Ενεργειακό τζάκι - υδραυλικό

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #81512 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Ενεργειακό τζάκι - υδραυλικό
Κάψε μιά μέρα μονο μπριγκέτες στο full. Ή ρίξε το καθαριστικό κούτσουρο, τα πρώτα 2 μέτρα μου τα κάνει λαμπίκο εμένα...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": anisos

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #81537 από degeor
Απαντήθηκε από degeor στο θέμα Ενεργειακό τζάκι - υδραυλικό

anisos έγραψε: ένταξη το καταλαβανε κ απο χθες καινε κανονικά ξύλα.. καθαρισαμε κ το τζαμι και ηταν ενθουσιασμενη με την μπλε όμορφη φωτιά που βγάζουν τα κανονικα ξυλα .... το προβλημα ειναι οτι εχη πιασει καπνα και πισσα στον κωνο του τζακιου κ δεν ξερω πως να την βγαλω ...

Πριν πολλά πολλά χρόνια όταν ήμουν παιδάκι η κυρά Ειρήνη (η μάνα μου-γιαγιά τώρα με μεγάλα εγγόνια) και πηγαίναμε στη θάλασσα, άμα γεμίζαμε καμιά πίσσα που ήταν στην άμμο ή γεμίζαμε τα ρούχα μας, μας καθάριζε με ένα βαμβακάκι που είχε βάλει λίγο αντιλιακό. Δοκίμασε σε το σε κανά σημείο που δεν φαίνεται μήπως αυτή η συνταγή κάνει και για τζάκια ;)

Ένας άγνωστος, είναι ένας φίλος που δεν έχεις γνωρίσει ακόμα !!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #81567 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Ενεργειακό τζάκι - υδραυλικό

Asteris έγραψε: Κάψε μιά μέρα μονο μπριγκέτες στο full. Ή ρίξε το καθαριστικό κούτσουρο, τα πρώτα 2 μέτρα μου τα κάνει λαμπίκο εμένα...

Εχουμε κάποιο λίνκ ή κάποια εικόνα ή κατι από αυτό το "καθαριστικό κούτσουρο"?


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #81584 από greenpug
Απαντήθηκε από greenpug στο θέμα Ενεργειακό τζάκι - υδραυλικό

LEONAS έγραψε: Eγω δεν βλεπω να προσφερει καμια ευκολια το τζακι σε
σχεση με εναν λεβητα ξυλου που αν εβαζε και δοχειο αδρανειας
ειναι πιο ασφαλες και πιο ξεκουραστα ασε που αν ειναι καλος
ο καιρος θα εκανε ενα αναμα.
Για τις τιμες των ξυλων αν ειναι ακριβοτερες με το τζακι θα
εκανες περισσοτεροι οικονομια ??


Leona το σχόλιο για την τιμή των ξύλων το ανάφερα για να δικαιολογήσω την επιλογή μου για θέρμανση γκαζιού.

Παιδιά εγώ προσωπικά κοίταξα το θέμα με το λέβητα πελλετ αλλά λόγω περιορισμένων επιλογών στην αγορά πελλετ (1-2 εταιρείες φέρνουν) και λόγω του κόστους (360 ευρώ/τόνο) το απέρριψα. Επίσης από τη στιγμή που δεν είναι διαδεδομένη επιλογή και οι λέβητες πελλετ είναι πολύ ακριβοί.

Για ξυλολέβητα είδα από κοντά έναν ATMOS.
Χωρίς να έχω πολλές γνώσεις μου άρεσε σαν ποιότητα κατασκευής. Αν θυμάμαι μου είχαν πει περίπου 3.500 ευρώ.
Στο τέλος τον απέρριψα από κύρια θέρμανση λόγω της απουσίας αυτοματισμών και λόγω των υπόλοιπων που ανέφερα πιο πάνω. Δηλαδή να παραπονιέται η γυναίκα ότι δεν μπορεί να το ανάψει όταν λείπω, το να βγαίνεις έξω όποτε πρέπει να το ανάψεις, τα καθαρίσματα/τριψίματα κλπ.

Στο τέλος επέλεξα κεντρική θέρμανση με γκάζι (φθηνότερο από το πετρέλαιο), όλη η υποδομή είναι συμβατή και με φυσικό αέριο το οποίο από ότι φαίνεται θα παράγει η Κύπρος σε λίγα χρόνια. Το τζχάκι θα είναι η εναλλακτική πηγή θέρμανσης. Επιπλέον μου αρέσει να παίζω με τη φωτία.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #81660 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Ενεργειακό τζάκι - υδραυλικό

Gdevil έγραψε:

Asteris έγραψε: Κάψε μιά μέρα μονο μπριγκέτες στο full. Ή ρίξε το καθαριστικό κούτσουρο, τα πρώτα 2 μέτρα μου τα κάνει λαμπίκο εμένα...

Εχουμε κάποιο λίνκ ή κάποια εικόνα ή κατι από αυτό το "καθαριστικό κούτσουρο"?


www.e-tzaki.gr/index.php?page=shop.produ...virtuemart&Itemid=53

Όχι απαραίτητα αυτό, εγώ παίρνω από Lidl ή Discount Market ένα αντίστοιχο, με την μισή τιμή. Τα πρώτα δύο μέτρα τα καθαρίζει μιά χαρά, για μεχρι πάνω δεν ξέρω...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Gdevil

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #82691 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Ενεργειακό τζάκι - υδραυλικό
Σορρυ που ενοχλώ και ίσως και να ρωτάω βλακεία αλλά το ρίχνω το κούτσουρο με το χάρτινο το περιτύλιγμα καθώς καίγονται άλλα ξύλα?
Ή περιμένω να σβήσει η φωτιά και μετά το ανάβω μόνο του?
Επίσης, αν το ρίξω μόνο του πόση ώρα θέλει να καεί? Ανοίγω κλαπέ καυσαερίων και ότι αέρα έχω ή τα έχω όσο περιορισμένα γίνεται?
Δστχώς δε γράφει τπτα από αυτά στη συσκευασία που πήρα πέρα από το ότι το ανάβεις και σου κάνει δουλειά.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.081 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ