Μετατροπή κτιστού τζακιού σε ενεργειακό

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #38888 από Asteris
Το τζάκι καίει 20-30 κυβικά αέρα, που τα παίρνει μέσα από τον χώρο. Οπότε πρέπει να βρεις τρόπο να φέρεις αντίστοιχο αέρα μέσα στο σπίτι. Αν δεν βρεις εσύ κάποιο κοντινό στο τζάκι σημείο (συνήθως κάτω από την εστία, ώστε να μην διαχέεται κρύος αέρας όπου νάναι), θα βρει το σπίτι μόνο του και θα είναι η χαραμάδες στις πόρτες και παράθυρα, ο απορροφητήρας, ο φωταγωγός κλπ. Και σε περίπτωση που το σπίτι έχει καλά κουφώματα, το τζάκι δυσκολεύεται να πάρει τον αέρα που ζητάει και χάνει σε απόδοση και κατανάλωση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #38889 από fuorigioco1981

Asteris έγραψε: Το τζάκι καίει 20-30 κυβικά αέρα, που τα παίρνει μέσα από τον χώρο. Οπότε πρέπει να βρεις τρόπο να φέρεις αντίστοιχο αέρα μέσα στο σπίτι. Αν δεν βρεις εσύ κάποιο κοντινό στο τζάκι σημείο (συνήθως κάτω από την εστία, ώστε να μην διαχέεται κρύος αέρας όπου νάναι), θα βρει το σπίτι μόνο του και θα είναι η χαραμάδες στις πόρτες και παράθυρα, ο απορροφητήρας, ο φωταγωγός κλπ. Και σε περίπτωση που το σπίτι έχει καλά κουφώματα, το τζάκι δυσκολεύεται να πάρει τον αέρα που ζητάει και χάνει σε απόδοση και κατανάλωση.

Ναι οκ αλλα εγω μιλαω με εμπειρια χρησης δεκα ετων της γυναικας μου που χωρις εξωτερικο αερα κα κουφωματα πολυ καλα που δεν περναει τιποτα ο χωρος που ειναι το τζακι γινεται φουρνος!για αυτο εχω μπερδευτει.
επισης στης γυναικας μου δεν εχει βεντιλατερ.αν δεν θελω να πηγαινει σε αλλα δωματια ΔΕΝ χρειαζεται το βεντιλατερ?
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by fuorigioco1981.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #38897 από Asteris
Αν δεν περνούσε αέρας από κάπου μέσα στο σπίτι, σε 10 ώρες θα είχατε καταναλώσει όλο το οξυγόνο και θα είχατε πεθάνει από ασφυξία. Άρα αφού είστε ακόμη ζωντανοί, από κάπου μπαίνει αέρας και βολεύεται η κατάσταση. Σε άλλο σπίτι μπορεί όμως να μην βολεύεται και να έχεις το τζάκι να καπνίζει, να μην τραβάει καλά και γενικά να μην έχεις την βέλτιστη καύση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #38899 από fuorigioco1981

Asteris έγραψε: Αν δεν περνούσε αέρας από κάπου μέσα στο σπίτι, σε 10 ώρες θα είχατε καταναλώσει όλο το οξυγόνο και θα είχατε πεθάνει από ασφυξία. Άρα αφού είστε ακόμη ζωντανοί, από κάπου μπαίνει αέρας και βολεύεται η κατάσταση. Σε άλλο σπίτι μπορεί όμως να μην βολεύεται και να έχεις το τζάκι να καπνίζει, να μην τραβάει καλά και γενικά να μην έχεις την βέλτιστη καύση.

αρα στης μητερας μου το σπιτι που δεν εχει και τα καλυτερα αλουμινια στα κουφωματα θα ειναι καλα?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #38901 από rivol
Τα 30 κυβικά που θέλει για την καύση μπορεί να τα τραβάει από τον απορροφητήρα της κουζίνας.

Εδώ αναφέρουμε ποιο είναι το σωστό να γίνει. Αν έχεις εύκολη πρόσβαση σε φρέσκο αέρα στο χώρο της εστίας, είναι κρίμα να μην το κάνεις σωστά.

Αλέξης

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #38904 από mariner200
παρακολουθώ εδώ και καιρό το forum αλλά είναι η πρώτη φορά που γράφω....

εδώ βέβαια μιλάτε για μετατροπή κτιστού σε ενεργειακό αλλά εγώ ενδιαφέρομαι για μετατροπή ανοικτού μαντεμένιου.
Διάβασα κάποια στιγμή ότι μπορεί να γίνει μετατροπή με αφαίρεση της παλιάς εστίας, απότη γυψοσανίδα και στη συνέχεια τοποθέτηση από πάνω?? της νέας ενεργειακής. Γίνεται πράγματι αυτό ή έχω καταλάβει λάθος??

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.067 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ