Invicta Insert 800 VT Turbo: πριν από το ταμείο!

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #41752 από pduke
Απαντήθηκε από pduke στο θέμα Invicta Insert 800 VT Turbo: πριν από το ταμείο!
Λοιπόν!
ο κύβος ερρίφθει!
Το 900GV δεν το φέρνει το λερου. πήγα και μίλησα με τον σωστό πωλητή που μίλησε με τον προυστάμενο και με ενημέρωσε σχετικά. (αυτό στο ράφι είναι το 800GV)οπότε στα 18 μένει μόνο το 800VT.
το βλέπω σχεδόν μονόδρομο εκτός και αν υπάρχει κάποια άλλη πρόταση.
ξεχνάω εναλλάκτες και σπάω όσο λιγότερο γίνεται. θα περιμένω τον επόμενο στην λίστα τεχνικό και βλέπουμε.
Γιάννη σε ευχαριστώ γι ακόμη μία φορά. αν έχεις κάτι να προσθέσεις είμαι όλος μάτια. προσωπικά αν δεν καταφέρω να το δει τεχνικός από κοντά δεν είμαι σε φάση να εκφέρω γνώμη.
Γενικά είμαι αισιόδοξος για την κασέτα. αυτές τις μέρες με 8 βαθμούς έξω και έχοντας κλείσει περίπου το 1/3 του σπιτιού το υπάρχον τζάκι με πάει στους 19 -19,5. αν δεν γίνει καμιά καλαμπορτζιά η κασέτα θα τα πάει περίφημα.
αυτά προς το παρόν

Ναι έβαλα το τζάκι μου στο προφίλ μου και έτσι ξέρεις για τι πράγμα μιλάω!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #41753 από Stavrax
Απαντήθηκε από Stavrax στο θέμα Invicta Insert 800 VT Turbo: πριν από το ταμείο!
Είσαι ο μουσατος που μιλούσε το απόγευμα με τον πωλητή?
Είχα πάει για να πάρω καθαριστικο καμιναδας και σε άκουσα που εψαχνες για το τζάκι.
Ρε τι έχουμε πάθει. Οι καλύτεροι πελάτες γιναμε. :S


Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #41826 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Invicta Insert 800 VT Turbo: πριν από το ταμείο!

pduke έγραψε: Λοιπόν!
ο κύβος ερρίφθει!
Το 900GV δεν το φέρνει το λερου. πήγα και μίλησα με τον σωστό πωλητή που μίλησε με τον προυστάμενο και με ενημέρωσε σχετικά. (αυτό στο ράφι είναι το 800GV)οπότε στα 18 μένει μόνο το 800VT.
το βλέπω σχεδόν μονόδρομο εκτός και αν υπάρχει κάποια άλλη πρόταση.
ξεχνάω εναλλάκτες και σπάω όσο λιγότερο γίνεται. θα περιμένω τον επόμενο στην λίστα τεχνικό και βλέπουμε.
Γιάννη σε ευχαριστώ γι ακόμη μία φορά. αν έχεις κάτι να προσθέσεις είμαι όλος μάτια. προσωπικά αν δεν καταφέρω να το δει τεχνικός από κοντά δεν είμαι σε φάση να εκφέρω γνώμη.
Γενικά είμαι αισιόδοξος για την κασέτα. αυτές τις μέρες με 8 βαθμούς έξω και έχοντας κλείσει περίπου το 1/3 του σπιτιού το υπάρχον τζάκι με πάει στους 19 -19,5. αν δεν γίνει καμιά καλαμπορτζιά η κασέτα θα τα πάει περίφημα.
αυτά προς το παρόν


Ωραιότατα, άντε με το καλό!

Απλά έχε υπόψη σου, δεν θυμάμαι να το κουβεντιάσαμε, ότι η μέθοδος εγκατάστασης που προτείνει στο manual ο κατασκευαστής, είναι ο προτεινόμενος για μέγιστη απόδοση (προτείνει θερμοθάλαμο όπως στα foyer).

Το έχω συζητήσει με τον προφέσορα Asteris και μου είπε πως δεν είναι απόλυτα δεσμευτικός, μπορεί να διαφοροποιηθεί κάπως. Πχ κάνουμε μεν μόνωση εστίας, αλλά απλά και όχι κατασκευάζοντας κανονικό θερμοθάλαμο.

Φοβάμαι μην ξεχάσω κάτι, οπότε θα περιμένεις λίγο να βρω και να σου παραθέσω τη συζήτησή μας, να την έχεις σαν οδηγό.

Βέβαια ξεχνάς τα παραπάνω αν θέλεις να το κάνεις απόλυτα σωστά και κάνεις θερμοθάλαμο κανονικά.

Είπαμε, αν πας για θερμοθάλαμο, βάζεις foyer. Αλλιώς κασέτα με απλή εγκατάσταση.

Εκτιμώ όμως ότι στη δική σου περίπτωση, μπορείς να κάνεις την εξαίρεση του κανόνα χωρίς να σε μαλώσουμε :P , λόγω αναγκαστικής επιλογής κασέτας με βάση τα kW.


Ακόμα στα πετρέλαια...
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by GT.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #41834 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Invicta Insert 800 VT Turbo: πριν από το ταμείο!
Πάνο δες λίγο και το θέμα Ψηλοτάβανοι Χώροι: Ανεμιστήρας Οροφής , μήπως βολευτείς σε πρώτη φάση και αποφύγεις τα έξοδα της ψευδοροφής, μη σου πέσουν όλα μαζεμένα. ;)

Σχετικό είναι και αυτό εδώ το post.

Επανέρχομαι για το άλλο που σου είπα.


Ακόμα στα πετρέλαια...
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by GT.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #41839 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Invicta Insert 800 VT Turbo: πριν από το ταμείο!
Η συζήτηση που σου είπα ξεκινάει από εδώ.

Διάβασε και προς τα κάτω, καμιά 5-6 ποσταρίσματα είναι σκόρπια. Δεν παραθέτω εδώ όλη τη συζήτηση γιατί είναι μεγάλη, μη φορτώνουμε 2πλοεγγραφές.

Για την ιστορία και τον εμπλουτισμό και του παρόντος, παραθέτω απλά τα σημεία όπου καταλήξαμε για την απλή τοποθέτηση χωρίς θερμοθάλαμο αλλά με μόνωση:

Όσο για τη μέθοδο εγκατάστασης, για τη λιγότερη δυνατή φασαρία, καταλήγω στα εξής:
- ξήλωμα παλιών μαντεμιών.
- μόνωση εστίας περιμετρικά και πάνω (δεν ανεβαίνει πολύ το φαρδύ τμήμα της φούσκας) με πετροβάμβακα, τηρώντας προβλεπόμενες αποστάσεις.
- εξωτερικός αέρας με INOX σπιράλ κάτω από την εστία (Φ 125 αρκεί?).
- σωστό κούμπωμα καμινάδας, όπως έχουμε πει.
- 2 σπασίματα στη φούσκα στο 1,5m περίπου από το έδαφος για περσίδες και σύνδεση με INOX σπιράλ των άνω εξόδων θερμού αέρα της εστίας.
- Σήκωμα της εστίας 1cm για να μη πνίγεται η αναπνοή της ως προς τον αέρα καύσης.


Αλλά είπαμε, αν μπορείς κάνε θερμοθάλαμο κανονικά. Στην περίπτωσή σου, προσωπικά θα τον έκανα. :)


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #41879 από pduke
Απαντήθηκε από pduke στο θέμα Invicta Insert 800 VT Turbo: πριν από το ταμείο!

Stavrax έγραψε: Είσαι ο μουσατος που μιλούσε το απόγευμα με τον πωλητή?
Είχα πάει για να πάρω καθαριστικο καμιναδας και σε άκουσα που εψαχνες για το τζάκι.
Ρε τι έχουμε πάθει. Οι καλύτεροι πελάτες γιναμε. :S

Ναι αυτός είμαι! και το έλεγα στη δικιά μου. από όλους αυτούς εδώ μέσα δεν μπορεί κάποιος είναι του φορουμ. Ε έλα πες ένα γεια να τα πούμε και από κοντά!

GT έγραψε: Πάνο δες λίγο και το θέμα Ψηλοτάβανοι Χώροι: Ανεμιστήρας Οροφής , μήπως βολευτείς σε πρώτη φάση και αποφύγεις τα έξοδα της ψευδοροφής, μη σου πέσουν όλα μαζεμένα. ;)

Σχετικό είναι και αυτό εδώ το post.

Επανέρχομαι για το άλλο που σου είπα.

Γράφει κάπου το όνομά μου ή ... έβγαλες τη σφαίρα (αυτή τη γυάλινη μωρέ..) αρχίζω και χάνω αυτή την ανωνυμία του ιντερνετ με σας που έμπλεξα
λοιπόν στο θέμα ανεμιστήρας οροφής σε έχω! (αν δεις στη φωτό μέσα παό τον καθρέφτη υπάρχει ένα πτερύγιο!!) εδώ και χρόνια έχω ανακαλύψει την καταπληκτική αυτή εφεύρεση που για κάποιο λόγο εδώ στο ερκοντισιονάτο ελλάδα δεν αγαπάει κανένας. έχω ήδη 3 ακαι στην περίπτωσή μου είναι πολύ σοβαρή ιστορία λόγω ύψους ταβανιών. Βέβαια στο "χειμερινό mode" νοιώθεις ένα αεράκι που δεν είναι ότι καλυτερο, αλλά αν το τζάκι ανεβάσει σοβαρές θερμοκρασίες τότε ... τοχω! θα σας πως και για αυτό στην τελική παρουσίαση αν τελικά τα καταφέρω...

GT έγραψε: Η συζήτηση που σου είπα ξεκινάει από εδώ.

Διάβασε και προς τα κάτω, καμιά 5-6 ποσταρίσματα είναι σκόρπια. Δεν παραθέτω εδώ όλη τη συζήτηση γιατί είναι μεγάλη, μη φορτώνουμε 2πλοεγγραφές.

Για την ιστορία και τον εμπλουτισμό και του παρόντος, παραθέτω απλά τα σημεία όπου καταλήξαμε για την απλή τοποθέτηση χωρίς θερμοθάλαμο αλλά με μόνωση:

Όσο για τη μέθοδο εγκατάστασης, για τη λιγότερη δυνατή φασαρία, καταλήγω στα εξής:
- ξήλωμα παλιών μαντεμιών.
- μόνωση εστίας περιμετρικά και πάνω (δεν ανεβαίνει πολύ το φαρδύ τμήμα της φούσκας) με πετροβάμβακα, τηρώντας προβλεπόμενες αποστάσεις.
- εξωτερικός αέρας με INOX σπιράλ κάτω από την εστία (Φ 125 αρκεί?).
- σωστό κούμπωμα καμινάδας, όπως έχουμε πει.
- 2 σπασίματα στη φούσκα στο 1,5m περίπου από το έδαφος για περσίδες και σύνδεση με INOX σπιράλ των άνω εξόδων θερμού αέρα της εστίας.
- Σήκωμα της εστίας 1cm για να μη πνίγεται η αναπνοή της ως προς τον αέρα καύσης.


Αλλά είπαμε, αν μπορείς κάνε θερμοθάλαμο κανονικά. Στην περίπτωσή σου, προσωπικά θα τον έκανα. :)

σε ευχαριστώ πάρα πολύ για την παραπομπή και την ενημέρωση. έχω απορίες :whistle: :
- καλά το ξήλωμα των μαντεμιών δεν μπορώ να το κάνω. αλλά μου έχεις δώσει τόση βοήθεια μέχρι τώρα που θα ξηλώσω τα πυρότουβλα, θα βάλω μαντέμι και ... θα το ξηλώσω για σένα μόνο!! :woohoo:

- από εργασίες τι προυποθέτει η κατασκευή θερμοθαλάμου? Το έχω εκτυπωμένο το φυλλάδιό τους, αλλά δεν είμαι σε θέση να το "μεταφράσω" (ανησυχώ! άρχισα να δικαιλογούμαι .... :unsure: )
- γιατί να μην βάλω τις 2 περσίδες ψηλά ώστε να βελτιώσω τη ροή.Χαλάει ο θερμοθάλαμος ή περσίδες και θερμοθάλαμος είναι άσχετες?
- ποιο είναι το σωστό κούμπωμα καμινάδας που έχετε πει. δώσε ένα εύρος σελίδων στην τελική (πχ 200-250)
- για τον πάνω όροφο(θυμίζω:δωμάτιο πάνω από τζάκι) να αφήσω φυσική ροή ή να στείλω μία από τις 2 εξόδους της κασέτας(αν θυμάμαι κάλά κάπου διάβασα ότι τα ανεμιστήρια δεν μπορούν να στείλουν τόσο μακριά)

αυτά! ευχαριστώ και πάλι!

.....Συγνώμη αν ρωτάω χιλιοειπωμένα πράγματα, έχω διαβάσει όλο το θέμα μια φορά, αλλά δε μπορώ να θυμάμαι τα πάντα, είναι τεράστιος ο όγκος των πληροφοριών και ξεχνάω αρκετά πράγματα... :huh: :huh: :huh:

ααα και όταν και άμα μπει αυτό το τζάκι, Γιάννη είσαι ήδη ο πρώτος καλεσμένος. μετά μπορούμε να οργανώσουμε ένα τσάι πάρτυ μέ όλα τα παιδιά από εδώ και να φωνάξουμε και τον Αστέρη (τον οποίο θα απεριμένει υπολογιστής έτοιμος συνδεδεμένος στο φόρουμ για να πιάσει δουλεια αμέσως!!)

Ναι έβαλα το τζάκι μου στο προφίλ μου και έτσι ξέρεις για τι πράγμα μιλάω!!
Last edit: 11 Χρόνια 5 Μήνες πριν by pduke.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.088 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ