Ενεργειακό τζάκι - υδραυλικό

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #80908 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Ενεργειακό τζάκι - υδραυλικό

agge72 έγραψε:

valsam έγραψε:

LEONAS έγραψε: Δηλαδη αν καταλαβα καλα θες να πεις οτι ο Σουηδος που εκατσε
να βγαλει τον δικο μου τον λεβητα εχει ιδια τεχνογνωσια με τον
Βουλγαρο ???

Ρε LEONA με δουλευεις τελικα,η σε συζητηση να βρισκομαστε?
Δεν ειπα πουθενα οτι ο Βουλγαρος εχει την ιδια τεχνογνωσια με τον Σουηδο και φυσικα δεν εχει,ο Βουλγαρος πηρε την τεχνογνωσια του Σουηδου,του Γερμανου του Ιταλου και την κοπιαρε,αυτο το κανουν αβερτα οι γειτονες, εδω γιγαντες της τεχνολογιας κοπιαρουν(samsung-apple) αλλους ο Βουλγαρος θα κολοσει?
Μιας και μιλαμε για 300-500 κιλα σιδερο και οχι για διαστημοπλοιο της nasa δεν χρειαζετε να εισαι και επιστημονας για να τα κοπιαρεις απλα να εχεις τα καταλληλα μηχανηματα(οπως εχω γραψει σε αλλο θεμα πηγα σε εργοστασιο κουφωματων στην Βουλγαρια και ετριβα τα ματια μου με τα ρομποτικα)και καλα μαστοργια,τα εργατικα ειπαμε ειναι φθηνα το κοστολογιο φθηνο θα στεναχωρηθω λες για τα δικαιωματα πατεντας του Σουηδου,Γερμανου,Γαλλου?
Εχω φιλο που ειναι υπευθηνος γραμης παραγωγης ρουχων στη Κινα για επωνυμες φιρμες και το καλοκαιρι καναμε συζητηση για τις μαιμουδες ,μου ειπε οτι ο κινεζος μπορει να σου φτιαξει απο μαιμου που να ειναι εμφανισιακα το ιδιο με το γνησιο αλλα ποιοτικα καμια σχεση π.χ αν το γνησιο ρουχο-παπουτσι σου παει 2 χρονια το μαιμου θα σου παει 2 μηνες αλλα αν πληρωσεις λεει το φιλαρακι ο Κινεζος μπορει να σου φτιαξει και μαιμου που να ειναι κλασεις ανωτερο απο το ιδιο το γνησιο μιας και η ιδιες οι εταιριες φιρμες λογο κοστολογιου κανουν περικοπη στα υλικα,π.χ μου λεει εραψα αυτα τα γνησια columbia μπουφαν αλλα με το ταδε υφασμα και τα ταδε φερμουαρ και την ταδε κλωστη,μπορω να κανω το ιδιο με gore-tex υφασμα και ταδε φερμουαρ και ταδε κλωστη που ειναι κλασεις ανωτερα αλλα ανεβαζουν 3$ το ολο κοστολογιο στο μπουφαν,τι θελω να πω με αυτο ειναι οτι οι Κινεζοι εχουν την φημη των μαιμουτζιδων αλλα αυτο που ξεχναει ο κοσμος ειναι οτι οι Κινεζοι φτιαχνουν και το 90% των γνησιων αυτου του πλανητη αρα εχουν την δυνατοτητα και για το καλο και για το κακο ποιοτικα,και ο Βουλγαρος,Τουρκος,Σερβος μπορει λοιπον θεωρητικα αλλα και πρακτικα λοιπον να παραγει και μαπα(απο μαπα μπολικο πραγμα κυκλοφορει) αλλα και καλους λεβητες,ο Βουλγαρος λεω εγω που εκλεψε την τεχνολογια απο τον Σουδο και θελει λοιπον να πιαστει στην παγκοσμια αγορα(για δες λιγο την sunsystem σε ποσσες χωρες κανει εξαγωγη)γιατι να μην θελει να φτιαξει τοτε ενα εφαμιλο προιον με τον Σουηδο αφου ο Σουηδος απο χερι ειναι χαμενος στο θεμα κοστολογιο!



Δεν νομιζω να κατσουμε τωρα και να συγκρινουμε τον λεβητα του leona με τον δικοσου.Στο μονο θεμα
που μπωρουμε να τους συγκρινουμε ειναι για την τιμη.Λεβητες σαν τον varmebaronen το εχουν αναφερη
πολλα ατομα μεσα στο φορουμ δεν παιζονται...

Σορρυ που θα σε στεναχωρησω αλλα αφου το θετεις ετσι φυσικα και θα τα συγκρινουμε αφου βαση τιμης αποδοσης και value for money (και φυσικα πανω απ'ολα να μην ξεχναμε οτι μιλαμε για ξυλο!!!!) αδιαμφισβητητος νικητης πιστευω και μπορω και να το αποδειξω(ευπροσδεκτοος οποιος περναει απο Περαια μερια κερναω καφε!) ειναι ο φτωχος Βουλγαρος!
Καλες και οι mercendes και τα ρολς ρόυς παιδια αλλα τα honda και toyota ειναι με διαφορα καλυτερα value for money πως να το κανουμε(ρε συ Gdevil ειπαμε αλλα οχι και λάντα ρε,εσυ το ξευτελισες!)!
Εγω οντος θελω να πηγαινω απο το σημειο Α στο σημειο Β οικονομικα και ανετα (να ζεσταθω δηλ. οικονομικα και χωρις μεγαλο κοπο και χωρις να εχω πουλησει το νεφρο μου για να το αποκτησω το μεσο που θα με ζεστανει!)και το τελευταιο που με νοιαζει ειναι να παρκαρω το οχημα μου πρωτη μουρη!
ΟVERALL νικητης επιδοσεων μαλλον ειναι ο varmebaronen αλλα σε σχεση με το τι πληρωνεις και το τι παιρνεις ειναι και ΟVERALL LOOSER,αν παρουμε τα νουμερα απο το κερδος της καταναλωσης (varmebaronen 86% Βουλγαρος 75%) και ακομη και να τα ανεβασουμε υπερ του Σουηδου δηλ. να το κανουμε 20% παραπανω αποδοση για τον Σουηδο με μια ετησια καταναλωση της ταξης των 7-8 τονων τον χρονο που θελω με τον Βουλγαρο(παλι τα φουσκωνω υπερ του Σουηδου γιατι ουτε 6 δεν με βλεπω να καιω φετος)ειναι στην χειροτερη 1,6 τονους παραπανω καταναλωση δηλ.160-200 ευρω την σαιζον παραπανω λεφτα στην καταναλωση(με πιασαν τα κυμπαριλικια μου και παλι υπερ του Σουηδου ασε που στην καλυτερη πανω απο 100 ευρω δεν ειναι ουτε με σφαιρες το κερδος!)και ετσι να το υπολογισουμε ποσες δεκαετιες χρειαζετε καποιος για να κανει αποσβεση τα παραπανισια λεφτα του χλιδατου varmebaronen?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #80909 από Gdevil
Απαντήθηκε από Gdevil στο θέμα Ενεργειακό τζάκι - υδραυλικό

agge72 έγραψε: ...
Εχεις να μας πεις κατι αλλο εκτος το θεμα της τιμης για τον varmebaronen που δεν σου αρεσει και ασε
το θεμα τον αυτοκινητων για τα μικρα παιδακια..Αν εχεις να μας αναφερεις κατι αρνιτικο πεστο να το
γνωριζουμε και εμεις.

Προσωπικά δε μπορώ να σου απαντήσω για ένα προϊόν χωρίς να δώ τι τιμή έχει.
Μέχρι και τα μακαρόνια κοιτάζω πλέον τι τιμή έχουν.
Πάνε πλέον οι εποχές που εγώ και άλλα 10 μύρια Έλληνες δε σκεφτόμασταν πόσο κάνει αλλά βλέπαμε μόνο τα χαρακτηριστικά.
Πλέον το βασικό που κοιτάζω εγώ είναι ο χρόνος απόσβεσης που εμπεριέχει απαραίτητα την τιμή.

agge72 έγραψε: ...μονο που εγω ακομη δεν εχω ξοδεψει αλλα θα ξοδεψω του χρονου και θα υθελα αν καπιος μπωρει
να μας πει κατι αρνητικο για λεβητες η καυστηρες που γνωριζει να το λεει.Το θεμα τις τιμης εχει να κανει με τον καθεναμας ωπος το βλεπει αυτος σωστο.

Νομίζω ότι έχεις λάθος στο σκεπτικό σου.
Το θέμα της τιμής δεν είναι προσωπικό.
Είναι αναπόσταστο κομμάτι ενός προϊόντος.
Γιαυτό σου έγραψα για value for money
Είτε βγάζεις χίλια είτε 10 χιλιάδες ευρώπουλα τον μήνα πάλι κάθε αγορά σου έχει νόημα να κοιτάς την τιμή του και την σχέση τιμής - απόδοσης
πχ εάν εγώ πειστώ ότι ένα προϊόν που κάνει 2500 ευρώ μου καλύπτει τις ανάγκες μου γιατί να προτιμήσω ένα άλλο που έχει 5500 παραπάνω? Αυτό το ποσό το 2 φορές πάνω από το κεφάλαιο που θα ξοδέψω με την πρώτη λύση.
Πως θα τα αποσβέσω αυτά τα 5500 τα παραπανίσια?

Καταλήγω και πές μου αν τελικά διαφωνείς.
Τα χαρακτηριστικά μαζί με την τιμή διαμορφώνουν το value for money ενός προϊόντος. Την σχέση τιμής - απόδοσης. Αυτό ενδιαφέρει. Ούτε μόνο τα χαρακτηριστικά ούτε μόνο η τιμή.


Ειδικός δεν είμαι. Οτι γράφω είναι προσωπικές σκέψεις. Όποιος τις διαβάζει ας τις κρίνει πριν τις αποδεχτεί ή πριν τις απορρίψει.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #80911 από LEONAS
Απαντήθηκε από LEONAS στο θέμα Ενεργειακό τζάκι - υδραυλικό
Valsam αφου καις 6 τονους ξυλα οπως λες γιατι δεν καις
πετρελαιο να εχεις και την ανεση σου ??
Δεν μου απαντησες ομως γιατι δεν εβαλες μια πριτυ ??

Το ζητας το τσιπας !!
Last edit: 11 Χρόνια 3 Μήνες πριν by LEONAS.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #80912 από DOOM_NX
Απαντήθηκε από DOOM_NX στο θέμα Ενεργειακό τζάκι - υδραυλικό
Χελόου! Εδώ μιλάμε για τζάκια! :whistle:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #80919 από valsam
Απαντήθηκε από valsam στο θέμα Ενεργειακό τζάκι - υδραυλικό

LEONAS έγραψε:

valsam έγραψε:

LEONAS έγραψε: Δηλαδη αν καταλαβα καλα θες να πεις οτι ο Σουηδος που εκατσε
να βγαλει τον δικο μου τον λεβητα εχει ιδια τεχνογνωσια με τον
Βουλγαρο ???

Ρε LEONA με δουλευεις τελικα,η σε συζητηση να βρισκομαστε?
Δεν ειπα πουθενα οτι ο Βουλγαρος εχει την ιδια τεχνογνωσια με τον Σουηδο και φυσικα δεν εχει,ο Βουλγαρος πηρε την τεχνογνωσια του Σουηδου,του Γερμανου του Ιταλου και την κοπιαρε,αυτο το κανουν αβερτα οι γειτονες, εδω γιγαντες της τεχνολογιας κοπιαρουν(samsung-apple) αλλους ο Βουλγαρος θα κολοσει?
Μιας και μιλαμε για 300-500 κιλα σιδερο και οχι για διαστημοπλοιο της nasa δεν χρειαζετε να εισαι και επιστημονας για να τα κοπιαρεις απλα να εχεις τα καταλληλα μηχανηματα(οπως εχω γραψει σε αλλο θεμα πηγα σε εργοστασιο κουφωματων στην Βουλγαρια και ετριβα τα ματια μου με τα ρομποτικα)και καλα μαστοργια,τα εργατικα ειπαμε ειναι φθηνα το κοστολογιο φθηνο θα στεναχωρηθω λες για τα δικαιωματα πατεντας του Σουηδου,Γερμανου,Γαλλου?
Εχω φιλο που ειναι υπευθηνος γραμης παραγωγης ρουχων στη Κινα για επωνυμες φιρμες και το καλοκαιρι καναμε συζητηση για τις μαιμουδες ,μου ειπε οτι ο κινεζος μπορει να σου φτιαξει απο μαιμου που να ειναι εμφανισιακα το ιδιο με το γνησιο αλλα ποιοτικα καμια σχεση π.χ αν το γνησιο ρουχο-παπουτσι σου παει 2 χρονια το μαιμου θα σου παει 2 μηνες αλλα αν πληρωσεις λεει το φιλαρακι ο Κινεζος μπορει να σου φτιαξει και μαιμου που να ειναι κλασεις ανωτερο απο το ιδιο το γνησιο μιας και η ιδιες οι εταιριες φιρμες λογο κοστολογιου κανουν περικοπη στα υλικα,π.χ μου λεει εραψα αυτα τα γνησια columbia μπουφαν αλλα με το ταδε υφασμα και τα ταδε φερμουαρ και την ταδε κλωστη,μπορω να κανω το ιδιο με gore-tex υφασμα και ταδε φερμουαρ και ταδε κλωστη που ειναι κλασεις ανωτερα αλλα ανεβαζουν 3$ το ολο κοστολογιο στο μπουφαν,τι θελω να πω με αυτο ειναι οτι οι Κινεζοι εχουν την φημη των μαιμουτζιδων αλλα αυτο που ξεχναει ο κοσμος ειναι οτι οι Κινεζοι φτιαχνουν και το 90% των γνησιων αυτου του πλανητη αρα εχουν την δυνατοτητα και για το καλο και για το κακο ποιοτικα,και ο Βουλγαρος,Τουρκος,Σερβος μπορει λοιπον θεωρητικα αλλα και πρακτικα λοιπον να παραγει και μαπα(απο μαπα μπολικο πραγμα κυκλοφορει) αλλα και καλους λεβητες,ο Βουλγαρος λεω εγω που εκλεψε την τεχνολογια απο τον Σουδο και θελει λοιπον να πιαστει στην παγκοσμια αγορα(για δες λιγο την sunsystem σε ποσσες χωρες κανει εξαγωγη)γιατι να μην θελει να φτιαξει τοτε ενα εφαμιλο προιον με τον Σουηδο αφου ο Σουηδος απο χερι ειναι χαμενος στο θεμα κοστολογιο!





Το μονο που εχει ο Βουλγαρος ειναι φτηνα χερια και φτηνη κατασκευη,
οσο για αντιγραφες που λες κοιταει γυρω γυρω την γειτονια η' και
μεταξυ τους ακομη δεν μπορει να αντιγραψει στο θεμα της θερμανσης αλλες
χωρες πιο αναπτυγμενες.
Αφου ειναι ολα σιδερα οπως λες γιατι δεν εβαλες μια πριτυ που ειναι
ακομη πιο φτηνη ??

LEONA για να μην μακρυγορουμε και γινομαστε κουραστικοι(παλι ξεφυγα με το εκτος θεματος,sorry paidia) για το ποιος την εχει πιο μακρια,ελα ρε φιλε αν περνας απο τα μερη μου να κερασω καφε και μετα μου λες αν ειναι ολα τα Βουλγαρικα απο το ιδιο καζανι,τα prity καμια σχεση φιλε για τα μπαζα ειναι συμφωνω οπως ειπαμε αλλα ελα μου ντε που ξερω και αρκετους που με 1 χιλιαρικακι εβαλαν prity(λεβητα υλικα και μαστορικα) και ειναι ικανοποιημενοι,τωρα αν τους παει 2-3 χρονια και μετα τρυπησει ειναι αλλο θεμα, απ'την αλλη μπορει ακομη και να γυρισει και να σου πει και αυτος με την τρυπια prity "σιγα τα ωα 500 ευρω εκανε ο λεβητας παλι κερδισμενος ειμαι φανταζεσε να το παθαινα με καναν Σουηδικο λεβητα των 4-5 χιλιαδων ευρω?"

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 3 Μήνες πριν #80920 από LEONAS
Απαντήθηκε από LEONAS στο θέμα Ενεργειακό τζάκι - υδραυλικό

DOOM_NX έγραψε: Χελόου! Εδώ μιλάμε για τζάκια! :whistle:





Και εμεις για τζακολεβητες μιλαμε οχι για τρακτερ :whistle:

Το ζητας το τσιπας !!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.094 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ