Μετατροπή κτιστού τζακιού σε ενεργειακό

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #22929 από !storm!
Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Μπορείς να μου πείς εαν δεν χρειαστεί να βγάλω τα πυρότουβλα χρειάζετε μόνωση γύρω απο την κασέτα ή να την αφήσω να αερίζετε και κάτι ακόμη εαν φέρω φρέσκο αέρα ΄δίπλα απο το τζακι και οχι μέσα απο την εστία θα έχω πρόβλημα:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 8 Μήνες πριν #22939 από Asteris
Αν έχει χώρο να τηρήσεις τις αποστάσεις που ζητάει ο κατασκευαστής, βάλε και μόνωση, ειδικά στους εξωτερικούς τοίχους. Αν δεν φτάνει ο χώρος, μην βάζεις, η κασέτα θέλει να έχει αερισμό γύρω-γύρω.

Φρέσκο αέρα φέρνουμε συνήθως κάτω από το τζάκι. Έτσι το βράδυ που δεν καίει το τζάκι, ελαχιστοποιούμε την ροή κρύου αέρα μέσα στο σπίτι από την τρύπα (παγιδεύεται μέσα στο κάτω μέρος της βάσης και μένει εκεί, αν δεν υπάρχει άλλο άνοιγμα για να δημιουργηθεί ρεύμα). Αν το βάλεις δίπλα, θα πρέπει να βάλεις και περσίδα να την κλείνεις το βράδυ, αλλιώς θα παγώνει όλο το πάτωμα, θα διαχέεται κρύο.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": !storm!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν #23427 από !storm!
βρηκα τα αρχεια για εγκατασταση των κασετων της nordica


www.jnet.gr/energ/pdf/nordica70gr.pdf
Last edit: 11 Χρόνια 4 Μήνες πριν by !storm!.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #28299 από !storm!
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by !storm!.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #30957 από !storm!
καλησπέρα απόψε άναψα το τζάκι για δεύτερη φορά.Οι εντυπώσεις μπορώ να πώ ικανοποιητικές.
Εντύπωση μεγάλη μου έκανε οτι από την περσίδα εκτόνωσης ψηλά στη φούσκα έβγαζε αρκετό ζεστό αέρα
και μάλιστα όταν τα βεντιλατέρ της κασέτας ήταν στη μισή ισχή τους η περσίδα εκτόνωσης έβγαζε περισότερο ζεστό αέρα σε ροή από΄τι οι περσίδες που ειναι συνδεδεμένες με την κασέτα. Μακάρι η επιλογή κασέτας και μάστορα εγκατάστασης να βγεί σωστή και να έχω ικανοποιητική ζέστη στίς κρύες μέρες του χειμώνα!!!!
Συνημμένα:
Last edit: 11 Χρόνια 6 Μήνες πριν by !storm!.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 6 Μήνες πριν #38886 από fuorigioco1981
καλησπερα και καλως σας βρισκω!στο ψητο κατευθειαν!
η μητερα μου κυψελη μενει και εχει σε σπιτι 30 ετων τζακι κτιστο.θελει να το κανει ενεργειακο για χωρο σαλονιου περιπου 100 τετραγωνικα.σε οσους ρωτησε της λενε οτι απαραιτητα πρεπει να παρει αερα το τζακι απο εξω.αυτο ειναι απαραιτητο?
ρωταω γιατι η γυναικα μου οταν αγορασε το σπιτι της πριν 10 χρονια εφτιαξε εξ αρχης ενεργειακο τζακι με γυψοσανιδα κλπ αλλα τοτε κανενας δεν της ειχε πει για αερα απο εξω!και οταν το τζακι αναβει σε ενιαιο χωρο 70 τετραγωνικα κανει απιστευτη ζεστη!αρα ο εξωτερικος αερας χρειαζεται για τα ενεργειακα τζακια απο μετατροπη μονο η δεν εχω καταλαβει εγω?
σας ευχαριστω κι αναμενω με ενδιαφερον τις αποψεις σας!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.068 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ