Invicta Insert 800 VT Turbo: πριν από το ταμείο!

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #45101 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Invicta Insert 800 VT Turbo: πριν από το ταμείο!
Πάνο διευκρινίζω ότι λέγοντας τετραγωνισμό, δεν εννοώ να κάνεις το χώρο τετράγωνο με τα αντίστοιχα γκρεμίσματα.

Αυτός μπορεί να παραμείνει τρίγωνος.

Μιλάω για κατασκευή τετράγωνου πλαισίου μέσα στο χώρο της εστίας.


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #45117 από pduke
Απαντήθηκε από pduke στο θέμα Invicta Insert 800 VT Turbo: πριν από το ταμείο!
οκ το κατάλαβα, αλλά αν ντύσω τον υπάρχοντα όπως είναι, ποιο το πρόβλημα? το κόστος πόσο να ανέβει με μισό τετραγωνικό μέτρο παραπάνω? θα χαλάσει η ροή? θα είναι πιο μεγάλος ο χώρος και έτσι δεν θα θερμένεται αρκετά ο αέρας?

για τη βάση θα κάνω υπολογισμούς και νομίζω θα είναι καλά. μιλάμε για 2 σωλήνες έναν από έξω και έναν από μέσα. δεν μπορεί να μην βγουν τα απαιτούμενα.

αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω από το pdf είναι πως κουμπώνουν την κασέτα σε τρεις σωλήνες(καμινάδα και 2 εξαγωγές βεβιασμένου) ενώ την συρταρώνουν....

Ναι έβαλα το τζάκι μου στο προφίλ μου και έτσι ξέρεις για τι πράγμα μιλάω!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #45157 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Invicta Insert 800 VT Turbo: πριν από το ταμείο!
Η καμινάδα κουμπώνει από μέσα από την εστία, αφού συρταρωθεί. Οι έξοδοι για να συνδεθούν απαιτούν να ανοίξεις τρύπα στην φούσκα για τις εργασίες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #45178 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Invicta Insert 800 VT Turbo: πριν από το ταμείο!
Kανένα πρόβλημα Πάνο, όπως σε βολέψει κάντο. Το αποτέλεσμα είναι το ίδιο.

Δε μου λες, εκεί μέσα σε παίρνει να δώσεις στο θερμοθάλαμο το ύψος που απαιτεί ο κατασκευαστής?


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #45188 από pduke
Απαντήθηκε από pduke στο θέμα Invicta Insert 800 VT Turbo: πριν από το ταμείο!

Asteris έγραψε: Η καμινάδα κουμπώνει από μέσα από την εστία, αφού συρταρωθεί. Οι έξοδοι για να συνδεθούν απαιτούν να ανοίξεις τρύπα στην φούσκα για τις εργασίες.

αυτό κατάλαβα και εγώ, αλλά αυτοί πως το κάνουν? έχουν σωλήνες ακορντεόν...! :woohoo: ?

GT έγραψε: Kανένα πρόβλημα Πάνο, όπως σε βολέψει κάντο. Το αποτέλεσμα είναι το ίδιο.

Δε μου λες, εκεί μέσα σε παίρνει να δώσεις στο θερμοθάλαμο το ύψος που απαιτεί ο κατασκευαστής?

όλος ο χώρος καύσης είναι ~79cm ύψος.
Η κασέτα είναι 67,5 και ζητάει άλλα 65 από πάνω. σύνολο 132,5cm....
αυτά μέχρι το ταβάνι του τωρινού χώρου καύσης.
αν το σπάσω (που για εκει παει έτσι κιαλλιώς) δεν ξέρω τι θα βρω... το τζάκι το έκανε τζακάς παππούς το 1978....! :woohoo: :woohoo: .
όλα αυτά φτάνουν περίπου στο 1,20μ
ε και μετά έχω άλλα 1,90μ κεκλιμένου κώνου... :S οπότε λέω να τον ντύσω όπως τα παιδιά στο παράδειγμα και μάλιστα να βάλω ταβάνι χαμηλά γιατί στ 3,10 μάλλον δεν φτάνω... άσε που τόσο θερμοθάλαμο τι να τον κάνω?

Ναι έβαλα το τζάκι μου στο προφίλ μου και έτσι ξέρεις για τι πράγμα μιλάω!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #45196 από Asteris
Απαντήθηκε από Asteris στο θέμα Invicta Insert 800 VT Turbo: πριν από το ταμείο!
Αν δίνει χώρο 7-8 εκατοστά στο πάνω μέρος, χώνεις χέρι και βιδώνεις τον σφιχτήρα με τον εύκαμπτο σωλήνα πάνω στην κασέτα. Και νομίζω ότι στις φωτό δείχνει να έχει κενό.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": pduke

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.079 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ