Πόσο χρεώνει ενας υδραυλικός για την εγκατάσταση;

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #27906 από Asteris
Δυστυχώς δεν συννενοηθήκανε καλά από ότι φαίνεται οι πελάτες σου Χρηστο. 3 ηλιακούς Pyramis πήραμε στο συγκρότημα, έναν τον δικό μου πέρυσι και δύο οι γείτονες φέτος, και οι τρεις ανεβήκαν στην σκεπή κατευθείαν με το γερανό, 35€ μαζί με την μεταφορά από το Leroy. Στην πόρτα με φορτηγάκι ήταν 20€. Του ενός ήρθε από λάθος με φορτηγάκι και μετά από 2 μέρες ήρθε ο γερανός και τον ανέβασε σκεπή χωρίς έξτρα χρέωση.

Την δυνατότητα αυτήν δεν την ξέρουν όλοι οι υπάλληλοι του Leroy, πρέπει να συννενοηθείς με την ίδια την μεταφορική...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #27922 από χρηστος8

Asteris έγραψε: Δυστυχώς δεν συννενοηθήκανε καλά από ότι φαίνεται οι πελάτες σου Χρηστο. 3 ηλιακούς Pyramis πήραμε στο συγκρότημα, έναν τον δικό μου πέρυσι και δύο οι γείτονες φέτος, και οι τρεις ανεβήκαν στην σκεπή κατευθείαν με το γερανό, 35€ μαζί με την μεταφορά από το Leroy. Στην πόρτα με φορτηγάκι ήταν 20€. Του ενός ήρθε από λάθος με φορτηγάκι και μετά από 2 μέρες ήρθε ο γερανός και τον ανέβασε σκεπή χωρίς έξτρα χρέωση.

Την δυνατότητα αυτήν δεν την ξέρουν όλοι οι υπάλληλοι του Leroy, πρέπει να συννενοηθείς με την ίδια την μεταφορική...




Και που να το ξερει ο πελατης αυτο ρε Αστερη;;; ξεκαθαρα ζητηθηκε η απευθειας μεταφορα στην σκεπη και ο υπαλληλος ξερα μας ειπε δεν υπαρχει αυτη η δυνατοτητα.
Τα κενα συντονισμου ενος πολυκαταστηματος σαν το λεροι ειναι φανερα...εδω ενα μηνα μετα που πηρα και εβαλα το τζακι μου με πηραν τηλεφωνο οτι ηρθε...
Το κακο ειναι οτι αυτο αποβαινει παντα σε ζημια στην τσεπη του πελατη χωρις να το ξερει κιολας.
Σαν να λεμε εχω συνεταιρο υδραυλικο που σου λεει τιμη για την ταδε δουλεια 800 ευρω κι εγω να σου πω για την ιδια 1000 :woohoo: :woohoo:



Κύριε Ιησού Χριστέ Υιέ Θεού ελέησον με τον αμαρτωλό

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #27924 από Asteris
Είναι γνωστό το πρόβλημα αυτό στα πολυκαταστήματα, αρκετές φορές δεν υπάρχει υπάλληλος με την κατάλληλη ειδίκευση, ή ενημέρωση, οι περισσότεροι θέλουν να κάνουν το οχτάωρό τους και να φύγουν. Σε όσες δουλειές κι αν ήμουνα, πάντα το είχα σαν αρχή, ότι υπάλληλος που δεν του δίνεις κίνητρο να τζιράρει παραπάνω, αν μπορεί, δεν θα τζιράρει...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #28017 από aithio
Αστέρη όσο καλά ξέρεις από τζάκια τόσο δεν ξέρεις από ελεύθερο επάγγελμα φίλε μου και γράφεις πράγματα και ανακρίβειες που δεν περίμενα απο σένα να τα γράψεις.
Το ΤΕΒΕ μου είναι 500€ τον μήνα.
Η Βενζίνα μου είναι 300-400€ τον μήνα.+ 600 ασφάλεια τον χρόνο
Η εφορία μου 1000-2000€ τον χρόνο.
Τα εργαλεία και τα αναλώσιμα 1000€ τον χρόνο
Ο λογιστής 1000€ τον χρόνο.
Ο βοηθός μου κοστίζει 13000 τον χρόνο.
Οι μέρες που δουλεύω και βγάζω μεροκάματο είναι 250 μέρες
Οι ώρες που δουλεύω όμως αναλογούν σε 350 μέρες.
Δουλεία είναι και η προμήθεια υλικών.
Δουλειά είναι και το να πας να δεις 10αδες δουλειές για να πάρεις 1.
Μιλάμε για πολλές ώρες.

Το φορτηγάκι της δουλειάς μου κόστισε 20.000 ευρώ και το ξεχρέωνα για 6 χρόνια.
Τωρα που το ξεχρέωσα έγινε μπουρδέλο.
Τα εργαλεία που έχω πάρει πάνω 14000€
Πέρσι μου τα έκλεψαν 3 φορές με απώλειες 5000€

Αν έρθω εγώ και σου βάλω έναν ηλιακό για 70 € όπως θες εσύ απλά καταστράφηκα.
Στο ελεύθερο επάγγελμα η τοποθέτηση ενός ηλιακού με κάποια άλλο μερεμέτι για συμπλήρωμα έχει νόημα...
Αλλά η τοποθέτηση ενός ηλιακού μπορεί να σου κλείσει όλη την άλλη μέρα και με τα 70 € δεν έχει βγάλει ούτε τα πάγια της μέρας.
Το 80% των υδραυλικών σήμερα έχουν απλήρωτες τις ασφαλιστικές τους εισφορές.
Ενα μεγάλο μέρος απο αυτούς φεύγουν απο το ΤΕΒΕ δουλεύουν μαύρα και είναι ανασφάλιστοι.
Στην Αγγλία στην Γερμανία και σε όλες τις δυτικές χώρες ο υδραυλικός βγάζει τόσα που μπορεί να ζει ικανοποιητικά και να αποδίδει φόρο 30-40%
Στην Αγγλία στην Γερμανία μια τοποθέτηση ηλιακού κοστίζει 300€ και άνω.
Και τελος το επάγγελμα του υδραυλικού έχει μερομήνια λήξης στα 55. Από και πέρα φυτοζωής αν δεν έχει καταφέρει να γίνεις μεγάλος εργολάβος.
Μην συγκινείς τον υπάλληλο μίας εταιρίας με τον ελεύθερο επαγγελματία.
Και άμα είναι τόσο λόρδοι οι υδραυλικοί στην Ελλάδα γιατί δεν κάνετε και τα παιδιά σας υδραυλικούς.
Δεν θέλετε τα παιδιά σας να ζούνε σαν Λόρδοι;
Ελα 1 μήνα μαζί μου να δουλέψεις να δεις την γλύκα απο κοντα και θα δούμε αν θα ξαναεγραφες αυτά που έγραψες παραπάνω φίλε μου Αστέρη.

Gregori
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by aithio.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #28024 από Asteris
Ένα τηλέφωνο τον πήρα, του είπα Τρίτη 9 το πρωί να είναι σπίτι μου. Δεν ήρθε 10 φορές, το ξέρει το σπίτι, αυτός έκανε τα υδραυλικά. Μένει 500 μέτρα από μένα, έκαψε 10 λεπτά πετρέαλαιο. Ήρθε και ανέβηκε σκεπή, όπου ο γερανός ξεφόρτωσε τον ηλιακό πάνω στην έτοιμη βάση. Υλικά, 4 μέτρα κοιλοδοκός, 4 βίδες και παξιμάδια, 30 μέτρα αμόνωτη σωλήνα, 5 μέτρα αρμαφλέξ, δύο βάνες, μιά φαρδιά κολλητική ταινία. Μία και μισή το μεσημέρι όλα έτοιμα. 200€ μαύρα. Γειά σας...

Όπως είπα, ήταν να κάνει άλλους δύο ηλιακούς, τους έχασε. Ο ένας έγινε από τον ίδιο τον ιδιοκτήτη, ο άλλος από άλλον υδραυλικό που πήρε 110€ μαύρα.

Πριν 2-3 χρόνια τα διακόσια τα έδινα χωρίς καν να τα κοιτάξω. Σήμερα αν ήταν να βάλω ηλιακό, αν ήθελε κάποιος υδραυλικός να κάνει δουλειά με 100-120€, θα τα έβρισκα να του τα δώσω. Για 200€ για 4 ώρες δουλειά, τσούκου, θα το έκανα μόνος μου. Δεν ξέρω τι θα τα έκανε τα 200 και ποιές τρύπες θα βούλωνε, ξέρω όμως ποιές τρύπες θα άνοιγα εγώ άμα τα έδινα. Ούτε ΤΕΒΕ, ούτε λογιστές, ούτε βενζίνες με συγκινούνε, εγώ άμα κάνω μεροκάματο βάζω βενζίνα, αλλιώς ποδήλατο.

Δεν τίθεται θέμα αν πρέπει να πληρώσει όσα πρέπει να πληρώσει και να πληρωθεί όπως πρέπει, είναι θέμα τόσα έχω να δου δώσω, ή πάρτα, ή κάτσε γραφείο/σπίτι σου και περίμενε να χτυπήσει το επόμενο τηλέφωνο...
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": sakic

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #28032 από Grecu_
Εχμ, αποδειξη γιατι δεν ζητατε ομως?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.100 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ