Ενεργειακό τζάκι - υδραυλικό

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #80922 από aithio
Απαντήθηκε από aithio στο θέμα Ενεργειακό τζάκι - υδραυλικό

valsam έγραψε:

Asteris έγραψε: Με 8 χιλιάρικα βάζεις και καλό λέβητα pellet και καλό αερόθερμο τζάκι μαζί. Καις τζάκι όλη μέρα και ζεσταίνεις έως και το 100% του σπιτιού σου κάνοντας ακόμη καλύτερη οικονομία από το υδραυλικό τζάκι και το βράδυ καις pellet με την ευκολία των καλοριφέρ και της θέρμανσης μέρους του σπιτιού (μόνο τα υ/δ πχ).


Kαι γιατι ρε Αστερη να δωσει καποιος 8 χιλιαρικα για να ζεσταινει μόνο τα υ/δ το βραδυ και ναναι και ερμαιο του ακριβου πελλετ των 350 ευρω τον τονο?
Γιατι να μην δωσει 1200-1500 οπως εκανες εσυ με το invicta και να δωσει αλλα 1500 για τρια κλιματιστικα ινβερτερ για τα υ/δ (καλα με νυχτερινο ειναι γελειοτατη η χρεωση της καταναλωσης),δηλ. λιγο περισσοτερα λεφτα απο το 1/3 απο τα 8000!


Υπάρχει καλύτερος λόγος απο αυτόν που σου έδωσε ο Αστέρης φίλε Valsam.
Και η απάντηση είναι....
Γιατί και τα δύο ζεσταίνουν αέρα.
Εγω συμφωνώ με τον Αστέρη ότι αν μπορεί κάποιος να έχει τζάκι αέρος και θερμαντικά σώματα με άλλη πηγή είναι το ιδανικότερο.

Gregori

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #80946 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Ενεργειακό τζάκι - υδραυλικό

aithio έγραψε:

valsam έγραψε:

Asteris έγραψε: Με 8 χιλιάρικα βάζεις και καλό λέβητα pellet και καλό αερόθερμο τζάκι μαζί. Καις τζάκι όλη μέρα και ζεσταίνεις έως και το 100% του σπιτιού σου κάνοντας ακόμη καλύτερη οικονομία από το υδραυλικό τζάκι και το βράδυ καις pellet με την ευκολία των καλοριφέρ και της θέρμανσης μέρους του σπιτιού (μόνο τα υ/δ πχ).


Kαι γιατι ρε Αστερη να δωσει καποιος 8 χιλιαρικα για να ζεσταινει μόνο τα υ/δ το βραδυ και ναναι και ερμαιο του ακριβου πελλετ των 350 ευρω τον τονο?
Γιατι να μην δωσει 1200-1500 οπως εκανες εσυ με το invicta και να δωσει αλλα 1500 για τρια κλιματιστικα ινβερτερ για τα υ/δ (καλα με νυχτερινο ειναι γελειοτατη η χρεωση της καταναλωσης),δηλ. λιγο περισσοτερα λεφτα απο το 1/3 απο τα 8000!


Υπάρχει καλύτερος λόγος απο αυτόν που σου έδωσε ο Αστέρης φίλε Valsam.
Και η απάντηση είναι....
Γιατί και τα δύο ζεσταίνουν αέρα.
Εγω συμφωνώ με τον Αστέρη ότι αν μπορεί κάποιος να έχει τζάκι αέρος και θερμαντικά σώματα με άλλη πηγή είναι το ιδανικότερο.

Και'γω συμφωνω Γρηγορη για τζακι αερος και για τα θερμαντικά σώματα με άλλη πηγή είναι το ιδανικότερο αλλα τα 8000 ευρω που αναφερθηκαν για να καιει καποιος πελλετ ως την αλλη πηγή θερμοτητας οχι φιλε εκει διαφωνω, με χαλασε και με χαλαει γιατι οπως ειπα σημερα εβλεπα τον κοσμο να αγοραζει με 350 και 400 ευρω τον τονο το πελλετ γι'αυτο!
Γιαυτο ειπα καλυτερα τζακι αερος και κλιματιστικα για πιο οιονομικα!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #80956 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Ενεργειακό τζάκι - υδραυλικό

LEONAS έγραψε: Πως σε ψησανε να βαλεις το τζακι και οχι λεβητα γιατι με
αυτα τα λεφτα που ειπες εβαζες κορυφαιους λεβητες.

Πέραν της προσωπικής θελησης ή όχι για τζάκι,
πέρα του βαθμού απόδοσης,
πέρα από την ευκολία ή δυσκολία χρήσης στην μία ή την άλλη περίπτωση,
πέρα από την θερμότητα που διαφεύγει ή όχι στο σαλόνι ή στο λεβητοστάσιο
που αναφέρθηκαν προηγούμενα
ένα άλλο θέμα είναι το κόστος και η ίδια η ύπαρξη του λεβητοστασίου σαν χώρος
Πολλές φορές αυτό μας διαφεύγει.
γιατί ένας χώρος 10-15 τετραγωνικά κόστισε κάποια λεφτά για να γίνει.
προσωπικά αυτό τον χώρο θα τον ήθελα (αν εμενα σε μονοκατοικία και όχι σε διαμέρισμα) να τον έχω για συνεργειο, η γυναίκα μου για αποθήκη, τα παιδιά μου για γυμναστήριο - playroom - χώρο απομόνωσης.

θέλω να πω γιατί αφού το έχω πληρώσει και το έχω χτίσει αυτόν τον χώρο γιατί να μην το αξιοποιήσω αλλά να βάλω μέσα μχανήματα να ζεσταίνονται αν μπορω να κάνω και αλλιώς?


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #80968 από aithio
Απαντήθηκε από aithio στο θέμα Ενεργειακό τζάκι - υδραυλικό
Valsam θα πρέπει να δώσεις το δικαίωμα στον καθένα να κάνει την επιλογή του ανάλογα με την τσέπη του και κυρίως με τις απαιτήσεις του για άνεση...
Αν κάποιος δεν γουστάρει να κουβαλάει ξύλα και να παρακολουθεί την θέρμανση του όπως την παρακολουθείς εσύ αλλά ταυτόχρονα θέλει να στραφεί στα βιοκαύσιμα τότε το πέλλετ είναι μονόδρομος.

Gregori
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by aithio.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #80975 από aithio
Απαντήθηκε από aithio στο θέμα Ενεργειακό τζάκι - υδραυλικό
Όσο για το Βουλγάρικο μηχάνημα...
Όσο δεν μου δείχνετε επίσημο φύλο έλεγχου με ανάλυση καυσαερίων των ακριβών αλλά και των οικονομικών μηχανημάτων,για να μπορέσω να συγκρίνω, δεν μπορώ να βγάλω ασφαλή συμπεράσματα για το δω ποιος έχει δίκαιο...
Είναι τόσο απλό....
Φυσικά ο χρόνος θα δείξει και την αντοχή αυτών στον χρόνο.

Gregori
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by aithio.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #80981 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Ενεργειακό τζάκι - υδραυλικό

aithio έγραψε: Valsam θα πρέπει να δώσεις το δικαίωμα στον καθένα να κάνει την επιλογή του ανάλογα με την τσέπη τους και κυρίως με απαιτήσεις του για άνεση...
Αν κάποιος δεν γουστάρει να κουβαλάει ξύλα και να παρακολουθεί την θέρμανση τους όπως την παρακολουθείς εσύ αλλά ταυτόχρονα θέλει να στραφεί στα βιοκαύσιμα τότε το πέλλετ είναι μονόδρομος.

Γρηγορη ο καθενας τα βαζει κατω βλεπει το τι θελει τι τον συμφερει τι τον ξυνιζει τι του αρεσει τι τον βολευει και κανει την επιλογη του,εγω την προσωπικη μου γνωμη εξεφρασα,τιποτα περισσοτερο και τιποτα λιγοτερο!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.090 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ