Ενεργειακό τζάκι - υδραυλικό

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #80695 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Ενεργειακό τζάκι - υδραυλικό
Με 8 χιλιάρικα βάζεις και καλό λέβητα pellet και καλό αερόθερμο τζάκι μαζί. Καις τζάκι όλη μέρα και ζεσταίνεις έως και το 100% του σπιτιού σου κάνοντας ακόμη καλύτερη οικονομία από το υδραυλικό τζάκι και το βράδυ καις pellet με την ευκολία των καλοριφέρ και της θέρμανσης μέρους του σπιτιού (μόνο τα υ/δ πχ).

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #80698 από LEONAS
Απαντήθηκε από LEONAS στο θέμα Ενεργειακό τζάκι - υδραυλικό
Το τζακι για εμενα δεν κανει για κυρια θερμανση του σπιτιου
αλλα σαν διακοσμητικο και δευτερευουσα λυση αν εχεις καποιο
προβλημα με τον λεβητα.
Εδω να πω οτι εχω τζακι στο σπιτι μου το οποιο το αναβω καμια
15 αρια φορες τον χειμωνα.

Το ζητας το τσιπας !!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #80701 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Ενεργειακό τζάκι - υδραυλικό
με προλαβε ο αστερης

δεν διαφωνω λεονα μαζι σου ,,,μονο που το τζακι εχει κι ενα διακοσμητικο χαρακτηρα κι οχι μονο
κι κει τα λεφτα μπορει ναναι παρα πολλα .
για τα υδραυλικα τζακια κι εγω εχω ενστασεις και ειδικα για τους τροπους κατασκευης ...


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #80702 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Ενεργειακό τζάκι - υδραυλικό

greenpug έγραψε:

LEONAS έγραψε: Πως σε ψησανε να βαλεις το τζακι και οχι λεβητα γιατι με
αυτα τα λεφτα που ειπες εβαζες κορυφαιους λεβητες.


Για μένα ένας λόγος ήταν η ταλαιπωρία του να βγεις έξω να ανάψεις το λέβητα.
Και αν λείπω από το σπίτι να δυσκολεύεται η γυναίκα να ανάψει θέρμανση.
Και πιθανές επισκέψεις αργότερα για πρόσθεση ξύλων.
Και επιπλέον τη χαρά που σου προσφέρει ένα τζάκι μέσα στο σπίτι.

Επίσης στην Κύπρο πιστεύω ότι η ξυλεία είναι πιο ακριβή λόγω των μεταφορικών που μεσολαβούν.

Εγώ σκοπεύω να βάλω τζάκι καλιριφέρ μαζί με λέβητα και burner γκαζιού.
Από ότι μου είπαν τόσο ο λέβητας όσο και το burner δουλεύουν και με φυσικό αέριο σε περίπτωση που το βγάλουμε και εξαπλωθεί η χρήση του.

Φιλε εγω εβαλα ξυλολεβητα ο αδελφος μου εβαλε την ιδια περιοδο τζάκι - υδραυλικό σε ολοιδια σπιτια διπλα διπλα (μεζονετες)πιστεψε με την ταλαιπωρια την τραβαει ο αδελφος μου με το τζακι και οχι εγω ,ο αδελφος μου βγαινει εξω οπου εχει τα ξυλα στην αυλη και κουβαλαει τα 50-60 κιλα ξυλα που χρειαζετε καθημερινα και τα στιβιαζει διπλα στο τζακι, μετα καθε τρεις και λιγο τροφοδοτει και παιζει συνεχεια με τους αεριδες για να ελεγγξει την καυση,οταν καθαριζει αναποφευχτα λερωνετε το σπιτι,τα ξυλα μεσα στο σπιτι αφηνουν και αυτα βρωμιες, απ'την αλλη εγω με τον ξυλολεβητα το αναμα ειναι γελειο(3-5 λεπτα καθαρισμα προσαναμα και φορτωμα ξυλων)με αυτες τις θερμοκρασιες (5-12) κανω ενα γεμισμα το 24ωρο και στα πολλα τα κρυα 3 το πολυ,η γυναικα μου τον αναβει οποτε λειπω απο το σπιτι(το απλο τζακι που εχουμε 2 στις 3 δεν μπορουσε να το αναψει!)το κουβαλημα δεν υπαρχει μιας και τα ξυλα τα εχω διπλα ακριβος και στο καθαρισμα δεν πειραζουν σταχτες και βρωμιες γιατι ειναι εξω!
Ειναι και το θεμα οτι και πιο μεγαλη καταναλωση εχει το τζακι του αελφου και εδωσε και κοντα στα 2 χιλιαρικα παραπανω!
Και δεν εβαλα και ουτε χρειαζονται και 8000 ευρω οπως λεει ο LEONAS να βαλεις εναν
κορυφαιο ξυλολεβητα,εγω με 2500 την εκανα την δουλεια και ειναι κορυφαιος!
Ξερω την μπιχτη για το μαγουλο του μικρου σου γιου LEONA και για μενα την πεταξες επειδη ανεφερα οτι ανεβαζει η πανω μου πορτα θερμοκρασια,μην ανυσηχεις ομως λυθηκε αυτο το θεμα στον ταπεινο μου ξυλοβητα των 1000 ευρω,στον πυρολητικο λεβητα του κουμπαρου μου των 3500 ευρω ομως εξακολουθει και υπαρχει και ουτε τον κωλο που εχεις στην φωτο του αβαταρ σου (φαινετε οτι αντεχει στην ζεστη ο κωλος του τυπου!)δεν μπορεις να ακουμπησεις!
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by valsam.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #80709 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Ενεργειακό τζάκι - υδραυλικό

Asteris έγραψε: Με 8 χιλιάρικα βάζεις και καλό λέβητα pellet και καλό αερόθερμο τζάκι μαζί. Καις τζάκι όλη μέρα και ζεσταίνεις έως και το 100% του σπιτιού σου κάνοντας ακόμη καλύτερη οικονομία από το υδραυλικό τζάκι και το βράδυ καις pellet με την ευκολία των καλοριφέρ και της θέρμανσης μέρους του σπιτιού (μόνο τα υ/δ πχ).

Kαι γιατι ρε Αστερη να δωσει καποιος 8 χιλιαρικα για να ζεσταινει μόνο τα υ/δ το βραδυ και ναναι και ερμαιο του ακριβου πελλετ των 350 ευρω τον τονο?
Γιατι να μην δωσει 1200-1500 οπως εκανες εσυ με το invicta και να δωσει αλλα 1500 για τρια κλιματιστικα ινβερτερ για τα υ/δ (καλα με νυχτερινο ειναι γελειοτατη η χρεωση της καταναλωσης),δηλ. λιγο περισσοτερα λεφτα απο το 1/3 απο τα 8000!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #80716 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Ενεργειακό τζάκι - υδραυλικό
Και έτσι γίνεται. Αρκεί να μην πιάσουν τίποτα -5 -10 και τα κλιματιστικά σηκώσουν τα χέρια ψηλά.

Συν ότι ο πελλετολέβητας μπορεί να χρησιμοποιηθεί και για κύρια θέρμανση, εναλλακτική του τζακιού, αν πχ σηκωθείς κάνα πρωί και σκυλοβαριέσαι να κουβαλάς ξύλα και να ανάβεις τζάκι. Ή όταν θες θέρμανση για 2-3 ώρες, πχ να ανάψει στις 7 το πρωί για 1-2 ώρες μέχρι να φύγουν όλοι για τις δουλειές-σχολεία. Αυτήν την λειτουργικότητα θα την ήθελα και γω ώρες-ώρες, αλλά για την ώρα δεν συμφέρει να αλλάξω το πετρέλαιο για πέλλετ, για 50-100 λίτρα που καίω την σαιζόν για τέτοιες χρήσεις.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.104 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ