Ενεργειακό τζάκι - υδραυλικό

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #71401 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Απ: Απ: Ενεργειακό τζάκι - υδραυλικό
Προσωπικά σε κάθε υπολογιστή μου βάζω ups.
Και δουλεύουν.
Μέχρι να παραδώσουν πνεύμα οι μπαταρίες.
Τότε δε δουλεύουν για πάνω απο 30 δευτερολεπτα.
Όταν την παθαίνω λοιπόν αλλάζω ups.
Με το λέβητά όμως θα προτιμούσα να μην την πάθω ;)


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #71405 από gagelak

Gdevil έγραψε:

χρηστος8 έγραψε:
Με κριτηριο να παω στο λεβητοστασιο που ειναι στο υπογειο η να εχω τον λεβητα και να βαλω τα ξυλα στο σαλονι μου οντως προτιμω το σαλονι, ειναι πιο κοντα ;) .Μονο που για να ερθουν στο σαλονι παλι πρεπει να παω στο υπογειο για να τα φερω.

Ομως σαν υδραυλικος, το τζακι νερου με οσες ασφαλιστικες διαταξεις κι αν το συνοδευουν δεν παυει να ειναι μια απροβλεπτη βομβα μεσα στο σαλονι μου και δεν την θελω.

Προτιμω εναν καλο λεβητα πυρολυσης που ειναι στο υπογειο.

Σοβαρα τωρα πως μπορει να κοιμηθει καποιος με τζακι νερου αναμμενο;;;

Βασικο και απαραβατο κριτηριο επιλογης θερμανσης ειναι η ασφαλεια και με γνωμονα αυτην μειονεκτει μονο και μονο που βρισκεται διπλα απο το κρεβατι μας. Αντιθετα ο ξυλολεβητας προσφερει θερμανση εξαιρετικη, με την τοποθετηση δοχειου αδρανειας δε προσφερει μεγιστη ασφαλεια... ειναι και μακρυα.

Το προβλημα που μπορει να προκυψει δεν θα μας ρωτησει τι ωρα μας βολευει να γινει, απλα θα γινει.

Αν κοπει το ρευμα ποιος μας εξασφαλιζει οτι τα ασφαλιστικα συστηματα...ups, ασφαλιστικα 90 βαθμων, ανοιχτο δοχειο θα δουλεψουν και δεν θα πιασουμε τον πρωτο αριθμο του τζοκερ;;;

Αρα πολλοι δεν βλεπω να κοιμουνται τα βραδια σαν πουλακια για τα παραπανω.

Ενα αλλο μειονεκτημα ειναι, γιατι τα ξυλα για 200 μετρα σπιτι να πρεπει να ανεβουν ενα η δυο οροφους απο το υπογειο και οχι να καουν εκει.

Προτιμοτερο να κουβαληθουν μια φορα και να καουν στο υπογειο, παρα να κουβαληθουν δυο φορες 15 τονοι ξυλα το λιγοτερο.

Αν το δουμε απο την μερια της οικονομικοτερης εγκαταστασης ποιο ειναι πιο ακριβο;;;

Ενας vigas πυρολυσης 25-31kw με 800αρη δοχειο στοιχιζει γυρω στα 4500 ευρω τοποθετημενος.

Ενα αντιστοιχο τζακι με δοχειο αδρανειας στοιχιζει λιγοτερο;;;

Προσωπικα αν και εχω εδω και δυο χρονια λεβητα πελλετ με 500 αρι δοχειο στο υπογειο, το τζακι που εβαλα περυσι ειναι αεροθερμο...μπορουσα να συνδεθω στην σερπαντινα του δοχειου με μεγαλη ευκολια.

Για ολα τα παραπανω σκεφτειτε το καλυτερα για μενα.

Στο πίσω μέρος του κεφαλιού κάθε ολλανδού είναι ο τρόμος μη σπάσουν τα φράγματα.
Στο πίσω μέρος του κεφαλιού κάθε χρήστη τζακολέβητα είναι όσα αναφέρεις.
Μπορεί τπτα ποτέ να μη πάει στραβά αλλά ο φόβος πάντα είναι εκεί. Στο πίσω μέρος του κεφαλιού.

gagelak έγραψε: Πολλα σπιτια εχουν μεσα στο μπανιο ηλεκτρικο θερμοσιφωνα, πολλα σπιτια χρησημοποιουν χυτρες και φιαλες υγραεριου ...

Όταν κάτι είναι λιγότερο επικίνδυνο από κάτι άλλο δε σημαίνει πως είναι και εντελώς ασφαλές
ΚΑι επίσης όταν κάτι δεν είναι ασφαλές κοιτάς να πάρεις ότι μέτρα μπορείς
πχ
Θερμοσίφωνας μέσα στο μπάνιο >>>>>>>κακώς. Τα πατάρια γιαυτό είναι
Χύτρα >>>>>>>>>>>επ ουδενί ο χρήστης χύτρας δεν πρέπει να κοιμάται όταν η χύτρα δουλεύει. (το ίδιο ισχύει και για λάδι τηγανίσματος)
φιαλες υγραεριου >>>>>>>>>>>> νομίζω θα έπρεπε να απαγορεύονται σε κλειστούς χώρους.

ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ έγραψε: Επειδή βλέπω πολύ κόσμο να φοβάται εγώ να σας πάω στο χειρότερο σενάριο .ΚΛΕΙΣΤΟ ΔΟΧΕΙΟ .
πάμε να δούμε τα ασφαλιστικά
1) τροφοδοτικό ασφαλείας για τουλάχιστον 12 ώρες (οχι ups ΔΕΝ κάνει)
2) σερπαντίνα ψύξης και θερμική βαλβίδα ασφαλείας
3) 2,5 bar μεμβράνης με 1'' είσοδο και 1 και 1/4 έξοδο (οχι αυτη που κάνει 3 € δηλαδή)
παμε να δούμε τα σενάρια (αν έχετε και κάποια άλλα να τα συζητήσουμε θα χαρώ να ακούσω και άλλες ιδέες):
Σε διακοπή ρεύματος το τροφοδοτικό με τις 12 ώρες μας φτάνει να γεμίσουμε τουλάχιστον άλλες 3 φορές το τζάκι μας με ξύλα !!!!(κανένα απο τα άλλα 2 ασφαλιστικά δεν θα μπει σε λειτουργία )
πάμε σε χειρότερο σενάριο .κάηκε ο κυκλοφορητής !!!! το τροφοδοτικό δεν μπορεί να μας κάνει τίποτα :P !(μόνο να το βάλουμε σε καμιά λάμπα για να βλέπουμε ) . Μόλις φτάσει η θερμοκρασία στους 95 βαθμούς μπαίνει σε λειτουργία η θερμική βαλβίδα και μας κατεβάζει το τζάκι στους 60 πάλι .
πάμε να δούμε όμως και ενα τρίτο σενάριο και χειρότερο και λίγο επιστημονικής φαντασίας :
Καμένος κυκλοφορητής και διακοπή νερού ταυτόχρονα .......!! Δηλαδή ούτε η θερμική μπορεί να δουλέψει !!
εκεί λοιπόν θα μας δουλέψει η μεμβράνης!!!
όλα τα παραπάνω σενάρια είναι με την προϋπόθεση ότι δεν βρισκόμαστε στο σπίτι όταν καίει το τζάκι γιατί αν είμαστε υπάρχουν και άλλα πράγματα που μπορούμε να κάνουμε!!(φυσικά οχι να πετάξουμε νερο στην εστία που έκανε κάποιος κάποτε)

οσο για τον αν είναι να σου σκάσει μέσα στο σπίτι ή στο υπόγειο αναλόγως αν ο λέβητας ηταν κάτω απο την κρεβατοκάμαρα μου ή των παιδιών μου θα προτιμούσα το τζάκι να σκάσει !!!

Επίσης τζάκι με δοχείο αδράνειας και να λειτουργεί σωστά και να στοιχίζει στα 4500 ναι νομίζω οτι γίνετε άνετα !!

Στα σενάρια με διακοοπή ρεύματος και ταυτόχρονα νερού (αυτά συμβαίνουν όταν τα αλάνια από τις νομαρχιακές υπηρεσίες κόβουν με ένα φούξ τα πάντα) αν προσθέσεις λίγο έως αρκετή σκουριά και λίγα έως αρκετά άλατα μετά απο χρήση 5ετίας ή 10ετίας στη βαλβίδα μεβράνης και καμιά τρυπούλα στην σωλήνα που πάει σε κάποιο σώμα και εμείς όλο και απορούσαμε από που προέρχεται αυτή η ρημάδα η υγρασία τότε απλά καμπούμ.
Όσο για το ότι ένας λέβητας ή ένα θερμοσίφωνο που εκρύγνυνται μπορεί να διαπεράσει τσιμεντένια πλάκα νομίζω (ή για την ακρίβεια θέλω να νομίζω πως) υπερβάλεις

gagelak έγραψε:

dimlyk έγραψε: μπαινω σφηνα στην κουβεντα σας αλλα θαθελα να μου εξηγησεις αυτο



Ενα χρόνο ή δύο μετά από σήμερα αυτό το ups δεν θα κρατάει ούτε για 30 δευτερόλεπτα.
Η ασφάλεια δεν είναι κάτι που το σκέφτεσαι για μία μέρα. ;)


Απο Απριλη μεχρι και Οκτωβρη το κλεινεις. Ακομα και οταν ειναι σε λειτουργια δεν υπαρχει καταπονηση της μπαταριας του. Νομιζω οτι θα αντεξει τουλαχιστον πενταετια. Μετα το αλλαζεις, εξαλου το κοστος του ειναι ελαχιστο.

Στάλθηκε από το GT-I9100 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk 2

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #71407 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Απ: Απ: Ενεργειακό τζάκι - υδραυλικό

Gdevil έγραψε: Προσωπικά σε κάθε υπολογιστή μου βάζω ups.
Και δουλεύουν.
Μέχρι να παραδώσουν πνεύμα οι μπαταρίες.
Τότε δε δουλεύουν για πάνω απο 30 δευτερολεπτα.
Όταν την παθαίνω λοιπόν αλλάζω ups.
Με το λέβητά όμως θα προτιμούσα να μην την πάθω ;)


και γιατι δεν αλλαζεις απλα μπαταριες ?


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #71423 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Απ: Απ: Ενεργειακό τζάκι - υδραυλικό
Και μπαταρίες έχω αλλάξει
Κακή επιλογή. Οι μανίσιες πάντα κρατούσαν περισσότερο.
Αλλά πέρα από τις μπαταρίες και το άγνωστο όσον αφορά το πόσο κρατάνε το κυρίως πρόβλημα που τουλάχιστον εγώ έχω με τα ups είναι η αδυναμία τους να κάνουν μεταγωγή σε περιτπώσεις απότομης διακοπής όπως πχ από κευρανός ή βραχυκύκλωμα.
Ενώ δλδ έχουν μπαταρία δεν κάνουν την μεταγωγή. Αν πατήσω το κουμπάκι με το χέρι τότε δουλεύουν. Αλλά τι να το κάνω που την ώρα που έπρεπε να δουλέψουν αυτόματα δεν το έκαναν?
Και line interactive γράφουν, και surge protection και ένα σωρό σηματάκια έχουν στο πλάι τους όταν τα παίρνεις καινούρια. Δουλέυουν. ΓΙα πόσο καιρό όμως αυτό άγνωστο.

γιαυτό νομίζω πως είναι εντελώς λάθος η χρήση τους σαν μέτρο ασφάλειας. Το να χρησιμοποιώ κάτι που εκ των προτέρων ξέρω ότι μπορεί να λειτουργήσει αλλά μπορεί και να μήν λειτουργήσει δεν είναι κάτι ασφαλές.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Gdevil.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #71428 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Ενεργειακό τζάκι - υδραυλικό

valsam έγραψε: Ωπα σιγα λιγο Αστερη μην τρελενεσαι,δεν ειναι ολοι το ιδιο και δεν εχουν ολοι τα ιδια γουστα η βιτσια,ο αδελφος μου οπως και πολλοι αλλοι που ξερω χαλαλιζουν την βρωμα και τον κοπο την φασαρία της εγκατάστασης δηλ. κανουν συνηδιτα την επιλογη τζακολεβητα γιατι γουσταρουν να βλεπουν την φλογα και τους αρεσει η ζεστασια της ακτινοβολιας αυτης ,η αληθεια ειναι και'γω που εβαλα ξυλολεβητα την επιθυμησα,γιατι εισαι τοσο απολυτος?
Και παλι λαθος εισαι με τα Βουλγαρικα φιλε,αν περνας απο Περαια ελα να δεις το BURNITAKI μου και πες μου αν με αυτα τα λεφτα βρισκεις Ελληνικο σε αυτην την ποιοτητα,και θα δεις και το τζακι του αδελφου μου και θα μου πεις αν υπολοιπετε ποιοτικα σε σχεση με τα επωνυμα Ιταλικα που εχουν 2μιση και 3 φορες την τιμη του,φιλε στο ξαναπα δεν ειναι ολα τα Βουλγαρικα μαπα,ειχες δικαιο για τα prity τοτε δεν ηξερα και σε ακουσα και σέυχαριστω αλλα το ξερεις σιγουρα οτι παντου υπαρχει το καλο υπαρχει και το μαπα αρκει να ξερεις να το ξεχωριζεις και απο μαπα εχουμε και'μεις πολυ πραγμα εδω στην Ελλαδα οπως και οι Βουλγαροι!


Και ποιός σε εμποδίζει να βάλεις ένα φτηνό αερόθερμο τζάκι με 600€ και να έχεις και λέβητα στο υπόγειο και τζάκι στο σαλόνι? Ειδικά που τις περισσότερες περιπτώσεις βγαίνει και πιό οικονομικά ο λέβητας + αερόθερμο, από το να πάρεις ένα σκέτο υδραυλικό τζάκι. Εγώ λέω ότι είναι ξεροκεφαλιά να δώσεις 4-5 χιλιάρικα για υδραυλικό, όταν με 3500-4000 βάλεις τον δικό σου λέβητα και το δικό μου Selenic μαζί και τα έχεις όλα και πιό λειτουργικά από το σκέτο υδραυλικό τζάκι.

Η Sun System είναι άλλη ιστορία, μακάρι όλα τα βουλγάρικα να ήταν αυτής της ποιότητας. Αν περισσευαν 4 χιλιάρικα, πολύ θα ήθελα να έβαζα ένα Pelleburn (και να έχω και την φλόγα στο σαλόνι από το Invicta).

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #71429 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Ενεργειακό τζάκι - υδραυλικό

Asteris έγραψε:

valsam έγραψε: Ωπα σιγα λιγο Αστερη μην τρελενεσαι,δεν ειναι ολοι το ιδιο και δεν εχουν ολοι τα ιδια γουστα η βιτσια,ο αδελφος μου οπως και πολλοι αλλοι που ξερω χαλαλιζουν την βρωμα και τον κοπο την φασαρία της εγκατάστασης δηλ. κανουν συνηδιτα την επιλογη τζακολεβητα γιατι γουσταρουν να βλεπουν την φλογα και τους αρεσει η ζεστασια της ακτινοβολιας αυτης ,η αληθεια ειναι και'γω που εβαλα ξυλολεβητα την επιθυμησα,γιατι εισαι τοσο απολυτος?
Και παλι λαθος εισαι με τα Βουλγαρικα φιλε,αν περνας απο Περαια ελα να δεις το BURNITAKI μου και πες μου αν με αυτα τα λεφτα βρισκεις Ελληνικο σε αυτην την ποιοτητα,και θα δεις και το τζακι του αδελφου μου και θα μου πεις αν υπολοιπετε ποιοτικα σε σχεση με τα επωνυμα Ιταλικα που εχουν 2μιση και 3 φορες την τιμη του,φιλε στο ξαναπα δεν ειναι ολα τα Βουλγαρικα μαπα,ειχες δικαιο για τα prity τοτε δεν ηξερα και σε ακουσα και σέυχαριστω αλλα το ξερεις σιγουρα οτι παντου υπαρχει το καλο υπαρχει και το μαπα αρκει να ξερεις να το ξεχωριζεις και απο μαπα εχουμε και'μεις πολυ πραγμα εδω στην Ελλαδα οπως και οι Βουλγαροι!


Και ποιός σε εμποδίζει να βάλεις ένα φτηνό αερόθερμο τζάκι με 600€ και να έχεις και λέβητα στο υπόγειο και τζάκι στο σαλόνι? Ειδικά που τις περισσότερες περιπτώσεις βγαίνει και πιό οικονομικά ο λέβητας + αερόθερμο, από το να πάρεις ένα σκέτο υδραυλικό τζάκι. Εγώ λέω ότι είναι ξεροκεφαλιά να δώσεις 4-5 χιλιάρικα για υδραυλικό, όταν με 3500-4000 βάλεις τον δικό σου λέβητα και το δικό μου Selenic μαζί και τα έχεις όλα και πιό λειτουργικά από το σκέτο υδραυλικό τζάκι.

Η Sun System είναι άλλη ιστορία, μακάρι όλα τα βουλγάρικα να ήταν αυτής της ποιότητας. Αν περισσευαν 4 χιλιάρικα, πολύ θα ήθελα να έβαζα ένα Pelleburn (και να έχω και την φλόγα στο σαλόνι από το Invicta).

Ρε Αστερη αυτο λεω το τζακι του αδελφου μου ειναι νταλε κουαλε κοπια Sun System λεβητας αλλα σε τζα κι με 5ρη χαλυβα και τελικο κοστος 1100 ευρω τωρα νομιζω,οταν το πηρε ο αδελφος μου απο πιστοποιητικα δεν ειχε τιποτα τωρα ο τυπος εβγαλε iso και ΕΝ και εχει χεστει στο ταληρο,τελικο κοστος για το τζακι βγαινει οσο και ο ξυλολεβητας πανω κατω,δεν μιλαμε για 4-5 χιλιαρικα αλλα για 2-3 (με μπαφερ φυσικα)!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.080 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ