Invicta Insert 800 VT Turbo: πριν από το ταμείο!

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #42002 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Invicta Insert 800 VT Turbo: πριν από το ταμείο!

pduke έγραψε: Κάτσε τώρα, αυτές στο προσπέκτους(χαμηλα) είναι φυσικής ροής? αν ναι τότε οι άλλες, αν γίνονυν, πάνε παραπάνω. ¨εχω ην εντύπωση ότι συνδέοντας τις 2 έξτρα εξόδους της κασέτας θα μοιραστεί σωστότερα η ποσότητα αέρα των βαντιλατέρ. Αν δεν συνδεθούν βλέπω ζεστό αέρα να έρχεται στα μούτρα με πολύ περισσότερη πίεση μιας και θα βγαίνει από εκείνη την χαραμαδούλα πάνω από την πόρτα...

Το προσπέκτους δείχνει ΜΟΝΟ τις περσίδες φυσικής ροής (5x80 κάτω & 20x80 πάνω), διατηρώντας τη βεβιασμένη ροή στο σώμα της κασέτας.
Αν δε βάλεις τα μούτρα σου στα 1,5-2m ή κοντύτερα από τις γρίλιες, δε θα 'χεις πρόβλημα.
Έχεις καναπεδοκαρέκλες τόσο κοντά?


pduke έγραψε: και για να αρχίσει και καμιά έχθρα εδώ μέσα ...
άνθρωπος με χιούμορ και γερμανικό αυτοκίνητο... τελικά δεν είναι τυχαίο ότι δεν έχεις δικό σου ένα...

Το ξεκίνησες στραβά, το συνέχισες όμορφα και στον πάτο το μ@μησες και ψόφησε. :P 10 χρόνια Γερμανικά είχα... :evil: . Την τελευταία 2 1/2 ετία "χλώμιασα". :P

pduke έγραψε: καστοριά έ? καλά που έχετε και το blue note εκεί. τις προάλλες ήμουν
λοιπόν θεσσαλονίκη είμαι οπότε κανόνισε.


:woohoo: :woohoo: Άντε!!!

Νταξ τότε, θα σου βγει και οικονομικότερα το πακέτο, κοντά είναι! :lol:


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #42045 από pduke
Απαντήθηκε από pduke στο θέμα Invicta Insert 800 VT Turbo: πριν από το ταμείο!
βασικά έχω το αγαπημένο ηχείο μου εκεί δίπλα αριστερά και μετά αμέσως η τηλεόραση. δεν είναι φάτσα αλλά δε ξέρω πως φυσάει. τέλος παντων. μικρό το πρόβλημα.

έχω ένα πολύ μα πολύ πιο ξεκάθαρο τοπίο στο θέμα αναβάθμισης τζακιού και πρέπει να σε ξανα ευχαριστήσω γιαυτό.
βρήκα δε και καταπληκτική μέθοδο ταχείας ανάγνωσης του τεράστιου τόπικ
με δεδομένο ότι τις κυριότερες δικές σου γνώσεις τις έχεις ήδη εκθέσει εδώ, διαβάζω μόνο τις απαντήσεις του Αστέρη!

οπότε κομμένα τα χαζά με αυτοκίνητα γιατί τελικά όντως δεν σηκώνεις αστεία....πράγμα απόλυτα φυσιολογικό για έναν άνθρωπο που οδηγούσε μόνο γερμανικά για 10 ολόκληρα χρόνια...
μόλαταύτα η πρόσκληση ισχύει ακόμα. αν και μετά την τοποθέτηση δεν θα έχω ούτε για .. σπίρτα.

Ναι έβαλα το τζάκι μου στο προφίλ μου και έτσι ξέρεις για τι πράγμα μιλάω!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #42847 από Sp4wN
Απαντήθηκε από Sp4wN στο θέμα Invicta Insert 800 VT Turbo: πριν από το ταμείο!
Είχατε δίκιο παιδιά , 2 διαφορετικά θέματα και συνεχίζουμε .Ζητώ συγνώμη για την αναστάτωση :)

Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by Sp4wN.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": GT

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #42956 από pduke
Απαντήθηκε από pduke στο θέμα Invicta Insert 800 VT Turbo: πριν από το ταμείο!
οκ! άψογος

Ναι έβαλα το τζάκι μου στο προφίλ μου και έτσι ξέρεις για τι πράγμα μιλάω!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #43532 από pduke
Απαντήθηκε από pduke στο θέμα Invicta Insert 800 VT Turbo: πριν από το ταμείο!
Δυστυχώς επανέρχομαι σε αυτό το θέμα με καινούργια δεδομένα. Προέκυψε η περίπτωση να μην μπορέσω να ανταπεξέλθω οικονομικά. Από την άλλη οι τζακάδες απλά δεν έρχονται καν στο σπίτι για να δούνε την κατασκευή, δεν απαντάνε τηλέφωνα (ναι είναι απίστευτο περιμένω 2 εβδομάδες και είναι άφαντοι, πέραν του Μπεν που το κασέ του έχει ξεφύγει και δεν περνάει και κασέτες...!). Οπότε υπάρχει η πιθανότητα μαζί με έναν φίλο να αρχίσουμε τα γκρεμίσματα-μαστορέματα γιατί πλέον κρυώνω...
ευτυχώς όταν απελπίζομαι ανοίγω 5 λεπτά τηλεόραση βλέπω τη φάτσα κανενός, δεξιού/κεντρώου/αριστερού/μαύρου/άσπρου ή ακόμα και της όλγας τρέμη και έρχομαι σε κανονική θερμοκρασία! Ευτυχώς αυτοί δεν εισέβαλλαν στον ύπνο μου ακόμα μς αποτέλεσμα όταν κοιμάμαι να παγώνω
έβγαλα λοιπόν μολύβι και χαρτί και έκανα ένα πρόχειρο σχέδιο. επικαλούμαι τις γνώσεις σας για ακόμη μία φορά λοιπόν και συγχωρέστε με αν έγινα κουραστικός. δυστυχώς δεν ξέρω κανέναν άλλον με τέτοιες γνώσεις.
το τζάκι είναι αυτό

θα σπάσει η καμάρα μπροστά-επάνω και αναγκαστικά θα σπάσουν δεξιά και αριστερά μέσα στο χώρο καύσης κάπιοια πυρότουβλα για να χωρέσει ο τετραγωνισμένος κώλος της κασέτας χωρίς να εφάπτεται με τις κεκλιμένες επιφάνειες
1η ερώτηση: υπάρχει περίπτωση να έχει προβλήματα η κασέτα εκεί μέσα λόγω μη τετράγωνου σχήματος?

μπροστά έχει ένα "πεζουλάκι" αλαφρώς υπερυψωμένο (3,5cm).αυτό βγαίνει και πιο έξω από τον χώρο καύσης και σκέφτομαι να το χρησιμοποιήσω για να πατήσει το μπροστά μέρος της κασέτας (βάζοντας κάτι ανάλογο και πίσω βέβαια)αφήνοντας έτσι 35mm αέρα.
Στο κέντρο της εστίας υπάρχει θήκη για στάχτες (απλά ένα κενό χωρίς συστάρια και άλλα ανοίγματα) το οποίο φαίνεται στο σχέδιο.σκέφτομαι να ανοίξω 2 αεραγωγούς έναν προς το τοίχο και έναν προς το δωμάτιο για παροχη εσωτερικού/εξωτερικού αέρα όπως το σχήμα παρκάτω.

2η ερώτηση: υπάρχει περίπτωση έστω κάτι από τα παραπάνω να δουλέψει?

3η ερώτηση: στα ελάχιστα σπασίματα για την τοποθέτηση κασέτας φαντάζομαι περιλαμβάνεται το σπάσιμο ολόκληρου του ταβανιού της υπάρχουσας εστίας, σωστά?

ευχαριστώ και πάλι παίδες

Ναι έβαλα το τζάκι μου στο προφίλ μου και έτσι ξέρεις για τι πράγμα μιλάω!!
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by pduke.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #44327 από pduke
Απαντήθηκε από pduke στο θέμα Invicta Insert 800 VT Turbo: πριν από το ταμείο!
θα κρατήσω τηνμ αναπνοή μου μέχρι να απαντήσετε! :pinch: !!

Ναι έβαλα το τζάκι μου στο προφίλ μου και έτσι ξέρεις για τι πράγμα μιλάω!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.101 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ