Πόσο χρεώνει ενας υδραυλικός για την εγκατάσταση;

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #27841 από mastoras
:woohoo: :woohoo: :woohoo:

Αγαπητέ μου φίλε......μεγαααααααλο λάθος κάνεις. :lol:

100€ είναι τον χρόνο είναι η συνδρομή στην εταιρία τεχνικών παροχών, για να έχεις άμεσα εξειδικευμένο τεχνίτη την ώρα που θα τον χρειαστείς.

Απο εκεί και πέρα ξεκινάει η χρονοχρέωση που [σύμφωνα με τους τιμοκαταλόγους τους] είναι 100€ η ώρα !!!!!

Οι υδραυλικοί στην Αγγλία συγκεκριμένα ονομάζονται "ΛΟΡΔΟΙ" .....στην Ελλάδα απλώς μαστόρια :)

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #27854 από Asteris
Μιά χαρά λόρδοι είναι και στην Ελλάδα οι περισσότεροι. 200€ μου βγήκε πέρυσι η εγκατάσταση ηλιακού (τα 50€ περίπου υλικά), οπότε ο υδραυλικός έβγαλε 150€ μέσα σε 4 ώρες. Και έκανα και την ηλεκτρική εγκατάσταση μόνος μου. Μην χέσω για μισό μεροκάματο, μιά βδομάδα θέλει να δουλεύω για την μισή μέρα δικιά του.

Φυσικά η νοοτροπία αυτή, οδηγεί τους περισσότερους από εμάς, να γινόμαστε όσο μπορούμε μαστόρια, για να μας μείνει κάνα φράγκο στην τσέπη. Φυσικά και ο γείτονας δίπλα που έβαλε ίδιον ηλιακό φέτος, τον τοποθετήσε μόνος του και ο άλλος απευθύνθηκε σε άλλον υδραυλικό, φτηνότερο...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #27860 από mastoras
Γιατί ρε asteris με ασημένιο μπαστούνι ήρθε ο λόρδος στην δουλειά ?

Γιατί μετράς τις ώρες, και όχι το γα@@@@ι ? Έτσι εύκολα ανεβαίνει και στήνεται ένας ηλιακός στην στέγη ? ......η στην ταράτσα ?

Δοκίμασες να σηκώσεις το κουρσούμι ποτέ ?
Ξέρεις τι σημαίνει "δισκοπάθεια"
Ξέρεις ότι όλοι εμείς που κάνουμε τέτοιου είδους δουλειές στα 50-55 χρόνια μας είμαστε τελειωμένοι σωματικά ?

Οσο για το τρομερό κέρδος που αναφέρεις.......βοηθό δεν είχε ? Καύσιμα μετακίνησης δεν είχε ? Ασφάλεια για τον ίδιο και για τον βοηθό του δεν είχε ?

Τα έξοδα που έχει το ελεύθερο επάγγελμα, δεν τα υπολογίζει ποτέ κανείς. :lol:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #27867 από Asteris
Εκεί ήμουνα, μαζί το σηκώσαμε το κουρσούμι (που δεν ήτανε κουρσούμι, 50 κιλά το πάνελ, 70 το δοχείο), βοηθό είχε, τον ηλιακό τον ακούμπησε στην στέγη γερανός, καύσιμα μετακίνησης είχε περέλαιο για 500 μέτρα (τόσο μακρυά μένει), ασφάλεια φαντάζομαι ΤΕΒΕ 250€-300€ τον μήνα, και 200€ ΙΚΑ ο βοηθός.

Η αντίστοιχη υπηρεσία εγκατάστασης του LEROY από όπου πήρα τον ηλιακό, είχε 120€.

Όπως προείπα, θα έκανε άλλες δυό εγκαταστάσεις, δεν έκανε καμία. Άμα έτσι πληρώνεται το ΤΕΒΕ καλύτερα, ας κάτσει να το σκεφτεί ο ίδιος. Και εγώ πριν 5 χρόνια έπαιρνα 50€ την επίσκεψη για επιδιόρθωση PC/στήσιμο Windows, τώρα το κάνω για 20-25€. Άμα θα πω στον πελάτη δώσε μου 50 γιατί θέλω να γραφτώ στο ΤΕΒΕ, μάλλον θα μου πει "τσίμπα έναν όρχι". Έτσι είναι ο νόμος της αγοράς.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #27874 από Fokion
Με τους ηλιακους εχω εμπειρεια.
BT Solar με 160 λιτρα δεξαμενη - φιγουρα βοηθησα το μαστορα και τον βοηθο να τον ανεβασουν 3 σκαλες εκ των οποιων η μια ισα που χωραγε ορθιος ο λεβητας - τοσο στενη.
το Πανελ το ανεβασαμε με σκοινια.
και βεβαια τον ξαναβοηθησα να ανεβει το "σετ" στα κεραμιδια καθοτι και παλι 2 ατομα δεν...

κι εκει - για να λεμε και του στραβου το δικιο, "τα χρειαστικα" εγω πχ ΔΕΝ θα μπορουσα να το κανω αυτο επι καθημερινης ασ πουμε βασης.

Ηρθε 9 εφυγε κατα τις 4 γιατι επεσε ΠΟΛΥ κατασκευη στη βαση, καθοτι ναι μεν υπηρχαν 4 σιδερα που εβγαιναν μεσα απο τα κεραμιδια ΑΛΛΑ δεν ηταν στο σωστο υψος και ο προσανατολισμος που "γερνει" η σκεπη ειναι 90 μοιρες σε σχεση με τον ηλιο οποτε καταλαβαινετε η μια μερια ηταν η βαση 10 ποντους κι αλλη μισό μετρο... κι αντε κανε μετα τις συνδεσεις παροχης απο κεινη τη μερια... μπρρρρρρρρρ

εφτιαξε και την ημεκτρική συνδεση και προφανως την υδραυλικη στις αναμονες που υπηρχαν επεισεις στην οροφη.

Πηρε "φιλικά" 110 ευρω αμοιβη κι εγω πληρωσα τα ελαχιστα εξτρα υλικά που δεν υπηρχαν στη συσκευασια κι επεισεις την αγορα σιδηρογωνιων για τις βασεις που πανω τους πατησε η "μαμα" βαση του ηλιακου.

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384
Last edit: 11 Χρόνια 7 Μήνες πριν by Fokion.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 7 Μήνες πριν #27875 από michalisgr
Τι ειναι στην Ελλαδα;;;... Απλα να σας ενημερωσω...

Εδω εκανα ΟΛΟ το σπιτι υδραυλικα κουζινας,2 τουαλετες 3 νιπτηρες & μια μπανιερα. ΣΥΝΟΛΟ 600€ ΜΑΥΡΑ εννοειται

Στη γερμανια δικο μου ατομο θα αλλαξει τη ντουζιερα και 2 σωληνες και 1 τουαλετα. ΣΥΝΟΛΟ 1500€ + το Φ.Π.Α.

εδω οι υδραυλικοι δουλεουν για τη ψυχη τη μανας τους..

Αλλο παραδειγμα;! Σκεπη 150 τετρ. Κοστος στην Ελλαδα 6000€-8000€ μαζι με τα εργατικα ΜΑΥΡΑ εννοειται

Στη Γερμανια 10.000€ μονο τα Υλικα + 4,000€ τα εργατικα. Συνολο 14,000€ + το Φ.Π.Α.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.098 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ