Επιλογή τζακιού για επαγγελματικό χώρο

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #83205 από Grecu_

dimlyk έγραψε: η κυρια βασουλα θελει μαρκα και τυπο,,,εχει κανεις να προτεινει κατι?

οσο για τα υπολοιπα καλες οι αναλυσεις που κανουμε αλαλ χρειαζεται και λιγο διαστασολογηση ,,πχ ποσα μ3 ειναι το vam ?...2000 μ3 δεν πανε ευκολα οπου ναναι ...κι αυτο το ινβερτερ προσωπικα δεν καταλαβα τιποτα
μονιμα ενωμενο στην εισοδο ,,,,λογικα δεν θα δουλευει μονιμα και το vam θα τραβαει 2000 μ3 μεσα απο το ινβερτερ? ...αρα κι αλλος μικτης ? ...ψιλομπαχαλο χωρις χαρτι και μολυβι


Kαλά, αν μιλάμε για vam 2000, μιλάμε για πολλά λεφτά :woohoo:
Αν καταλάβα καλά, το vam θα παίρνει νωπό, θα τον προεπεργάζεται και θα τον φυσάει στην επιστοφή άλλου μηχανήματος (το inverter). Eνα καναλάτο των 44.000Btu (125) δίνει περι τα 2000-2100m3/h, οπότε θα δουλεύει με μίξη νωπού και ανακυκλοφορία από τον χώρο (το vam και το καναλάτο μπορούν να διασυνδεθούν για ταύτοχρονη λειτουργία). Εμένα μ'αρέσει πολύ πολύ πολύ πολύ αυτή η λύση. :blush:
Βέβαια χωρίς να ξέρουμε οτι το vam είναι 1000 και όχι 150, οτι το inverter είναι καναλάτο 125-αρι κι όχι 35-αρι τοίχου κτλ, απλά κάνουμε μια χαριτωμένη κουβέντα.
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Grecu_.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #83218 από dimlyk
250μ3 χωρος καπνιστων και ο εξαερισμος γινεται μεσω του βαμ ...εσυ ποσο θα το υπολογιζες ??? ;)


κα βασουλα ,,,νομιζω αρκετα σας παιδεψαμε και οπως καταλαβατε εχουμε ενα θεματακι να προτεινουμε συγκεκριμενα μηχανηματα :)

ισως αν κανετε καποια επιλογη αναμεσα σ αυτα που προτεινατε εσεις η ο σταυρος η,,,αν μου ξεφυγε καποιος αλλος ... να ηταν πιο ευκολο να παρετε καποια πιο θετικη απαντηση


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #83219 από Grecu_
Τσαπατσουλικα με 30 καπνιστες και 20 μη (για 50 ατομα σαν να λεγαμε), 1500 κυβικα...
Επι 2 ευρω το κυβικο :woohoo: κι εχεις την τιμη του εναλλακτη :P
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Grecu_.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #83418 από Vasoula
Ειστε τρομεροι!
Καταρχας σας ευχαριστω πολυ ετσι κι αλλιως, δεν ειμαι κυρια Βασω κατω απο 40 ειμαι οποτε καλο ειναι να απευθυνομαστε στον ενικο νομιζω.

Παμε τωρα στο θεμα μας.
Μιλησα σημερα με φιλο μηχανολογο που ασχολειται με θερμανση ψυξη και εχοντας υποψη και οσα γραψατε εδω κυριολεκτικα τα εχω χαμενα.

Τι μου ειπε; Οτι για χωρο 70 τετραγωνικων με δεδομενο οτι τα 50 περιπου θα ειναι ενεργος χωρος (τα υπολοιπα θα ειναι οι τουαλετες με προθαλαμο και το κουζινακι του bar) δεν συστηνει καθολου εναλλακτη (VAM) γιατι το πιθανοτερο θα δημιουργησουμε πολλα ρευματα οταν λειτουργει το τζακι παρα θα λυσουμε προβληματα εκτος και χωσω το χερι βαθια στην τσεπη, αυτο που σκεπτομουν κοστιζει περιπου 7000 (A/C+VAM) ενω για να κανουμε απολυτως σωστα το εγχειρημα χρειαζονται παραπανω μου ειπε.

Ποιο το προβλημα που βλεπει εκεινος στο ολο concept;
Επειδη το κτιριο εσωτερικα δεν εχει ταβανι οντας ξυλινο (βλεπεις την κυρτη οροφη που ξεκινα απο τα 3.20 μετρα και καταληγει στα 5 μετρα) ολη η ζεστη θα συγκεντρωνεται εκει μου λεει που ειναι οτι χειροτερο μαζι βεβαια με την καπνα (αλλα αυτο ειναι μονο καλο).
Για να εχετε μια αποψη ο χωρος ειναι στενομακρος 5,60 Χ 12 μετρα, ο "ενεργος" χωρος 5 Χ 9 περιπου, στο μεσο της πλατιας πλευρας θα ειναι η εισοδος κι ακριβως απεναντι το μπαρ, και στο μεσο της μιας στενης το τζακι κι ακριβως απεναντι στην αλλη στενη πλευρα οι τουαλετες/κουζινα στων οποιων το παταρι θα βρισκεται η οποια συσκευη εξαερισμου/ψυξης.

Εκεινος προτεινει καταρχας τζακι που να τροφοδοτειται τελειως ανεξαρτητα για την καυση του με εξωτερικο αερα και να εχει βεντιλατερ το οποιο θα οδηγει με πιεση τον ζεστο ανακυκλωμενο αερα του χωρου οσο δυνατον χαμηλοτερα (πχ <2 μετρα κι ας εχει πιο ψηλα κι αλλο/α στομια που να βγαζουν αερα, δεν ασχολειται με τζακια αλλα θελει να μην επηρεαζεται η καυση του απο το εσωτερικο κυκλωμα αερα).

Πιο πανω απο τους αεραγωγους του τζακιου που θα βγαζουν ζεστο αερα και δεξια/αριστερα του τζακιου μου ειπε να βαλω ακομη δυο επιτοιχια στομια εισοδου φρεσκου αερα με ηλεκτρικο νταμπερ που θα ανοιγουν μονο οταν βαζω μπρος τον εξαερισμο.
Ο οποιος εξαερισμος θα αποτελειται απο ενα αεραγωγο που θα διατρεχει απεναντι απο την εισοδο του μαγαζιου τη μια πλευρα με 3-4 στομια και θα σταματα αρκετα πριν το τζακι και θα λειτουργει με μοτερ (που θα υπολογισει αυριο την παροχη του) το οποιο οταν λειτουργει ταυτοχρονα θα ανοιγουν και τα νταμπερ δεξια αριστερα του τζακιου να μπαινει φρεσκος αερας.
Ο φρεσκος αυτος αερας δεδομενου οτι θα μπαινει πιο ψηλα απο το τζακι θα πεφτει πανω στο ανοδικο ζεστο ρευμα αερα του τζακιου και αναμιγνυομενος με αυτο θα ερχεται σε μια πιο λογικη θερμοκρασια ωστε να μην παγωνει πολυ ο χωρος. Αλλωστε ο εξαερισμος δεν θα χρειαζεται να ανοιγει πανω απο 10 το πολυ 15 λεπτα/ωρα πιστευει για τοσο μικρο χωρο/λιγο κοσμο!
Ο μονος περιορισμος...οταν τροφοδοτω με ξυλα το τζακι να κλεινω τον εξαερισμο!

Επισης οτι κι αν κανω μου ειπε επειδη δεν υπαρχει ταβανι κι η ζεστη θα συγκεντρωνεται στη μυτη της ψηλης (5 μετρα) οροφης να βαλω μεγαλους ανεμιστηρες 1 η 2 οροφης που θα γυριζουν πολυ αργα το χειμωνα και θα κατεβαζουν τη ζεστη απο την οροφη προς τα κατω.

Το κλιματιστικο κατ'εκεινον πρεπει να ειναι ανεξαρτητο και ειτε συνδεεται με αεραγωγο απεναντι απο τον αεραγωγο εξαερισμου (δηλαδη πανω απο την εισοδο) ειτε ακομη καλυτερα/φθηνοτερα μπαινει κλιματιστικο/ντουλαπα γλυτωνουμε τους αεραγωγους κλιματισμου απο τη μια πλατια πλευρα του μαγαζιου και τις κατασκευες (αν μπει αεραγωγος κλιματισμου απαιτει το κλιματιστικο να τροφοδοτειται με αερα απο χαμηλο σημειο του χωρου κι ας τον στελνει με τον αεραγωγο ψηλα).

Σας μπερδεψα ετσι; Εγω να δειτε τι εχω παθει, κι επειδη ειναι φιλος και σκεφτεται πριν μου προτεινει κατι με γνωμωνα να κανω οσο δυνατον σωστοτερα αλλα και φθηνοτερα τη δουλεια μου δεν ξερω πραγματικα τι να κανω!


ΥΣ: Κατι τελευταιο αλλα μεγαλης σημασιας γιατι καπου πρεπει να καταληξω σιγα σιγα, επειδη δε μου προτεινετε μαρκες τζακιων αραγε κανει για την περιπτωση μου η κασσετα La Nordica Inserto 100 ventilato;
Σαν χαρακτηριστικα καλη μου φαινεται, σαν θερμανση αν και αυριο θα τα υπολογισει ο φιλος μου ειπε πιστευει φτανουν τα >10KW που βγαζει με 78% αποδοση.
Αν της βαλω μια βαση οπου θα καθεται (φανταζομαι χτιστη η μηπως μεταλλικη;) ουτως η αλλως γυρω θα χτιστει ο χωρος με γυψοσανιδα αντοχης κλπ οπως πρεπει (τζακας δεν θα γινω...) και θα γινουν οι αεραγωγοι θα αντεχει τη λειτουργια 12-14 ωρες τη μερα που τη θελω εγω;
Ειναι γενικοτερα καλη σαν λυση/επιλογη και αν ναι γιατι τοσο φθηνοτερη απο τη σειρα Monoblocco της ιδιας εταιρειας, θελω να πω που πασχει η κασσετα σε σχεση με το μονομπλοκο;
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Vasoula.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #83458 από Grecu_

Vasoula έγραψε: Ειστε τρομεροι!
Καταρχας σας ευχαριστω πολυ ετσι κι αλλιως, δεν ειμαι κυρια Βασω κατω απο 40 ειμαι οποτε καλο ειναι να απευθυνομαστε στον ενικο νομιζω.

Παμε τωρα στο θεμα μας.
Μιλησα σημερα με φιλο μηχανολογο που ασχολειται με θερμανση ψυξη και εχοντας υποψη και οσα γραψατε εδω κυριολεκτικα τα εχω χαμενα.

Τι μου ειπε; Οτι για χωρο 70 τετραγωνικων με δεδομενο οτι τα 50 περιπου θα ειναι ενεργος χωρος (τα υπολοιπα θα ειναι οι τουαλετες με προθαλαμο και το κουζινακι του bar) δεν συστηνει καθολου εναλλακτη (VAM) γιατι το πιθανοτερο θα δημιουργησουμε πολλα ρευματα οταν λειτουργει το τζακι παρα θα λυσουμε προβληματα εκτος και χωσω το χερι βαθια στην τσεπη, αυτο που σκεπτομουν κοστιζει περιπου 7000 (A/C+VAM) ενω για να κανουμε απολυτως σωστα το εγχειρημα χρειαζονται παραπανω μου ειπε.
Δυστυχώς, αυτό έτσι είναι, αλλά οι κορυφαίες λύσεις ζητάνε και κορυφαία έξοδα (δεν αναφέρομαι σε απόσβεση, γιατί αυτή μπορεί και να μην γίνει ποτέ)

Ποιο το προβλημα που βλεπει εκεινος στο ολο concept;
Επειδη το κτιριο εσωτερικα δεν εχει ταβανι οντας ξυλινο (βλεπεις την κυρτη οροφη που ξεκινα απο τα 3.20 μετρα και καταληγει στα 5 μετρα) ολη η ζεστη θα συγκεντρωνεται εκει μου λεει που ειναι οτι χειροτερο μαζι βεβαια με την καπνα (αλλα αυτο ειναι μονο καλο).
Για να εχετε μια αποψη ο χωρος ειναι στενομακρος 5,60 Χ 12 μετρα, ο "ενεργος" χωρος 5 Χ 9 περιπου, στο μεσο της πλατιας πλευρας θα ειναι η εισοδος κι ακριβως απεναντι το μπαρ, και στο μεσο της μιας στενης το τζακι κι ακριβως απεναντι στην αλλη στενη πλευρα οι τουαλετες/κουζινα στων οποιων το παταρι θα βρισκεται η οποια συσκευη εξαερισμου/ψυξης.

Εκεινος προτεινει καταρχας τζακι που να τροφοδοτειται τελειως ανεξαρτητα για την καυση του με εξωτερικο αερα και να εχει βεντιλατερ το οποιο θα οδηγει με πιεση τον ζεστο ανακυκλωμενο αερα του χωρου οσο δυνατον χαμηλοτερα (πχ <2 μετρα κι ας εχει πιο ψηλα κι αλλο/α στομια που να βγαζουν αερα, δεν ασχολειται με τζακια αλλα θελει να μην επηρεαζεται η καυση του απο το εσωτερικο κυκλωμα αερα).
Έχει απόλυτο δίκιο για τον εξωτερικό αέρα (το ανέφεραν και συμφορίτες), προσοχή μόνο μην φυσάει χαμηλά αέρα 90-100 βαθμών απο την εστία.

Πιο πανω απο τους αεραγωγους του τζακιου που θα βγαζουν ζεστο αερα και δεξια/αριστερα του τζακιου μου ειπε να βαλω ακομη δυο επιτοιχια στομια εισοδου φρεσκου αερα με ηλεκτρικο νταμπερ που θα ανοιγουν μονο οταν βαζω μπρος τον εξαερισμο.
Ο οποιος εξαερισμος θα αποτελειται απο ενα αεραγωγο που θα διατρεχει απεναντι απο την εισοδο του μαγαζιου τη μια πλευρα με 3-4 στομια και θα σταματα αρκετα πριν το τζακι και θα λειτουργει με μοτερ (που θα υπολογισει αυριο την παροχη του) το οποιο οταν λειτουργει ταυτοχρονα θα ανοιγουν και τα νταμπερ δεξια αριστερα του τζακιου να μπαινει φρεσκος αερας.
Ο φρεσκος αυτος αερας δεδομενου οτι θα μπαινει πιο ψηλα απο το τζακι θα πεφτει πανω στο ανοδικο ζεστο ρευμα αερα του τζακιου και αναμιγνυομενος με αυτο θα ερχεται σε μια πιο λογικη θερμοκρασια ωστε να μην παγωνει πολυ ο χωρος. Αλλωστε ο εξαερισμος δεν θα χρειαζεται να ανοιγει πανω απο 10 το πολυ 15 λεπτα/ωρα πιστευει για τοσο μικρο χωρο/λιγο κοσμο!
Ερώτηση για αξιολόγηση από τον φίλο σου. Ο αεραγωγός με τα 3-4 στόμια θα τρέχει στην απέναντι στενή πλευρά (δηλαδή στα 9 μέτρα από την εστία)? Αν είναι έτσι, μήπως θα είναι δυσανάλογος ο εξαερισμός σ'εκείνη την πλευρά και θα έχει ρεύματα από τον νωπό?
Επίσης, αυτή η λύση σε ψιλουποχρεώνει να δουλεύεις τον εξαερισμό μόνο μαζί με το τζάκι (για να μην βάζουν κρύο αέρα τα στόμια). Σαν πρόσθετη προστασία θα μπορούσε να βάλει μέσα από τα στόμια του νωπού από μια αντιστασούλα με θερμοστάτη, οπότε αν έξω έχει 13-15 βαθμούς αλλά δεν χρειάζεσαι τζάκι να μην μπαίνει ενοχλητικά κρύος νώπος (πρέπει να σε παίρνει από απόψη ηλεκτρικής παροχής αυτό

Ο μονος περιορισμος...οταν τροφοδοτω με ξυλα το τζακι να κλεινω τον εξαερισμο! Σωστος

Επισης οτι κι αν κανω μου ειπε επειδη δεν υπαρχει ταβανι κι η ζεστη θα συγκεντρωνεται στη μυτη της ψηλης (5 μετρα) οροφης να βαλω μεγαλους ανεμιστηρες 1 η 2 οροφης που θα γυριζουν πολυ αργα το χειμωνα και θα κατεβαζουν τη ζεστη απο την οροφη προς τα κατω.
Καλά σου λέει, κι έχεις και πολλές επιλογές design, από μοντερνιές μέχρι απομίμησεις ξύλου που δεν θα φαίνονται στο ταβάνι (αν είναι ξύλινο).

Το κλιματιστικο κατ'εκεινον πρεπει να ειναι ανεξαρτητο και ειτε συνδεεται με αεραγωγο απεναντι απο τον αεραγωγο εξαερισμου (δηλαδη πανω απο την εισοδο) ειτε ακομη καλυτερα/φθηνοτερα μπαινει κλιματιστικο/ντουλαπα γλυτωνουμε τους αεραγωγους κλιματισμου απο τη μια πλατια πλευρα του μαγαζιου και τις κατασκευες (αν μπει αεραγωγος κλιματισμου απαιτει το κλιματιστικο να τροφοδοτειται με αερα απο χαμηλο σημειο του χωρου κι ας τον στελνει με τον αεραγωγο ψηλα).
Εδώ θα συμφωνήσω με την παροχή πάνω / επιστροφή κάτω (ακριβή λύση, αλλά επιτρέπει και την καλύτερη διανομή αέρα) αλλά θα διατηρήσω επιφυλάξεις όσον αφορά τη ντουλάπα. Πήγαινε σε ένα μαγαζί με ντουλάπα και κρίνε αν θα ενοχλεί τους πελάτες. Εγώ προσωπικά δεν τις αντέχω και θα προτιμούσα σπλιτάκια τοίχου.

Σας μπερδεψα ετσι; Εγω να δειτε τι εχω παθει, κι επειδη ειναι φιλος και σκεφτεται πριν μου προτεινει κατι με γνωμωνα να κανω οσο δυνατον σωστοτερα αλλα και φθηνοτερα τη δουλεια μου δεν ξερω πραγματικα τι να κανω!
Κουράγιο να κάνεις :P και να μελετήσεις κόστη/όφελος. Το σύστημα με VAM, καναλάτο inverter, αεραγωγούς και τα παρελκόμενα αυτών να το υπολογίζεις 10.000+, ενώ η εναλλακτική που σου πρότεινε παίζει να είναι ούτε στα μισά (βασικά παρακάλεσε τον φίλο σου να σου κάνει έναν πρόχειρο υπολογισμό)

ΥΣ: Κατι τελευταιο αλλα μεγαλης σημασιας γιατι καπου πρεπει να καταληξω σιγα σιγα, επειδη δε μου προτεινετε μαρκες τζακιων αραγε κανει για την περιπτωση μου η κασσετα La Nordica Inserto 100 ventilato;
Σαν χαρακτηριστικα καλη μου φαινεται, σαν θερμανση αν και αυριο θα τα υπολογισει ο φιλος μου ειπε πιστευει φτανουν τα >10KW που βγαζει με 78% αποδοση.
Αν της βαλω μια βαση οπου θα καθεται (φανταζομαι χτιστη η μηπως μεταλλικη;) ουτως η αλλως γυρω θα χτιστει ο χωρος με γυψοσανιδα αντοχης κλπ οπως πρεπει (τζακας δεν θα γινω...) και θα γινουν οι αεραγωγοι θα αντεχει τη λειτουργια 12-14 ωρες τη μερα που τη θελω εγω;
Ειναι γενικοτερα καλη σαν λυση/επιλογη και αν ναι γιατι τοσο φθηνοτερη απο τη σειρα Monoblocco της ιδιας εταιρειας, θελω να πω που πασχει η κασσετα σε σχεση με το μονομπλοκο;
Βασικά είναι τόσο φθηνότερη επειδή είναι μισό τζάκι. Τα inserts (κασέτες) είναι για εγκατάσταση σε υπάρχοντα τζάκια, με τη μικρότερη δυνατή επέμβαση. Έχουν μίνι θερμοθαλάμους με μικρούς ανεμιστήρες. Αντίστοιχα, τα monobloco είναι τζάκια έτοιμα, με εργοστασιακό (μεγάλο) θερμοθάλαμο και δυνατότητα για μεγαλύτερους ανεμιστήρες. Το αγοράζεις, το ντύνεις και το ανάβεις.
Σαν εναλλακτική, υπάρχουν τα foyer που χρειάζονται εξωτερικό θερμοθάλαμο (εδώ θα χρειαστεί ντύσιμο με πετροβάμβακα, γυψοσανίδα κόκκινη κτλ) που μπορούν να δουλέψουν με διάφορους ανεμιστήρες. Έχουν περισσότερη δουλειά από τα monobloco, καλύτερη απόδοση από τις κασέτες και μισή τιμή από τα πρώτα. Σαν μοντέλα, θα συμφωνήσω και πάλι με τον Stavrax, δες τα kratki με kit εξωτερικού αέρα καύσης.

ΥΓ. Έχω αποκλείσει τη φυσική ροή στο τζάκι α) χρειάζεσαι ανεμιστήρα για να στέλνεις αέρα όσο γίνεται προς το bar, β) χωρίς ρεύμα δεν θα μπορεί να δουλέψει το μαγαζί, δεν πιστεύω να σε ενδιαφέρει τότε να δουλεύει το τζάκι

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #83470 από Stavrax
Να προσθέσεις στις επιλογές σου και τις dovre καθώς και αυτές έχουν είσοδο για εξωτερικό αέρα στον χώρο καύσης.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.104 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ