Invicta Insert 800 VT Turbo: πριν από το ταμείο!

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #46129 από pduke
Απαντήθηκε από pduke στο θέμα Invicta Insert 800 VT Turbo: πριν από το ταμείο!

GeoTa έγραψε: Παιδια το σελενικ κανει 610€. Ηταν σε προσφορά στα 450€ αλλά έληξε.

Αυτα ξερω εγω αν κανω λαθος διορθωστε

Πράγματι έτσι είναι. πήρα τηλ. αλλά θα φέρουν κομμάτια τον Δεκέμβρη κατά τις 20

GT έγραψε: Όντως είναι στα 609€ για την ακρίβεια.

Η προσφορά έληξε 3-11.

Πάνο ξύλα έχεις ρε φίλε? Ή θα μείνεις ταντέλα με αγορά - εγκατάσταση και μετά πάπαλα για ξύλα, οπότε θα βάλεις μέσα στην κασέτα κανά δίσκο με κεριά?

Ρε συ όντως, μήπως να το ξανασκεφτείς για κάτι φτηνότερο, να μην παίξεις τα ρέστα σου, αφού είσαι τσίμα-τσίμα?

Δε νιώθω καλά που ξεφυτρώνω εκεί που δε με σπέρνουν :blush: :oops: :oops: και κάνω την προξενήτρα :P , αλλά δεν κανονίζετε με τον Asteris εκείνο το ρημαδοκαφέ που λέγατε να το δει από κοντά να σου πει τι να κάνεις να ξεμπερδεύεις? Μπας και τη γλιτώσεις με foyer-άρα και 700€ τσέπη?

Και μετά κερνάς και εμένα εννοείται, μιας και φορτωμένος, μην ξεχνιόμαστε... :P


Ξύλα έχω 2,5 τόνους προς το παρόν αλλά εντάξει τα ξύλα καταφέρνονται

Δεν θα νιώθουμε και άσχημα τώρα! ειδικά μετά από 5 σελίδες συνεχούς βοήθειας... εγώ ναι, εσύ δεν κάνει.

Πάντως όσο τα βάζω κάτω τόσο πιο ωραίο μου ακούγεται...

Asteris έγραψε: Ένα Selenic μαζί με εναλλάκτη, πάει 15-16kW. Τα 2 έξτρα kW της κασέτας δεν πρόκειται να σώσουν την κατάσταση, αν όντως το σπίτι θέλει 25kW. Επίσης τα 25kW σε πόσους βαθμούς εξωτερικής θερμοκρασίας υπολογίστηκαν? Γιατί αν υπολογίστηκαν για ακραίες συνθήκες που θα ισχύουν 5-10 μέρες το χρόνο, εκεί μπορούμε να αποδεχτούμε το κόστος συμπληρωματικής θέρμανσης στα δωμάτια, ακόμα και με απλά αερόθερμα.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι και το ένα και το άλλο, θα ζεστάνουν μιά χαρά τον χώρο της σάλας. Α, και αν είνα να έκαιγα συνέχεια κάποιο από τα δύο στο τέρμα γκάζι, σίγουρα δεν θα ήθελα να ήταν η κασέτα...


.. και μετά και από τις παραπάνω κουβέντες αρχίζω και καταλήγω...
Αστέρη τα 25 τα έβγαλα με μπακαλίστικους υπολογισμούς. ο λέβητας πετρελαίου μου είναι 50kw, το σπίτι επάνω έχει διάδρομο με ταβάνι 3,55, η κεραμοσκεπή πατάει πάνω σε πλάκα δεν είναι κανονική ξύλινη σκεπή, τα δωμάτια ξεκινάνε από 3,30m και πέφτουν στα 3m, τα κουφώματα είναι '78 ξύλινα. και τα 25 λίγα μου φαίνονται. εκέι που "πατάω" είναι ότι όσο κρυώνω... κλείνω σπίτι. πέρυσι ξόδεψα 1900€ για πετρέλαιο και ξύλα και στα μέσα γενάρη ο επάνω όροφος έκλεισε. (έμεινε ο διάδρομος γιατί έπρεπε να κλείσω τη σκάλα). Βέβαια δουλέυω σπίτι οπότε καίω όλη μέρα

Stavrax έγραψε: Pduke σου ετοιμασα ενα σχεδιο για να καταλαβεις την εγκατασταση του τζακιου που σου ειχα προτεινει. Εφοσον βρηκες τζακα που με τοσα λιγα χρηματα σου κανει τα γκρεμισματα και την εγκατασταση, προσπαθησε να καταλαβεις το σχεδιο και μετα να του το δειξεις. Ουσιαστικα με τον εναλλακτη γιγα στραγκαλιζεις την αποδοση της εστιας. Αν φτιαξεις καπως και τα κουφωματα με αεροστοπ πιστευω οτι με 5 κιλα ξυλα την ωρα θα ζεσταινεσαι μια χαρα. Το ντεποζιτο να το μονωσεις οπως και το Φ150 με υαλοβαμβακα και να ειναι διπλου θαλαμου στον ενα εισαγωγη που θα ρουφαει αερα απο την Φ150 και απο τον δευτερο θαλαμο μπορεις να τραβηξεις δυο, τρεις εξοδους στα δωματια οπου με ανοιγοκλειομενες περσιδες να στελνεις τον αερα εκει που θελεις. Μην ανοιξεις στον επανω οροφο χαμηλα περσιδα. η ροη του αερα πανω κατω θα γινεται απο την σκαλα με συνεπεια να θερμαινεται περισσοτερο και ο κατω οροφος.


Stavrax δεν έχω λόγια...!

..όχι έχω τελικά: είναι κατανητό το σχέδιό μέσες άκρες. απορίες:
1. το τεπόζιτο τι είναι? τεπόζιτο αέρα με 2 θαλάμους και βαντιλατέρ πάνω από ταβάνι με γυψοσανίδα? το κατασκευάζω ? το παίρνω έτοιμο?
2. πως επικοινωνούν οι θάλαμοι?
3. η φ150 που έρχεται προς το τεπόζιτο από που περνάει? όλα πάνε στον διάδρομο αν κατάλαβα καλά?
4. αυτά με ένα selenic ή 700 GV μπορούνε να υποστηριχθούν?
5. τι κόστος μπορεί να φτάσουν όλα αυτά?


Γεια σου Μπαρμπανίκο καραβοκύρη! με μιας άλλαξες τη ρότα του σκάφους μέσα στην τρικυμία !!

Ναι έβαλα το τζάκι μου στο προφίλ μου και έτσι ξέρεις για τι πράγμα μιλάω!!
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by pduke.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #46164 από barbanikos
Μπορείς να κάνεις μία κάτοψη του κάτω ορόφου και του πάνω?
Θα λυθούν πολλές απορίες και μπορεί να δοθούν άλλες τόσες λύσεις.
ΑΑΑΑΑ καμιά φορά η λύση είναι μπροστά στα μάτια σου και δεν την βλέπεις.
Εκεί χρειάζεσαι την βοήθεια κάποιου που θα σου πει εεεεεεεεε δεν το βλέπεις?

Και κάτι ακόμα.
Ξεκίνα με τα απλά και ανέξοδα ή οικονομικά.
Πάρε αεροστοπ, όχι το σφουγγαράκι αλλά από το αυτοκόλλητο αυτό


Πέρασε όλα τα παράθυρα, μπαλκονόπορτες, πόρτες.
Πάρε το βουρτσάκι για εξώπορτες, αυτό που μπαίνει κάτω και εφάπτεται με το πάτωμα.
Κάτι τέτοιο


Κάνε έλεγχο τώρα που φυσάει στη Θεσσαλονίκη και δες από πού μπάζει το σπίτι.
Π.χ. αποροφητήρας, ανεμιστιράκι τουαλέτας, άλλη παροχή ή έξοδο.
Δες επίσης αν μπάζουν και τζάμια, με λίγη σιλικόνη θα τα στεγανοποιήσεις.
Αυτή η δουλεία δεν είναι ακριβή, το πολύ να δώσεις κάνα 50€, αλλά θα φας αρκετή ώρα δουλείας για να τα μαστορέψεις.
Εγώ το πρώτο πράγμα που έκανα και το έχω ξανά πει, είναι να κλείσω όλες τις τρύπες που έμπαζε το σπίτι.
Τα αποτέλεσμα ήταν και είναι πάρα πολύ ενθαρρυντικά.
Το σπίτι δεν κρυώνει εύκολα και ζεσταίνετε πανεύκολα…..καλά έχω και λιγότερα τετραγωνικά από εσένα…..
Παρά του ότι έβαλα κασέτα επειδή φοβόμουν και εγώ τα KW, τελικά θα ήταν καλύτερα να έβαζα το foyer.
Και ποιο οικονομικά, και ποιο εύκολα…..για μένα.

Βαλε το σχέδιο και βλέπουμε.
Την ρότα δεν την άλλαξα εγώ αλλά μόνη της πήγαινε….άλλωστε σου το έλεγαν τα παιδιά από την αρχή…..Βαλλλλλλε(παχύ ΛΛΛ) foyerrrrrrrrr….. :silly: :whistle: :P

Invicta Insert 800Vt turbo
Και τα μυαλά στα κάγκελα….
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by barbanikos.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #46202 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Invicta Insert 800 VT Turbo: πριν από το ταμείο!
Πανο για τα 1,2 δες τις φωτο :whistle:





3. Με λουκι γυψοσανιδας απο την καμιναδα στο χωλ :side:
4. Μπορουν να μπουν σε οποιαδηποτε ενεργειακη εστια. Εκμεταλευεται την θερμοκρασια της καμιναδας (>300C). Αν πιστευεις οτι τα 14kW ειναι μια λυση τοτε με μια απλη σελενικ εχεις σαφως και καλυτερη τιμη.
5. Ο Μακρης μοτορς εχει βεντιλατερ υψηλης θερμοκρασιας. Τιμη δεν γνωριζω, μπορεις να τηλεφωνησεις. Για γαλβανιζε σωληνες Φ300 και τους ευκαμπτους αλουμινιου το κοστος δεν νομιζω οτι ειναι απαγορευτικο. Δες στον Αντωνη στην Θερμη το κοστος για το ντεποζιτο. Αν το βρεις ακριβο τοτε λαμαρινα με το μετρο, περτσιναδορο, τρυπανακι, καλο λαμαρινοψαλιδο, μετρο, μαρκαδορο, σφυρι και βουρρρρρρρ!!!!!!!! :ohmy:


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #46224 από pduke
Απαντήθηκε από pduke στο θέμα Invicta Insert 800 VT Turbo: πριν από το ταμείο!
χεχε ναι από αυτά τα καφέ έχω και.... άρχισαν να πιτσικάρουν οι μεντεσέδες.... :blink: . γενικά κάνουν δουλεια αλλά δεν κλείνουν οι πόρτες και τα παράθυρα εύκολα.
Βουρτσάκι πρέπει να πάρω εδώ που τα λέμε..
Είμαι τίγκα μπαλκονόπορτα και παράθυρα κανάβων 2χ3. πολύ τζαμάκι δηλαδή! χάνω από παντού. Νομίζω πως αν σφραγίσω με ξυλόστοκο τις γρίλιες των πατζουριών και αποφασίσω να ζήσω στο σκοτάδι για πάντα θα λύσω και το πρόβλημα των απωλειών.!!! :S

έκανα ένα γρήγορο


1. σαλόνι
2. κουζίνα
3. αποθήκη
4. βεράντα
5. μπάνιο
6. δωμάτιο

ταβάνια 2,90, μέσα στο διακεκομένο (τζάκι) 3,10 (το διακεκομένο είναι σκαλοπάτι)

Μετά από τον προβληματισμό που έριξε και πάλι ο Αστέρης (Αστέρη κάθε παρέμβασή σου ανοίγει νέους ορίζοντες και συνεπάγεται περίπου 30-40 σελίδες διάβασμα..!), άρχισα να τρέμω στη σκέψη ότι θα κόψω αμιαντοσωλήνα..... :ohmy: :ohmy: όσο διαβάζω τόσο τρέμω!

Ναι έβαλα το τζάκι μου στο προφίλ μου και έτσι ξέρεις για τι πράγμα μιλάω!!
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #46236 από pduke
Απαντήθηκε από pduke στο θέμα Invicta Insert 800 VT Turbo: πριν από το ταμείο!

Stavrax έγραψε: Πανο για τα 1,2 δες τις φωτο :whistle:

3. Με λουκι γυψοσανιδας απο την καμιναδα στο χωλ :side:
4. Μπορουν να μπουν σε οποιαδηποτε ενεργειακη εστια. Εκμεταλευεται την θερμοκρασια της καμιναδας (>300C). Αν πιστευεις οτι τα 14kW ειναι μια λυση τοτε με μια απλη σελενικ εχεις σαφως και καλυτερη τιμη.
5. Ο Μακρης μοτορς εχει βεντιλατερ υψηλης θερμοκρασιας. Τιμη δεν γνωριζω, μπορεις να τηλεφωνησεις. Για γαλβανιζε σωληνες Φ300 και τους ευκαμπτους αλουμινιου το κοστος δεν νομιζω οτι ειναι απαγορευτικο. Δες στον Αντωνη στην Θερμη το κοστος για το ντεποζιτο. Αν το βρεις ακριβο τοτε λαμαρινα με το μετρο, περτσιναδορο, τρυπανακι, καλο λαμαρινοψαλιδο, μετρο, μαρκαδορο, σφυρι και βουρρρρρρρ!!!!!!!! :ohmy:

Η αλήθεια είναι ότι αυτά είναι διδακτορικό για μένα και ακόμα είμαι στο πτυχίο...
Η καμινάδα περνάει από δωμάτιο και όχι από το χωλ οπότε μου δημιουργεί μεγαλύτερο πρόβλημα. και τελικά πρέπει να βάλω και γυψοσανίδα στο ταβάνι... είμαι για μικρά βηματάκια, αλλά είναι ιδέα που μπαίνει για την επόμενη φάση. άσε που ο μάστορας (έστω και αυτός που έγραψα παραπάνω) θα είναι η τελευταία λύση αν δεν καταφέρω με τον δικό μου που θα δουλέψουμε μαζί.οπότε δεν έχω ιδέα ακόμα που μπορεί να φτάσει ο δικός μου. αύριο θα ξέρω που θα έρθει
στείλε μου σε παρακαλώ όμως το τηλ του Αντωνη στην θέρμη και ότι άλλο έχεις τέλος πάντων να ρωτήσω για τον εναλλάκτη να δω τιμές. άλλωστε μπορεί να κάνει και εναλλάκτη κανονικό σε καλή τιμή αν δεν προχωρήσω σε όλη αυτή την αλλαγή που λες.( to mail μου )

Ναι έβαλα το τζάκι μου στο προφίλ μου και έτσι ξέρεις για τι πράγμα μιλάω!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #46239 από barbanikos
Τον αμιαντοσωλήνα δεν χρειάζεται να τον κάνεις κομμάτια.
Μπορείς πολύ απλά με ένα καλέμι να τον κόψεις περιμετρικά ή και μονό από τις δύο πλευρές σε Γ.
Μετά τον κάνεις πέρα δόθε και βουαλα παίρνεις ολόκληρο το κομμάτι στο χέρι.
Εγώ πήρα στο χέρι 1m και τέτοιο σωλήνα χωρίς να πέσει κάτω ούτε ένα κομματάκι.
Αν αρχίσεις τα σπασίματα αγόρασε και μία σκούπα για στάχτη κάνει πάρα πολύ καλή δουλειά και δεν χαλάς την ηλεκτρική του σπιτιού.
Αααααα και μία μάσκα δεν κάνει κακό να φοράς έτσι???


Στο σχέδιο δεν κατάλαβα το μικρό 4 είναι εσωτερικό μπαλκόνι?
Είναι η κάτοψη του κάτω σπιτιού?
Μπερδεύτηκα :blink:
Έχεις και δύο 4άρια….

Invicta Insert 800Vt turbo
Και τα μυαλά στα κάγκελα….

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.106 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ