Αγορά υδραυλικού τζακιού και σύνδεση

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #40380 από jnet

aithio έγραψε: Φίλε μου jimmy....
Υπάρχουν καλοί μηχανικοί εκεί έξω.
Δύσκολα να του βρείς αλλά αν ψάξεις θα τους βρεις. Αρκεί να μην είναι έμποροι.
Σκέψου μακρυπρόθεσμα και μην μου μιλάς για κύρια θέρμανση κατοικίας τζακολέβητα γιατί δεν μπορώ να σε ακολουθήσω.
Εγω σου είπα μια κουβέντα...
Απο εκει και πέρα κάνε ότι θές.


Στο σημείο αυτό Γρηγόρη να σου πώ οτι ο Jimmygr που τυχαίνει να είναι παλιός μου συνάδελφος και μεχρι χτες δεν είχε τύχει να του μιλήσω για το energ.gr με το που του το είπα μου είπε για ένα άλλο forum το οποίο διαβαζε και του άρεσε πολύ που ακούει στο όνομα monachos.gr.

Δημήτρη ο aithio είναι από τους βασικούς συντονιστές και συγγραφείς στον Μοναχό και χαιρόμαστε που μας δίνει τα φώτα του σε πολλά θέματα.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": aithio

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #40425 από Asteris

aithio έγραψε: Εμένα Αστέρη τα τζάκια αέρα που προτείνεις μου αρέσουν αλλά όχι σαν κύρια θέρμανση.
Τωρα αν δεν έχω λεφτά και μαγκάλι θα βάλω και θερμοφόρα θα βάλω.
Το τζάκι όμως μου αρέσει όταν είμαι στο σπίτι και όταν έχω όρεξη για κουβάλημα...
Εγώ όμως λείπω όλη μέρα. Το ίδιο και η γυναίκα μου.
Το παιδί με την γιαγιά αποκλείεται να του άφηνα να το ακουμπήσουν.


Μα και μένα δεν μου αρέσει για κύρια θέρμανση, αλλά ας είναι καλά οι πολιτικοί μας που μόνο αυτήν μου άφησαν ως επιλογή. Αλλά ούτε και το πετρέλαιο πλέον μου αρέσει για κύρια θέρμανση (και λεφτά να είχα, δεν θα τα πέταγα στους φόρους του πετρελαίου), το αέριο καλό είναι αλλά θέλει να αγοράσεις νέο λέβητα και να εξαρτάσαι από μία εταιρία για την τροφοδοσία σου, το ρεύμα το ίδιο, οπότε μόνο η βιομάζα μένει, εκτός άμα και εκεί θυμηθούν κάναν απίθανο φόρο για να βγάλουν από τα πεσμένη κατανάλωση του θέρμανσης.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #40572 από jnet

aithio έγραψε: Σκέψου μακρυπρόθεσμα και μην μου μιλάς για κύρια θέρμανση κατοικίας τζακολέβητα γιατί δεν μπορώ να σε ακολουθήσω.


Και εγω τα ιδια του είπα πρίν αρχισει να γράφει εδώ μεσα αλλά λογω συνθηκών το βλέπει σαν καλύτερη λύση.
Θεωρώ οτι μπορεί να βρεθεί λύση με λέβητα pellet πχ κλείνοντας ενα μέρος στο κήπο του αλλά υπάρχει το θέμα την καμινάδας.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #40614 από LEONAS
Να ξεκινησουμε απο το βασικο, ξαναδουλεψες ολοκληρο χειμωνα
τζακι για κυρια θερμανση ??

Το ζητας το τσιπας !!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #41267 από jimmygr
Καλημέρα. Απουσίαζα το Σ/Κ και δεν απάντησα
Γιώργο ευχαριστώ για την παρέμβαση. Η αλήθεια είναι πως διαβάζοντας κάποιες τοποθετήσεις/οδηγίες ήδη έχω "μορφωθεί" αρκετά !
Αγαπητέ "Leonas" η αλήθεια είναι πως δεν έχω ξαναχρησιμοποιήσει τζάκι για κύρια θέρμανση. Σίγουρα το έχω ανάψει στο μικρό σπίτι που μένω μέχρι να μετακομίσω, αλλά όχι ως κύρια θέρμανση.
Απλά, όπως είπα και στον αγαπητό Γρηγόρη, ο σκοπός μου είναι να υπάρχει δυνατότητα να εξυπηρετήσω την ανάγκη για θέρμανση με διάφορες πηγές.
πχ : έχω τζάκι γιατί να μην είναι ενεργειακό και με τον τρόπο αυτό να εκμεταλλεύομαι το ξύλο που καίω ? πάω ένα βήμα παραπέρα : γιατί να μην είναι τζάκι/λέβητας για να κερδίζω επιπλέον από την χρήση του ? και φυσικά επειδή καμία μέρα δεν είναι σαν την προηγούμενη ή την επόμενη και το αέριο παραδίπλα για κάθε ενδεχόμενο.
Γιώργο, ωραία η ιδέα του πέλλετ/λέβητα αλλά καμινάδα ? και όπως είπε ο Αστέρης ΟΧΙ από την καμινάδα του τζακιού. Αν και μπορεί να γίνει υπό προϋποθέσεις, ο φίλος με ρώτησε για διατομή κτλπ, αλλά δε νομίζω να υπάρχει λόγος να το ριψοκινδυνεύσω.
Η αλήθεια κύριοι είναι πως απλά ψάχνω ένα συνδυασμό λύσεων για να μην είμαι στατικός όσον αφορά το μέσο θέρμανσης. Αέριο για να μην παιδεύεται η σύζυγος αλλά και τζάκι (ενεργειακό / λέβητα) για να μην δαπανώ άδικα ενέργεια (καύση ξύλου)
Κάπως έτσι ξεκίνησα την ερώτησή μου. Ευχαριστώ για τις τοποθετήσεις σας.
Είμαι όλος αυτιά !

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 5 Μήνες πριν #41301 από dimlyk
φανταζομαι εχεις και κανα κλιματιστικο ...σαν πολλες διαφορετικες πηγες θερμανσης δεν μαζευονται ?
να προτεινω κι εγω μια που δεν την πολυακουω και ειναι μακραν η φτηνοτερη .... οι αντλιες θερμανσης

αυτο που βασικα θελω να πω ειναι οτι αν χρησιμοποιεις το τζακι για 2-3 ωρες κανα ΣΚ η για να ψηνεις καμια μπριζολα :) θεωρω οτι δεν αξιζει η μετατροπη ... παντα απο οικονομικη αποψη αλλα επειδη ολα ακομα και το οικονομικο με την ενννοια οτι τωρα εχω και το κανω κι αυριο θα το βρω μπροστα μου ασχετα αν θα κανω ποτε αποσβεση η αποφαση ειναι ουσιαστικα δικη σου ...κι εκει που μπορει να βοηθησει το φορουμ ειναι στο να παρεις ιδεες αφου αποφασισεις


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.070 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ