Προσθήκη πόρτας με τζάμι σε αερόθερμο τζάκι

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #88512 από caftis

Asteris έγραψε:

dimsam έγραψε: τοτε θεωρω την επιτυχια δεδομενη ;)


Το θέμα είναι τι θεωρείς επιτυχία. Το να πας από το 15% στο 30%? Στο 40%? Με τι κόστος? Με 200-300€? Και τι θα κερδίσεις, 1-2 τόνους καλυτερη κατανάλωση?

Αν πας δηλαδή να δώσεις 300€ για να κατέβεις από τους 10 τόνους στους 7 και να γλυτώνεις 300€ τον χρόνο, μήπως είναι καλύτερα να δώσεις 700€ και να πας στους 3-4 τόνους τον χρόνο, ώστε να γλυτώνεις 600€ .

Εχεις δει πολλά ενεργειακά στην αγορά με 700 ευρω .Οχι μονο αγορά, τελειωμένο γυψοσανιδες καναλια ολα κομπλε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #88521 από Asteris
Κανάλια γιατί να υπολογίσω, βάζει και κανάλια ο dimsam για να τα υπολογίσω και εγώ στο ενεργειακό?

DIY κάνει ο φίλος στην πόρτα, DIY θα βάλει και την νέα εστία, έτσι το υπολογίζω...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #88524 από caftis
Αν μπεις στην διαδικασία αλλαγής εστίας σιγουρα θα κάνεις και τα υπόλοιπα για να εχεις απόδοση αλλιώς μένεις με την κατασκευη των 300 ευρω.Μιλαω απο την πλευρα μου ,που εχω κανει την κατασκευη εχω δει τεραστια διαφορα σε σχεση με το ανοιχτο τζακι αλλα σκέφτομαι του χρόνου να βαλω ενεργειακό.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #88526 από alex_nous
Συγνώμη που παρεμβαίνω αλλά κατά την γνώμη μου καλές οι πατέντες, αυξάνουν φυσικά την απόδοση των ανοιχτών τζακιών, αλλά από την άλλη οι τιμές των ενεργειακών εστιών είναι πλέον από χαμηλές έως εξευτελιστικές και καθιστούν τέτοιου είδους πατέντες εντελώς ασύμφορες. Για παράδειγμα έχουμε δει στο παρελθόν α)invicta selenic 14kw 350 ευρώ, β)invicta minos 14kw 300 ευρώ και γ) ferlux c18 250 ευρώ! Όλες πιστοποιημένες ενεργειακές εστίες με απόδοση άνω του 70%!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #88536 από caftis
Αν ειχα μπει στο φορουμ πιο νωρίς μπορεί να μην ειχα μπει καν στον κοπο να κανω την πατέντα, εδω έμαθα για τις κατασκευές και τις τιμες που πρεπει να εχουν τα ενεργειακά αλλα για φετος δεν παίζει άλλα έξοδα γιαυτο λέω του χρόνου.Αλλα πρεπει να πω πως με 300ευρω που μου κόστισε η πορτα με το αεροθερμο εφτασα το σαλονι μου 70m2 στους 21~21, 5 με το 1/3 των ξύλων που εκαιγα πριν. Πλέον με 200 κιλά περναω μια εβδομαδα ενώ πριν για 20 μερες 1, 5 τονο.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 2 Μήνες πριν #88538 από dimsam

Asteris έγραψε:

dimsam έγραψε: τοτε θεωρω την επιτυχια δεδομενη ;)


Το θέμα είναι τι θεωρείς επιτυχία. Το να πας από το 15% στο 30%? Στο 40%? Με τι κόστος? Με 200-300€? Και τι θα κερδίσεις, 1-2 τόνους καλυτερη κατανάλωση?

Αν πας δηλαδή να δώσεις 300€ για να κατέβεις από τους 10 τόνους στους 7 και να γλυτώνεις 300€ τον χρόνο, μήπως είναι καλύτερα να δώσεις 700€ και να πας στους 3-4 τόνους τον χρόνο, ώστε να γλυτώνεις 600€ τον χρόνο?

Αν προορίζεται για κύρια θέρμανση, θέλει μελέτη οικονομίας σε βάθος χρόνου, όχι απλά ένα πολύ ωραίο DIY project όπως κάνεις εσύ. Μεγιστοποιείς τα κέρδη σου έτσι.


Καλησπέρα και ευχαριστώ για το ενδιαφέρον,δεν αντιλέγω όυτε αμφιβάλλω για την καλύτερη απόδοση ενός invicta? που αν το παρω και προσφορα απο leroy και με προσωπικη δουλεια στο γκρεμισμα της φουσκας και στην ανακατασκευη με γυψοσανιδα κλτ ισως και να μου βγει 700 οπως λες.Ομως εκτος οτι έχω 3 μικρά σπίτι το ένα baby ,δυνατότητα να πάνε αλλού μέχρι να τελειώσω καμία,όταν δε δουλεύω έχω απασχόληση babysitting σπίτι λόγω δουλειάς συζύγου και επειδή έχω ακόμα άλυτες εκκρεμότητες με άλλες δουλειές (πετρόκτιστο κήπο,κιόσκι,συντριβάνι κ.α. πολλά και επειδή με ξέρω σαν άτομο ότι ανοίγω πολλές δουλειές και μετά αργώ να τις τελειώσω (ενώ παίρνω τα υλικά για να ψυχαναγκάζομαι να τα κάνω :) )δεν μπλέκω με νέα αγορά εστίας/κασέτας/foyer ή οτιδήποτε παρεμφερές.Μείωσα το κόστος της πόρτας κάτω απο 200 ευρώ μέ όλα μέσα (σίδερα-τζάμι-θερμοστάτη για να ελέγχω βιντιλατέρ-κόλλες-υαλοκορδόνια-μπογιές και ότι άλλο -ακόμα δεν τελείωσα αλλά ορθολογιστική εκτίμησή μου είναι <180 - και θεωρώ ότι έχω ένα "καλό" επώνυμο,μαντεμενιο,εξωτερικού αέρα καύσεως,αεροθερμο με θερμοθαλαμο τζάκι που στη μια ώρα λειτουργίας βγάζει άνετα 114c στις θυρίδες που μέτρησα πρόσφατα.Λεπτομέρειες -η χοντρομέρειες αν θες (κιαν υπάρχει η λέξη)- όπως ελεγχόμενο αέρα καύσης και ελεγχόμενο κλαπέτο καυσαερίων τα κατασκευάζω με 0 κόστος (θα μπούνε και φωτό).Τώρα βάζοντας τη πόρτα μου δίνεται η δυνατότητα να το αφήνω ανοικτό και το βράδυ (μερίμνησα και για ανιχνευτη CO),να μην ανησυχώ μη πεταχτεί τίποτα και γενικότερα ασφάλεια.Η λογική λέει ότι θα πετύχω και οικονομία και απόδοση.Το τζάκι δε το χω για κύρια θέρμανση στα πολλά κρύα για δεδομένα Βόλου,αλλά θα έλεγα δουλεύει λίγο λιγότερο από το μισό χειμώνα.Τον άλλο μισό+ έχω το αέριο που μετά την θερμομόνωση-υγρομόνωση με πολυουρεθάνη που έβαλα πέρυσι πάνω στη ταράτσα είδα τεράστια διαφορά.Σχεδόν μισοί λογαριασμοί στο αέριο και η θερμοκρασία μένει το βράδυ.700 αλλά ούτε και 600 ούτε και 500 δεν έχω για να προχωρήσω σε αγορά νέας εστίας ούτε δόσεις μπορώ να βάλω.Τα 200 που θα δώσω τώρα τμηματικά τα έχω και πιστεύω θα πετύχω το σκοπό μου που είναι περισσότερη (λίγη/πολύ) οικονομία,απόδοση και σίγουρα ασφάλεια.Με τα δεδομένα αυτά προχωράω.Άσε που σκέφτομαι ότι θα φορολογηθούν τα ξύλα αφού έχουν ζήτηση γιατί όπως διδαχτήκαμε τη τελευταία τριετία ότι έχει ζήτηση φορολογείται.Επομένως προχωρώ σε μέτριες ίσως λύσεις αλλά συνάμα πρακτικές.Ελπίζω να μη μακρυγόρησα :) εδώ θα `μαστε και θα τα λέμε όμορφα και παρείστικα (πως σκ@τ@ μπαίνουν τα διαλυτικά?) :P

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.078 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ