Ενεργειακό τζάκι - Πέλλετ - Λέβητας ξύλου?

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #130979 από Savvas
Για να επανέλθω στην ουσία της αρχικής συζήτησης, θεωρώ ότι η λύση σου πρέπει να είναι με ξύλο αφού έχεις τόσο διαθέσιμο καύσιμο.
Οι ανάγκες θέρμανσης του σπιτιού σου δεν ειναι πολύ μεγάλες και δεν έχεις ιδιαίτερα ζητήματα τοποθέτησης ή ειδικών απαιτήσεων. Μην χαλάσεις μια περιουσία σε εξωτικές λύσεις για καις ξύλο στο χωριό. Έχεις πού καλή εικόνα ήδη με πόσα μπορείς να τελειώσεις ολοκληρωμένη εγκατάσταση. Υπάρχουν (κυριολεκτικά) δεκάδες λέβητες με χαμηλό κόστος και καλή απόδοση (θέρμανσης και σχέσης/τιμής) που υπερκαλύπτουν τις ανάγκες σου.
Αν θες το κάτι παραπάνω ζυγίζεις τα κόστη/οφέλη και πας σε πυρολυτικό.
Η περίπτωση του αδερφού μου (που θεωρώ ότι θα έπρεπε να είναι ταβάνι κόστους και όχι βάση) έχει να ζεστάνει 280m2 μέτρια εως φτωχά μονωμένα, με πρόβλεψη επιπλέον ορόφου. Εσύ μπορείς πολύ πιο εύκολα να εξυπηρετηθείς.
Υποβοήθηση με ηλιακά είναι δυσανάλογη για την περίπτωσή σου και η αντλία θερμότητας θα είχε νόημα αν δεν είχες φθηνό και εύολο καύσιμο.
Ξεκίνα με ένα πράγμα τη φορά και αν δεις ότι θες και κάτι ακόμα και το κάνεις γούστο, βάζεις αργότερα τζάκι. Πάντως η θέρμανση θα σου επαρκεί.

Ξεκίνα απο ένα μηχανολόγο της εμπιστοσύνης σου να εξετάσει την περίπτωση και να σου δώσει τι πρέπει να κάνεις και μην αφήνεις τους εμπόρους να σου προσφέρουν λύσεις στο περίπου γιατι τα συμφέροντά σας είναι αντικρουόμενα. Μετά πάρε σβάρνα τους εμπόρους και ζήτα συγκεκριμένες προσφορές βάση των οδηγιών.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #130984 από eightball2020

VOSDOGIAN έγραψε: Καλησπέρα eightball2020 εγω δεν μπορώ να σε βοηθήσω γιατι βρίσκομαι σε μια κατάσταση παρομοια με την δικιά σου με μια τεράστια διαφορά εγώ δεν έχω μια :( ,διαβάζοντας το νήμα ειδα οτι συμμετεχουν άτομα με πολλες γνώσεις και είπα να το εκμεταλλευτώ μου προτάθηκε αυτός ο λέβητας στα 1900 ευρω www.estianet.gr/boilers/4/%CE%BB%CE%B5%C...%BB%CE%BF%CF%85.html με αυτα τα χαρακτηριστικά www.estianet.gr/files/boilers/c1627351b1...7d797cca8775b8f8.pdf εγω δεν τον εχω ξαναδεί και ήθελα καποιες γνώμες ευχαριστώ...
Αν χαλάω το νήμα του θεματοθετη ζήτω συγνώμη και να διαγραφή

Δεν χαλάς τπτ,αλίμονο,εδω λένε άλλα κ άλλα εσυ που μιλάς απλά.Δεν βλέπω εγγύηση,καπου το πήρε το μάτι μου αλλα δεν έδωσα σημασία. Θα το κοιτάξω και αυτό.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #130987 από eightball2020
Nicola και savva σας εκλιπαρώ,δείτε τον τίτλο τι γράφω,πλακα πλακα τωρα που τον κοιτάζω τον έχω γράψει λάθος(χαχαχα).
Τελικά ο κ.Σαμαράς που έχει έδρα?Δευτερα λογικά θα πάω στον ενεργειακό επιθεωρητή να δω τι θα μου πεί.
Υ.Γ Ο μικρος Κωνσταντίνος μου έχει θεματάκι με τα γεννητικά του όργανα και θα χρειαστεί εγχείρηση,ένα άγχος το έχω και ας λένε όλοι δεν είναι τπτ.
Αν έχει κάνει κάποια δουλειά ο κυριως Σαμαρας στα μέρη μου (προσφατη(1ετους) και παλιά(4ετων)) είμαι διατεθειμένος να πάω να δω.Ακόμα και όταν πάω Αθήνα.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #130988 από eightball2020

Savvas έγραψε: Για να επανέλθω στην ουσία της αρχικής συζήτησης, θεωρώ ότι η λύση σου πρέπει να είναι με ξύλο αφού έχεις τόσο διαθέσιμο καύσιμο.
Οι ανάγκες θέρμανσης του σπιτιού σου δεν ειναι πολύ μεγάλες και δεν έχεις ιδιαίτερα ζητήματα τοποθέτησης ή ειδικών απαιτήσεων. Μην χαλάσεις μια περιουσία σε εξωτικές λύσεις για καις ξύλο στο χωριό. Έχεις πού καλή εικόνα ήδη με πόσα μπορείς να τελειώσεις ολοκληρωμένη εγκατάσταση. Υπάρχουν (κυριολεκτικά) δεκάδες λέβητες με χαμηλό κόστος και καλή απόδοση (θέρμανσης και σχέσης/τιμής) που υπερκαλύπτουν τις ανάγκες σου.
Αν θες το κάτι παραπάνω ζυγίζεις τα κόστη/οφέλη και πας σε πυρολυτικό.
Η περίπτωση του αδερφού μου (που θεωρώ ότι θα έπρεπε να είναι ταβάνι κόστους και όχι βάση) έχει να ζεστάνει 280m2 μέτρια εως φτωχά μονωμένα, με πρόβλεψη επιπλέον ορόφου. Εσύ μπορείς πολύ πιο εύκολα να εξυπηρετηθείς.
Υποβοήθηση με ηλιακά είναι δυσανάλογη για την περίπτωσή σου και η αντλία θερμότητας θα είχε νόημα αν δεν είχες φθηνό και εύολο καύσιμο.
Ξεκίνα με ένα πράγμα τη φορά και αν δεις ότι θες και κάτι ακόμα και το κάνεις γούστο, βάζεις αργότερα τζάκι. Πάντως η θέρμανση θα σου επαρκεί.

Ξεκίνα απο ένα μηχανολόγο της εμπιστοσύνης σου να εξετάσει την περίπτωση και να σου δώσει τι πρέπει να κάνεις και μην αφήνεις τους εμπόρους να σου προσφέρουν λύσεις στο περίπου γιατι τα συμφέροντά σας είναι αντικρουόμενα. Μετά πάρε σβάρνα τους εμπόρους και ζήτα συγκεκριμένες προσφορές βάση των οδηγιών.

Δεν θυμάμαι αν το είχες ξαναγράψει,μιλάς για τον buderus,αλλα δεν μου είχες πει kw σωστα? Και απο γεμίσματα και καύση?
Last edit: 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν by eightball2020.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #131048 από nikolas p
καλημερα οκταμπαλε.
μη με "παρακαλας" :) , απο ανθρωπινο ενδιαφερον, σαν νεο μελος προσπαθησα και εγω με τις λιγοστες μου γνωσεις στο τομεα θερμανσης να σου πω δυο πραγματα και κατηγορηθηκα πολλαπλως. χωρις να εχω καποιο συμφερον παρα μονο την ανθρωπινη χαρα οτι εκανα κατι καλο. ε δεν θα αντιδρουσα αφου κατηγορηθηκα αδικα?

κατηγορηθηκα ακομα γιατι σε αντιθεση με αλλους ξερολες, εχω διαβασει αρκετα θεματα σε τουτο το φορουμ.οχι ολα βεβαια.
η γνωση μου για παραδειγμα το οτι ο buderus ειναι φασον προηρθε απο τη μια απο την λογικη του μηχανολογου που εχω (γνωση του πως λειτουργουν οι επιτυχημενες εταιριες οταν μπαινουν σε ενα νεο τομεα για αυτες)και απο την αλλη, και αυτο βασικα, απο τα λεγομενα του admin του φορουμ. ο ιδιος ο admin το εχει πει και ο ανθρωπος σιγουρα δεν ειναι "ξερολας". αλλά βλεπεις, στο μυαλο ορισμενων ανιδεων, αν εχουμε γνωσεις, τοτε κατι κρυβουμε...δεν κατηγορηθηκα λοιπον αδικα ακομα και για αυτο?

κατηγορηθηκα ακομα οτι αποδομω τις ελληνικες κατασκευες εγω ενας μηχανολογος και πρωην κατασκευαστης. λες και ο σαμαρας που προτεινα δεν ειναι ελληνας κατασκευαστης που φτιαχνει πραγματικα καλα προϊοντα με γνωση.
θελει καποιος να στηριξει ενα ελληνικο προϊον? τοτε ας παει σε δοκιμασμενη ελληνικη κατασκευη σαν τον λεβητα ελληνικης κατασκευης του σαμαρα. αν θελει να ρισκαρει σε κατι αλλο, "πρωτοτυπο", δικαιωμα του, αλλά εγω σαν μηχανολογος δεν μπορω να συμβαλω στο να μπλεξει αυτος ο καποιος σε περιπετειες.
τιμω βλεπεις την ιδιοτητα ενος μηχανολογου μηχανικου παραγωγης και ενος πρωην καλου ελληνα κατασκευαστη μηχανηματων.

αυτη η αγνοια, αυτος ο ξερολισμός, αυτη η κακια ορισμενων ανιδεων εκανε και εμενα να κλεισω την βιοτεχνια μου πριν καποια χρονια και φυσικα πολλοι ηλιθιοι χαρηκαν τοτε με αυτο.
οχι φιλε, δεν εχεις αντικρουομενα συμφεροντα με τους ελληνες κατασκευαστες που ξερουν τι κανουν.
γιατι ο ικανοποιημενος πελατης ειναι ζωντανη διαφημιση. και ασε τους ανοητους να λενε διαφορα ειτε λογω ανοησιας τους, ειτε λογω επαγγελματος αν ειναι δ/υ , ειτε λογω πολιτικων τους τοποθετησεων, ειτε λογω ζηλιας αν εχουν μεινει ανεργοι ή δεν δουλευουν, ή δεν ξερω τι αλλο.
αντικρουομενα συμφεροντα εχεις με τους εμπορους της "αρπαχτης" και με τους "μαστορους" της πλακας!

δεν θελεις να ακουσεις (την στιγμη παντα που εχεις να διαθεσεις τα χρηματα) την γνωμη ενος μηχανολογου ακομα και αν αυτος (εγω δηλαδη) δεν εχει συμφερον και να ακουσεις τον καθε ανιδεο ? δικαιωμα σου, αλλά εγω δεν μπορω να συμβαλω σε αυτο.

δεν θελεις να δωσεις τα λεφτα σου σε ενα εξαιρετικο μη ελληνικο προϊον οπως ο windhager ή ο vigas? αγορασε τοτε ενα καλο και δοκιμασμενο ελληνικο προϊον οπως οι λεβητες κατασκευης σαμαρα. δεν μπορω σαν μηχανολογος να σου πω, παρε την "φουφου" (ειτε ελληνικης ειτε ξενης κατασκευης) οσο καλη και αν ειναι, την στιγμη που δεν την γνωριζω, την στιγμη που η λογικη μου λεει οτι εχει προβλημα απαγωγης θερμοτητας αρα και βαθμου αποδοσης, και απο την στιγμη που δεν βλεπω κατασκευαστικες λεπτομεριες οπως το παχος των λαμαρινων.
και απο την στιγμη που οι ηγετες στην θερμανση σε θεματα ποιοτητας, ερευνας, γνωσης (windhager, hargassner, froling, κλπ) δεν εχουν κατασκευασει κατι αντιστοιχο.

οπως ειδες, η λυση του καυστηρα (αν θελεις να γινει σωστη δουλεια) προυποθετει καποια εξοδα περαν του ιδιου του καυστηρα. καπου 2,5 χιλιαρικα στην περιπτωση σου συν το μηχανημα. για αυτο υπαρχουν τζακια, σομπες κλπ
γιατι δεν εχουν ολοι αυτα τα επιπλεον 2-2,5 χιλιαρικα
αν η προυποθεση ειναι το να μην εχεις την φωτια μεσα στο σπιτι λογω αναπνευστικου, τοτε αυτα τα 2,5 χιλιαρικα στην περιπτωση βεβαια που θελεις να κανεις σωστη δουλεια, δεν θα τα αποφυγεις.
να θυμασαι οτι το μποιλερ σου πρεπει να μπορει να σου δωσει ζνχ για να εκμεταλευτεις την θερμοτητα αυτη. αρα να εχει καμια σερπαντινα μεσα. και αν θες να συνδεεις και τον λεβητα πετρελαιου ας εχει και κατι παραπανω.

κατηγορηθηκα ακομα οτι δε σε νιωθω την στιγμη που εισαι ανεργος.
οκ. εισαι ανεργος. εσυ ξερεις αν πρεπει να διαθεσεις αυτα τα λεφτα. αλλά και ανεργος που εισαι, αν δεν θες να πας σε κλαση easywin, πηγαινε σε fku ή σε κατασκευη σαμαρα. θα εχεις το κεφαλι σου ησυχο γλιτωνοντας εναμισυ με δυο χιλιαρικα.
αν βεβαια θελεις να μην πληρωσεις το μηχανημα + 2,5 χιλιαρικα, βαλε κασετα. θα πληρωσεις 2 χιλιαρικα (με τα παρελκομενα) + εναν ηλιακο τουλαχιστον, κοντα 3 χιλιαρικα.
αλλά δε μπορω σαν μηχανολογος να σου πω οτι αυτη ειναι η βελτιστη λυση την στιγμη που τοσο εσυ οσο και το παιδι σου εχετε αναπνευστικο θεμα.

ολοι λενε να πας σε μηχανολογο κλπ μπλα-μπλα να δεις αναγκες κλπ
σωστη σκεψη για άλλες περιπτωσεις. στην δικη σου εχεις τσαμπα ξυλα και ετοιμα σωματα. στην θεση σου θα πηγαινα σε εμπορο που ειναι ΚΑΙ μηχανολογος (σιγουρα υπαρχουν και στην περιοχη σου τετοιοι) να εβλεπε τι πανω κατω θα επρεπε να βαλω, χωρις να πληρωσω ολοκληρη μελετη την στιγμη που το καυσιμο σου ειναι τσαμπα και δεν ειναι πελλετ οπου μεσω οικονομιας καυσιμου θα εκανα αποσβεση.
θες ομως να πληρωσεις μελετη σε ανεξαρτητο μηχανολογο? δικαιωμα σου. αλλοιμονο στο κατω-κατω της γραφης να μην ηθελα να δουλεψουν συναδελφοι :lol:

ειπες τελος οτι θες κατι σαν το μιτσουμπισι. και εγω για εκει σε "πηγαινα". για τον φτηνο windhager ή για τον vigas, ή για τον καλο ελληνικο λεβητα του σαμαρα. σου προτεινα τον easywin γιατι ειναι σε καλη προσφορα μαζι με τα παρελκομενα του και ειναι το αντιστοιχο της μερσεντες. αν δεν ειχε προσφορα, δεν θα στον προτεινα καν την στιγμη που εισαι ανεργος ακομα και αν τα λεφτα σου ειναι δωρο απο τους συγγενεις σου.

δεν σου προτεινα φερραρι (hargassner) ουτε ρολς ροϊς. (windhager logwin ή frolling σειρα 4).
αλλα δεν θα σε παρασυρω στο να παρεις ουτε την "φουφου" και ας ειναι τελεια, ουτε κατασκευες πρωην κατασκευαστων μηχανηματων, ειτε γεωργικων ειτε καγκελων κλπ. γιατι εγω δεν κερδιζω κατι και γιατι ειμαι μηχανολογος. ουτε φιλολογος ουτε πολιτικος μηχανικος. μπορει να μην ξερω πολλα πανω στην θερμανση οπως οι ενεργειακοι μηχανολογοι, αλλά ο τομεας μου ειναι τα μηχανηματα, οχι τα νομικα, ουτε τα μπετα. πως λοιπον να βγω εξω απο την πεπατημενη των καλων μηχανηματων?

τοτε που ειχα βιοτεχνια, ο πιο μορφωμενος ανταγωνιστης μου, το παιδι του μαλλον, ηταν σπουδαστης μηχανολογος των τει. και οι ιδιοι μου οι ανταγωνιστες, ησαν μηχανουργοι αμορφωτοι. ολοι.
πως αυτοι οι ανθρωποι μπορουν σημερα να συντεριαζουν την γνωση περι λεβητων και θερμανσης, τους πινακες ελεγχου, τις βαλβιδες ασφαλειας κλπ με τις κατασκευες τους, ρωτα τους... :lol:

λυπαμαι ειλικρινα που ενω ειχα καλη προθεση στο να σε βοηθησω, βρεθηκα ενα βημα πριν καταθεσω μηνυση εναντιον ενος ξερολα που με ελεγε καραγκιοζη.
εμενα που επαγγελματικα εχω μια διαδρομη οσοι ελαχιστοι, που εχω μια ζηλευτη θεση στην κοινωνια, που ημουν "αφεντικο" παντα, ειτε ως βιοτεχνης ειτε ως δ/ντης ενος εξαιρετικου εργοστασιου, εμενα που παντα ημουν "δημιουργος" νεων μηχανηματων, νεων εταιριων, νεων ιδεων και τροπων.
εμενα εναν οικογενειαρχη με (2 δικα μου και 2 προγονους) παιδια, και που παει στο διαολο, λιγοι μπορουν να συγκριθουν μαζι μου πανω στον τομεα μου!
και να με λεει μιζαδορο και καραγκιοζη, εμενα τον επωνυμο, ενα ανωνυμο νικνεημ που τελικα δεν εχει σχεση με τον τομεα της μηχανολογιας και της ενεργειας γενικοτερα! που δεν εχει διαβασει καν τα μηνυματα που γραφει ο admin του φορουμ.

και πραγματικα, καπου εχω χασει το αρχικο μου ενδιαφερον που ειχα λιγες μερες πριν οταν αρχισα να γραφω. ηδη κουραστηκα βλεποντας τοση βλακεια! νιωθω οτι δεν θελω πια να γραψω περισσοτερα. τοση πολυ αναιδεια, ανοησια, αχαλινωτη ανευθυνοτητα, με κανει να νιωθω ηλιθιος που αντιπαρατιθεμαι με ανοητους...

ετσι λοιπον, η δικη μου συμβολη στην εξευρεση λυσης για σενα, καπου εδω τελειωνει, κουραστηκα να συμμετεχω σε τουτο το θεμα. ελπιζω οτι και αν αποφασισεις να ειναι το καλυτερο

υγ
μην αγχωνεσαι για το παιδι. εσυ κανεις το καλυτερο που μπορεις και ασε τα αλλα στο θεο, στη φυση, στην επιστημη, οπου θες...
χαιρετω
Last edit: 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν by nikolas p.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": egglezos

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #131061 από nikolas p
θα ηθελα ολοι οι συναδελφοι (μελη του φορουμ), να διαβασετε το πιο πανω μηνυμα μου, γιατι καποιο εξυπνοι θα βρεθουν και θα λενε μετα οτι δεν πολυγραφω στο μελλον επειδη ημουν "βαλτός" του νικου σαμαρα.

καλα να περναμε

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.093 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ