Ενεργειακό τζάκι - Πέλλετ - Λέβητας ξύλου?

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #131423 από COMMO 21KW
Προσωπικά πιστεύω ότι οποιαδήποτε απόφαση πάρει κάποιος για αντικατάσταση (ή νέας) κεντρικής θέρμανσης, το πρώτο πράγματα που πρέπει να ψάξει είναι: ΕΝΤΙΜΟΤΗΤΑ, ΦΕΡΕΓΓΥΟΤΗΤΑ, ΣΥΝΈΠΕΙΑ, ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΣΜΟ, ΟΧΙ ΧΑΣΑΠΗ, και ΑΝΘΡΩΠΟ.....ΟΟΟ.

Και όλα αυτά με κεφαλαία...!

Σπύρος
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": eightball2020

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #131424 από eightball2020

Savvas έγραψε: Η λύση λέβητα ξύλου είναι αυτή που μπορεί να συνδυαστεί με περισσότερους αυτοματισμούς και πιθανές ευκολίες αλλα μπορεί να είναι απο απλή έως πολύ σύνθετη και πρέπει να συνοδέυεται απο δοχείο αδρανείας ειδικά αν μιλάμε για πυρολυτικό. Ισχύουν όσα έχουν ειπωθεί έως τώρα.

Και τότε να πούμε και μια άλλη ιδέα.
Υδραυλικό ενεργειακό τζάκι, μπορεί πολύ εύκολα να εγκατασταθεί στο σπίτι σου με δρομολόγηση των συνδέσεων απο το υπόγειο, το πετρέλαιο μπορί να διατηρηθεί ως εφεδρικό ή και για παράλληλη λειτουργία σε στιγμές που δεν μπορείς να τροφοδοτείς ξύλα, μπαίνει με απόλυτη ασφάλεια (ανοιχτό δοχείο διαστολής) και δε χρειάζεται δοχείο αδρανείας.
Η θέρμανση του σπιτιού γίνεται σύντομα (γρήγορη απόκριση συστήματος και ειδικά επειδή έχεις μονωμένο σπίτι διατηρείται πολύ εύκολα), μπορείς να συνδέσεις boiler για ΖΝΧ, ελέγχεις τις θερμοκρασίες σου με το πόσα ξύλα του βάζεις, η ποιότητα της ατμόσφαιρας διατηρείται πολύ καλή (ούτε κάπνες λόγω πόρτας, ούτε αεραγωγοί και ξηρή ατμόσφαιρα).
Έχεις και το τζάκι να το βλέπεις και να σου κάνει ατμόσφαιρα άμα το κάνεις κέφι.
Μπορείς και να το έχεις να χαζοκαίει συνέχεια και με χαμηλές θερμοκρασίες και κατανάλωση και να έχεις το σπίτι φούρνο. Μειονέκτημα σε αυτό το σένάριο, ότι κάποιος πρέπει να έχει την έννοια να ρίχνει κάθε 2 -3 ωρίτσες ένα, δύο ξύλα μέσα για συντήρηση και να σκαλίζει λίγο τη φωτιά.
Ιδιαίτεροι αυτοματισμοί βέβαια δεν παίζουν σε αυτό το σενάριο και θέλει ενασχόληση, αλλα είναι απλή και φθηνή λύση στην εγκατάσταση. Για τα πλεονακτήματα του σπιτιού σου (ισόγειο-εύκολη τροφοδοσία ξύλου και εύκολη εγκατάσταση) εγώ θα το σκεπτόμουν. Κατανάλωση κατα τα νούμερα που έδωσε ο Σάκης πιο πάνω (20-40 κιλά την ημέρα) και με ΖΝΧ.
Εγώ έχω μια τέτοια λύση σε χώρο μου στην Αθήνα και είμαι ευχαριστημένος. Και μόνο το βράδυ να το ανάβεις, πάλι ζεσταίνεσαι γρήγορα, και με ποιότητα.
Αφαίρεση στάχτης κάθε 3-4 ημέρες για 15', μια φορά το χρόνο καθάρισμα καμινάδας (30-45') και αφαίρεση πίσσας απο το θάλαμο (2 ώρες) κάθε 1-2 χρόνια.
Αν βέβαια απο την άλλη χρειάζεσαι τους αυτοματισμούς ενός λέβητα και τη μεγάλη αυτονομία, δεν είναι η λύση που ψάχνεις.

Λεβητα εντος σπιτιου,μπααα,προτιμω να βγαινω εξω.
Η σκέψη του ότι λείπουμε απο το σπίτι απο το πρωί και γυρνάω βράδυ και για να μην περιμένω να ζεστάνω το δοχείο πρωτα αλλά το σπίτι δεν υπάρχει βάνα που να την γυρνάω και να λέω τωρα ζεστανε τα σωματα κατευθείαν και μετα το δοχείο γυρνώντας ξανα την βάνα στην θέση για να ζεσταίνεις πρώτα το δοχείο?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #131425 από COMMO 21KW

COMMO 21KW έγραψε: Προσωπικά πιστεύω ότι οποιαδήποτε απόφαση πάρει κάποιος για αντικατάσταση (ή νέας) κεντρικής θέρμανσης, το πρώτο πράγματα που πρέπει να ψάξει είναι: ΕΝΤΙΜΟΤΗΤΑ, ΦΕΡΕΓΓΥΟΤΗΤΑ, ΣΥΝΈΠΕΙΑ, ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΣΜΟ, ΟΧΙ ΧΑΣΑΠΗ, και ΑΝΘΡΩΠΟ.....ΟΟΟ.

Και όλα αυτά με κεφαλαία...!


Έχω 135τμ. Εδώ και περίπου 2.5 μήνες έχω βάλει υδραυλική πελλετόσομπα είμαι μέχρι στιγμή ευχαριστημένος.
Δεν ξέρω αργότερα τι κουσούρια θα βγάλει η σόμπα γι'αυτό και δέν μπορώ να προτείνω άκόμα.
Όλη η εγκατάσταση μου βγήκε 2400 ευρώ.(με αγορά σομπας, υλικά, και 80 ευρώ τεχνικά) όλα μέσα.
θερμοκρασία σπιτιού 21-22.

Και αντί για το τζακι που έχω και δεν βλέπω φλόγα, χαζεύω τη φλόγα της σόμπας........
Μια χαρα δεν είναι;

Σπύρος

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #131427 από Savvas

Λεβητα εντος σπιτιου,μπααα,προτιμω να βγαινω εξω.
Η σκέψη του ότι λείπουμε απο το σπίτι απο το πρωί και γυρνάω βράδυ και για να μην περιμένω να ζεστάνω το δοχείο πρωτα αλλά το σπίτι δεν υπάρχει βάνα που να την γυρνάω και να λέω τωρα ζεστανε τα σωματα κατευθείαν και μετα το δοχείο γυρνώντας ξανα την βάνα στην θέση για να ζεσταίνεις πρώτα το δοχείο?


Δεκτό.
Για τα πάντα υπάρχουν υλοποιήσεις, δεν υπάρχει περιορισμός πέρα απο το κόστος.
Ο χρυσός κανόνας πάντως στις τεχνικές υλοποιήσεις είναι να διατηρούμε τις λύσεις μας όσο πιο απλές μπορούμε, χωρίς φυσικά να θυσιάζεται η ασφάλεια ή η λειτουργικότητα. Απο εκεί και πέρα το κόστος είναι η τελική παράμετρος που οδηγεί στη λύση.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #131429 από eightball2020

Savvas έγραψε:

Λεβητα εντος σπιτιου,μπααα,προτιμω να βγαινω εξω.
Η σκέψη του ότι λείπουμε απο το σπίτι απο το πρωί και γυρνάω βράδυ και για να μην περιμένω να ζεστάνω το δοχείο πρωτα αλλά το σπίτι δεν υπάρχει βάνα που να την γυρνάω και να λέω τωρα ζεστανε τα σωματα κατευθείαν και μετα το δοχείο γυρνώντας ξανα την βάνα στην θέση για να ζεσταίνεις πρώτα το δοχείο?


Δεκτό.
Για τα πάντα υπάρχουν υλοποιήσεις, δεν υπάρχει περιορισμός πέρα απο το κόστος.
Ο χρυσός κανόνας πάντως στις τεχνικές υλοποιήσεις είναι να διατηρούμε τις λύσεις μας όσο πιο απλές μπορούμε, χωρίς φυσικά να θυσιάζεται η ασφάλεια ή η λειτουργικότητα. Απο εκεί και πέρα το κόστος είναι η τελική παράμετρος που οδηγεί στη λύση.

Δλδ πόσο παραπάνω μπορεί να κοστίσει η λειτουργία που λέω?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #131430 από Savvas
Με αυτοματισμούς και ηλεκτρικές βάνες με κινητήρες αρκετά.
Χειροκίνητα ελάχιστα, αλλά κανένας σοβαρός μελετητής δεν θα το πρότεινε για λόγους ασφαλείας.
Δεν είμαι πάντως ειδικός πάνω σε αυτά που αρχίζουν να γίνονται εξειδικευμένα. Μπορείς να ζητήσεις να σου δώσουν κάποιες λύσεις οι κατάλληλοι επαγγελματίες και βλέπεις.
Last edit: 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Savvas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.081 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ