Πόσο χρεώνει ενας υδραυλικός για την εγκατάσταση;

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #19357 από Βιομαζιστής

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #19358 από aithio
Είναι τραγικό φαίνεται για σένα να υπερασπίζεται κάποιος ότι οι εγκατάστασης σήμερα θα πρέπει να έχουν μηχανολογική υποστήριξη, ποιοτική κατασκευή, και αξιοπρεπή αμειβόμενους τεχνίτες αλλά δεν είναι τραγικό χρηματιστές, άσχετοι από τον χώρο, απλός χομπίστες να κάνουν υποδείξεις και παιδαριώδης σχολιασμούς με διαφημιστικά σποτάκια για να προσβάλουν τον άλλον.
Αυτός είναι ο κοτσαμπασισμός που δεν μπορούμε να το αποβάλουμε από μέσα μας και προσπαθούμε κάνουμε τους άλλους ραγιάδες για να επιβληθούμε...

Αλλά τι σκάω....βαρέθηκα...
Πείτε ότι θέλετε για τους τεχνίτες....
Αποχωρώ και από το θέμα και από το φόρουμ με μικρή πικρία μόνο από τον διαχειριστή που επέτρεψε να επιτεθούν στον τεχνικό κλάδο έτσι.

Gregori
Last edit: 11 Χρόνια 9 Μήνες πριν by aithio.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #19361 από KERBEROS

aithio έγραψε: Είναι τραγικό φαίνεται για σένα να υπερασπίζεται κάποιος ότι οι εγκατάστασης σήμερα θα πρέπει να έχουν μηχανολογική υποστήριξη, ποιοτική κατασκευή, και αξιοπρεπή αμειβόμενους τεχνίτες αλλά δεν είναι τραγικό χρηματιστές, άσχετοι από τον χώρο, απλός χομπίστες να κάνουν υποδείξεις και παιδαριώδης σχολιασμούς με διαφημιστικά σποτάκια για να προσβάλουν τον άλλον.
Αυτός είναι ο κοτσαμπασισμός που δεν μπορούμε να το αποβάλουμε από μέσα μας και προσπαθούμε κάνουμε τους άλλους ραγιάδες για να επιβληθούμε...

Αλλά τι σκάω....βαρέθηκα...
Πείτε ότι θέλετε για τους τεχνίτες....
Αποχωρώ και από το θέμα και από το φόρουμ με μικρή πικρία μόνο από τον διαχειριστή που επέτρεψε να επιτεθούν στον τεχνικό κλάδο έτσι.


Φίλε Aithio, χαλάς την ψυχή σου χωρίς λόγο και αιτία. Όλοι οι επαγγελματίες, ανάλογα με τις ανάγκες τους, θα μειώσουν τις τιμές λιγότερο ή περισσότερο, λόγω κρίσης. Ό, τι και να γράφεται εδώ μέσα, το συγκεκριμένο ζήτημα θα λύνεται πάντοτε μέσα στην αγορά, όπου ο νόμος της προσφοράς και της ζήτησης τα καθορίζει όλα.
Επίσης, όλοι δεν έχουμε το ίδιο χιούμορ.
Τέλος, όπως έχεις αντιληφθεί, το φόρουμ έχει μεγάλη επιτυχία, γιατί οι παρεμβάσεις του διαχειριστή είναι απειροελάχιστες. Ουσιαστικά μόνοι μας, όλα τα μέλη του φόρουμ, το διαχειριζόμαστε, τηρώντας χωρίς το φόβο αποκλεισμών τους κανόνες, κάτι που σε άλλα φόρουμ δε γίνεται.
Η βοήθειά σου, όπως και όλων των επαγγελματιών, είναι πολύτιμη... Η αποχώρηση δεν είναι λύση.

Και μια παρατήρηση γενική:
Όλοι μα όλοι στο συγκεκριμένο θέμα στα τελευταία ποστ λέτε ότι πρέπει να σταματήσει η διένεξη. Κι όλοι μα όλοι ρίχνετε κι ένα καρφί εναντίον του συνομιλητή σας, προκειμένου να έχετε τον τελευταίο λόγο και να βγείτε 'νικητές' στην 'αναμέτρηση'. Πάτε παρακάτω...

ΥΓ: Ξέρω ότι μπορεί να βρω και πάλι τον μπελά μου, αλλά το ρισκάρω. Βίτσια είναι αυτά.

Προδότης δεν είναι μόνον αυτός που φανερώνει τα μυστικά της πατρίδος στους εχθρούς,αλλά είναι και εκείνος που, ενώ κατέχει δημόσιο αξίωμα, εν γνώσει του δεν...

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν - 11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #19365 από jnet

aithio έγραψε: Αποχωρώ και από το θέμα και από το φόρουμ με μικρή πικρία μόνο από τον διαχειριστή που επέτρεψε να επιτεθούν στον τεχνικό κλάδο έτσι.



Αγαπητέ Γρηγόρη

Μια χαρά τα έγραφες μέχρι τώρα και υπερασπιζόσουν τις απόψεις σου. Εξήγησε μου τι περίμενες από την διαχείριση να έτσι ώστε να μην "επιτρέψει" όπως λες να "μην επιτεθούν στον τεχνικό κλάδο".

Απόψεις γράφουν όλοι. Άλλοι τις στηρίζουν με επιχειρήματα, άλλοι όχι. Αυτό είναι το Forum: ή ανταλλαγή απόψεων. Με το να αποχωρείς δεν νομίζω ότι θα κερδίσει κανένας μας. Αλλά φυσικά είναι ελεύθερο στον καθένα να γράφει ή όχι και να εκφέρει η όχι τις απόψεις του αρκεί να τηρεί του όρους χρήσης.

Εγώ δεν βλέπω καμία επίθεση σε κανέναν. Καταναλωτές οι οποίοι ζητούν χαμηλότερες τιμές στις υπηρεσίες αυτό βλέπω.

Μπράβο για την δουλειά που έκανες και μας την έδειξες σε φωτογραφία. Και εγώ το χέρι θα σου έδινα για συγχαρητήρια. Μου άρεσε πάρα πολύ. Τα λεφτά μου όμως μπορεί να μη στα έδινα γιατί απλά δεν είχα αυτά τα 1100€ για να τα διαθέσω. Προτιμώ λοιπόν να έχουν τα παιδιά μου να φάνε παρά να βλέπω τους σωλήνες σαν στρατιωτάκια για επιθεώρηση. Σίγουρα η δουλειά σου αξίζει τα λεφτά της και εύχομαι πάντα να υπάρχουν πελάτες που να στα πληρώνουν. Αλλά οι καιροί είναι μαύροι δυστυχώς.

Ο Κλάδος σου εχει την τυχη να είναι πάντα αναγκαίος ακόμη και οταν δεν υπάρχουν νεες οικοδομές να εχει δουλειά με συντηρήσεις, επιδιωρθώσεις βλαβών κλπ. Αλλοι ομως κλάδοι δεν είναι ετσι.
Ο ανεργος μηχανικός υπολογιστών πχ. θα ερθει στην ανάγκη να βάλει χερι στην υδραυλική εγκατάσταση του απλά γιατί δεν εχει να δώσει λεφτά σε κανέναν - ουτε στον φτηνό υδραυλικό. Το Forum για αυτό είναι εδώ. Θέματα σαν αυτά τύπου "κάντο μόνος σου" που ο συμφορουμίτης Βιομαζιστής εχει ξεκινήσει θα βοηθήσουν αυτόν τον ανθρωπο να μπορεσει να το φτιάξει. Το αν θα πρεπει να κάνει κατι ασφαλές? Σίγουρα θα πρέπει αλλά δεν μπορεί να το κάνει δινοντας λεφτά γιατί είναι ανεργος.

Να μια πρόταση:
Φτιάξτε μια εθελοντική ομάδα ο σύνδεσμος υδραυλικών οπού θα παρέχετε δωρεάν ή σχεδόν δωρεάν υπηρεσίες τουλάχιστον σε βλάβες σε ανέργους για να επιτελέστε και ένα λειτούργημα σαν κλάδος.

Η δική μου περίπτωση:
Από την άλλη όμως έκανες όλη αυτή την δουλειά για 1100€ και εγώ ξεκίνησα ένα θέμα για μια δουλειά που είναι το 1/5 (αυτό θεωρώ με τον μικρό μου μυαλό - δηλαδή το να συνδέσεις παράλληλα έναν λέβητα βιομάζας σε έναν υπάρχοντα πετρελαίου - αφού ήθελε 2 σωλήνες 2 διακόπτες και έναν κυκλοφορητή) αυτής για να την βρω στα 300€(χωρίς υλικά) ενώ κάποιοι μου ζητούσαν 600-700€. Τελικά με βάση την δική σου τιμή νομίζω μια χαρά το έψαχνα το θέμα.

ΥΓ. Μπορεί να είμαι διαχειριστής του Forum αλλά κανένας δεν θα μου αποκλείσει το δικαίωμα να μιλάω σαν απλός καταναλωτής εδώ μέσα και να κάνουν παρέα οι απόψεις μου στις υπόλοιπες.

Κοστίζει τόσο να είσαι ειλικρινής όταν είσαι ευφυής! Είναι σαν να είσαι τίμιος όταν είσαι φιλόδοξος.
Last edit: 11 Χρόνια 9 Μήνες πριν by jnet.
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Βιομαζιστής

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #19376 από mastoras
Σε αυτό το σημείο θα πρέπει να γνωρίσουμε όλοι τον συμφορουμίτη aithio :)

udravlikos.gr/

Ο γρήγορης κατ εμε είναι ο γκουρού των λεβητοστασίων. Υδραυλικός που μετέτρεψε την μαστορική τέχνη σε εικαστική. Παράλληλα είναι και πολύ έμπειρος στο πληκτρολόγιο και εν συνέχεια στα φόρουμ. ;)

Προσφέρει ανιδιοτελώς κάθε βοήθεια που θα του ζητηθεί, από ιδιώτες, τεχνίτες κτλ.

Είναι χαρά μας και τιμή μας που τον έχουμε εδώ στην μεγάλη διαδικτυακή παρέα μας, όπως επίσης και τον πολύ έμπειρο Χρήστο, www.energ.gr/j15/index.php?option=com_ku...userid=161&Itemid=59 που εξειδικεύεται στα συστήματα καύσης στερεών καυσίμων....και όχι μόνο.

Για αυτό θα πρότεινα το αστείρευτο χιούμορ που έχουμε ορισμένοι [και εγώ μαζί] και διασκεδάζουμε με αυτό, να το μετριάζουμε κάπως σε συζητήσεις που έχουν να κάνουν με το βιοποριστικό θέμα ενός η περισσότερο συμφορουμίτων μας.

Και σαν επίλογο έχω να πω, ότι αγαπητέ Γρηγόρη δεν φταίνε οι "πελάτες" που έχουν "πάρει στραβά" το επάγγελμα του υδραυλικού, η κατά την δική σου άποψη "επιτίθενται σε αυτό"

Τον στραβό τον δρόμο τον έχει δείξει, και τον δείχνει η πολιτεία και τα τερτίπια της, που έχει συσχετίσει τον υδραυλικό και τον ηλεκτρολόγο, με το επάγγελμα του Γιατρού και του Δικηγόρου.

Αν είναι δυνατόν :ohmy:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
11 Χρόνια 9 Μήνες πριν #19386 από Βιομαζιστής

mastoras έγραψε: Σε αυτό το σημείο θα πρέπει να γνωρίσουμε όλοι τον συμφορουμίτη aithio :)

udravlikos.gr/

Ο γρήγορης κατ εμε είναι ο γκουρού των λεβητοστασίων. Υδραυλικός που μετέτρεψε την μαστορική τέχνη σε εικαστική. Παράλληλα είναι και πολύ έμπειρος στο πληκτρολόγιο και εν συνέχεια στα φόρουμ. ;)

Προσφέρει ανιδιοτελώς κάθε βοήθεια που θα του ζητηθεί, από ιδιώτες, τεχνίτες κτλ.

Είναι χαρά μας και τιμή μας που τον έχουμε εδώ στην μεγάλη διαδικτυακή παρέα μας, όπως επίσης και τον πολύ έμπειρο Χρήστο, www.energ.gr/j15/index.php?option=com_ku...userid=161&Itemid=59 που εξειδικεύεται στα συστήματα καύσης στερεών καυσίμων....και όχι μόνο.

Για αυτό θα πρότεινα το αστείρευτο χιούμορ που έχουμε ορισμένοι [και εγώ μαζί] και διασκεδάζουμε με αυτό, να το μετριάζουμε κάπως σε συζητήσεις που έχουν να κάνουν με το βιοποριστικό θέμα ενός η περισσότερο συμφορουμίτων μας.

Και σαν επίλογο έχω να πω, ότι αγαπητέ Γρηγόρη δεν φταίνε οι "πελάτες" που έχουν "πάρει στραβά" το επάγγελμα του υδραυλικού, η κατά την δική σου άποψη "επιτίθενται σε αυτό"

Τον στραβό τον δρόμο τον έχει δείξει, και τον δείχνει η πολιτεία και τα τερτίπια της, που έχει συσχετίσει τον υδραυλικό και τον ηλεκτρολόγο, με το επάγγελμα του Γιατρού και του Δικηγόρου.

Αν είναι δυνατόν :ohmy:





Έλα ρε μάστορη σοβαρέψου. :P (με το συμπάθιο και με όλο τον σεβασμό προς το άτομο σου)
Για τεχνικό προσαρμοσμένο στα σημεία των καιρών ψάχνουμε, όχι για ζωγράφο!

Τα Μηχανήματα Τα Πήραμε!
Άντε Να Δούμε Τώρα Αν Θα Τα Κάνουμε Απόσβεση.
Απόσβεση Δεν Εγιναν Και Ούτε Είναι Σε Θέση Να Γίνουν. :(
Τώρα Πια Μένει Να Δούμε Τι Θα Κάνουμε Με Δαύτα. :unsure:

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.103 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ