Aγορά σόμπας pellet

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #150850 από Σπέτσες
Απαντήθηκε από Σπέτσες στο θέμα Aγορά σόμπας pellet
Καταρχήν σε ευχαριστώ για την άμεση απάντησή σου. Έχεις κάποια συγκεκριμένη να μου προτείνεις; Εγώ είχα δει την RED Primula multi 10W. Μήπως γνωρίζεις αν την εισαγωγή του αέρα πίσω από τη σόμπα πρέπει να τη βγάλω έξω όπως την καμινάδα;

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #150854 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Aγορά σόμπας pellet
οχι δεν ειναι απαραιτητο να βγει εξω η εισαγωγη αερα
σομπες δεν προτεινω :) ... παντως ειδικα αν δεν θες η μπορεις να ασχοληθεις αρκετα ....διαλεξε καποια με φυσικη παρουσια εμπορου στην περιοχη σου ...ναχει και καλο ονομα γιατι δυστυχως στο θεμα υποστηριξης υπαρχει προβλημα γενικα
κατι που θεωρω βασικο ...οπου αγορασεις να σου δωσουν και τις ρυθμισεις του κρυφου μενου εκτος κι αν μπορεις να τις βρεις εδω η αλλου ;)


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #150863 από Σπέτσες
Απαντήθηκε από Σπέτσες στο θέμα Aγορά σόμπας pellet
Στο σπιτι παω 3 ωρες το μεσημερι κ επιστρεφω 12-1 την νυχτα καθε μερα το ιδιο και η γυναικα μου! αυτο που δεν παλευω ειναι να τραβαω με το σωμα μου το κρυο απο το στρωμα η τους καναπεδες! και οκ τα κρυα ποδια το ανεχομαι θελω δεν θελω :lol: !!!!!

Σοβαρα τωρα¨.
Με μια σομπα χαλαζια 2400w στο 2 δωματιο να κοιταζει το 1 και για 3 ωρες λειτουργιας το παει 17βαθμους που δεν φτανει παραπανω απο 1 μετρο η ακτινοβολια της ζεστης (ενδεικτικο για την μονωση).
Με απλη λογικη σκεφτομαι πως μια πελετοσομπα αεροθερμη που στελνει ζωντανη θερμοκρασια με πολλους βαθμους στο χωρο θα εχει γρηγορη ανακυκλωση κρυου σε ζεστο αερα.
Οκ μπορει να μην τουμπανιασει (20c?) ολο τον χωρο και ιδιαιτερα τα διπλα δωματια 3-4 (18c?)αλλα νομιζω πως μετα απο 4-5 ωρες θα ανεβασει την θερμοκρασια (?)! το ποσο δεν μπορω να το υποθεσω γιατι δεν εχω ιδια πειρα και επαφη με τις σομπες και δεν εχουν φτασει στο τοπικο καταστημα!

Λεω λοιπον να παψω να κανω το θερμοπομπο και να την προγραμματιζω να παρει 3-4-5? ωρες πριν γυρισω στο σπιτι κ να απολαμβανω μια ζεστη αγκαλια απο το στρωμα μου!δεν λεω της γυναικας μου γιατι αυτη ειναι δεδομενη :) !!!!
Εχεις αλλη γνωμη μιας κ υποθετω πως το γνωριζεις το αντικειμενο!ειμαι μακρια απο την πραγματικοτητα και ποια απο τις 2 (απλη καναλατη) θα επιανε τις απαιτησεις μου!

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν - 8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #150864 από Σπέτσες
Απαντήθηκε από Σπέτσες στο θέμα Aγορά σόμπας pellet
Με οποιους εχω μιλησει μεχρι τωρα (πωλητες) δυστυχος μοιαζουν να μην γνωριζουν το αντικειμενο κ δεν εχουν επιχειρηματα να σε πεισουν γιαυτο που πουλανε.
διαπιστωσα πως σε 3-4 για την red δεν την εχουν καν ετοιμοπαραδοτες κ με παρεπεμψαν σε ελληνικες. κ νομιζω πως δεν ειναι επιχειρημα το δεν την εχω θα ερθει μετα απο 15 μερες αλλα παρε ελληνικη ειναι καλη κ εχουν τα ιδια εντερα με τις ιταλικες! μου μοιαζει πιο πολλη να με αποφυγη. εληψη εμπιστοσυνης στο προιν τους?
και ενας αλλος παρολα που μου ζητησε email το σχεδιο και αφου του το εστειλα με καποιες πληροφοριες μου απαντησε πως μπορω να διαλεξω οποια θελω απο το σαιτ του! δηλαδη? να κανω μια μαντεψια?
Last edit: 8 Χρόνια 4 Μήνες πριν by Σπέτσες.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #150870 από Δημήτριος
Απαντήθηκε από Δημήτριος στο θέμα Re:Aγορά σόμπας pellet
Δεν θα προγραμμάτιζα σόμπα πελλετ που βρίσκεται μεςα στο σπιτι να λειτουργήσει εν τη απουσία μου. Γενικά εχει συστήματά ασφαλείας αλλα δεν ειναι air condition!
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": Σπέτσες

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
8 Χρόνια 4 Μήνες πριν #150872 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Re:Aγορά σόμπας pellet
δυστυχως υπαρχει θεμα με τους εμπορους που ξαφνικα βρεθηκαν να πουλανε ενα προιον με καποια τεχνολογια σε σχεση με απλεσ ξυλοσομπες και τζακια και πολυ χειροτερα που πολλοι δεν πουλαγαν ουτε τζακια ουτε σομπες πριν και βρηκαν ευκαιρια για αρπαχτη . και το χειροτερο ειναι οτι το ιδιο ισχυει και για αρκετους κατασκευαστες ακομα και μεγαλους σε εισαγωγικα .
στο θεμα μας τωρα...η ζεστη μεν παραγετε αλλα δεν μεταφερετε τοσο αμεσα μια και ο χωρος δεν ειναι ενιαιος γι αυτο κμιλαμε για καναλια η ανεμιστηρακια (οταν κανεις την επιλογη σου θα μιλησουμε πιο αναλυτικα )
το κοστος της καναλατης παντως ειναι αρκετα πιο αυξημενο γι αυτο προσωπικα θα προτιμουσα μια λιγο μεγαλυτερη απλη αεροθερμη η καταναλωση ετσι κι αλλιως ρυθμιζετε
ο χωρος τοποθετησης τι διαστασεις εχει? ...θα πρεπει γυρω γυρω στην σομπα να υπαρχει ενα κενο κανα μετρο απο καναπεδες κουρτινες κλπ ευφλεκτα .
η εκλογη ελληνικης σομπας δεν ειναι κακη γενικως .....αλλςστε απο θεμα αντοχης δεν εχουν περασει πολλα χρονια απο την χρηση τους για ναχουμε δεδομενα ... και οι ιταλικες πασχουν πολυ στο θεμα υποστηριξης ...ριξε μια ματια στο φορουμ θα βρεις πολλες αναφορες για διαφορες .
για τον αυτοματισμο θα συμφωνησω με τον συνονοματο δημητριο επειδη εγω φοβαμαι κι οχι επειδη μπορει να υπαρχει πραγματικος κινδυνος


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.070 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ