Ενεργειακό τζάκι - Πέλλετ - Λέβητας ξύλου?

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #131410 από SakiSystem

eightball2020 έγραψε: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. ειναι το email μου.
Μισο για να καταλάβω,το σωστό είναι να ζεσταίνεται πρώτο το δοχείο αδράνειας και μετά τα σώματα,σωστα?
Αλλα οι περισσότεροι επιλέγουν να ζεστένονται πρώτα τα σώματα και μετά το δοχείο,σωστα?
Πόση ώρα κανει να ζεσταθεί ενα δοχείο 750λίτρων?
Εγώ πχ κάποιες φορές πάω στην μάνα μου και όταν γυρίζω σπίτι ανάβω θέρμανση,μέσα σε μιση ώρα αρχίζει να ζεστένεται το σπίτι,αυτο πχ δεν θέλω να αλλάξει και πολύ,βεβαια υπάρχει και η λύση του ότι πριν φύγω (το πρωι δλδ 8 η ώρα)να ρίξω 5 ξυλα στο λέβητα και να ζεσταθεί το δοχείο αλλα το βραδυ στις 9 που θα γυρίσω θα έχω ζέστη?η έχοντας παράλληλα τον πετρελαίου γυρίζω τις βάνες ζεσταίνω τα σωματα και βάζω ξύλα στον ξυλολέβητα να ζεστάνω τα νερά του δοχείου,(γίνεται?)
Ανέφερα τον atmos και δεν είχα θετικά σχόλια,κάποιος που πήρε αυτον (Λέβητας Pellet/Ξύλου Atmos D 45P), του είπατε θετικά λόγια,γιατι?Επειδη κοστίζει πιο ακριβά,ιδια εταιρία δεν είναι?Πως γίνεται μια εταιρία που βρίσκεται στο χώρο 78 χρόνια να μην είναι καλη και να έχει αναπτύξει 124 τύπους λεβήτων οι λέβητες τους να εξάγονται σε 49 χώρες και σήμερα η παραγωγή τους φτάνει τις 60.000 ανα χρόνο?
Επίσης,λέω να συνδέσω παράλληλα τον λέβητα πετρελαίου αλλα να μην περνάνε τα ίδια νερά,διότι ειναι κατασκευης του 1986 οπότε ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται,μάρκας lambormini,32000 θερμίδες και βάζω και φωτο.


Σπύρο για να σε μπερδέψω πιο πολύ θα πρέπει να αποφασίσεις με ποιόν τρόπο θα ζεσταίνεσαι δηλαδή θα έχεις 24 ωρη θέρμανση ή λιγες ώρες το πρωί και δύο το απόγευμα η καθόλου το πρωί και όλο το απόγευμα χωρίς το βράδυ, κάνε και άλλους συνδυασμούς και αποφασίζεις ποιος θα είναι ο καλύτερος για σένα από εκεί θα προκύψει και η ισχύ του λέβητα και ο τρόπος που θα συνδεθεί το δοχείο.

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #131411 από eightball2020

SakiSystem έγραψε:

eightball2020 έγραψε: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. ειναι το email μου.
Μισο για να καταλάβω,το σωστό είναι να ζεσταίνεται πρώτο το δοχείο αδράνειας και μετά τα σώματα,σωστα?
Αλλα οι περισσότεροι επιλέγουν να ζεστένονται πρώτα τα σώματα και μετά το δοχείο,σωστα?
Πόση ώρα κανει να ζεσταθεί ενα δοχείο 750λίτρων?
Εγώ πχ κάποιες φορές πάω στην μάνα μου και όταν γυρίζω σπίτι ανάβω θέρμανση,μέσα σε μιση ώρα αρχίζει να ζεστένεται το σπίτι,αυτο πχ δεν θέλω να αλλάξει και πολύ,βεβαια υπάρχει και η λύση του ότι πριν φύγω (το πρωι δλδ 8 η ώρα)να ρίξω 5 ξυλα στο λέβητα και να ζεσταθεί το δοχείο αλλα το βραδυ στις 9 που θα γυρίσω θα έχω ζέστη?η έχοντας παράλληλα τον πετρελαίου γυρίζω τις βάνες ζεσταίνω τα σωματα και βάζω ξύλα στον ξυλολέβητα να ζεστάνω τα νερά του δοχείου,(γίνεται?)
Ανέφερα τον atmos και δεν είχα θετικά σχόλια,κάποιος που πήρε αυτον (Λέβητας Pellet/Ξύλου Atmos D 45P), του είπατε θετικά λόγια,γιατι?Επειδη κοστίζει πιο ακριβά,ιδια εταιρία δεν είναι?Πως γίνεται μια εταιρία που βρίσκεται στο χώρο 78 χρόνια να μην είναι καλη και να έχει αναπτύξει 124 τύπους λεβήτων οι λέβητες τους να εξάγονται σε 49 χώρες και σήμερα η παραγωγή τους φτάνει τις 60.000 ανα χρόνο?
Επίσης,λέω να συνδέσω παράλληλα τον λέβητα πετρελαίου αλλα να μην περνάνε τα ίδια νερά,διότι ειναι κατασκευης του 1986 οπότε ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται,μάρκας lambormini,32000 θερμίδες και βάζω και φωτο.


Σπύρο για να σε μπερδέψω πιο πολύ θα πρέπει να αποφασίσεις με ποιόν τρόπο θα ζεσταίνεσαι δηλαδή θα έχεις 24 ωρη θέρμανση ή λιγες ώρες το πρωί και δύο το απόγευμα η καθόλου το πρωί και όλο το απόγευμα χωρίς το βράδυ, κάνε και άλλους συνδυασμούς και αποφασίζεις ποιος θα είναι ο καλύτερος για σένα από εκεί θα προκύψει και η ισχύ του λέβητα και ο τρόπος που θα συνδεθεί το δοχείο.

Ισα ισα δεν με μπερδεύεις αλλα μου δίνεις και μένα ερώτηση,καταρχην θα μπερδευόμουν αν δεν ήξερα τις απιτήσεις μου και αν δεν ήξερα το κλίμα της περιοχής μου,θα το πάω ανάποδα,υπάρχει ξυλολέβητας ο οποίος για 12 ώρες να μην ασχολούμαι μαζί του και να μου προσφέρει θέρμανση για αυτη τη μία φορα στις 15 μέρες που θα πάω επίσκεψη στους δικούς μου?
Και έρχομαι στην ερώτηση σου,εδω στην Άρτα πχ σημερα δεν χρειάζεσαι θέρμανση(απο τις 9 το πρωι εως τις 8 τοβράδυ)το βράδυ πχ που έχω 18 βαθμους μεσα θα το έριχνα ένα άναμα τον ξυλολέβητα μέχρι τις 9 την άλλη μέρα,αυτό βέβαια το Γενάρη δεν μπορεί να γίνει διοτί θέλουμε 24ωρη θέρμανση ίσως και 18 αλλα για 6 ώρες μιας και έχω τα ξύλα δεν θα τον έκλεινα τον ξυλολέβητα,απλα τα βλεπω.
Last edit: 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν by eightball2020.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #131414 από SakiSystem
Στην ερώτηση αν υπάρχει ή όχι θα απαντήσουν αυτοί που ξέρουν καλύτερα από λέβητες εγώ έτσι αόριστα θα πω υπάρχουν τα πάντα για την επίτευξη ενός σκοπού σε οποιονδήποτε τομέα, το θέμα είναι να ξέρεις τι θέλεις και πώς θα το κάνεις, και αν δεν μπορείς να το κάνεις λόγω οικονομικού συμβιβάζεσαι με μία ενδιάμεση λύση.
Θα μεταφέρω το παράδειγμά σου εδώ στην Θεσσαλονίκη σήμερα στην περιοχή μου έφτασε 16 C° εχθές 17 C° ενώ τα βράδια κυμαίνεται στους 8 C°, μέσα στο σπίτι διατηρώ 22.6 C° την ημέρα και το βράδυ 21.6 C° η κατανάλωσή μου είναι πάρα πολύ μικρή. Το δοχείο αδράνειας είναι παράλληλα με τα σώματα μέχρι εδώ καλά δεν έχω πρόβλημα, ας πούμε πως προχθές τον έσβησα και αύριο που θα κάνει ψόφο τον ανάβω, το δοχείο αδράνειας έχει χάσει μέσα σε τρις μέρες αρκετή ενέργεια (αναφέρομαι στο δικό μου γιατί υπάρχουν και καλύτερα δοχεία ακόμη και με πτώση μικρότερη από 1C° το 24 άωρο με τιμές που φτάνουν 2000€/1000 λίτρα) οπότε ο λέβητας έχει περισσότερα νερά να ζεστάνει άρα θα αργήσει να ζεστάνει το σπίτι μου, αν δούλευα έτσι μόνιμα δηλαδή όποτε έχει 15 C° έξω να τον σβήνω θα έκανα αυτό του 99% του Σαμαρά θα έδινα πρώτα στο σπίτι και αφού γέμιζε το σπίτι τότε θα έδινα στο αδράνειας, δεν σταματώ όμως την θέρμανση ποτέ την περίοδο του χειμώνα γι΄ αυτό θεωρώ περιττό το επιπρόσθετο έξοδο για να πετύχω πρώτα θέρμανση χώρου και μετά δοχείου. Από την πρώτη μέρα που θα ανάψω, το δοχείο είναι πάντα ζεστό είτε θέλει το σπίτι είτε όχι. Επίσης πρέπει να λάβεις υπ΄ όψιν ότι η ταχύτητα του ξύλου και του πέλλετ δεν είναι ίδια με του πετρελαίου.
Πιστεύω πως πρέπει πρώτα να καταλήξεις πως θα δουλεύει και σύμφωνα με αυτό να αναζητήσεις τον οικονομικότερο και πιο απροβλημάτιστο τρόπο για να το πετύχεις.

Και εγώ ξέρω κάποιους με χυτούς ξυλολέβητες από Βουλγαρία των 1000€ χωρίς αδράνειας, με τα νερά μόνιμα στους 50C° και μόνιμο κυκλοφορητή και μέσα στην κάπνα ο θάλαμος και κάθε δυο τρις ώρες γέμισμα, στο σπίτι μέσα όμως 25 C° σκάς, 100 τ.μ. με 5 τόνους(400€) ξύλα φρέσκα-φρέσκα βγαίνει ο χειμώνας.

Το οικονομικό είναι το πρώτο που μας οδηγεί.

Ελπίζω να πρόσθεσα κάτι σ΄ αυτό που αναζητάς.
Και δεν είμαι μηχανολόγος είμαι παθών.

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384
Last edit: 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν by SakiSystem.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #131416 από eightball2020

SakiSystem έγραψε:

eightball2020 έγραψε: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε. ειναι το email μου.
Μισο για να καταλάβω,το σωστό είναι να ζεσταίνεται πρώτο το δοχείο αδράνειας και μετά τα σώματα,σωστα?
Αλλα οι περισσότεροι επιλέγουν να ζεστένονται πρώτα τα σώματα και μετά το δοχείο,σωστα?
Πόση ώρα κανει να ζεσταθεί ενα δοχείο 750λίτρων?
Εγώ πχ κάποιες φορές πάω στην μάνα μου και όταν γυρίζω σπίτι ανάβω θέρμανση,μέσα σε μιση ώρα αρχίζει να ζεστένεται το σπίτι,αυτο πχ δεν θέλω να αλλάξει και πολύ,βεβαια υπάρχει και η λύση του ότι πριν φύγω (το πρωι δλδ 8 η ώρα)να ρίξω 5 ξυλα στο λέβητα και να ζεσταθεί το δοχείο αλλα το βραδυ στις 9 που θα γυρίσω θα έχω ζέστη?η έχοντας παράλληλα τον πετρελαίου γυρίζω τις βάνες ζεσταίνω τα σωματα και βάζω ξύλα στον ξυλολέβητα να ζεστάνω τα νερά του δοχείου,(γίνεται?)
Ανέφερα τον atmos και δεν είχα θετικά σχόλια,κάποιος που πήρε αυτον (Λέβητας Pellet/Ξύλου Atmos D 45P), του είπατε θετικά λόγια,γιατι?Επειδη κοστίζει πιο ακριβά,ιδια εταιρία δεν είναι?Πως γίνεται μια εταιρία που βρίσκεται στο χώρο 78 χρόνια να μην είναι καλη και να έχει αναπτύξει 124 τύπους λεβήτων οι λέβητες τους να εξάγονται σε 49 χώρες και σήμερα η παραγωγή τους φτάνει τις 60.000 ανα χρόνο?
Επίσης,λέω να συνδέσω παράλληλα τον λέβητα πετρελαίου αλλα να μην περνάνε τα ίδια νερά,διότι ειναι κατασκευης του 1986 οπότε ποτέ δεν ξέρεις τι γίνεται,μάρκας lambormini,32000 θερμίδες και βάζω και φωτο.


Σπύρο για να σε μπερδέψω πιο πολύ θα πρέπει να αποφασίσεις με ποιόν τρόπο θα ζεσταίνεσαι δηλαδή θα έχεις 24 ωρη θέρμανση ή λιγες ώρες το πρωί και δύο το απόγευμα η καθόλου το πρωί και όλο το απόγευμα χωρίς το βράδυ, κάνε και άλλους συνδυασμούς και αποφασίζεις ποιος θα είναι ο καλύτερος για σένα από εκεί θα προκύψει και η ισχύ του λέβητα και ο τρόπος που θα συνδεθεί το δοχείο.

Ισα ισα δεν με μπερδεύεις αλλα μου δίνεις και μένα ερώτηση,καταρχην θα μπερδευόμουν αν δεν ήξερα τις απιτήσεις μου και αν δεν ήξερα το κλίμα της περιοχής μου,θα το πάω ανάποδα,υπάρχει ξυλολέβητας ο οποίος για 12 ώρες να μην ασχολούμαι μαζί του?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #131417 από Savvas
Η λύση λέβητα ξύλου είναι αυτή που μπορεί να συνδυαστεί με περισσότερους αυτοματισμούς και πιθανές ευκολίες αλλα μπορεί να είναι απο απλή έως πολύ σύνθετη και πρέπει να συνοδέυεται απο δοχείο αδρανείας ειδικά αν μιλάμε για πυρολυτικό. Ισχύουν όσα έχουν ειπωθεί έως τώρα.

Και τότε να πούμε και μια άλλη ιδέα.
Υδραυλικό ενεργειακό τζάκι, μπορεί πολύ εύκολα να εγκατασταθεί στο σπίτι σου με δρομολόγηση των συνδέσεων απο το υπόγειο, το πετρέλαιο μπορί να διατηρηθεί ως εφεδρικό ή και για παράλληλη λειτουργία σε στιγμές που δεν μπορείς να τροφοδοτείς ξύλα, μπαίνει με απόλυτη ασφάλεια (ανοιχτό δοχείο διαστολής) και δε χρειάζεται δοχείο αδρανείας.
Η θέρμανση του σπιτιού γίνεται σύντομα (γρήγορη απόκριση συστήματος και ειδικά επειδή έχεις μονωμένο σπίτι διατηρείται πολύ εύκολα), μπορείς να συνδέσεις boiler για ΖΝΧ, ελέγχεις τις θερμοκρασίες σου με το πόσα ξύλα του βάζεις, η ποιότητα της ατμόσφαιρας διατηρείται πολύ καλή (ούτε κάπνες λόγω πόρτας, ούτε αεραγωγοί και ξηρή ατμόσφαιρα).
Έχεις και το τζάκι να το βλέπεις και να σου κάνει ατμόσφαιρα άμα το κάνεις κέφι.
Μπορείς και να το έχεις να χαζοκαίει συνέχεια και με χαμηλές θερμοκρασίες και κατανάλωση και να έχεις το σπίτι φούρνο. Μειονέκτημα σε αυτό το σένάριο, ότι κάποιος πρέπει να έχει την έννοια να ρίχνει κάθε 2 -3 ωρίτσες ένα, δύο ξύλα μέσα για συντήρηση και να σκαλίζει λίγο τη φωτιά.
Ιδιαίτεροι αυτοματισμοί βέβαια δεν παίζουν σε αυτό το σενάριο και θέλει ενασχόληση, αλλα είναι απλή και φθηνή λύση στην εγκατάσταση. Για τα πλεονακτήματα του σπιτιού σου (ισόγειο-εύκολη τροφοδοσία ξύλου και εύκολη εγκατάσταση) εγώ θα το σκεπτόμουν. Κατανάλωση κατα τα νούμερα που έδωσε ο Σάκης πιο πάνω (20-40 κιλά την ημέρα) και με ΖΝΧ.
Εγώ έχω μια τέτοια λύση σε χώρο μου στην Αθήνα και είμαι ευχαριστημένος. Και μόνο το βράδυ να το ανάβεις, πάλι ζεσταίνεσαι γρήγορα, και με ποιότητα.
Αφαίρεση στάχτης κάθε 3-4 ημέρες για 15', μια φορά το χρόνο καθάρισμα καμινάδας (30-45') και αφαίρεση πίσσας απο το θάλαμο (2 ώρες) κάθε 1-2 χρόνια.
Αν βέβαια απο την άλλη χρειάζεσαι τους αυτοματισμούς ενός λέβητα και τη μεγάλη αυτονομία, δεν είναι η λύση που ψάχνεις.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #131421 από eightball2020

SakiSystem έγραψε: Στην ερώτηση αν υπάρχει ή όχι θα απαντήσουν αυτοί που ξέρουν καλύτερα από λέβητες εγώ έτσι αόριστα θα πω υπάρχουν τα πάντα για την επίτευξη ενός σκοπού σε οποιονδήποτε τομέα, το θέμα είναι να ξέρεις τι θέλεις και πώς θα το κάνεις, και αν δεν μπορείς να το κάνεις λόγω οικονομικού συμβιβάζεσαι με μία ενδιάμεση λύση.
Θα μεταφέρω το παράδειγμά σου εδώ στην Θεσσαλονίκη σήμερα στην περιοχή μου έφτασε 16 C° εχθές 17 C° ενώ τα βράδια κυμαίνεται στους 8 C°, μέσα στο σπίτι διατηρώ 22.6 C° την ημέρα και το βράδυ 21.6 C° η κατανάλωσή μου είναι πάρα πολύ μικρή. Το δοχείο αδράνειας είναι παράλληλα με τα σώματα μέχρι εδώ καλά δεν έχω πρόβλημα, ας πούμε πως προχθές τον έσβησα και αύριο που θα κάνει ψόφο τον ανάβω, το δοχείο αδράνειας έχει χάσει μέσα σε τρις μέρες αρκετή ενέργεια (αναφέρομαι στο δικό μου γιατί υπάρχουν και καλύτερα δοχεία ακόμη και με πτώση μικρότερη από 1C° το 24 άωρο με τιμές που φτάνουν 2000€/1000 λίτρα) οπότε ο λέβητας έχει περισσότερα νερά να ζεστάνει άρα θα αργήσει να ζεστάνει το σπίτι μου, αν δούλευα έτσι μόνιμα δηλαδή όποτε έχει 15 C° έξω να τον σβήνω θα έκανα αυτό του 99% του Σαμαρά θα έδινα πρώτα στο σπίτι και αφού γέμιζε το σπίτι τότε θα έδινα στο αδράνειας, δεν σταματώ όμως την θέρμανση ποτέ την περίοδο του χειμώνα γι΄ αυτό θεωρώ περιττό το επιπρόσθετο έξοδο για να πετύχω πρώτα θέρμανση χώρου και μετά δοχείου. Από την πρώτη μέρα που θα ανάψω, το δοχείο είναι πάντα ζεστό είτε θέλει το σπίτι είτε όχι. Επίσης πρέπει να λάβεις υπ΄ όψιν ότι η ταχύτητα του ξύλου και του πέλλετ δεν είναι ίδια με του πετρελαίου.
Πιστεύω πως πρέπει πρώτα να καταλήξεις πως θα δουλεύει και σύμφωνα με αυτό να αναζητήσεις τον οικονομικότερο και πιο απροβλημάτιστο τρόπο για να το πετύχεις.

Και εγώ ξέρω κάποιους με χυτούς ξυλολέβητες από Βουλγαρία των 1000€ χωρίς αδράνειας, με τα νερά μόνιμα στους 50C° και μόνιμο κυκλοφορητή και μέσα στην κάπνα ο θάλαμος και κάθε δυο τρις ώρες γέμισμα, στο σπίτι μέσα όμως 25 C° σκάς, 100 τ.μ. με 5 τόνους(400€) ξύλα φρέσκα-φρέσκα βγαίνει ο χειμώνας.

Το οικονομικό είναι το πρώτο που μας οδηγεί.

Ελπίζω να πρόσθεσα κάτι σ΄ αυτό που αναζητάς.
Και δεν είμαι μηχανολόγος είμαι παθών.

Καταλαβαίνω τι λές και πολυ καλά τα λες.
Γιατι το λές αυτο:¨γι΄ αυτό θεωρώ περιττό το επιπρόσθετο έξοδο για να πετύχω πρώτα θέρμανση χώρου και μετά δοχείου¨,το δοχείο σου παρέχει και οικονομία,διότι μπορεί την πρώτη μέρα να ζεσταθούν πρώτα τα σώματα και μετά το δοχείο αλλα τις επόμενες μέρες το δοχείο είναι αυτο που κρατάει τα σώματα σου ζεστα και κάνεις και οικονομία στην καύση και δεν είσαι και κάθε 2 ωρες να βγαινεις να βάζεις ξύλα.
Θα το πάω λίγο ξανα και ελπίζω να μην με βρίσετε.
Σαλόνι: iv-18φ-1μ και iv-20φ-1μ (33 τμ)
Χωλ: iii-20φ-1μ (5τμ)
Κουζίνα: 0,90*0,7*0,15 (14τμ)
Διαδρομος: iii-10φ-1μ (6,5tm)
Παιδικό: iv-20φ-1μ (8,5 τμ)
Μπάνιο: 1,5*ο,45 κρεμάστρα (3τμ)
Δωμάτιο: iii-18φ-1μ (7,5τμ)
Δωμάτιο: iv-20-1μ (10τμ)
Με βάση τον υπολογισμό που μου έδωσε κάποιος τα σώματα μου αποδίδουν 24000 θερμίδες(λογικά,θέλω και την άποψη σας),ο λέβητας μου γράφει 32.000θερμίδες. Αν πχ ξόδεψα σε πετρέλαιο 2200λιτρα για το χειμώνα τότε,2.200Lt σημαίνει (θερμογόνο δύναμη πετρελαίου 11,9kw) βλέπε ισχύς καυστήρων. 2.200x11,9kw=26.180kw επειδή στην καύση υπάρχουν απώλειες και ένας μέσος λέβητας έχει απόδοση 85% σημαίνει 26.180kwx85%=22.253kw λοιπόν για 150 μέρες χειμώνα 22.253:150=148kw ανά ημέρα μέσο όρο διά 24 ώρες 148:24=6.2kw την ώρα.
ΟΡΙΣΤΕ!
Άρα χρειάζομαι ένα καυστήρα 6,2kw που να δουλεύει συνεχώς η καλύτερα επειδή υπάρχουν διακυμάνσεις επί 2=12,4kw. Άντε 15Kw κι είμαι ήσυχος στους -5ο. Γιατί και 2500Lt να καίω το αποτέλεσμα είναι 7kw. Με τίποτα δε βγαίνει 40kw όπως πολλοί έχουμε ή νομίζουμε ότι έχουμε.
η μέγιστη ισχύς καυστήρα για ένα παρόμοιο σπίτι στη Γερμανία – Βέλγιο ή την Τσεχία δεν υπερβαίνει τα 20kw με θερμοκρασίες χειμώνα στο -20ο για πολλές μέρες (χειρότερα από Φλώρινα και Γρεβενά)
Σαν σκέψη ισχύει?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.083 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ