Invicta Insert 800 VT Turbo: πριν από το ταμείο!

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #44370 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Invicta Insert 800 VT Turbo: πριν από το ταμείο!

pduke έγραψε: θα κρατήσω τηνμ αναπνοή μου μέχρι να απαντήσετε! :pinch: !!


:lol: :lol: :lol:

Μηηηηηηηηηηηη!!!!! :lol: :lol:

Ζεις? :woohoo: :P

Θα σου πω μια ταπεινή γνώμη αργότερα Πάνο, αλλά λίγο που το διάβασα, επειδή το κόβω να ενεργείς σύμφωνα με τη συμβουλή, οπωσδήποτε να πάρεις τη γνώμη του προφέσορα Asteris κατ' εμέ, διότι ξεφεύγει από τα τυποποιημένα θέματα που συζητάμε μέχρι τώρα, μη σε πάρω στο λαιμό μου αδερφέ, κι ας συμπαθείς τα Γαλλικά αυτοκίνητα. :) ;) :P


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #44374 από pduke
Απαντήθηκε από pduke στο θέμα Invicta Insert 800 VT Turbo: πριν από το ταμείο!
φουυυυ :whistle:

το δέχομαι!
μην μασάς πες τα ελεύθερα! η ευθύνη είναι δική μου, είναι στην κρίση μου.

Α και άμα ψήνεσαι πάρε καλέμι και σφυρί, πάρε και το (ευτυχώς όχι γερμανικό) αυτοκίνητό σου, θα σου έχω και δωματιάκι έτοιμο, ένα σκύλο έχω(από το μπορντώ! πολύ bonjour κατάσταση, από παντού κυκλωμένο σε έχω!!), γαλλικό καφεδάκι...,ζέστη δεν έχουμε..., αλλά αυτό είναι και το έναυσμα για να γίνει η δουλεια...
Θα πάμε για καφέ στο Μπαρμπανίκο , θα γνωρίσουμε Αστέρη.... Πλάκα πλάκα δεν βρίσκουμε και σπόνσορα...! αυτό δεν είναι εκδρομή είναι ενεργειακό σπά!

πάλι ξέφυγα.
αν έχεις άποψη για τα παραπάνω ρίχτην άφοβα, αυτό ήθελα να πω... :S

Ναι έβαλα το τζάκι μου στο προφίλ μου και έτσι ξέρεις για τι πράγμα μιλάω!!
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by pduke.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #44832 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Invicta Insert 800 VT Turbo: πριν από το ταμείο!

pduke έγραψε: ...
1η ερώτηση: υπάρχει περίπτωση να έχει προβλήματα η κασέτα εκεί μέσα λόγω μη τετράγωνου σχήματος?
...
μπροστά έχει ένα "πεζουλάκι" αλαφρώς υπερυψωμένο (3,5cm).αυτό βγαίνει και πιο έξω από τον χώρο καύσης και σκέφτομαι να το χρησιμοποιήσω για να πατήσει το μπροστά μέρος της κασέτας (βάζοντας κάτι ανάλογο και πίσω βέβαια)αφήνοντας έτσι 35mm αέρα.
...
Στο κέντρο της εστίας υπάρχει θήκη για στάχτες (απλά ένα κενό χωρίς συστάρια και άλλα ανοίγματα) το οποίο φαίνεται στο σχέδιο.σκέφτομαι να ανοίξω 2 αεραγωγούς έναν προς το τοίχο και έναν προς το δωμάτιο για παροχη εσωτερικού/εξωτερικού αέρα όπως το σχήμα παρκάτω.
...
2η ερώτηση: υπάρχει περίπτωση έστω κάτι από τα παραπάνω να δουλέψει?
...
3η ερώτηση: στα ελάχιστα σπασίματα για την τοποθέτηση κασέτας φαντάζομαι περιλαμβάνεται το σπάσιμο ολόκληρου του ταβανιού της υπάρχουσας εστίας, σωστά?
...


1) Εκτιμώ πως όχι, αρκεί να έχεις τον απαιτούμενο "αέρα" στις πίσω κάθετες ακμές της εστίας, μην ακουμπάνε, μη φας κανένα σκεύρωμα λόγω διαστολής. Ούτως ή άλλως, δε θα κάνεις θερμοθάλαμο είπαμε? Άρα θα τετραγωνίσεις το χώρο.
Το νου σου στα σπασίματα, αφήνεις χώρο υπολογίζοντας πάχος πετροβάμβακα και απαιτουμενο κενό εστίας - πετροβάμβακα.

Ως προς το πεζουλάκι που λες, νομίζω να μην ακουμπήσεις την εστία πάνω του, θα φράξεις τον αέρα. Δώστης καναδυό πόντους ακόμα. Άσε που δε θα ανοίγει το συρτάρι αν την παρκάρεις στο πεζούλι (έχει συρτάρι, ε? μη λέω π@π@ριές :P ).

Για τους αέρηδες, με τον πίσω νομίζω είσαι ιδανικά, για τον μπροστινό θα προτιμούσα ίσως πιο "καθαρή" λύση, χωρίς όμως να ξέρω να σου πω αν θα δουλέψει σωστά ή όχι. Προφανώς δε θες να ξηλώσεις το κάτω μέρος του τζακιού, ε?

2) Σίγουρα θα δουλέψει. Τώρα σωστά ή λάθος, θα σε γελάσω. :( :P :lol:

3) Δεν έβαλες καμιά φωτο να δούμε πως είναι μέσα - πάνω.
Απ' ότι έχω δει γενικά, πάνω από την εστία υπάρχει πλαίσιο από τσιμεντόλιθο. Δεν ξέρω αν μπορείς να το σπάσεις χωρίς να καταρρεύσει μετά η τούβλινη φούσκα, είτε κατά το γκρέμισμα είτε σε μεταγενέστερο χρόνο. Οπωσδήποτε έγκυρη συμβουλή γι' αυτό, δεν παίζουμε με θέμα ασφάλειας Πάνο.
Αν πας για κανονικό θερμοθάλαμο, προφανώς και θα το σπάσεις. Αν όχι και κάνεις μια τυπική μόνωση μόνο δεξιά-αριστερά-πίσω, τότε μέτρα τη χαραμάδα του πλαισίου εφόσον υπάρχει. Πχ στο πατρικό μου, πηγαίναμε για απλή μόνωση χωρίς θερμοθάλαμο, για να αποφευχθούν τα σπασίματα, αλλά το διάκενο αυτό ήταν 17cm, οπότε ούτε η καμινάδα δεν πέρναγε, άρα ήθελε τουλάχιστο "φάγωμα". Ξαναλέω, μπορεί να προκληθεί δομική αστάθεια, δεν ξέρω. Θέλει πολύ προσοχή.

Πάνο ελπίζω να βοήθησα, σόρρυ φίλε και για την καθυστέρηση, αλλά πραγματικά στο ξαναλέω, αυτά ξεφεύγουν από τα τυποποιημένα πράγματα που σου έλεγα μέχρι τώρα. Θες οπωσδήποτε τη συμβουλή κάποιου γνώστη και εγώ δεν είμαι. :)

Μπορεί εσύ να λες ότι αναλαμβάνεις την ευθύνη, αλλά εννοείται αδερφέ πως νιώθω και εγώ ηθική ευθύνη, σε καμιά περίπτωση δε θέλω να σε σύρω σε μπελάδες, πιστεύω καταλαβαίνεις.

Ξαναλέω, όσα σου είπα είναι πράγματα τα οποία έμαθα στο φόρουμ από τον Asteris κυρίως αλλά και από άλλους συμφορουμίτες, πριν δεν είχα ιδέα. Άσε που είναι καθαρά θεωρία, το δικό μου τζάκι δεν το έκανα ακόμα, θα το δω για καλοκαίρι. Άρα δεν τα εφάρμοσα καν στην πράξη.

Asteris, για μια ακόμα φορά νομίζω χρειάζεται η καταλυτική παρέμβασή σου! :)

Μου φαίνεται θα φτιάξουμε κανένα προβολέα και θα τον σκάμε στον ουρανό όποτε σε θέλουμε, θα γίνεις ο BATMAN των τζακιών! :lol: :lol: :lol:


Ακόμα στα πετρέλαια...
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by GT.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #44902 από pduke
Απαντήθηκε από pduke στο θέμα Invicta Insert 800 VT Turbo: πριν από το ταμείο!

GT έγραψε: 1) Εκτιμώ πως όχι, αρκεί να έχεις τον απαιτούμενο "αέρα" στις πίσω κάθετες ακμές της εστίας, μην ακουμπάνε, μη φας κανένα σκεύρωμα λόγω διαστολής. Ούτως ή άλλως, δε θα κάνεις θερμοθάλαμο είπαμε? Άρα θα τετραγωνίσεις το χώρο.
Το νου σου στα σπασίματα, αφήνεις χώρο υπολογίζοντας πάχος πετροβάμβακα και απαιτουμενο κενό εστίας - πετροβάμβακα.

Ως προς το πεζουλάκι που λες, νομίζω να μην ακουμπήσεις την εστία πάνω του, θα φράξεις τον αέρα. Δώστης καναδυό πόντους ακόμα. Άσε που δε θα ανοίγει το συρτάρι αν την παρκάρεις στο πεζούλι (έχει συρτάρι, ε? μη λέω π@π@ριές :P ).

Για τους αέρηδες, με τον πίσω νομίζω είσαι ιδανικά, για τον μπροστινό θα προτιμούσα ίσως πιο "καθαρή" λύση, χωρίς όμως να ξέρω να σου πω αν θα δουλέψει σωστά ή όχι. Προφανώς δε θες να ξηλώσεις το κάτω μέρος του τζακιού, ε?

2) Σίγουρα θα δουλέψει. Τώρα σωστά ή λάθος, θα σε γελάσω. :( :P :lol:

3) Δεν έβαλες καμιά φωτο να δούμε πως είναι μέσα - πάνω.
Απ' ότι έχω δει γενικά, πάνω από την εστία υπάρχει πλαίσιο από τσιμεντόλιθο. Δεν ξέρω αν μπορείς να το σπάσεις χωρίς να καταρρεύσει μετά η τούβλινη φούσκα, είτε κατά το γκρέμισμα είτε σε μεταγενέστερο χρόνο. Οπωσδήποτε έγκυρη συμβουλή γι' αυτό, δεν παίζουμε με θέμα ασφάλειας Πάνο.
Αν πας για κανονικό θερμοθάλαμο, προφανώς και θα το σπάσεις. Αν όχι και κάνεις μια τυπική μόνωση μόνο δεξιά-αριστερά-πίσω, τότε μέτρα τη χαραμάδα του πλαισίου εφόσον υπάρχει. Πχ στο πατρικό μου, πηγαίναμε για απλή μόνωση χωρίς θερμοθάλαμο, για να αποφευχθούν τα σπασίματα, αλλά το διάκενο αυτό ήταν 17cm, οπότε ούτε η καμινάδα δεν πέρναγε, άρα ήθελε τουλάχιστο "φάγωμα". Ξαναλέω, μπορεί να προκληθεί δομική αστάθεια, δεν ξέρω. Θέλει πολύ προσοχή.

Πάνο ελπίζω να βοήθησα, σόρρυ φίλε και για την καθυστέρηση, αλλά πραγματικά στο ξαναλέω, αυτά ξεφεύγουν από τα τυποποιημένα πράγματα που σου έλεγα μέχρι τώρα. Θες οπωσδήποτε τη συμβουλή κάποιου γνώστη και εγώ δεν είμαι. :)

Μπορεί εσύ να λες ότι αναλαμβάνεις την ευθύνη, αλλά εννοείται αδερφέ πως νιώθω και εγώ ηθική ευθύνη, σε καμιά περίπτωση δε θέλω να σε σύρω σε μπελάδες, πιστεύω καταλαβαίνεις.

Ξαναλέω, όσα σου είπα είναι πράγματα τα οποία έμαθα στο φόρουμ από τον Asteris κυρίως αλλά και από άλλους συμφορουμίτες, πριν δεν είχα ιδέα. Άσε που είναι καθαρά θεωρία, το δικό μου τζάκι δεν το έκανα ακόμα, θα το δω για καλοκαίρι. Άρα δεν τα εφάρμοσα καν στην πράξη.

Asteris, για μια ακόμα φορά νομίζω χρειάζεται η καταλυτική παρέμβασή σου! :)

Μου φαίνεται θα φτιάξουμε κανένα προβολέα και θα τον σκάμε στον ουρανό όποτε σε θέλουμε, θα γίνεις ο BATMAN των τζακιών! :lol: :lol: :lol:

Καλώς τον!
1. Δηλαδή η κατασκευή θερμοθαλάμου απαιτεί τετραγωνισμό… αυτό δεν το είχα σκεφτεί. Και καλά γύρω από την εστία… αλλά επάνω? Στη φούσκα…? Αφού όλο «γωνιασμένο είναι» . είσαι σίγουρος ότι απαιτείται τετραγωνισμός?

Για το πεζουλάκι σίγουρα έχεις δίκιο. Κακώς το σκέφτηκα σαν ποδαράκι. Απλά θα σκάψω περισσότερο για να βάλω την εστία πιο μέσα. Ναι έχει συρτάρι

Για τους αέρηδες την «πιο καθαρή λύση» σου δεν την κατάλαβα….
Το όλο θέμα με το άνοιγμα του δοχείου της στάχτης μου ακούγεται πολύ καλή λύση, εκτός και αν κατάλαβα λάθος και δεν παίρνει αέρα από κάτω η κασέτα
Δηλαδή καταλήγεις να έχεις αέρα να κινείται γύρω από την εστία μπαίνοντας από μπροστά κάτω-πάνω –δεξιά-αριστερά + 2 σωλήνες που φέρνουν αέρα ένας από έξω και ένας από μπροστά… (μήπως τελικά έχω πάρα πολύ αέρα??)
2. …. :evil:
3. Τι είναι η χαραμάδα του πλαισίου???? ανέβασα και μια φωτό ακόμα που δείχνει το άνοιγμα με το κλαπέτο

Βοήθησες και σε ευχαριστώ γι’ αυτό. Πάντως όπως βλέπεις το καθυστερώ μπας και πέσει κανένα φράγκο και γλυτώσεις το κρέμασμα στην πλατεία του χωριού!!

Γενικά εγώ στο μυαλό μου αυτό έχω και το μελετάω, αλλά δεν είμαι καθόλου σίγουρος ότι κάποιος που δεν είναι τζακάς μπορεί να το φιάξει....


χθες πάντως το τζάκι έφερε όλο το κάτω σπίτι στους 20. έξω είχε 8 αργά το βράδυ. έκαψα ξύλο βέβαια όχι χαζά. οπότε ή έχω ... τζακάρα.. :silly: .. ή με την κασέτα θα έχω ζέστη πραγματική!




Ναι έβαλα το τζάκι μου στο προφίλ μου και έτσι ξέρεις για τι πράγμα μιλάω!!
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #44933 από pduke
Απαντήθηκε από pduke στο θέμα Invicta Insert 800 VT Turbo: πριν από το ταμείο!

Ναι έβαλα το τζάκι μου στο προφίλ μου και έτσι ξέρεις για τι πράγμα μιλάω!!
Συνημμένα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #44946 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Invicta Insert 800 VT Turbo: πριν από το ταμείο!
Ο τετραγωνισμός δεν απαιτείται, κάνεις και γωνίες, δεν πειράζει.

Από το να ντύσεις πετροβάμβακα όλες τις έδρες όμως σε ένα πολύπλοκο σχήμα, ίσως θα ήταν ευκολότερο να το τετραγωνίσεις να ξεμπερδεύεις εύκολα. Θα χρειαστείς και λιγότερα υλικά.

Πιο καθαρή λύση εννοώ να ξήλωνες και τη βάση και αφενός να έφερνες κάτω από την εστία τον εξωτερικό αέρα καύσης, αφετέρου να άνοιγες την κάτω μπροστά περσίδα στο απαιτούμενο εμβαδό. Και ο τρόπος που λες όμως ίσως να σε καλύπτει, δεν ξέρω. Φρόντισε όμως η εισαγωγή εσβτερικού αέρα θέρμανσης να έχει το εμβαδό που πρέπει.

Αυτό για το πλαίσιο ξέχνα το, εσένα δεν είναι έτσι.

Η φωτό όλα τα λεφτά! :lol: :lol: :lol:


Ακόμα στα πετρέλαια...
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by GT.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.215 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ