Aγορά σόμπας pellet

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #150876 από obelix
Απαντήθηκε από obelix στο θέμα Re:Aγορά σόμπας pellet
Εγώ όλο το χειμώνα πέρσι και φέτος έχω τη σομπα να ανοίγει και να κλείνει μόνη της. Μόνο το πρωί η γυναίκα τη κλείνει ότι ώρα θέλει αφού την έχω να ανοίγει στις 5 το πρωί ώστε στις 6 να έχει ζεσταθεί το σπίτι. Η μισή μαγκιά της είναι αυτή.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #150880 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Re:Aγορά σόμπας pellet
σωστος αλλα δεν λειπεις απ το σπιτι :)
σαφως κι αν ο φιλος την βαζει να αναβει στις 5-6 το πρωι για 2-3 ωρες κι αλλες τοσες το μεσημερι οταν ειναι σπιτι και το σπιτι μενει κλειστο τελικα θα ειναι και ζεστο χωρις να χρειαζετε να αναβει οταν λειπει :)
το τονισα αλλωστε οτι εγω ειμαι ο φοβητσιαρης :woohoo:


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #150898 από Σπέτσες
Απαντήθηκε από Σπέτσες στο θέμα Re:Aγορά σόμπας pellet
χμμ!! τωρα με φοβισατε κ εμενα! βεβαια ειναι ορθη σκεψη αλλα τι νοημα εχει ο προγραμματισμος αν πρεπει να εισαι μεσα στο σπιτι κ διπλα της? θα την χειριζομασταν χειροκινητα κ θα ηταν κ λιγοτερο ευαλωτη με ολες αυτες τις πλακετες κτλ! θεωρητικα ολα αυτα τα ηλεκτρονικα νομιζω πως συνδραμουν στην ευκολια του χρηστη στην ασφαλεια του ιδιου αλλα κ του μηχανηματος! εξου κ οι πιστοποιησεις!ετσι δεν ειναι?

δημητρη εχω αρκετο χωρο μακρια απο ευφλεκτα, αριστερα ειναι γωνια τοιχου κ δεξια θα απομακρυνω το τραπεζι! οσο για την κουρτινα!χμμ θα κανω μια σκληρη διαπραγματευση (αλα τσιπρα) :lol: κ θα την μαζεψω δεξιοτερα!!

ερωτηση! ζεσταινει την ατμοσφαιρα (αισθηση κλιματσιτικου)? η καποια στιγμη τους τοιχους κ τα αντικειμενα στον χωρο? πες οτι δεν βαζουμε καναλατη για να αποφυγουμε το επιπλεον κοστος κ την μανουρα με τα περασματα στους τοιχους ποσα kw θα ηταν αρκετα (μινιμουμ - μαξιμουμ)?

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #150899 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Re:Aγορά σόμπας pellet
Σιγουρα ο καθενας εχει τις δικές του αναστολες - απολυτα σεβαστες - οσον αφορά το θεμα ασφαλεια.

Προσωπικά επι 3 χρονια με 2 αεροθερμες μεσα στο σπιτι δεν ειχα θεμα. Αναβαν έσβηναν μονες τους, πολλές φορές τις βρίσκαμε αναμενες ενώ λειπαμε από το σπιτι ( απογεύματα ).

Γιατι και μεσα να εισαι και να κοιμασε, 3 ορόφους κατω όταν το παρεις χαμπαρι....

Από κει και περα.
Φιλτατε.
Οι αεροθερμες είναι για ενιαιους χωρους. Για αυτό φτιαχτικαν Τελεια και παυλα.

Τωρα αν εμεις ( εμου περιλαμβανομενου ) με διαφορα τρικ τυπου ανεμιστήρες στους τοιχους τις καναμε αποτελεσματικές είναι μια άλλη ιστορια.

ΟΠΟΥ όμως πρεπει να βολευει και η δυαριθμιση - όπως βολευε εμενα και ζεσταινε 3 κρεβατοκάμαρες 2 διπλα της με ανεμιστήρες και επανω = σοφιτα με φυσική ροη τοποθετημενη κατω από την σκαλα που ανεβαινε επανω. Καταλαβαίνεις τι θελω να πω.

Η ουσια σε ολη την ιστορια είναι να υπαρχει "ροη αερα" . Αλλιως εχει μια ΠΟΛΥ αργη θερμανση των υπολοιπων χωρων.

Ιεραρχικά ( λεμε τωρα ) η σειρα προτίμησης είναι η εξης
"Κατι" ( λέβητας σομπα δε λεω τζακι γιατι θες προγραμματισμό στο αναμα) που θα παει στα καλοριφέρ.
Καναλιζατη σομπα που θα "σπερνει" ζεστο αερα και σε αλλα δωματια
Αεροθερμη υπο προϋποθέσεις πατεντες και παραδοχες. Ενιοτε όπως ειπα επιτυχημένες..

Αποκει και περα.
Το ότι ΚΑΝΕΙΣ στο νησι σου δεν εχει ιδεα είναι ηδη ένα πρόβλημα. Λυσεις οι εξης
Γινεσαι ο "κασιδης" και μαθαινουν στο κεφαλι σου παιζοντας με τα λεφτουδάκια σου ΑΝ και παλι "γουσταρουν" και να ασχοληθουν.
Γινεσαι εσυ ειδικός, αλληλοβοηθούμενος κι εσυ όπως ολοι μας εδώ μεσα.

Σε ΚΑΜΙΑ περιπτωση δεν θα σου "πω τι να κανεις" αυτό είναι δικη σου αποφαση μια που είναι δικα σου τα χρηματα

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384
Last edit: 8 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Fokion.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #150906 από Σπέτσες
Απαντήθηκε από Σπέτσες στο θέμα Re:Aγορά σόμπας pellet
Γεια σου Φωκιων! χρονια πολλα σε ολους καλα χριστουγεννα!

καπου διαβασα το ποστ που ειχες κανει. με τοποθετηση 2 σομπων πανω κατω κ τα ανεμιστηρακια αλλα δεν θυμαμαι ποιας εταιριας κ ποσα kw ηταν.(πρεπει να το ψαξω να το ξαναδιαβασω) κ καπου αλλου διαβασα πως τις αλλαξες τελικα με λεβητα αν θυμαμαι καλα.
μου κανει εντυπωσει πως κανενας ( ισως δεν εχω διαβασει κ ολα τα ποστ η δεν επεσα σε καποιο τετοιο επανω) δεν λεει πως πηρα αυτη την σομπα ...τοσα kw.. τοσα τετραγωνικα... κ με χρηση μετα απο ενα χειμωνα διαπιστωσα οτι 1,2,3 .. καλο η κακο! λαθη κανουμε ολοι σε πολλες κ διαφορες επιλογες μας κ εννοειται κατα εμε πως ευθυνη για το αποτελεσμα εχει μονο ο ταχονω!ακομα κ αν τον αποπροσανατολισαν! η βοηθεια εδω συγκριτικα με την εξω αγορα (εκτος εξαιρεσεων φυσικα) ειναι πολυτιμη γιατι πρωτων ειναι τα λεφτακια μας κ δευτερον τι καλυτερο απο το να εχεις ιδια εμπειρια με το αντικειμενο κ να εχεις αποψη εν των εσω!
κατανοητο πως ειναι ενιαιους χωρους. ποσο ανεβαζει την θερμοκρασια σε αυτον το χωρο τον ενιαιο? ευκολα 18 19 ζοριζεται για 20 21 η αμεσα με το που ανεβασει θερμοκρασια εκτοξευει λαβα? καπου διαβασα στο 1 μετρο δεν καθεσαι ! συγνωμη εαν κουραζω!!
Last edit: 8 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Σπέτσες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #150908 από kosi
Απαντήθηκε από kosi στο θέμα Re:Aγορά σόμπας pellet

Σπέτσες έγραψε: Γεια σου Φωκιων! χρονια πολλα σε ολους καλα χριστουγεννα!

καπου διαβασα το ποστ που ειχες κανει. με τοποθετηση 2 σομπων πανω κατω κ τα ανεμιστηρακια αλλα δεν θυμαμαι ποιας εταιριας κ ποσα kw ηταν.(πρεπει να το ψαξω να το ξαναδιαβασω) κ καπου αλλου διαβασα πως τις αλλαξες τελικα με λεβητα αν θυμαμαι καλα.
μου κανει εντυπωσει πως κανενας ( ισως δεν εχω διαβασει κ ολα τα ποστ η δεν επεσα σε καποιο τετοιο επανω) δεν λεει πως πηρα αυτη την σομπα ...τοσα kw.. τοσα τετραγωνικα... κ με χρηση μετα απο ενα χειμωνα διαπιστωσα οτι 1,2,3 .. καλο η κακο! λαθη κανουμε ολοι σε πολλες κ διαφορες επιλογες μας κ εννοειται κατα εμε πως ευθυνη για το αποτελεσμα εχει μονο ο ταχονω!ακομα κ αν τον αποπροσανατολισαν! η βοηθεια εδω συγκριτικα με την εξω αγορα (εκτος εξαιρεσεων φυσικα) ειναι πολυτιμη γιατι πρωτων ειναι τα λεφτακια μας κ δευτερον τι καλυτερο απο το να εχεις ιδια εμπειρια με το αντικειμενο κ να εχεις αποψη εν των εσω!
κατανοητο πως ειναι ενιαιους χωρους. ποσο ανεβαζει την θερμοκρασια σε αυτον το χωρο τον ενιαιο? ευκολα 18 19 ζοριζεται για 20 21 η αμεσα με το που ανεβασει θερμοκρασια εκτοξευει λαβα? καπου διαβασα στο 1 μετρο δεν καθεσαι ! συγνωμη εαν κουραζω!!

αυτά όλα που λες είναι γραμμένα στο forum και θέλει poliiiii διάβασμα φιλε,η κάθε περίπτωση είναι και διαφορετική.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.070 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ