Ενεργειακό τζάκι - Πέλλετ - Λέβητας ξύλου?

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #131355 από kosmidis80
Στειλε μου πμ ή email για να σου δωσω προγραμματακι να υπολογισεις (οχι με ακριβεια φυσικα, αλλα θα εχεις εναν μπουσουλα)
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": eightball2020

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #131387 από Savvas
Θα πρέπει να λάβεις υπόψη και κάποιες λεπτομέρειες για τις συνήθειες λειτουργίας της θέρμανσης στο σπίτι για τα προσεχή 5-10 χρόνια.
Δηλαδή πέρα απο την εξασφάλιση των ζητήματων ασφάλειας, αν θέλετε αδιάλειπτη ή διακοπτόμενη θέρμανση.
Π.χ. αν λείπετε όλη μέρα απο το σπίτι και γυρίζετε απόγευμα, ή αν λείπετε σαβ/κα ή σε ολιγοήμερες περιόδους και πόσο γρήγορα θέλετε να αντιδρά με τη θερμική αδράνεια του στη λειτουργία του λέβητα.

Με μεγάλα δοχεία, όπως κάπου αναφέρθηκε νωρίτερα, μπορείς να πετυχαίνεις μεγάλυτερη αυτονομία αλλά θα πρέπει να φροντίζεις να διατηρείς το δοχείο σε κατάσταση ετοιμότητας. Όσο αργεί να κρυώσει ένα μεγάλο δοχείο, άλλο τόσο αργεί και να ζεσταθεί.
Μικρότερο δοχείο ίσον γρηγορότερη θέρμανση του συστήματος.
Πρέπει να δεις τι ικανοποιεί καλύτερα τις συνήθειες σας και ποιό τίμημα θες να "πληρώσεις". Αυξημένο κόστος και αργή ανταπόκριση του συστήματος ή συχνότερα γεμίσματα και μικρότερη αυτονομία?

Επίσης πρέπει να δεις αν θες να διατηρήσεις το σύστημα πετρελαίου ως εφεδρικό και πως αυτό θα συνδεθεί (πιθανά μια παράλληλη σύνδεση με έναν πλακοειδή εναλλάκτη ή με μια έξτρα σερπατίνα στο δοχείο αδρανείας).

Για ΖΝΧ, με το tank in tank πρέπει να δεις πως θα καλύπτεσαι το καλοκαίρι είναι καλή και στιβαρή λύση άλλα αρκετά πιο απαιτητική στην υλοποίηση.
Μια λύση με boiler απο την άλλη, μπορεί να προσφέρει μεγαλύτερη ευελιξία και αρκετά χαμηλότερο κόστος εγκατάστασης.

Όλα γίνονται και υπάρχουν αρκετοί τρόποι να πετύχεις παραπλήσιο αποτέλεσμα με διαφορετικές μεθόδους. Έχεις ακόμα αρκετό δρόμο μπροστά σου ώστε να βρεις το βέλτιστο για εσάς. Καλό ψάξιμο.
Last edit: 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Savvas.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": eightball2020

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #131390 από egglezos

Savvas έγραψε: Με μεγάλα δοχεία, όπως κάπου αναφέρθηκε νωρίτερα, μπορείς να πετυχαίνεις μεγάλυτερη αυτονομία αλλά θα πρέπει να φροντίζεις να διατηρείς το δοχείο σε κατάσταση ετοιμότητας. Όσο αργεί να κρυώσει ένα μεγάλο δοχείο, άλλο τόσο αργεί και να ζεσταθεί.
Μικρότερο δοχείο ίσον γρηγορότερη θέρμανση του συστήματος.
Πρέπει να δεις τι ικανοποιεί καλύτερα τις συνήθειες σας και ποιό τίμημα θες να "πληρώσεις". Αυξημένο κόστος και αργή ανταπόκριση του συστήματος ή συχνότερα γεμίσματα και μικρότερη αυτονομία?


το ίδιο λάθος έκανε και ο Χρήστος στο ποστάρισμα 130665 στην σελίδα 3 και απαντήθηκε ήδη σε αυτό το νήμα. Αν κάνεις σωστά την εγκατάσταση, βάλε και 500,000 λίτρα δοχείο...το σπίτι στον ίδιο χρόνο θα το θερμάνεις.

Savvas έγραψε: Επίσης πρέπει να δεις αν θες να διατηρήσεις το σύστημα πετρελαίου ως εφεδρικό και πως αυτό θα συνδεθεί (πιθανά μια παράλληλη σύνδεση με έναν πλακοειδή εναλλάκτη ή με μια έξτρα σερπατίνα στο δοχείο αδρανείας).


δεν χρειάζεται τίποτα. 2 βάνες θέλει μόνο ή μια τρίοδη.

Αν ο κάθε πελάτης μπορούσε να μάθει μέσα από τα φόρουμ πώς θα κάνει σωστά μια εγκατάσταση θέρμανσης, τότε πολλοί επαγγελματίες δεν θα είχαν λόγο ύπαρξης, και όσο ο καθένας εξακολουθεί να απαντάει το μακρύ του και το κοντό του με βάση αυτά που νομίζει ότι ξέρει (στην Ελλάδα όλοι είμαστε - εμού συμπεριλαμβανομένου - φωστήρες επί παντός επιστητού) δεν θα βγαίνει άκρη για κανέναν. Μόνο μπερδέυετε τους αναγνώστες.

Σας παρακαλώ, από την στιγμή που δεν μπορεί να γίνει αλλιώς, προτείνω ... να σκέφτεστε πρίν απαντάτε... (όλοι - δεν στοχοποιώ κανέναν, γενικά το λέω)

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #131397 από Savvas
Διαφωνώ απόλυτα μαζί σου σε αυτό που λες. Αναφέρομαι ξεκάθαρα ότι έχει να κάνει με τον τρόπο χρήσης της κεντρικής θέρμανσης. Όπως πολύ καλά γνωρίζεις άλλο πράγμα είναι η συνεχής λειτουργία άλλο η διαλείπουσα. Ακόμα και απο το πάνω μέρος του δοχείου να παίρνεις είναι άλλη η λογική λειτουργίας και η βέλτιστη υλοποίηση θα διαφέρει.

Προσωπικά δεν γνωρίζω πως θα ήθελε ο Οκτάμπαλος να λειτουργεί η θέρμανση στο σπίτι του, αν εσύ το γνωρίζεις τότε δεν θα επιμείνω.

Γνωρίζεις επίσης πολύ καλά ότι υπάρχουν αρκετοί τρόποι υλοποίησης για το ίδιο πράγμα. Το ποιός είναι ο καλύτερος έχει να κάνει με το συνολικό σχεδιασμό της εγκατάστασης. Δεν καταλαβαίνω πως αναφέρεσαι με μονοσήμαντο τρόπο. Αν έχεις σχεδιάσει κάποια λύση για αυτόν με αυτό τον τρόπο μπράβο. Δεν σημαίνει ότι δεν υπάρχουν άλλοι τρόποι υλοποίησης. Δεν σε καταλαβαίνω τι θες να μου πεις.

Εγώ δεν του έδωσα σχέδιο εγκατάστασης με το μακρύ μου και το κοντό μου, όπως ισχυρίζεσαι άλλα κάποιες ιδέες για κατευθυντήριες γραμμές, ούτε αναίρεσα την αξία και τη χρησιμότητα των αρμοδίων επαγγελματιών. Ακριβώς το αντίθετο μάλιστα πιστεύω και εκφράζω. Αν θεωρείς ότι θέλεις να σηκώσεις τους τόνους στον απόηχο των περασμένων εδώ είμαστε. Κανείς όμως δεν θα βγει κερδισμένος απο αυτό....

Υ.Γ. Υπάρχει δηλαδή τρόπος παράλληλης (όχι με εναλλαγή πηγής) λειτουργίας λέβητα πετρελαίου χωρίς χρήση εναλλάκτη ή σερπαντίνας χωρίς να μπλέκονται τα νερά των δύο καυστήρων μόνο με μια τρίοδη ή δύο βάνες? Θα ήταν πράγματι ενδιαφέρον, αν θα ήθελες (ειλικρινά το λέω) θα μπορούσες να το μοιραστείς με το φορουμ?
Last edit: 10 Χρόνια 2 Μήνες πριν by Savvas.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #131398 από egglezos

Savvas έγραψε: Προσωπικά δεν γνωρίζω πως θα ήθελε ο Οκτάμπαλος να λειτουργεί η θέρμανση στο σπίτι του, αν εσύ το γνωρίζεις τότε δεν θα επιμείνω.


επειδή μιλάμε για οικιακή εγκατάσταση, θα σου πώ ότι 99% των οικιακών εγκατάστασεων που έχω κάνει εγώ, θέλουν πρώτα να ζεσταίνονται και μετά να αποθηκεύουν...τί να κάνουμε, εσύ μας κάλυψες και το 1%.

Savvas έγραψε: Εγώ δεν του έδωσα σχέδιο εγκατάστασης με το μακρύ μου και το κοντό μου, όπως ισχυρίζεσαι άλλα κάποιες ιδέες για κατευθυντήριες γραμμές, ούτε αναίρεσα την αξία και τη χρησιμότητα των αρμοδίων επαγγελματιών. Ακριβώς το αντίθετο μάλιστα πιστεύω και εκφράζω. Αν θεωρείς ότι θέλεις να σηκώσεις τους τόνους στον απόηχο των περασμένων εδώ είμαστε. Κανείς όμως δεν θα βγει κερδισμένος απο αυτό....


Σαφώς και δεν θέλω να ανεβάσω τους τόνους. Ήλπιζα όμως, ότι κάτι θα έμενε...μάταια.

Savvas έγραψε: Υ.Γ. Υπάρχει δηλαδή τρόπος παράλληλης (όχι με εναλλαγή πηγής) λειτουργίας λέβητα πετρελαίου χωρίς χρήση εναλλάκτη ή σερπαντίνας χωρίς να μπλέκονται τα νερά των δύο καυστήρων μόνο με μια τρίοδη ή δύο βάνες? Θα ήταν πράγματι ενδιαφέρον, αν θα ήθελες (ειλικρινά το λέω) θα μπορούσες να το μοιραστείς με το φορουμ?


Και βέβαια υπάρχει τρόπος παράλληλης λειτουργίας λέβητα πετρελαίου χωρίς χρήση εναλλάκτη... "μπλέκεις" τα νερά. γιατί αγαπητέ μου σε πειράζει να μπλέξεις τα νερά του λέβητα πετρελαίου με της βιομάζας? Μήπως έχεις σε κάποιο σύστημα γλυκόλη? Τί θα πάθεις?

It would be possible to describe everything scientifically, but it would make no sense; it would be without meaning, as if you described a Beethoven symphony as a variation of wave pressure. - Albert Einstein

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 2 Μήνες πριν #131399 από SakiSystem
Κύριε Σαμαρά όσα έχετε γράψει κατά καιρούς για τα δοχεία αδράνειας, θεωρητικά πράγματι έτσι είναι και αυτό δεν το λέω για να σας επιβραβεύσω, και για να σας προλάβω, σήμερα η πρόσβαση στην γνώση και την πληροφορία είναι πιο εύκολη από τα χρόνια που σπουδάζαμε, έτσι δεν έμεινα μόνο σε αυτά που είπατε εσείς για τα δοχεία αδράνειας για να συμφωνήσω μαζί σας, πρακτικά όμως τείνω να ασπάζομαι περισσότερο τα λεγόμενα του Χρήστου και του Σάββα γιατί πράγματι ένα δοχείο αδράνειας δεν δεσμεύεται αποκλειστικά με το θεώρημα που αναπτύξατε. Αλίμονο αν στο φόρουμ αυτό δεν είχαν δικαίωμα οι μη πτυχιούχοι μηχανικοί χρήστες να αναφέρονται σε τεχνικά ζητήματα. Και αν ένας πελάτης αναζητεί μόνο μέσα από ένα φόρουμ λύση να με συμπαθάτε κάνει τραγικό λάθος αν και δεν νομίζω να υπάρχουν πολλοί τέτοιοι.

Γηράσκω δ' αεί πολλά διδασκόμενος.
Σόλων ο Αθηναίος

www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=40367&Itemid=384

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.085 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ