Aγορά σόμπας pellet

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #110459 από Fokion
Απαντήθηκε από Fokion στο θέμα Aγορά σόμπας pellet

ανδρεου έγραψε: ενας οριζοντιος ανεμιστηρας ,τυπου αεροκουρτινας (οχι αεροκουρτινα), δεν θα βοηθουσε στην αρχη του διαδρομου???


θα βοηθουσε
η ουσια ειναι οτι κανεις "λεβητα" το σαλονι και περνεις απο εκει τη ζεστη.
Επεισεις, τωρα που ξαναειδα το σχεδιο, προσεξε το μηκος την καμιναδας σου. Στις δικες μου πχ δε μπορει να περναει τα 2-3 μετρα.

ENERGY GP 8000 (X2) εφυγαν - απολυτα ευχαριστημενος
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...mid=144&limitstart=0
ECOSPAR AUGIRA 23KW NEW ENTRY....
www.energ.gr/index.php?option=com_kunena...&id=59591&Itemid=384
Οι ακόλουθοι χρήστες είπαν "Σε Ευχαριστώ": ανδρεου

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #110481 από ανδρεου
Απαντήθηκε από ανδρεου στο θέμα Aγορά σόμπας pellet

mastoras έγραψε: ..............
Οσο για το χώρο σου, χρειάζεσαι μια σόμπα "πυροβόλο" που μόνο μια και μοναδική έχει αυτήν την ιδιότητα.

Αν την αναφέρω όμως θα θυμώσουν όλοι με όσους συνεργάζομαι. :lol:

η γνωμη σου θα με βοηθουσε , δεν νομιζω να ειναι κακο για το φορουμ , αλωστε συζητηση κανουμε ,...
αλλα αν δεν σου κανει κοπο : Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.

αν έβαζα στο διάδρομο μια στενή με αεραγωγούς.....!
Last edit: 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν by ανδρεου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #110490 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Aγορά σόμπας pellet
τα 6,5 μετρα ειναι μεχρι το τερμα του διαδρομου?
το προβλημα γενικα στην μεταδοση την θερμοτητας ειναι τα δοκαρια
αν μπορεις να ξετρυπησεις πανω απο πορτες το προβλημα εχει λυσεις
κατι αντισχοιχο πχ μ αυτα που χρησιμοποιουν στα τζακια ενας ανεμιστηρας και καναλακι να δωσεις στα μακρυνα δωματια
θα ξεκινησεις ομως απ την σομπα εχοντας τα αλλα στα υποψην κι αφου την δουλεψεις μετα θα δεις κατα ποσο και που χρειαζεται
το ιδιο ισχυει και για το φιλτρο ,,,προσωπικα δεν εχω και δεν ενοχλει και κανενα κι αν μπορεις το τελειωμα της καμιναδας να το βγαλεις λιγο προς τα εξω δεν λερωνει ουτε το μπαλκονι ;)
για την ισχυ ομως και τα 12 kw μπορει να ειναι οριακα ,,,αυτο εξαρταται απο την μονωση του σπιτιου τον χρονο λειτουργειας την τοποθεσια κλπ
καναλατη δεν θα σου προτεινα και λογω κοστους και λογω περιορισμων που εχουν στην ισχυ των ανεμιστηρων εκτος κι αν καταφυγεις σε αρκετα ακριβα μοντελα


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει
Last edit: 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν by dimlyk.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #110492 από kanalarxhs1
Απαντήθηκε από kanalarxhs1 στο θέμα Aγορά σόμπας pellet
Κατ αρχην να πω κι εγω τις καλημερες μου στο forum και καλο χειμωνα να εχουμε. Παμε τωρα στο θεμα μας απο το σχεδιαγραμμα που ειδα δυσκολο εως αδυνατον να καλυψει τους χωρους απο τον διαδρομο και μεσα. Κατ εμε μια καναλατη σομπα πελλετ ειναι η ιδανικη για να καλυψεις ολους τους χωρους με ενα καναλι κατα μηκος του διαδρομου και να βγουν διακλαδωσεις σε καθε χωρο. Αλλη περιπτωση ειναι ενα καναλι μονο στον διαδρομο με εναν ανεμιστηρα να απαγει αερα απο τον χωρο του σαλονιου και να προσαγει σε ολους τους χωρους και αυτο μονο οταν θα μπορεις να το κλεισεις σε ψευδοροφη στο διαδρομο με μια θυριδα επισκεψης στο fan section για μελλοντικο ελεγχο.Τωρα ας παω και στο τελευταιο της καμιναδας γνωμη μου παντα υπαρχουν ανοχες στον ανεμιστηρα καυσαεριων να δυναμωσεις απο το menu την ταχυτητα οποτε ανεβαζεις και τα κυβικα του αερα καυσαεριων και ερχεσαι στα ιδια επιπεδα της καμιναδας που προτεινει ο κατασκευαστης αν χρειαστει να βαλεις περισσοτερα μετρα η καμπυλες απο τις προδιαγραφες σαν σχετικος στον αερα η δικη μου 8.8kw δουλευει με 5 μετρα φ80 λογω οτι ειναι εσωτερικη και δεν ηθελα μεγαλη διατομη και δουλευει αψογα μετα απο τις καταλληλες ρυθμισεις

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν - 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #110611 από ανδρεου
Απαντήθηκε από ανδρεου στο θέμα Aγορά σόμπας pellet

kanalarxhs1 έγραψε: Κατ αρχην να πω κι εγω τις καλημερες μου στο forum και καλο χειμωνα να εχουμε. Παμε τωρα στο θεμα μας απο το σχεδιαγραμμα που ειδα δυσκολο εως αδυνατον να καλυψει τους χωρους απο τον διαδρομο και μεσα. Κατ εμε μια καναλατη σομπα πελλετ ειναι η ιδανικη για να καλυψεις ολους τους χωρους με ενα καναλι κατα μηκος του διαδρομου και να βγουν διακλαδωσεις σε καθε χωρο. Αλλη περιπτωση ειναι ενα καναλι μονο στον διαδρομο με εναν ανεμιστηρα να απαγει αερα απο τον χωρο του σαλονιου και να προσαγει σε ολους τους χωρους και αυτο μονο οταν θα μπορεις να το κλεισεις σε ψευδοροφη στο διαδρομο με μια θυριδα επισκεψης στο fan section για μελλοντικο ελεγχο.Τωρα ας παω και στο τελευταιο της καμιναδας γνωμη μου παντα υπαρχουν ανοχες στον ανεμιστηρα καυσαεριων να δυναμωσεις απο το menu την ταχυτητα οποτε ανεβαζεις και τα κυβικα του αερα καυσαεριων και ερχεσαι στα ιδια επιπεδα της καμιναδας που προτεινει ο κατασκευαστης αν χρειαστει να βαλεις περισσοτερα μετρα η καμπυλες απο τις προδιαγραφες σαν σχετικος στον αερα η δικη μου 8.8kw δουλευει με 5 μετρα φ80 λογω οτι ειναι εσωτερικη και δεν ηθελα μεγαλη διατομη και δουλευει αψογα μετα απο τις καταλληλες ρυθμισεις


τελικά βλέποντας και κάνοντας
θα βάλω πρώτα τη σόμπα θα φανεί τι γινετε και μετά προχωραω σε πρόσθετα μέτρα , εφόσον χρειαστει
απλα στο μπαλκονι μια καθετη στα 2,7μ και με 90 μοιρες γωνια προκταση 1,6 μ και καπελο , παμε δηλ. στα
4,3μ μπουρι ......θα δουλεψει σωστα ?(φωτο για το μπαλκονι)
Συνημμένα:
Last edit: 10 Χρόνια 6 Μήνες πριν by ανδρεου.

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Περισσότερα
10 Χρόνια 6 Μήνες πριν #110614 από dimlyk
Απαντήθηκε από dimlyk στο θέμα Aγορά σόμπας pellet
οχι ...βαλε λιγοτερο καθετο και γωνια 45 μοιρων κι αν ειναι στο εσωτερικο του μπαλκονιου το τελειωμα φροντισε ναχεις και μισο μετρο αποσταση απο πανω


Η δυστυχία αυτού του κόσμου είναι ότι οι ηλίθιοι είναι γεμάτοι αυτοπεποίθηση
Αγάπα τους εχθρούς σου - αυτό θα τους τρελάνει

Παρακαλούμε Σύνδεση ή Δημιουργία λογαριασμού για να συμμετάσχετε στη συζήτηση.

Χρόνος δημιουργίας σελίδας: 0.075 δευτερόλεπτα
Powered by Kunena Φόρουμ