Ενεργειακό τζάκι - υδραυλικό

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #80740 από LEONAS
Απαντήθηκε από LEONAS στο θέμα Ενεργειακό τζάκι - υδραυλικό
Valsam δεν καταλαβαινω το υφος σου απεναντι μου και αν το
καταλαβες εγω απαντησα στον Δημητρη τωρα για τον κορυφαιο που
λες αυτη ειναι δικη σου αποψη γιατι δεν εχεις δει κανεναν αλλο
περα απο τον δικο σου που νομιζεις οτι με 2000 χιλιαρικα που εδωσες
εκανες την αγορα του αιωνα.

Το ζητας το τσιπας !!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #80742 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Ενεργειακό τζάκι - υδραυλικό

Asteris έγραψε: Και έτσι γίνεται. Αρκεί να μην πιάσουν τίποτα -5 -10 και τα κλιματιστικά σηκώσουν τα χέρια ψηλά.

Συν ότι ο πελλετολέβητας μπορεί να χρησιμοποιηθεί και για κύρια θέρμανση, εναλλακτική του τζακιού, αν πχ σηκωθείς κάνα πρωί και σκυλοβαριέσαι να κουβαλάς ξύλα και να ανάβεις τζάκι. Ή όταν θες θέρμανση για 2-3 ώρες, πχ να ανάψει στις 7 το πρωί για 1-2 ώρες μέχρι να φύγουν όλοι για τις δουλειές-σχολεία. Αυτήν την λειτουργικότητα θα την ήθελα και γω ώρες-ώρες, αλλά για την ώρα δεν συμφέρει να αλλάξω το πετρέλαιο για πέλλετ, για 50-100 λίτρα που καίω την σαιζόν για τέτοιες χρήσεις.

Με τα Daikin του γειτονα και της αδελφης μου διπλα εκεινες τις μερες που εκανε -3-4 μια χαρα δουλευαν!
Μην μου μιλας για πελλετολεβητα ρε Αστερη βγαζω σπυρια,χθες ημουν σε μαγαζι φιλου με πελλετ και εμπαινε ο κοσμος μεσα και αγοραζε οσο θα χρειαστει για μια μερα,2 σακια ο ενας 3 ο αλλος κ.τ.λ,με 5,20 ευρω το σβαιτζχοφερ το 15 κιλο=350 ευρω ο τονος φιλε και 6,20 το german=400 o τονος δηλ. σε αντιστιχια με τιμη 1 λιτρου πετρελαιου 77 λεπτα το ενα και 88 το αλλο,(φθηνα παλι θα μου πεις σε συγκριση με το πετρελαιο) δηλ. τιμες πετρελαιου προ 2 ετων, πριν 2 χρονια που δεν μας τον ειχε ακουμπησει η κριση και ζοριζομασταν να βαλουμε πετρελαιο τωρα με τα σημερινα δεδομενα τα 77 και 80 λεπτα του αντιστιχου λιτρου πετρελαιου μου φαινονται παρα πολλα λεφτα,λενε παρε το καλοκαιρι να το παρεις φθηνο αλλα ο κοσμος ισα ισα την βγαζει μερα με την μερα και η πλειοψηφια του κοσμου δεν εχει τα λεφτα μαζεμενα!
Οσο γι'αυτο που λες για το κάνα πρωί που σκυλοβαριέσαι να κουβαλάς ξύλα και θελεις ζεστη για 1-2 ώρες μέχρι να φύγουν όλοι για τις δουλειές-σχολεία αυτο γινετε και το κανω με τον ξυλολεβητα και το κανει και ο αδελφος μου με το υδραυλικό τζάκι σε συνδιασμο με το μπαφερ,το βραδυ πριν τον υπνο χαμηλωνω την θερμοκρασια στους 20-21 βαθμους και το πρωι το μπαφερακι εχει αρκετη ζεστουλα μεσα ωστε στην χειροτερη αν εχει τρελες παγωνιες εξω την νυχτα να ξυπνησουμε με 20-21 βαθμους και στις νορμαλ μερες με 5-7 βαθμους την νυχτα γυρνοντας τον θερμοστατη το πρωι να χτυπησω 23βαθμους ξανα ανετα!
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by valsam.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #80755 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Ενεργειακό τζάκι - υδραυλικό

LEONAS έγραψε: Valsam δεν καταλαβαινω το υφος σου απεναντι μου και αν το
καταλαβες εγω απαντησα στον Δημητρη τωρα για τον κορυφαιο που
λες αυτη ειναι δικη σου αποψη γιατι δεν εχεις δει κανεναν αλλο
περα απο τον δικο σου που νομιζεις οτι με 2000 χιλιαρικα που εδωσες
εκανες την αγορα του αιωνα.

Kαθολου υφος φιλε LEONA,λαθος καταλαβες.
Απλα διαφωνω μαζι σου και το εχουμε ξανασυζητησει,εγω πιστευω οτι δεν πρεπει να δοσει καποιος 6-8 χιλιαρικα και να βαλει "κορυφαιο μηχανημα" που εσυ λες για να ζεσταθει, πιστευω μιας και μιλαμε για θερμανση με ξυλο και ολα τα καλουδια που εχει αυτο ειναι υπερ υπερβολικο το νουμερο 8000 η ακομη και το 5-6000!
Στο ξαναλεω φιλε τον Σουηδο σου αυτοι που τον εφτιαξαν τι μεροκαματο παιρνουν,τι εφορια πληρωνουν,τι ασφαλιση πληρωνουν και τι μεταφορικα εχει μεχρι εδω?
Τα ιδια ισχυουν και για τον αντιστοιχο Ιταλικο,τον Γερμανικο,τον Γαλλικο κ.τ.λ λεβητα,αυτα καθοριζουν κατα το μεγαλυτερο ποσσοστο την υψηλη τιμη του προιοντος και οχι απαραιτητα η ποιοτητα ακι το οτι πληρωνεις παιρνεις!
Εχω δει ολο κι'ολο καμια 12ρια-15ρια λεβητες φιλε(απο την αναζητηση μου) και σου λεω κατι το οποιο πιστευω ακραδαντα πλεον οτι ο λεβητας μου αν γινοταν στην Ελλαδα θα ειχε την διπλασια τιμη(εργατικα,υλικα,εφοριες κ.τλ που ανεφερα πιο πανω)και αν γινοταν στην Ιταλια σχεδον την τριπλασια,αν γινοταν στην Σουηδια δεν θελω καν να το σκεφτομαι ποσο θα κοστιζε.
Εχω η δεν εχω δικαιο?
Με τα 2500 χιλιαρικα (οχι 2000 που λες) λεω οτι εκανα μια πολυ καλη αγορα αλλα οχι την αγορα του αιωνα,αλλα μηπως σε σας που δωσατε τα 6 και 8000χιλιαρικα για ξυλολεβητα σας φαινετε οτι εκανα την αγορα του αιωνα τελικα?
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by valsam.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #80758 από LEONAS
Απαντήθηκε από LEONAS στο θέμα Ενεργειακό τζάκι - υδραυλικό
Δηλαδη αν καταλαβα καλα θες να πεις οτι ο Σουηδος που εκατσε
να βγαλει τον δικο μου τον λεβητα εχει ιδια τεχνογνωσια με τον
Βουλγαρο ???

Το ζητας το τσιπας !!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #80769 από N1k0s
Απαντήθηκε από N1k0s στο θέμα Ενεργειακό τζάκι - υδραυλικό
Δεν νομίζω ότι η εθνικότητα καθορίζει την τεχνογνωσία ... Βλέπε αρχαίοι έλληνες είχαν τεχνολογίες Beam Me Up Scotty και Laser Beams και οι νεοέλληνες έχουν τον φραπέ και τον ήλιο ... Ήθελα καιρό να το πω αυτό με τις εθνικότητες , είναι μορφή ρατσισμού ...

ΥΓ προς Θεού , δεν θέλω να σε προσβάλω φίλτατε Leonas , απλά ότι μειώνεις , μειώνω , μειώνει κάποιος μία εθνικότητα δεν είναι και ότι καλύτερο ... Βαριά βαριά , μπορούμε να λέμε ότι θέλουμε για τους δικούς μας , τους Νεοέλληνες , Ελληναράδες , Ελλαδιστανούς και όπως αλλιώς τους λέμε ...

To pellet με έσωσε
τα τριπλά τζάμια θα με σώσουν ;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #80771 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Ενεργειακό τζάκι - υδραυλικό

LEONAS έγραψε: Δηλαδη αν καταλαβα καλα θες να πεις οτι ο Σουηδος που εκατσε
να βγαλει τον δικο μου τον λεβητα εχει ιδια τεχνογνωσια με τον
Βουλγαρο ???

Ρε LEONA με δουλευεις τελικα,η σε συζητηση να βρισκομαστε?
Δεν ειπα πουθενα οτι ο Βουλγαρος εχει την ιδια τεχνογνωσια με τον Σουηδο και φυσικα δεν εχει,ο Βουλγαρος πηρε την τεχνογνωσια του Σουηδου,του Γερμανου του Ιταλου και την κοπιαρε,αυτο το κανουν αβερτα οι γειτονες, εδω γιγαντες της τεχνολογιας κοπιαρουν(samsung-apple) αλλους ο Βουλγαρος θα κολοσει?
Μιας και μιλαμε για 300-500 κιλα σιδερο και οχι για διαστημοπλοιο της nasa δεν χρειαζετε να εισαι και επιστημονας για να τα κοπιαρεις απλα να εχεις τα καταλληλα μηχανηματα(οπως εχω γραψει σε αλλο θεμα πηγα σε εργοστασιο κουφωματων στην Βουλγαρια και ετριβα τα ματια μου με τα ρομποτικα)και καλα μαστοργια,τα εργατικα ειπαμε ειναι φθηνα το κοστολογιο φθηνο θα στεναχωρηθω λες για τα δικαιωματα πατεντας του Σουηδου,Γερμανου,Γαλλου?
Εχω φιλο που ειναι υπευθηνος γραμης παραγωγης ρουχων στη Κινα για επωνυμες φιρμες και το καλοκαιρι καναμε συζητηση για τις μαιμουδες ,μου ειπε οτι ο κινεζος μπορει να σου φτιαξει απο μαιμου που να ειναι εμφανισιακα το ιδιο με το γνησιο αλλα ποιοτικα καμια σχεση π.χ αν το γνησιο ρουχο-παπουτσι σου παει 2 χρονια το μαιμου θα σου παει 2 μηνες αλλα αν πληρωσεις λεει το φιλαρακι ο Κινεζος μπορει να σου φτιαξει και μαιμου που να ειναι κλασεις ανωτερο απο το ιδιο το γνησιο μιας και η ιδιες οι εταιριες φιρμες λογο κοστολογιου κανουν περικοπη στα υλικα,π.χ μου λεει εραψα αυτα τα γνησια columbia μπουφαν αλλα με το ταδε υφασμα και τα ταδε φερμουαρ και την ταδε κλωστη,μπορω να κανω το ιδιο με gore-tex υφασμα και ταδε φερμουαρ και ταδε κλωστη που ειναι κλασεις ανωτερα αλλα ανεβαζουν 3$ το ολο κοστολογιο στο μπουφαν,τι θελω να πω με αυτο ειναι οτι οι Κινεζοι εχουν την φημη των μαιμουτζιδων αλλα αυτο που ξεχναει ο κοσμος ειναι οτι οι Κινεζοι φτιαχνουν και το 90% των γνησιων αυτου του πλανητη αρα εχουν την δυνατοτητα και για το καλο και για το κακο ποιοτικα,και ο Βουλγαρος,Τουρκος,Σερβος μπορει λοιπον θεωρητικα αλλα και πρακτικα λοιπον να παραγει και μαπα(απο μαπα μπολικο πραγμα κυκλοφορει) αλλα και καλους λεβητες,ο Βουλγαρος λεω εγω που εκλεψε την τεχνολογια απο τον Σουδο και θελει λοιπον να πιαστει στην παγκοσμια αγορα(για δες λιγο την sunsystem σε ποσσες χωρες κανει εξαγωγη)γιατι να μην θελει να φτιαξει τοτε ενα εφαμιλο προιον με τον Σουηδο αφου ο Σουηδος απο χερι ειναι χαμενος στο θεμα κοστολογιο!
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by valsam.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.086 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ