής είναι εντελώς διαφορετικά

Ένας άγνωστος, είναι ένας φίλος που δεν έχεις γνωρίσει ακόμα !!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #85603 από dimlyk
δεν θα κοψουν τιποτα ,,,ετοιμα μικρα κομματια θα παραγγελναν ...ομως αυτο που εμεις παραβλεπουμε παντα αλλα δεν δικαιολογειτε να το κανει μια εταιρεια ειναι η ασφαλεια .
το θερμικο σοκ ειναι η μια παραμετρος ...η διαστολη η αλλη ,,,αλλα και η κρουση η τριτη ,,,δεν ξερω αν υπαρχει και καποια ακομα ισως η πιεση αλλα δεν ξερω κατα ποσο μπορει να γινει σημαντικη
προσωπικα και για μενα απορια ειναι απ την στιγμη που η μια διασταση ειναι σταθερη πχ τα 50 εκ...ποοια ειναι η ιδανικη αναλογια για την αλλη τα 50 τα 25 τα 10 ?????


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #85608 από degeor

dimlyk έγραψε: δεν θα κοψουν τιποτα ,,,ετοιμα μικρα κομματια θα παραγγελναν ...ομως αυτο που εμεις παραβλεπουμε παντα αλλα δεν δικαιολογειτε να το κανει μια εταιρεια ειναι η ασφαλεια .
το θερμικο σοκ ειναι η μια παραμετρος ...η διαστολη η αλλη ,,,αλλα και η κρουση η τριτη ,,,δεν ξερω αν υπαρχει και καποια ακομα ισως η πιεση αλλα δεν ξερω κατα ποσο μπορει να γινει σημαντικη
προσωπικα και για μενα απορια ειναι απ την στιγμη που η μια διασταση ειναι σταθερη πχ τα 50 εκ...ποοια ειναι η ιδανικη αναλογια για την αλλη τα 50 τα 25 τα 10 ?????

Δημήτρη αν κάτι δεν γνωρίζω δεν μπορώ να απαντήσω, δεν ξέρω ποιά θα μπορούσε να ήταν η ιδανική διάσταση και είναι μιά πολλή σωστή παρατήρηση αυτή

Ένας άγνωστος, είναι ένας φίλος που δεν έχεις γνωρίσει ακόμα !!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #85619 από dimsam
Καταρχάς να πω ότι χαίρομαι που αν και στο φόρουμ έχουν αναλυθεί σχεδόν τα πάντα γύρω από το θέμα "τζάκι" (και όχι μόνο) καθημερινά με διάφορες απορίες συμφορουμιτών ανακαλύπτουμε ότι κάποιες λεπτομέρειες δημιουργούνε εποικοδομητικό διάλογο.Τώρα στο θέμα μου.Καί χαίρομαι που δεν υπάρχει ξεκάθαρη απάντηση καί "ζορίζομαι" που σπάω το κεφάλι μου για το τι τελικά θα κάνω :angry:
Αποφάσισα το εξής:Θα πάω στο τζαμά,θα του πω να μου το κάνει κομμάτια ,τόσα ώστε το κάθε κομμάτι να έχει το πλάτος του σταθερού τζαμιού που θα υπάρχει αριστερά δηλαδή γύρω στα 4 -το πλαινό είναι περίπου 20cm και η πόρτα 80cm- ).Θα του πω όμως ότι αν καίει το τζάκι και ανάψω απορροφητήρα και βγαίνει καπνός
1ον θα τον φωνάξω να το δει
2ον πληρώνοντάς του τη διαφορά να μου επανατοποθετήσει ενιαίο κομμάτι
πιστεύω αν είναι "μαστοράντζας" και σίγουρος για τη δουλειά του θα συμφωνήσει.Αν μου τα μασήσει θα βάλω ενιαίο κατευθείαν.Πιστεύω καθαρή και ντόμπρα ξήγα.Αυτά.θα επανέλθω
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by dimsam.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #85629 από dimlyk
κανεις μας δεν ειναι παντογνωστης και ακομα και οι γνωστες μπορει να κανουν λαθη ασε που η τεχνολογια μας ξεπερναει πολυ γρηγορα

νομιζω ομως οτι σ ενα συμπερασμα καταληξαμε οτι το ραγισμενο τζαμι ακομα δεν επισκευαζεται ...
αυριο μπορει κατι ν αλλαξει,,οποτε παλι θα ξαναρωταμε :)

τα υπολοιπα ερωτηματα παραμενουν προς συζητηση

dimsam
συμφωνω και φυσικα δεν θα σου υποδειξω πως να το χειριστεις :)
διαφωνω ομως με το πρωτο σκελος καπως ...μια και αυτη ειναι η δουλεια του τζαμα
αστον να σου δωσει αυτος την λυση ...και λυσε τις αποριες σου η φερε τις αντιρησεις σου μετα ;)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #85634 από georgepap31
Κλείνω γράφοντας το εξής.
Ας μην ανακαλύψουμε τον τροχό. Καμμία εταιρία δεν κάνει την γιάλινη την πόρτα βιτρώ.[/quote]


κάνουν όμως άλλα : www.wayfair.com/elegant-fireplace-accessories-th.html

αξίζει να δούμε κι αυτό?: www.wayfair.com/American-Fireglass-Fireglass-AFF-FMY1000.html

Δεν πρέπει να δίνουμε σε ανθρώπους με ηλίθιες απόψεις την ικανοποίηση της οργής μας.

Nicolás Gómez Dávila, 1913-1994, Κολομβιανός συγγραφέας
Last edit: 11 Χρόνια 2 Μήνες πριν by georgepap31. Αιτία: προσθήκη url στο κείμενο

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.070 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ