Προτάσεις για τζάκι

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #81911 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Προτάσεις για τζάκι
Στο site της Edilkamin έχει σχήματα για την σύνδεση των αεραγωγών σε άλλα δωμάτια



Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #81923 από slnzxr
Απαντήθηκε από slnzxr στο θέμα Προτάσεις για τζάκι
Καλησπερα και απο εμενα..Φιλε μου το θεμα ειναι τι θες εσυ?Το σπιτι σου οπως το βλεπω απο το σχεδιο ειναι απο τα ποιο ευκολα που εχω δει για πληρη θερμανση απο ενα καλο ενεργειακο τζακι η απο μια καλη σομπα pellet(εκτος αν εισαι σε καμια περιοχη ορεινη με πολλη χαμηλες θερμοκρασιες).85 τετραγωνικα ειναι,οχι 200...!!Η λυση των αεραγωγων φυσικα και ειναι η καλυτερη για να εχεις ομοιομορφη θερμοκρασια σε ολα τα υπνοδωματια-χωρους της κατοικιας(φυσικα και οχι εξωτερικοι γιατι οντως θα εχεις μεγαλες απωλειες)!Αν ομως το τζακι σου δεν το θες σαν μοναδικη πηγη θερμανσης τοτε με ενα καλο τζακι 9-10 kw πραγματικης αποδοσης τοποθετημενο με ενα ανεμιστηρα 800 κυβικων και χωρις να συνδεσεις καναλια διοχετευσης αερα θα εχεις ενα παρα πολλη καλο αποτελεσμα και στα υπολοιπα δωματια.Οχι βεβαια ομοιομορφη θερμοκρασια αλλα ανεκτη..Επισης μην κολλας με εταιρειες κλπ...Ολες οι εταιρειες εχουν τα καλα μοντελα τους,εχουν ομως και τα στραβα...Οι ιταλικες εταιρειες La Nordica και Edilkamin θεωρουνται απο τις εταιρειες με το καλυτερο money-value...Αλλα εχουν και αυτες καποια μοντελα που δεν ειναι να τα ακουμπας..Προσωπικη μου αποψη ειναι να επιλεξεις εστια με μεταλικο θερμοθαλαμο και οχι να περιμενεις να ζεστανεις χωρο 85 τ.μ με ακτινοβολια και τεχνιτο θαλαμο...

Επισης αλλη μια παραμετρο που πρεπει να σκεφτεις ειναι αν θες εξαφανιζομενη πορτα η ανοιγομενη..Στην περιπτωση που θες εξαφανιζομενη μια καλη και οικονομικη λυση για εσενα ειναι το Cοmet 90 που το εχω τοποθετησει απειρες φορες και δεν με εχει αφησει ποτε εκτεθειμενο.Αν το οικονομικο το φυσας σου εχω δυο λυσεις καλες..α)Σειρα monoblocko της La Nordica η β)Forte/Status της Edilkamin.Tωρα αν δεν σε ενδιαφερει η πορτα αλλα θελεις την απολυτη τεχνολογια καυσης τοτε η απολυτη λυση για τα τετραγωνικα σου ειναι η εστια Focolare 70 της La Nordica η οποια διαθετει ακριβως την ιδια τεχνολογια καυσης με την σειρα Monoblocko και ειναι στα μισα λεφτα(με μοναδικο μειονεκτημα το μικροτερο χωρο καυσης και την ανοιγομενη πορτα).Ευχη και καταρα ομως...Μην μπλεξεις με σειρα Tekno της ΕDILKAMIN..Και στο λεει ανθρωπος που στην καριερα του εχει πουλησει πανω απο 100 απο δαυτα...Ολοι ψαρωνουν με την εξαφανιζομενη πορτα και την χαμηλη τιμη και δεν βλεπουν καθολου τα τεχνικα χαρακτηριστικα!Το comet που σου ανεφερα πριν ειναι περιπου στα ιδια λεφτα διαθετει μαντεμενια εστια(σε αντιθεση με το εν λογω...) και δευτερογενη καυση(παλι σε αντιθεση με το εν λογω...).Απλα δεν εχει φαει την διαφημιση που εχει φαει το Tekno απο εμπορους που ητε δεν εχουν ιδεα απο τζακια ητε βαριουντε να κατσουν να εξηγησουν και το πλασαρουν σαν το θαυμα του κοσμου!

Καλη επιτυχια λοιπον και καλο ψαξιμο...Τζακιου και σωστου εγκαταστατη...!!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": house

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #81937 από GGEOR7777
Απαντήθηκε από GGEOR7777 στο θέμα Προτάσεις για τζάκι

Stavrax έγραψε: Στο site της Edilkamin έχει σχήματα για την σύνδεση των αεραγωγών σε άλλα δωμάτια



Δηλαδη Stavrax,
πρεπει για να γινει αυτο,το τζακι να ρουφαει αερα απο μεσα
και ολες οι περσιδες κατω να γυρνουν στο χωρο που ειναι
το τζακι ωστε να παιρνει τον κρυο αερα και να τον ανακυκλωνει
παλι.
Καλο μου φαινεται..ετσι θα ζεστενεται πολυ γρηγορα το σπιτι
αλλα για να γινει αυτο πρεπει να επικοινωνουν τα δωματια
με τον χωρο που ειναι το τζακι,
οποτε στην περιπτωση του φιλου μας εδω γινεται ανετα.
ΑΝ ρουφαει αερα απ εξω τι παιζετε;;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #81940 από GGEOR7777
Απαντήθηκε από GGEOR7777 στο θέμα Προτάσεις για τζάκι

GGEOR7777 έγραψε:

Stavrax έγραψε: Στο site της Edilkamin έχει σχήματα για την σύνδεση των αεραγωγών σε άλλα δωμάτια



Δηλαδη Stavrax,
πρεπει για να γινει αυτο,το τζακι να ρουφαει αερα απο μεσα
και ολες οι περσιδες κατω να γυρνουν στο χωρο που ειναι
το τζακι ωστε να παιρνει τον κρυο αερα και να τον ανακυκλωνει
παλι.
Καλο μου φαινεται..ετσι θα ζεστενεται πολυ γρηγορα το σπιτι
αλλα για να γινει αυτο πρεπει να επικοινωνουν τα δωματια
με τον χωρο που ειναι το τζακι,
οποτε στην περιπτωση του φιλου μας εδω γινεται ανετα.
ΑΝ ρουφαει αερα απ εξω τι παιζετε;;




Βεβαια δεν ξερω αν θα καθεσαι αραχτος στην
πολυθρονα με το ουισκι σου μπροστα στο τζακι
μην νιωθεις κρυα ρευματα να σε χτυπουν απο
παντου...


Ηθελα να ξερα το κιτ που λεει
η edil ειναι πατεντα δηλαδη....θα
μας τρελανουν..
εχουν αλλο θερμοθαλαμο για καθε περιπτωση...
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by GGEOR7777.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #81960 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Προτάσεις για τζάκι
Ο αέρας συμπεριφέρεται όπως τα υγρά. Όταν στέλνεις αέρα από έναν χώρο με βεβιασμένη ροή σε έναν άλλο χώρο, πρέπει να εξασφαλίσεις την δίοδο για επιστροφή αντίστοιχου όγκου αέρα στον αρχικό. Αυτό γίνεται με ανοιχτή πόρτα ή με περσίδα. Και γίνεται με ανακύκλωση του εσωτερικού. Το να ρουφάει μόνο εξωτερικό και να προσπαθεί να "φουσκώσει" το σπίτι ένα βεντιλατέρ, πολύ απλά δεν γίνεται γιατί δεν έχει την ικανότητα να δημιουργήσει τέτοιες πιέσεις. Εξου και η υπερθέρμανση τους όταν τα βάζουν έτσι.
Αν το σπίτι μπάζει, τότε πρέπει να σφραγιστεί κατά το δυνατόν. Όταν έχουμε καύση είναι απαραίτητο. Ο αέρας της καύσης θα αναπληρώνεται από παντού και δεν θα μπορεί να ζεσταθεί το σπίτι από τις πολλές απώλειες.
Κρύα ρεύματα τουλάχιστον στο ξεκίνημα θα έχεις αρκετά.
Όσο για τους θαλάμους, είναι ο ίδιος με τρύπες που ανοίγουν ανάλογα με τις ανάγκες.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #82367 από eliasger
Απαντήθηκε από eliasger στο θέμα Προτάσεις για τζάκι

tdm900twin έγραψε:

eliasger έγραψε: @tdm900twin .
Που μένεις ; έχεις χώρο για ξύλα ; αντέχεις το κουβάλημα ; το καθάρισμα του τζακιού και του σπιτιού ;
εκτός από εσένα μπορεί κάποιος άλλος να ανάψει το τζάκι ; έχεις υπολογίσει στο περίπου πόσο θα φτάσει ;
; έχεις αποκλείσει το πέλλετ ; κλπ κλπ
Κάτι μου λέει ότι κάνεις βιαστικές κινήσεις .
Φιλικά στα λέω γιατί οι περισσότεροι στην απελπισία τους δεν τα ζυγίζουν καλά τα πράγματα .


Φίλε Ηλία δεν έχεις άδικο και σε ευχαριστώ για τον προβληματισμό που θέτεις.
Είναι αλήθεια ότι έχω σκεφτεί και τις δυσκολίες του τζακιού και τις ευκολίες του πέλετ... Απλά πάντα ήμουν κολλημένος με τα τζάκια και σε προηγούμενα σπίτια που είχα το έκαιγα αρκετά (και χωρίς πρόβλημα θέρμανσης). Με τις τελευταίες εξελίξεις λοιπόν μπήκα στη λογική και εγώ αν και πάντα το είχα στην άκρη του μυαλού μου.
Το δε πέλετ, αν και πιο πρακτικό, χωρίς να το έχω αποκλείσει δεν μου αρέσει καθόλου σαν μία μόνιμη συσκευή στο σαλόνι, και το βασικότερο μπορεί αύριο να είναι εξίσου ακριβό με το πετρέλαιο (λέμε τώρα...).
Πρόσφατα άκουσα από φίλο για τζάκι που καίει τοσο ξύλο όσο και πέλετ (εννοείται με μηχανισμό τροφοδοσίας) χωρίς όμως να ξέρει περισσότερα, έκανα μια αναζήτηση αλλά δεν βρήκα περισσότερα στοιχεία.


Πραγματικά δεν έχω να κερδίσω τίποτα με το να σε αποτρέψω από το βάλεις τζάκι , το ότι το κάνεις κέφι το καταλαβαίνω απόλυτα ( και εμένα μου αρέσει )αλλά όταν πρόκειται για τον μόνο τρόπο θέρμανσης τα πράγματα αλλάζουν .
Για την τιμή του πέλλετ μακάρι να μπορούσα να σου πώ ότι η τιμή του θα είναι αυτή για πάντα .
Μια και ξεκινήσαμε όμως την συζήτηση να σου πώ ότι έχουμε σχεδον τα ίδια μέτρα , το σπίτι μου είναι στον Γέρακα Αττικής , ανοιχτό από παντού , μόνωση μόνο στην ταράτσα και πέρσι ζεσταθήκαμε με μια πατέντα σερπαντίνα με νερό και προσθήκη πόρτας σε απλό τζάκι . ( από πρόπερσι είχα βάλει στο μυαλό μου το πέλλετ ).
Για όλον τον χειμώνα έκαψα 4.5 τόνους περίπου αγορασμένους 200-200 κιλά , τρελό κουβάλημα , πολύ καθάρισμα , 0,18€ νοπά - λειψά ξύλα από τον Νοέμβρη και μετά , ζωήφια κάθε λογής ( μέχρι και σκορπιούς ) , έπεφτα για ύπνο μετά τις μία για να βάλω ξύλα και το πρωί πάλι ίδια .
Δεν με ένοιαζε όμως γιατί ήξερα ότι θα είναι μόνο για έναν χειμώνα , και τα χρήματα για την κατασκευή και σύνδεση ελάχιστα γιατί τα έκανα όλα μόνος μου .
Φέτος τα υλικά σύνδεσης του τζακιού πήγαν στον λέβητα , αγόρασα από τις καλοκαιρινές προσφορές 2160 kg rz προς 307 ο τόνος που λόγω ήπιου χειμώνα βλέπω ότι θα μου φτάσουν άνετα , το σπίτι απο 19,5-21,5 όλο το 24ώρο , το σπίτι καθαρό και εγώ ξεκούραστος .
Στην θέση σου θα κοίταζα πρώτα για υδραυλική σόμπα πέλλετ .
Τζάκι θα έβαζα μόνο εάν είχα δωρεάν τα ξύλα .

tzavars @ yahoo.gr

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.089 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ