Invicta Insert 800 VT Turbo: πριν από το ταμείο!

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #45849 από pduke
Απαντήθηκε από pduke στο θέμα Invicta Insert 800 VT Turbo: πριν από το ταμείο!

Asteris έγραψε: Να πω τον Ερημίτη να σε δώκει μιά χειροβομβίδα να ρίξεις? Λιγότερη φασαρία θα έχει από αυτά τα γκρεμίσματα που θες να κάνεις...

Και γιατί δεν βάζεις foyer είπαμε αφού θα πέσει που θα πέσει το φουρνέλο?


:cheer: :lol: :cheer: :lol:

στο θέμα κασέτα/foyer ακολουθώ την εξής δική σου άποψη:
το σπίτι θέλει τουλάχιστον 25kw
κασέτα μπορώ να αντέξω οικονομικά μέχρι 18
foyer μέχρι 14 (το 900 και να βρεθεί κάτω από 1500 δεν θα παίζει)
αν λοιπόν καίω την κασέτα στα 12-15 και το foyer στα 13-14 όλη μέρα(λέμε τώρα), παρά την μεγαλύτερη αντοχή του foyer φαντάζομαι θα τα φτύσει γρηγορότερα.
Βέβαια εδώ γεννιέται η ερώτηση σχετικά με τα kw, πόσο σωστά μας τα λένε οι κατασκευαστές και τι πραγματικά ισχύει.
πχ φίλος πήρε σόμπα ξύλου palazzetti 5000€ :woohoo: :woohoo: και είναι 9kw...... τι πλήρωσε? τα μαντέμια? το design? το τηλεκοντρόλ? από ζέστη βγάζει κολασμένη .... το τζάκι μου τότε θα πρέπει να ανάβει τα καζάνια του βελζεβούλη..

τέλος πάντων αυτές είναι σκέψεις μου

GT έγραψε: Νταξ, ο χρόνος είναι σχετικός. :P

Αυτό για τον πετροβάμβακα που σου είπε δεν είναι καλό σημάδι. :whistle:
Αν τηρήσει τις αποστάσεις, βάλει σωστές περσίδες και καλυψει όλες τις ενώσεις των πλακών με αλουμινοταινία, δεν θα υπάρχει πρόβλημα.

Για την πάνω κολόνα, θα πρέπει να κάνει πολύ καλή δουλειά για να μην έχεις θέματα. Ξανασκέψου το. Πας για πατέντα. Φοβάμαι μήπως δε γίνει σωστά και μετά του δώσεις κανά 50 άρικο να βουλώσει τις τρύπες. :( ( :P )

Τα εργατικά καλά φαίνονται σε σχέση με άλλες τιμές που έχω δει.

Τα υλικά θα τα πάρεις μόνος σου σύμφωνα με τις οδηγίες του ή θα τα φέρει (και θα στα χρεώσει :whistle:) αυτός?

νταξ σε δίνω δίκιο B)

ε και τι πρέπει να κάνω με την πάνω κολώνα ρε γμτ? Πρέπει να είμαι έτοιμος να πω και του κυρΓιάννη :oops: .
ήταν ένας που είχε βάλει θυμάμαι στη σοφίτα 2 περσίδες κατά τον ίδιο τρόπο αλλά δεν βρίσκω την κ@λοσελίδα!

εργατικά πράγματι καλά ακούγονται. Τα υλικά μου είπε τα φέρνει αν δεν θέλω να πάω εγώ στα μαγαζιά. Γενικά ήταν εντάξει τύπος απλά είχε κανα 2 κουσουροπιστεύω και μικροϊσοπεδοτικές τάσεις... :blink: .

Πήρα και έναν άλλο, μόνο τηλέφωνο και μου είπε να γκρεμίσω όλο το τζάκι και να βάλω αυτό focolare-60-piano ....

τι δεν καταλλλαβαίνεις???

Ναι έβαλα το τζάκι μου στο προφίλ μου και έτσι ξέρεις για τι πράγμα μιλάω!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #45860 από pduke
Απαντήθηκε από pduke στο θέμα Invicta Insert 800 VT Turbo: πριν από το ταμείο!

barbanikos έγραψε: Παρότι σου απάντησα σε προσωπικό mail, διαβάζοντας τώρα ποιο προσεκτικά τους συλλογισμούς σου νομίζω πως ποιο οικονομικά θα είναι να βάλεις το τζάκι που έβαλε και ο Αστέρις που κάνει 450€.
Έτσι και αλλιώς θα κάνεις πολλά γκρεμίσματα, εκτός δε αν είσαι συναισθηματικά δεμένος με το τζάκι.
Αλλά πρέπει να σκεφτείς πως σε αυτά τα ζητήματα δεν χωράνε συναισθηματισμοί.
Βάλε αρχικά το foyre και αν χρειαστεί για το πάνω σπίτι κοπανάς και μία ξυλόσομπα και όλα καλά.
Άλλωστε στο foyer θα πάρεις 17kw, καλα δεν λέω παιδια? :dry:
Θα κάνεις το τζάκι από την αρχή και όπως θες εσύ.
;)

οοπς εσύ ξέφυγες!
είναι μια ιδέα που δεν ξεστομίζω τόσο καιρό αλλά το έκανες εσύ για μένα... (αν και νομίζω ότι κοστίζει 600)
φοβάμαι ότι θα βάλω το τζάκι και καίγοντάς το νορμάλ δεν θα γίνει απολύτως τίποτα στο σπίτι... (και με την κασέτα το φοβάμαι αυτό, αλλά λιγότερο). Δυστυχώς δεν έχω τρόπο αν χρειαστεί να βάλω και ένα δεύτερο σελένικ στον επάνω όροφο. Η σόμπα που λες είναι μια λύση και αυτή...
αν όντως κοστίζει 450 είναι σοβαρό το θέμα.

Ναι έβαλα το τζάκι μου στο προφίλ μου και έτσι ξέρεις για τι πράγμα μιλάω!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #45879 από GeoTa
Απαντήθηκε από GeoTa στο θέμα Invicta Insert 800 VT Turbo: πριν από το ταμείο!
Παιδια το σελενικ κανει 610€. Ηταν σε προσφορά στα 450€ αλλά έληξε.

Αυτα ξερω εγω αν κανω λαθος διορθωστε

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #45885 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Invicta Insert 800 VT Turbo: πριν από το ταμείο!
Όντως είναι στα 609€ για την ακρίβεια.

Η προσφορά έληξε 3-11.

Πάνο ξύλα έχεις ρε φίλε? Ή θα μείνεις ταντέλα με αγορά - εγκατάσταση και μετά πάπαλα για ξύλα, οπότε θα βάλεις μέσα στην κασέτα κανά δίσκο με κεριά?

Ρε συ όντως, μήπως να το ξανασκεφτείς για κάτι φτηνότερο, να μην παίξεις τα ρέστα σου, αφού είσαι τσίμα-τσίμα?

Δε νιώθω καλά που ξεφυτρώνω εκεί που δε με σπέρνουν :blush: :oops: :oops: και κάνω την προξενήτρα :P , αλλά δεν κανονίζετε με τον Asteris εκείνο το ρημαδοκαφέ που λέγατε να το δει από κοντά να σου πει τι να κάνεις να ξεμπερδεύεις? Μπας και τη γλιτώσεις με foyer-άρα και 700€ τσέπη?

Και μετά κερνάς και εμένα εννοείται, μιας και φορτωμένος, μην ξεχνιόμαστε... :P


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #45888 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Invicta Insert 800 VT Turbo: πριν από το ταμείο!
Ένα Selenic μαζί με εναλλάκτη, πάει 15-16kW. Τα 2 έξτρα kW της κασέτας δεν πρόκειται να σώσουν την κατάσταση, αν όντως το σπίτι θέλει 25kW. Επίσης τα 25kW σε πόσους βαθμούς εξωτερικής θερμοκρασίας υπολογίστηκαν? Γιατί αν υπολογίστηκαν για ακραίες συνθήκες που θα ισχύουν 5-10 μέρες το χρόνο, εκεί μπορούμε να αποδεχτούμε το κόστος συμπληρωματικής θέρμανσης στα δωμάτια, ακόμα και με απλά αερόθερμα.

Το μόνο σίγουρο είναι ότι και το ένα και το άλλο, θα ζεστάνουν μιά χαρά τον χώρο της σάλας. Α, και αν είνα να έκαιγα συνέχεια κάποιο από τα δύο στο τέρμα γκάζι, σίγουρα δεν θα ήθελα να ήταν η κασέτα...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #45900 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Invicta Insert 800 VT Turbo: πριν από το ταμείο!
Pduke σου ετοιμασα ενα σχεδιο για να καταλαβεις την εγκατασταση του τζακιου που σου ειχα προτεινει. Εφοσον βρηκες τζακα που με τοσα λιγα χρηματα σου κανει τα γκρεμισματα και την εγκατασταση, προσπαθησε να καταλαβεις το σχεδιο και μετα να του το δειξεις. Ουσιαστικα με τον εναλλακτη γιγα στραγκαλιζεις την αποδοση της εστιας. Αν φτιαξεις καπως και τα κουφωματα με αεροστοπ πιστευω οτι με 5 κιλα ξυλα την ωρα θα ζεσταινεσαι μια χαρα. Το ντεποζιτο να το μονωσεις οπως και το Φ150 με υαλοβαμβακα και να ειναι διπλου θαλαμου στον ενα εισαγωγη που θα ρουφαει αερα απο την Φ150 και απο τον δευτερο θαλαμο μπορεις να τραβηξεις δυο, τρεις εξοδους στα δωματια οπου με ανοιγοκλειομενες περσιδες να στελνεις τον αερα εκει που θελεις. Μην ανοιξεις στον επανω οροφο χαμηλα περσιδα. η ροη του αερα πανω κατω θα γινεται απο την σκαλα με συνεπεια να θερμαινεται περισσοτερο και ο κατω οροφος.


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.
Συνημμένα:
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": pduke

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.112 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ