Επιλογή βεντιλατέρ: πόσα m3/h; (@Gdevil)

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #81739 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Επιλογή βεντιλατέρ: πόσα m3/h; (@Gdevil)
Εχω την εντύπωση ότι το γιαλί μπλοκάρει την ακτινοβολία από τα ξύλα.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #81740 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Επιλογή βεντιλατέρ: πόσα m3/h; (@Gdevil)

Gdevil έγραψε: Εχω την εντύπωση ότι το γιαλί μπλοκάρει την ακτινοβολία από τα ξύλα.

Κακώς την έχεις...

Παράδειγμα: Με κλειστά παράθυρα και ανοιχτά πατζούρια, οι ηλιαχτίδες σε ζεσταίνουν αν πέσουν πάνω σου.
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by DOOM_NX.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #81745 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Επιλογή βεντιλατέρ: πόσα m3/h; (@Gdevil)
Ισως να έχεις δίκιο.
Πάντως άλλο το τζάμι στο τζάκι και άλλο στο παράθυρο. ΚΑι άλλο το μήκος κύματος του ηλιακού φωτός και άλλο της ακτινοβολούσας ενέργειας από το τζάκι.

Πάντως όταν ανοίγω την πόρτα από το τζάκι με "χτυπάει" ένα κύμα ζέστης που δεν το έχω με κλειστή πόρτα.
Γιαυτό έχω την εντύωση ότι το τζάμι κόβει την ακτινοβολία.
Και αυτή την θερμική ενέργεια που κόβει μένει μέσα στον χώρο καύσης.
Την παίρνει κανείς από εκεί με άλλο τρόπο πέρα της ακτινοβολίας.
Με την ροή του ζεστού αέρα.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #81748 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Επιλογή βεντιλατέρ: πόσα m3/h; (@Gdevil)

Gdevil έγραψε: ΙΣως να έχεις δίκιο.
Πάντως άλλο το τζάμι στο τζάκι και άλλο στο παράθυρο. ΚΑι άλλο το μήκος κύματος του ηλιακού φωτός και άλλο της ακτινοβολούσας ενέργειας από το τζάκι.

Το ίδιο πράγμα είναι. Εφόσον το τζάμι είναι καθαρό και βλέπεις τη φλόγα, την ακτινοβολία των ορατών κυμάτων δεν την κόβει. Ανάλογα με το τζάμι μπορεί να κόβει μέρος των FIR κυμάτων, αλλά όχι τα NIR.

Gdevil έγραψε: Πάντως όταν ανοίγω την πόρτα από το τζάκι με "χτυπάει" ένα κύμα ζέστης που δεν το έχω με κλειστή πόρτα.
Γιαυτό έχω την εντύωση ότι το τζάμι κόβει την ακτινοβολία.

Μήπως σε χτυπάει ο αέρας και όχι η ακτινοβολία;
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by DOOM_NX.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #81894 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Επιλογή βεντιλατέρ: πόσα m3/h; (@Gdevil)

DOOM_NX έγραψε:

Gdevil έγραψε: ΙΣως να έχεις δίκιο.
Πάντως άλλο το τζάμι στο τζάκι και άλλο στο παράθυρο. ΚΑι άλλο το μήκος κύματος του ηλιακού φωτός και άλλο της ακτινοβολούσας ενέργειας από το τζάκι.

Το ίδιο πράγμα είναι. Εφόσον το τζάμι είναι καθαρό και βλέπεις τη φλόγα, την ακτινοβολία των ορατών κυμάτων δεν την κόβει. Ανάλογα με το τζάμι μπορεί να κόβει μέρος των FIR κυμάτων, αλλά όχι τα NIR.
Εχω την εντύπωση ότι άλλο μήκος κύματος έχει η ακτινοβολία των 25 βαθμών και άλλο η ακτινοβολία των όσων βαθμων αναπτύσονται μεσα σε ένα τζάκι.
Περι FIR - NIR δεν έχω ιδέα. Μόνο το εφ αι αρ Αθηνών έχω ακουστά :cheer:

Gdevil έγραψε: Πάντως όταν ανοίγω την πόρτα από το τζάκι με "χτυπάει" ένα κύμα ζέστης που δεν το έχω με κλειστή πόρτα.
Γιαυτό έχω την εντύωση ότι το τζάμι κόβει την ακτινοβολία.

Μήπως σε χτυπάει ο αέρας και όχι η ακτινοβολία;
Αέρας στο 99% των περιπτώσεων πηγαίνει από τον χώρο προς την εστία και όχι ανάποδα.

Να το πώ αλλιώς.
Οι ανοιχτές εστίες ζεσταίνουν τον χώρο με ακτινοβολία. Οχι με ροή αέρα. Πχ μία φωτιά έξω στην άμμο το καλοκαίρι. Σε ζεσταίνει χωρίς να υπάρχει ροή αέρα. Είναι λόγω ακτινοβολίας. Και όσο μεγαλύτερη η φωτιά και η θερμοκρασία που αναπτύσεται τόσο περισσότερη και η ακτινοβολία. (για την ακρίβεια η διαφορα θερμοκρασίας εις την 4ή δύναμη)
Αυτή την ακτινοβολία την αισθάνεσαι όταν ανοίγεις την πόρτα.
Οταν την κλείνεις την χάνεις.
Τότε έχεις μόνο το re-radiation της πόρτας και των μετάλλων τα οποία κοιτάζουν προς τον χώρο.
Καθώς όμως αυτά έχουν μικρότερη θερμοκρασία από την ίδια την φωτιά η ακτινοβολία τους είναι μικρότερη.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #81897 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Επιλογή βεντιλατέρ: πόσα m3/h; (@Gdevil)

alex_nous έγραψε: Με αυτά που θα σου γράψω θα σε μπερδέψω ακόμη πιο πολύ. Λοιπόν η εστία είναι στον πάνω όροφο (σαλόνι κουζίνα) και δεν έχει κυκλοφορία ζεστού αέρα (ελεύθερη ροή). Οι δύο αεραγωγοί που βγάζει ενώνονται σε έναν και αυτός γυρίζει προς τα κάτω, περνάει από τρύπα που έκανα με καροτιέρα την πλάκα και φτάνει μέχρι το πάτωμα του κάτω ορόφου από όπου διαχέεται σε έναν χώρο (σαλονάκι) που επικοινωνεί με τα υπνοδωμάτια. Συνολικό μήκος αεραγωγού δηλαδή ούτε 5 μέτρα. Ο αέρας δεν μπορεί εύκολα να ανέβει στον πάνω όροφο, μια και η σκάλα είναι στενή, σε τυφλό σημείο και μπορώ να πω πως δημιουργεί και ένα φαινόμενο αεροκουρτίνας, μια και όταν την ανεβαίνεις έχεις την αίσθηση ότι ο κρύος αέρας του πάνω ορόφου κατεβαίνει προς τα κάτω εμποδίζοντας έτσι την άνοδο του ζεστού.
Μάλλον σε μπέρδεψα περισσότερο. Πάντως αν δεν κατάλαβες κάτι αύριο μπορώ να σου ανεβάσω φωτογραφίες.

Μόλις είδα την διόρθωσή σου! Μονομπλόκο είναι ενεργειακό όμως δεν θα έλεγα ότι είναι ιδιαιτέρως! Starfire k-evo 80 δεξί! Ίσως και αυτό να παίζει τον ρόλο του!

Νόμιζα πως έλεγες για άλλο μονόμπλοκο γιαυτό και ρώτησα.
Γνωρίζοντας ότι ξεφεύγουμε από το αρχικό θέμα του θεματοθέτη ΑΛΛΑ μιας και έχει σχέση αν θές πές μου τα εξής
α) Το βεντιλατέρ από που τραβάει αέρα και δίνει στους αεραγωγούς?
β) Κάτω από τον πρώτο όροφο τι έχεις? Και τι μόνωση έχει το πάτωμα του πρώτου ορόφου?
γ) Τι μόνωση έχεις στο ταβάνι του δεύτερου?
δ) Εκτός από την αίσθηση του κρύου ρεύματος στη σκάλα δεν έχεις και μία αίσθηση κατεβαίνοντας (ειδικά μόλις το πρόσωπο περάσει το επίπεδο του ταβανιού του πρώτου ορόφου) ζέστης που πηγαίναι από κάτω προς τα επάνω?

Στα ρωτάω αυτά γιατί έχω τις εξής 2 εντύπωσεις.
α) Τραβάς κρύο αέρα από τον πάνω όροφο, τον περνάς από τον θερμοθάλαμο, τον στέλνεις ζεστο στον κάτω όροφο και καθώς η ζέστη πάει ψηλά τελικά καταλήγει να γυρνάει πίσω στον πάνω όροφο.
β) Λόγω μονώσεων του πατώματος του πρώτου και του ταβανιού του δευτέρου υπάρχουν διαφορετικές θερμοκρασίες και μάλιστα ανάποδες από τα αναμενόμενα

Πάντως εξακολουθώ να μη μπορώ να καταλάβω αφενός γιατί δεν βγαίνουν είτε πολλά κυβικά σε μικρή θερμοκρασία είτε λίγα κυβικά σε μεγάλες θερμοκρασίες από το σταρφαιρ. Μήπως τελικά μιας και την καμινάδα και τον ελκυσμό την έχετε τσεκάρει μήπως υπάρχουν απώλειες προς τους εξωτερικούς τοίχους?
Δλδ υπάρχει θερμότητα που παγιδεύεται μέσα στην φούσκα και χάνεται προς τα έξω?

ΥΓ Το τζάκι είναι 18,6 kw με 78% απόδοση (θεωρητικά). Δλδ βγάζει καθαρά 14,5 kw. και έχει 1000άρι βεντιλατέρ. Αναλογικά για 7,5 kw θα είχε βεντιλατέρ 518 κυβικά. Εγώ με τον υπολογισμό μου έβγαλα για 7,5 kw πως χρειάζεται 484


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Gdevil.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": alex_nous

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.091 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ