Invicta Insert 800 VT Turbo: πριν από το ταμείο!

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #40416 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Invicta Insert 800 VT Turbo: πριν από το ταμείο!

pduke έγραψε: Αναρωτιέμαι τι πρέπει να κάνω αν δεν γίνει σύστημα τριπλής καμινάδας. τότε δεν θα έχω μυρωδιές?

Όχι μόνο μυρωδιές αλλά και απώλειες.
Για να τα αποφύγεις λοιπόν, μονώσεις τόσο στο ταβάνι του ορόφου όπου βρίσκεται το τζάκι όσο και στην απόληξη της καμινάδας, το κενό ανάμεσα στις 2 καμινάδες, στουμπώνοντας πετροβάμβακα.


pduke έγραψε: :woohoo: οκ κατανοητό. Πήρα λερόυ και δεν έχουν 18Kw σε foyer. Και τα foyer κασέτες τα λένε εκεί βέβαια.ποια είναι τελικά η ελληνική μετάφραση?

Οπότε το φέρνουν κατά παραγγελία. Ζήτα το με τον κωδικό της Invicta: 6290-44 (όνομα: Hearth 900 Wide Vision) .

pduke έγραψε: δηλαδή ο εναλλάκτης δεν αγοράζεται έτοιμος? τον φτιάχνεις επί τόπου?

Υπάρχει σε φυσιολογικά μεγέθη, 0,7m, 1m. Εσύ θες μαρκούτσι 3μ, άρα το κατασκευάζεις επί τόπου.

pduke έγραψε: όσο και αν κοστίζει το 900 μαζί με εναλλάκτη δεν νομίζω ότι το αντέχει η τσέπη μου. Θα επανέλθω με νεότερα!

Άσε τα "νομίσματα" και ξαναπάρε τηλέφωνο για τιμή.

pduke έγραψε: και κάτι τελευταίο αν τα ανεμιστήρια κάνουν θόρυβο, μπορώ να τα κλείσω από το διακόπτη και να βάλω after market ανεμιστήρια κάπου στις εξόδους τις κασέτας (ή όπου αλλού τέλος πάντων?)

Βλέπε παραπάνω αυτό που λέει ο Stavrax.
To έχει εντοπίσει και ο Asteris αυτό, αλλά άγνωστο ακόμα τι εξυπηρετεί κλπ λεπτομέρειες.
Άρα δε μπορείς να βασιστείς σε αυτό για επιλογή.

Δεν κάνεις ένα κόπο να διαβάσεις λίγο το θέμα? :whistle:

Πολλά κενά έχεις... :evil:

Αν σε περιλάβει ο Asteris, θα σε στείλει μετεξεταστέο στην 1η σελίδα κακομοίρη μου... :P


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #40456 από pduke
Απαντήθηκε από pduke στο θέμα Invicta Insert 800 VT Turbo: πριν από το ταμείο!

GT έγραψε: Όχι μόνο μυρωδιές αλλά και απώλειες.
Για να τα αποφύγεις λοιπόν, μονώσεις τόσο στο ταβάνι του ορόφου όπου βρίσκεται το τζάκι όσο και στην απόληξη της καμινάδας, το κενό ανάμεσα στις 2 καμινάδες, στουμπώνοντας πετροβάμβακα.


Δυστυχώς θα πάμε σε νέες απορίες και ήδη σε έχω κουράσει... Θα τα δω με το μάστορα. (θα ήταν ευτυχές όλα αυτά να μου τα πρότεινε ο ίδιος)

GT έγραψε: Οπότε το φέρνουν κατά παραγγελία. Ζήτα το με τον κωδικό της Invicta: 6290-44 (όνομα: Hearth 900 Wide Vision) .


ναι το ξέρω το τζάκι. Πήρα τηλ 3 φορές, μίλησα με 2 πωλητές τους έδωσα κωδικούς αλλά δεν βγαίνει άκρη. Υπάρχει ένας που μπορεί και τα αποκωδικοποιεί και προφανώς δεν δουλεύει σήμερα. Για να καταλάβεις το 800GV αν το ζητήσεις 6682-44 σου λένε "δεν το έχουμε". ο κωδικός του είναι 60995970 και αυτό το καταλαβαίνουν όλοι οι πωλητές.
άρα πρέπει να πάω από εκεί.

GT έγραψε: Βλέπε παραπάνω αυτό που λέει ο Stavrax.
To έχει εντοπίσει και ο Asteris αυτό, αλλά άγνωστο ακόμα τι εξυπηρετεί κλπ λεπτομέρειες.
Άρα δε μπορείς να βασιστείς σε αυτό για επιλογή.

Δεν κάνεις ένα κόπο να διαβάσεις λίγο το θέμα? :whistle:

Πολλά κενά έχεις... :evil:

Αν σε περιλάβει ο Asteris, θα σε στείλει μετεξεταστέο στην 1η σελίδα κακομοίρη μου... :P

το είδα και εδώ είναι που εύχεσαι ο μάστορας να ξέρει. Τα πουλάνε άρα έπρεπε να τα γνωρίζουν!

είσαι αυστηρός. έχω διαβάσει τουλάχιστον 170 σελίδες, συσσώρευσα τόση πληροφορία από ένα άγνωστο αντικείμενο χωρίς καμία δυνατότητα επεξεργασίας. σε αυτό το συγκεκριμένο τόπικ άρχισε η πληροφορία να ξεδιαλύνει και αν δεν βάλω τζάκι δεν θα γίνει γνώση...
στην τελική ο κύριος Αστέρης ας έβαζε και κανα τεστ ανα 15 μέρες, άντε έτσι αφήνουμε μετεξεταστέους τους ανεξέταστους!!

Ναι έβαλα το τζάκι μου στο προφίλ μου και έτσι ξέρεις για τι πράγμα μιλάω!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #40475 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Invicta Insert 800 VT Turbo: πριν από το ταμείο!
Eσύ είσαι αυστηρός, που με λες αυστηρό! :P

Από τις 170 στις σχεδόν 280, σου λείπουν 110 ζουμερές σελίδες! Φτιάξε καφεδιά και ξεκίνα!

Σοβαρά τώρα, αν συνεχίσεις θα σου λυθούν όλες οι απορίες. Είναι πράγματα που αναφέρονται ξανά και ξανά. Θα βαρεθείς να τα διαβάζεις.

Και δεν είναι απόλυτο ότι χρειάζεται να βάλεις τζάκι για να γίνουν γνώση.

Προσωπικά σκόπευα να βάλω (αλλά το πάγωσα για φέτος), οπότε έβγαλα τα μάτια μου να διαβάζω. Ξανά και ξανά. Και τα βασικότερα μου έχουν μείνει και να που τα λέω και σε σένα. Απλά πράγματα είναι. Μέχρι να αντιληφθείς την αρχή λειτουργίας του. Τα υπόλοιπα είναι λεπτομέρειες που επίσης θα σου λυθούν εδώ μέσα, είτε διαβάζοντας είτε ρωτώντας.

Α και μη φοβάσαι, αν δεν είμαι σίγουρος για κάτι, δεν το λέω.
Όσα σου είπα είναι ΟΚ (νομίζω :P :lol: ).

Άσε που αν γραφτεί καμιά λακαμία, παρεμβαίνει και ο Asteris. :P

Όσα σου έχω πει εν τέλει, είναι αναπαραγωγή όσων έχει πει (1000 φορές) ο Asteris. :)

Επειδή είσαι προ επικείμενης τοποθέτησης και βλέπω να επείγεσαι, ρώτα ότι θες, μη γίνει καμιά π@π@ρι@ και ψάχνεσαι μετά.


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #40811 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Invicta Insert 800 VT Turbo: πριν από το ταμείο!

alex_nous έγραψε: Απ: Οδηγός αγοράς νέας ενεργειακής εστίας

Εχθές είχαν γενέθλια 10 χρόνια στα Leroy Θεσσαλονίκης και είχαν -10% σε όλα τα προιόντα οπότε ήταν ευκαιρία για αγορές. Τιμές θα σας πω γιατί τις σημείωσα

700 selenic 609 ευρώ
700 gv 799 ευρώ
700 gv revelable 919 ευρώ
900 gv 1099 ευρώ
Από αυτές τις τιμές για εχτές -10%
, οπότε το τζάκι βγήκε 827,10 ευρώ διαθεσιμότητα δεν ξέρω μόνο γι'αυτό ρώτησα και μου είπαν σε καμιά εβδομάδα μάλλον.

Ερώτησεις: Τα μπουριά θα τοποθετηθούν εναλλάκτης, γωνία 45, 1μέτρο, γωνία 45, 2 μέτρα, καπέλο.
Το σπίτι υπενθυμίζω είναι μονοκατοικία χαμηλοτάβανη με πλάκα από πάνω και δεν έχει κάτι ψηλότερο σε μεγάλη απόσταση. Έτσι θα είναι 2-2,5 μέτρα από την πλάκα και συνολικό μήκος 4,5 περίπου μέτρα. Είναι αρκετά? Η τοποθέτηση είναι σωστή? Τι καπέλο να πάρω? φουρφούρι ή αντιανεμικό?


pduke το είδες αυτό? :woohoo:


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #40848 από pduke
Απαντήθηκε από pduke στο θέμα Invicta Insert 800 VT Turbo: πριν από το ταμείο!
χοχοχο! κάτσε να πάρω τον Αι Βασίλη!!!
Λοιπόν, καλέ μου φίλε Γιάννη
δεν είμαι αυστηρός είμαι υπόχρεος..! Τώρα σχετικά με το διάβασμα δυστυχώς οι 170 σελίδες είναι σε μεγάλο κομμάτι τους σκόρπιες. όπως και να έχει θα ξαναξεκινήσω από εκεί που το άφησα κανα μήνα πριν δλδ.
για να επιστρέψω όμως στα εδώ... Το μαστόρι ούτε φωνή χθες...
έχασα και την προσφορά του Λερου.
Αυτό που μου κάνει εντύπωση είναι ότι ο Αλεξ_νους (!!) βρίσκει την τιμή του 900 και μαθαίνει ότι θα είναι σε μια εβδομάδα ενώ εγώ δεν το βρίσκω με τίποτα, αλλά και για το 800 που ρώτησα την προηγουμενη ήθελε 1 + μήνα γι ανα έρθει (χοχοχο δλδ..). Θα πάω μια βόλτα από το δικό του τοπικ

και
αν αυτά ισχύουν και δεν θέλει να παει χριστούγεννα
....παιρνω FOYER(?) για κάποιο λόγο φοβάμαι ότι θα φύγω από τα 2000 ενώ θα ήθελα να πέσω στα 1500... :sick: ? Σπασίματα εναλλάκτες, γυψοσανίδες γρίλιες, περσίδες (πάνω, κάτω, πίσω, δεύτερο πάτωμα) για να δούμε, έναν μάστορα θέλω να μιλήσω πριν τα πάρω.

Ναι έβαλα το τζάκι μου στο προφίλ μου και έτσι ξέρεις για τι πράγμα μιλάω!!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #40903 από GT
Απαντήθηκε από GT στο θέμα Invicta Insert 800 VT Turbo: πριν από το ταμείο!
Το 800 με βάση το site της Invicta είναι 14kW. Βέβαια σε excell που είχε ανεβάσει συμφορουμίτης από κάποιο φορέα πιστοποίησης, αναφερόταν ως 15 ή 16kW αν θυμάμαι καλά.

Οπότε αν εμπιστευθούμε την Invicta, μάλλον θες 900+, αν πας για τα 18kW.

Αυτό με τους κωδικούς είναι θέμα.

Στο λ.μ. έχουν δικούς τους κωδικούς προϊόντων και απ' ότι κατάλαβα, αν δεν τύχεις σε γατόνι πωλητή, άντε βγάλε άκρη.

Επιμένω να κάτσεις να διαβάσεις, όχι γιατί βαριέμαι να σου γράψω. Ίσα ίσα, χαρά μου να σε βοηθήσω όσο μπορώ και θα χαρώ ακόμα περισσότερο να δω τη δική σου παρουσίαση του τζακιού σου, γνωρίζοντας ότι συνέβαλα και εγώ έστω κατ' ελάχιστο στην προσπάθειά σου αυτή.

Επιμένω γιατί διαβάζοντας πολλά ποστ, θα κατανοήσεις πολύ καλά τι παίζει και θα καταλάβεις από μόνος σου τι σου χρειάζεται. Κατ' επέκταση θα είσαι σε θέση να επιβλέψεις το μάστορα, ακόμα και να πατήσεις πόδι αν πάει να κάνει καμιά μακακία, επειδή "ξέρει αυτός, τόσα χρόνια τζακάς".
Θα βλέπεις φωτογραφίες, θα διαβάζεις ερωταπαντήσεις, θα διαπιστώνεις λάθη που έχουν γίνει, θα θα θα (ΓΑΠ :P :P :P :P ).

Αλλά επαναλαμβάνω συνέχισε παράλληλα να ρωτάς ότι θες. :)


Ακόμα στα πετρέλαια...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.076 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ