Ενεργειακό τζάκι - Πέλλετ - Λέβητας ξύλου?

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #130919 από theoilia

COMMO 21KW έγραψε: Αν μπορώ να βοηθήσω και εγώ.

Δείτε αυτό στην έδρα μου .Τον ίδιοκτήτη το γνωρίζω προσωπικά .Παιδί μαλαμα ,Αργύρη το ελένε.

www.metergon.gr/


Στον κύκλο μου 2 ξέρω που έχουν ξυλολέβητα..Και οι 2 έχουν αυτόν και είναι πολύ ευχαριστημένοι.Ο ένας μάλιστα που έχει και τζάμπα ξύλα έχει 28 βαθμούς μέσα στο σπίτι του,δεν μπορείς να καθήσεις από την ζέστη.Πρέπει να έχει πουλήσει πολύ πράμα εδώ στην Ημαθία

φέτος καίμε πετρέλαιο...


Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #130921 από nikolas p

VOSDOGIAN έγραψε: Νικόλα ειχα ακριβως της απορίες που εκφράζεις και εσύ και αν μου τον πρότεινε οποιοσδήποτε απλά θα έφευγα,μου εκανε ομως εντύπωση γιατι μου το προτεινε η συγκεκριμένη εταιρία που ειναι μεν πανάκριβη αλλα κορυφή στα τζάκια και ειπα να παρω μια γνώμη


συνεχιζω
προσεξε κατι που θα σου πω. το θυμηθηκα απο την παλια μου δουλεια
το οτι μια καλη εταιρια ειναι καλη, τουτο δεν σημαινει οτι ολα οσα φερνει και πουλα ειναι και καλα.
μερικες φορες εχουν μια καλη προσφορα , και πουλανε καποια προϊοντα , αμφιβολης ποιοτητας σε καταναλωτες που ξερουν οτι δεν εχουν μεγαλες απαιτησεις
ετσι αν αυριο κατι στραβωσει, σου λενε: εμεις ξερεις οτι πουλαμε αυτο (το γνωστο και σωστο) , στο προτειναμε και εσυ ηθελες να γλιτωσεις λεφτα. θα σε υποστηριξουμε γιατι ειμαστε καλη εταιρια αλλα΄μην μας ζητας να κανουμε τον θερμοσιφωνα... hargassner!
και εσυ μετα εχεις μεινει με το "μπαζο" στα χερια που ναι μεν κανει την δουλιτσα του σχετικα καλουτσικα αλλά αυτο δε σημαινει οτι ειναι και αυτο που επρεπε.


φροντισε μην πληρωσεις κανα dacia οσο ενα audi στη πορεια.
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by nikolas p.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #130924 από COMMO 21KW
Στον κύκλο μου 2 ξέρω που έχουν ξυλολέβητα..Και οι 2 έχουν αυτόν και είναι πολύ ευχαριστημένοι.Ο ένας





Επίσεις εγώ γνωρίζω ένα δικό μου γνωστό που έβαλε το συγκεκριμένο ξυλολεβητα και ειναι ευχαριστημενος.
Την τελευταία φορα που μιλήσαμε και με κούρεψε (μια και είναι ο μπαρμπέρης μου),βογκούσε λιγο.
Χαμαλίκα φίλε με τα ξύλα.
Όντος εχουν πουληθεί αρκετά κομματια στην ημαθία .Έχει πιστοποίηση CE ,άρα άμα βγεί ΕΣΠΑ μπαίνεις στο πρόγραμμα (μου είχε πει εμένα ο κατασκευαστής)
Διαλέγεις και παίρνεις

Σπύρος

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #130925 από Savvas
Για όλα τα υπόλοιπα θα κρατηθώ καλύτερα... :sick:

Έχω απλά να πω ότι αναγάγουμε την καύση του ξύλου σε ποζιτρονιακή σύντηξη. Τι σου είναι η κρίση, μειώθηκαν τα κονδύλια της NASA και όλο της το προσωπικό ασχολήθηκε με τη βιομάζα. Άντε τώρα να προτείνουμε στα χωριά να καίνε μπριγκέτα απο ανθρακονήματα και κέβλαρ που είναι και state of the Art!

Φτάνουμε να προτείνουμε στα ΕΠΑΡΧΙΑΚΑ μέρη με το τσάμπα και φθηνό ξύλο, τα μηχανήματα που θα βάζαμε στο κέντρο της Στοκχόλμης για να ικανοποιήσουμε τις αυξημένες περιβαλλοντικές ευαισθησίες αστικού περιβάλλοντος και και την οικονομία καυσίμου σε επίπεδο δεκαδικού ψηφίου (που θα ήαν λογικό αν καις μπριγκέτα με 500€ τον τόνο).

Με αυτά και αυτά βάζουμε τον κόσμο που ψάχνεται για φθηνή θέρμανση να χαλάσει αστρονομικά ποσά για συστήματα με το πιο "ταπεινό¨ καύσιμο και για να χρησιμοποιήσω την "αργκώ" αυτού του νήματος "ρίχνουμε τα μερσεντέ στο χωματόδρομο".

Η τσέπη του καθενός πρέπει να είναι σεβαστή και αν έχει κάποια χρήματα τα έβγαλε με κόπο και δεν είναι ηθικό να τον παραπληροφορούμε ή να τον αποπροσανατολίζουμε εκ του πονηρού.
Το εμπόριο, είναι εμπόριο αλλά υπάρχουν και όρια κάπου... :(
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by Savvas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #130927 από nikolas p
να ρωτησω και εγω βρε παιδια αφου βλεπω οτι εχετε ασχοληθει με τον συγκεκριμενο "θερμοσιφωνολεβητα.
πως γινεται η (σωστη) απαγωγη θερμοτητας?
με το νερο να βρισκεται περιμετρικα του λεβητα? με τι επιφανεια και θερμοκρασια ανταλλαγης θερμοτητας ? εννοω δηλαδη, τι θερμοκρασια εχει η εσωτερικη λαμαρινα εν ωρα λειτουργιας? η μονη επαφη του νερου ειναι με την εσωτερικη λαμαρινα. σωστα?
για παραδειγμα στους πυρολυτικους που εχουν κεραμικα, φτανουμε ακομα και στους 1200 C. αυτη η λαμαρινα τι θερμοκρασια εχει? αναλογα θα μου πεις το τι και ποσο καις. λογικο αλλά με τι ταχυτητα κυκλοφορει το νερο το οποιο σημειωτεων απο την μια πλευρα εχει μεν την θερμανση της εσωτερικης λαμαρινας, απο την αλλη εχει επαφη με την εξωτερικη λαμαρινα του λεβητα? που ακομα και αν ειναι καλα μονωμενη, σιγουρα δεν ειναι το ιδιο με το να ειναι στο εσωτερικο χωρο ενος λεβητα
τα λεω λαθος?

ρωτω γιατι ενταξει,,, μπορει να εχει ισχυ ακομα και 80 kw απο ο,τι ειδα, αλλά με τι καταναλωση?
ο βαθμος αποδοσης φυσικα για οποιον ξερει το τι συμβαινει στην ελλαδα, ειναι μονο για να γελαμε. ακομα και αν λενε την αληθεια τους οι κατασκευαστες (που σπανιως λενε αληθεια), αυτη δε σημαινει οτι ειναι η πραγματικη αληθεια. σαν εναν κατασκευαστη που μετρουσε το βαρος του ξυλου και το συγκρινε με το βαρος της σταχτης και απο εκει εβγαζε βαθμο αποδοσης :lol:
χαχαχαχα και μετα θα εβαζε και κανα 20% παραπανω για να μην τον παρουν για φτηνοκατασκευη!

δε ξερω βρε παιδια, αυτο μου θυμιζει τις παλιες "φουφουδες" που ειχαμε στα χωρια, μονο που εχει νερο αντι για αερα
Last edit: 10 Χρόνια 3 Μήνες πριν by nikolas p.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": egglezos

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 3 Μήνες πριν #130928 από COMMO 21KW
Νόμίζω καπως έτσι έχουν τα πράγματα . Γιατί αν είχε φράγκα ο κόσμος θα έκανε μία μόνωση και θα είχε
ήσυχο το κεφάλι του. Έστω σταδικά σε 2 χρόνια.

Σπύρος

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.104 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ