Αντοχή πυρίμαχου τζαμιού από ρετάλια

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #85518 από Gdevil

degeor έγραψε: Ένα ενιαίο κτίριο έχει μικρότερες ανοχές από δύο ή περισσότερα ( τα μεγάλα κτίρια δεν είναι ποτέ ένα). Το ενιαίο ξύλο θα στραβώσει ή θα ανοίξει, τα κουμπωτά που αποτελούν ενιαία επιφάνεια ποτέ. Αρκετά παραδείγματα μπορούν να αναφερθούν ακόμη.
Σε θέμα αντοχής είναι πιό γερό όπως αναφέρθηκε παραπάνω αν γίνει σωστά, αν καπνίζει ή πόσο εύκολο είναι να κατασκευαστεί είναι άλλο θέμα. Βλέπεις αντίστοιχη δική του κατασκευή και κρίνεις από το αποτέλεσμα

Οσον αφορά τα κτίρια τα πανύψηλα γίνονται διπλα για λόγους στατικότητας που επιβάλει το βάρος να μένει χαμηλά. Αλλά για λόγους αποφυγής της ταλάντωσης χρειάζονται αντιστήριξη ψηλά που υπάρχουν και οι δυνατοί άνεμοι.
Ενιαίο μονοκόματο ξύλινο δάπεδο δεν έχω δει. Πάντως έχω δεί πολλά σπίτια που λόγω υγρασίας "πιτσικάρουν" και φουσκώνουν και πετάγονται κολλητά κομμάτια.

thlanarass έγραψε: θερμικο σοκ.
Αν ειναι μεγαλο το κομματι και ζεσταθει στο κεντρο πολυ περισοτερο απο τις ακρες τοτε μπορει να σπασει.
Αν ειναι μικρα κομματια το κομματι που ζεστενετε μπορει να διασταλει περισσοτερο απο απο τα αλλα που ειναι πιο κρυα χωρις να πιεζει τα αλλα που ειναι πιο κρυα

Αν ένα μικρό κομμάτι διασταλλεί λόγω θερμότητας αλλά δεν πιέζει τα διπλανά γιατί έχει κενό από τα διπλανά τότε αυτό το κενό είναι κακό στην αεροστεγανότητα που προσπαθούμε να πετύχουμε
Αν ένα μικρό κομμάτι διασταλλεί λόγω θερμότητας αλλά πιέζει τα διπλανά γιατί δεν έχει κενό από τα διπλανά τότε θα σπάσει γιατί θα προκληθούν τριβές στην επιφάνεια που εφάπτονται.

Κλείνω γράφοντας το εξής.
Ας μην ανακαλύψουμε τον τροχό. Καμμία εταιρία δεν κάνει την γιάλινη την πόρτα βιτρώ.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #85547 από dimsam
Κλείνω γράφοντας το εξής.
Ας μην ανακαλύψουμε τον τροχό. Καμμία εταιρία δεν κάνει την γιάλινη την πόρτα βιτρώ.



τα λόγια σου με άγγιξαν!! :silly: μάλλον θα πάω για μονοκόμματη :woohoo:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #85553 από degeor
Gdevil αν δεν ξέρεις κάτι μην το σχολιάζεις αν δεν είσαι σίγουρος. Όλα τα κτίρια τα μεγάλα (και μεγάλα σε τμ κάλυψης) διόροφα και πάνω δεν είναι ποτέ ένα κτίριο αλλά περισσότερα, δεν έχεις μπει σε δημόσια κτίρια ποτέ διόροφα; δεν έχεις αναρωτηθεί γιατί σε κάποιο διάδρομο υπάρχει λαμαρίνα σε σχήμα πι γύρω-γύρω; Τα πορτάκια σε κουζίνες γιατί όσοι κάνουν ξύλινη κουζίνα τα παίρνουν ημιμασίφ και όχι μασίφ; Το ξύλο θαλλάσης ξέρεις πως είναι κατασκευασμένο; Ξέρεις τι είναι τα τριπλά τζάμια σε ένα κούφωμα; Κολλητό κομμάτι σε πάτωμα θα φουσκώσει και θα ξεκολλήσει γιατί βράχηκε, λόγω κακής τοποθέτησης και υλικού. Τώρα για το τζάμι γιατί δεν το δέχεσαι ότι είναι πιό γερό έτσι; Η δυνατότητα όμως σωστής υλοποίησης του και εφαρμογής του είναι ένα τελείως διαφορετικό κομμάτι, και εγώ ενιαίο θα έπαιρνα γιατί είναι πολύ δύσκολο να κατασκευαστεί σωστά και να έχω το κεφάλι μου ήσυχο
Και για να κλείσω και εγώ, για να στο λένε τρείς άνθρωποι με επιχειρήματα τόσο λάθος λες να είναι;

Ένας άγνωστος, είναι ένας φίλος που δεν έχεις γνωρίσει ακόμα !!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #85564 από Grecu_
H λαμαρίνα σε π είναι ο αρμος? Τι είναι τα τριπλά τζάμια σε ένα κούφωμα? :silly:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #85575 από dimlyk
αρα το ζητουμενο ειναι καθε ποτε πρεπει να υπαρχουν οι οποιοι αρμοι
αλλα υπαρχει κι ενα ερωτημα ...γιατι δεν το εφαρμοζουν και οι εταιρειες αυτο που ξαχνουν τροπους να μειωσουν το κοστος ?

ομως η γενικευση δεν βοηθαει ...καθε υλικο εχει αλλες ιδιοτητες και αναλογα ακομα και με την χρηση


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #85585 από degeor
Στη μαζική παραγωγή τι είναι πιό εύκολο να χρησιμοποιείται (εκεί θα γινόταν σωστή κατασκευή) και να εμπορεύεται το ολόκληρο ή τα κομμάτια; Το κόστος του ολόκληρου που χρησιμοποιούν νομίζετε ότι είναι η τιμή που αγοράζουμε εμείς; Ποιός θα κάθετε να κόβει κομμάτια και να συνδέει;

Ένας άγνωστος, είναι ένας φίλος που δεν έχεις γνωρίσει ακόμα !!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.069 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ