Invicta Insert 800 VT Turbo: πριν από το ταμείο!

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #45197 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Invicta Insert 800 VT Turbo: πριν από το ταμείο!
Σήκωσ' τα μανίκια να 'ουμ...

Θα γέν' μακελειός...


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #45209 από pduke
Απαντήθηκε από pduke στο θέμα Invicta Insert 800 VT Turbo: πριν από το ταμείο!

GT έγραψε: Σήκωσ' τα μανίκια να 'ουμ...

Θα γέν' μακελειός...

αααχαχαχα! ακόμα γελάω!! :woohoo: :woohoo: :woohoo:

Asteris έγραψε: Αν δίνει χώρο 7-8 εκατοστά στο πάνω μέρος, χώνεις χέρι και βιδώνεις τον σφιχτήρα με τον εύκαμπτο σωλήνα πάνω στην κασέτα. Και νομίζω ότι στις φωτό δείχνει να έχει κενό.

να σου πω, στις δικές τους φωτό βλέπω πολύ μικρό κενό, μπορεί να χρησιμοποιούν εύκαμπτους και να τους συνέδεσαν λίγο πριν το τελικό κούμπωμα, αλλά τώρα που το λες πρέπει να φροντίσω να υπάρχει αυτό το κενό. πράγμα που σημαίνει: 1.πιο μέσα η κασέτα και 2. σπάσιμο της μπροστά καμάρας ή 2.5. περισσοτερο σπάσιμο πυρότουβλων και πιο βαθεια η κασέτα...

εν τω μεταξύ το άλλο πρόβλημα είναι ότι λόγω της ΄γωνίας του πίσω μέρους του χώρου καύσης θέλει αμέσως γωνία για να βρει η καμινάδα την παλιά... όλο προβλήματα..

ο κεραμοβάμβακας τι πάχος θέλει για περιμετρικά της εστίας?

Ναι έβαλα το τζάκι μου στο προφίλ μου και έτσι ξέρεις για τι πράγμα μιλάω!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #45712 από pduke
Απαντήθηκε από pduke στο θέμα Invicta Insert 800 VT Turbo: πριν από το ταμείο!
Αυτό το λίγο πριν το ταμείο ... μεγάλη κουβέντα ήταν
Κατάφερα μάστορα να έρθει !!
Καλό παιδί,
πήρα προσφορά

- Σπάμε όλο τον κώνο και βάζουμε γυψοσανίδα (Οι λόγοι είναι 2: - αν σπάσουμε το ταβάνι της εστίας δεν ξέρουμε αν θα πέσουμε σε στήριγμα και αρχίσει να καταρέει. -αλλιώς δεν θα καταφέρουμε να κουμπώσουμε τις 2 εξόδους βεβιασμένου της κασέτας )
- κάνουμε τα απαραίτητα ανοίγματα για εξωτερικό και εσωτερικό αέρα
- δεν βάζει πετροβάμβακα/κεραμοβάμβακα γιατί μυρίζουν και γεμίζουν σωματίδια το χώρο, αλλά αφού επιμένω θα βάλει
- Σπάμε όλη την κολώνα του πάνω δωματίου και βάζουμε γυψοσανίδα. Βγάζουμε 2 περσίδες ταβάνι/πάτωμα.
- Αφού τα σπάσαμε όλα βγάζουμε και πετάμε όλη την παλιά καμινάδα και βάζουμε INOX
- κουμπώνουμε κασέτα
- 250€ εργατικά το κάτω πάτωμα + 100€ το πάνω + υλικά

τα εργατρατικά του καλά τα βρίσκω, με τις ιδέες του έχω λίγο θέμα και ότι βγαίνουν πολλά υλικά...
πάντως τώρα που το σκεφτόμουν στο επάνω πάτωμα πως θα μπορούσε να βγουν περσίδες και μονωθεί ο χώρος της καμινάδας χωρίς να σπάσει τελείως η κολώνα?

όπως και να έχει περιμένω και τον μπαρμπαΓιάννη τον μάστορα και φίλο την πέμπτη. ελπίζω το πόρισμά του να είναι ότι "το έχει"!!

Ναι έβαλα το τζάκι μου στο προφίλ μου και έτσι ξέρεις για τι πράγμα μιλάω!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #45719 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Invicta Insert 800 VT Turbo: πριν από το ταμείο!
Να πω τον Ερημίτη να σε δώκει μιά χειροβομβίδα να ρίξεις? Λιγότερη φασαρία θα έχει από αυτά τα γκρεμίσματα που θες να κάνεις...

Και γιατί δεν βάζεις foyer είπαμε αφού θα πέσει που θα πέσει το φουρνέλο?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #45728 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Invicta Insert 800 VT Turbo: πριν από το ταμείο!

Asteris έγραψε: Να πω τον Ερημίτη να σε δώκει μιά χειροβομβίδα να ρίξεις? Λιγότερη φασαρία θα έχει από αυτά τα γκρεμίσματα που θες να κάνεις...

Και γιατί δεν βάζεις foyer είπαμε αφού θα πέσει που θα πέσει το φουρνέλο?


:lol: :lol: :lol:

Θέλει 18kW, οπότε... :(

pduke έγραψε: Αυτό το λίγο πριν το ταμείο ... μεγάλη κουβέντα ήταν
Κατάφερα μάστορα να έρθει !!
Καλό παιδί,
πήρα προσφορά

- Σπάμε όλο τον κώνο και βάζουμε γυψοσανίδα (Οι λόγοι είναι 2: - αν σπάσουμε το ταβάνι της εστίας δεν ξέρουμε αν θα πέσουμε σε στήριγμα και αρχίσει να καταρέει. -αλλιώς δεν θα καταφέρουμε να κουμπώσουμε τις 2 εξόδους βεβιασμένου της κασέτας )
- κάνουμε τα απαραίτητα ανοίγματα για εξωτερικό και εσωτερικό αέρα
- δεν βάζει πετροβάμβακα/κεραμοβάμβακα γιατί μυρίζουν και γεμίζουν σωματίδια το χώρο, αλλά αφού επιμένω θα βάλει
- Σπάμε όλη την κολώνα του πάνω δωματίου και βάζουμε γυψοσανίδα. Βγάζουμε 2 περσίδες ταβάνι/πάτωμα.
- Αφού τα σπάσαμε όλα βγάζουμε και πετάμε όλη την παλιά καμινάδα και βάζουμε INOX
- κουμπώνουμε κασέτα
- 250€ εργατικά το κάτω πάτωμα + 100€ το πάνω + υλικά

τα εργατρατικά του καλά τα βρίσκω, με τις ιδέες του έχω λίγο θέμα και ότι βγαίνουν πολλά υλικά...
πάντως τώρα που το σκεφτόμουν στο επάνω πάτωμα πως θα μπορούσε να βγουν περσίδες και μονωθεί ο χώρος της καμινάδας χωρίς να σπάσει τελείως η κολώνα?

όπως και να έχει περιμένω και τον μπαρμπαΓιάννη τον μάστορα και φίλο την πέμπτη. ελπίζω το πόρισμά του να είναι ότι "το έχει"!!


Νταξ, ο χρόνος είναι σχετικός. :P

Αυτό για τον πετροβάμβακα που σου είπε δεν είναι καλό σημάδι. :whistle:
Αν τηρήσει τις αποστάσεις, βάλει σωστές περσίδες και καλυψει όλες τις ενώσεις των πλακών με αλουμινοταινία, δεν θα υπάρχει πρόβλημα.

Για την πάνω κολόνα, θα πρέπει να κάνει πολύ καλή δουλειά για να μην έχεις θέματα. Ξανασκέψου το. Πας για πατέντα. Φοβάμαι μήπως δε γίνει σωστά και μετά του δώσεις κανά 50 άρικο να βουλώσει τις τρύπες. :( ( :P )

Τα εργατικά καλά φαίνονται σε σχέση με άλλες τιμές που έχω δει.

Τα υλικά θα τα πάρεις μόνος σου σύμφωνα με τις οδηγίες του ή θα τα φέρει (και θα στα χρεώσει :whistle:) αυτός?


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #45840 από barbanikos
Παρότι σου απάντησα σε προσωπικό mail, διαβάζοντας τώρα ποιο προσεκτικά τους συλλογισμούς σου νομίζω πως ποιο οικονομικά θα είναι να βάλεις το τζάκι που έβαλε και ο Αστέρις που κάνει 450€.
Έτσι και αλλιώς θα κάνεις πολλά γκρεμίσματα, εκτός δε αν είσαι συναισθηματικά δεμένος με το τζάκι.
Αλλά πρέπει να σκεφτείς πως σε αυτά τα ζητήματα δεν χωράνε συναισθηματισμοί.
Βάλε αρχικά το foyre και αν χρειαστεί για το πάνω σπίτι κοπανάς και μία ξυλόσομπα και όλα καλά.
Άλλωστε στο foyer θα πάρεις 17kw, καλα δεν λέω παιδια? :dry:
Θα κάνεις το τζάκι από την αρχή και όπως θες εσύ.
;)

Invicta Insert 800Vt turbo
Και τα μυαλά στα κάγκελα….

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.073 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ