Ενεργειακό τζάκι - υδραυλικό

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #71334 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ
Επειδή βλέπω πολύ κόσμο να φοβάται εγώ να σας πάω στο χειρότερο σενάριο .ΚΛΕΙΣΤΟ ΔΟΧΕΙΟ .
πάμε να δούμε τα ασφαλιστικά
1) τροφοδοτικό ασφαλείας για τουλάχιστον 12 ώρες (οχι ups ΔΕΝ κάνει)
2) σερπαντίνα ψύξης και θερμική βαλβίδα ασφαλείας
3) 2,5 bar μεμβράνης με 1'' είσοδο και 1 και 1/4 έξοδο (οχι αυτη που κάνει 3 € δηλαδή)
παμε να δούμε τα σενάρια (αν έχετε και κάποια άλλα να τα συζητήσουμε θα χαρώ να ακούσω και άλλες ιδέες):
Σε διακοπή ρεύματος το τροφοδοτικό με τις 12 ώρες μας φτάνει να γεμίσουμε τουλάχιστον άλλες 3 φορές το τζάκι μας με ξύλα !!!!(κανένα απο τα άλλα 2 ασφαλιστικά δεν θα μπει σε λειτουργία )
πάμε σε χειρότερο σενάριο .κάηκε ο κυκλοφορητής !!!! το τροφοδοτικό δεν μπορεί να μας κάνει τίποτα :P !(μόνο να το βάλουμε σε καμιά λάμπα για να βλέπουμε ) . Μόλις φτάσει η θερμοκρασία στους 95 βαθμούς μπαίνει σε λειτουργία η θερμική βαλβίδα και μας κατεβάζει το τζάκι στους 60 πάλι .
πάμε να δούμε όμως και ενα τρίτο σενάριο και χειρότερο και λίγο επιστημονικής φαντασίας :
Καμένος κυκλοφορητής και διακοπή νερού ταυτόχρονα .......!! Δηλαδή ούτε η θερμική μπορεί να δουλέψει !!
εκεί λοιπόν θα μας δουλέψει η μεμβράνης!!!
όλα τα παραπάνω σενάρια είναι με την προϋπόθεση ότι δεν βρισκόμαστε στο σπίτι όταν καίει το τζάκι γιατί αν είμαστε υπάρχουν και άλλα πράγματα που μπορούμε να κάνουμε!!(φυσικά οχι να πετάξουμε νερο στην εστία που έκανε κάποιος κάποτε)

οσο για τον αν είναι να σου σκάσει μέσα στο σπίτι ή στο υπόγειο αναλόγως αν ο λέβητας ηταν κάτω απο την κρεβατοκάμαρα μου ή των παιδιών μου θα προτιμούσα το τζάκι να σκάσει !!!

Επίσης τζάκι με δοχείο αδράνειας και να λειτουργεί σωστά και να στοιχίζει στα 4500 ναι νομίζω οτι γίνετε άνετα !!
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #71337 από ΦΙΛΙΠΠΑΚΟΠΟΥΛΟΣ ΔΗΜΗΤΡΗΣ

χρηστος8 έγραψε: @ gagelak

O ηλεκτρικος θερμοσιφωνας σε περιπτωση διακοπης ρευματος σταματαει την λειτουργια του σε αντιθεση με το τζακι.

Η χυτρα δεν ξερω ομως η φιαλη υγραεριου ναι εχει τους κινδυνους της...ειδικα μεσα στο σπιτι.


αν καεί ο θερμοστάτης το θερμοσίφωνα φίλε μου δεν το σταματάει τίποτα ....!!!4 ορόφους τρυπάει !!η χύτρα το ίδιο !!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #71353 από vati
Απαντήθηκε από vati στο θέμα Απ: Ενεργειακό τζάκι - υδραυλικό
Έχετε καθόλου ιδέα από εστίες που να έχουν μείνει ευχαριστημένοι οι αγοραστές? Πείτε καμιά εταιρεία αν ξέρετε. Ευχαριστώ.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #71364 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Απ: Ενεργειακό τζάκι - υδραυλικό
μπαινω σφηνα στην κουβεντα σας αλλα θαθελα να μου εξηγησεις αυτο

1) τροφοδοτικό ασφαλείας για τουλάχιστον 12 ώρες (οχι ups ΔΕΝ κάνει)

γιατι δεν κανει το ups ...(εκτος απο τις 12 ωρες )
και απο τι αποτελειται το τροφοδοτικο που αναφερεις


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #71380 από vati
Απαντήθηκε από vati στο θέμα Ενεργειακό τζάκι - υδραυλικό
Μετά από αυτό που είδα από αυτό το ενεργειακό τζάκι το οποίο είναι edil camin idro 70 θέλει πολύ ψάξιμο εντέλει για το τι να αγοράσω....


Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #71381 από vati
Απαντήθηκε από vati στο θέμα Ενεργειακό τζάκι - υδραυλικό
Εχω κανει ερωτηση στον κυριο ποσα χρονια το εχει?

vati έγραψε: Μετά από αυτό που είδα από αυτό το ενεργειακό τζάκι το οποίο είναι edil camin idro 70 θέλει πολύ ψάξιμο εντέλει για το τι να αγοράσω....



Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.160 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ